Duphaston je liek predajný iba na lekársky predpis, ktorý sa užíva pri gynekologických problémoch, akými sú napr .:
V zložení lieku Duphaston sa nachádza liečivo Dydrogesterón, ktoré má pri perorálnom podaní porovnateľný účinok s injekčne aplikovaným hormónom progesterónom.
Duphaston môžu ženy používať samostatne alebo v kombinácii s estrogénom, všetko záleží na príčinách, z akých je im Duphaston predpísaný.
Duphaston a jeho užívanie môže mať niekoľko vedľajších účinkov, medzi tie najčastejšie patria:
Duphaston sa viaže na lekársky predpis, a je nutné, aby jeho užívateľky pri jeho užívaní nemali:
Ak je žene predpísaný Duphaston na účel spravideľnenia menštruačného cyklu, nemôže žena počítať s tým, že sa jej tiež upraví ovulácia, obzvlášť v prípade, že je jej cyklus anovulačný. Ak je liek predpísaný žene na účel otehotnenia, je dobré ho začať užívať až po ovulácii. V prípade, že má žena cyklus bez ovulácie, je nutné začať liečiť najskôr tento stav.
V prípade, že ženské telo nevytvára dostatok hormónu progesterónu, je vhodné túto nerovnováhu nahradiť užívaním lieku Duphaston, ktorá napomáha k obnoveniu rovnováhy medzi prirodzeným progesterónom a estrogénom.
Podľa závažnosti zdravotného problému môže lekár žene okrem užívania Duphastonu predpísať tiež estrogén. Ak užíva žena iba estrogén, môže dôjsť k zintenzívneniu sliznice maternice. Tento prípad je typický u žien, ktorým bola odobratá maternice a prešli ochorením s názvom endometrióza.
Viac o endometrióze nájdete v hlavnom článku: Endometrióza4.
Látky obsiahnuté v Duphastone napomáhajú počas menštruačného cyklu k ochrane sliznice maternice pred jej nárastom.
Pri užívaní Duphastonu môže v prvých mesiacoch nastať špinenie alebo mierne vaginálne krvácanie. Ženy by sa nemali kvôli takému krvácaniu znepokojovať, pokiaľ nejde o:
Pravdepodobné dlhodobé krvácanie alebo špinenie môže byť známkou rastúcej sliznice maternice, ktorá môže byť spôsobená aj rakovinou sliznice maternice. Treba preto vyhľadať lekára, aby krvácanie dôkladne vyšetril.
Duphaston obsahuje derivát podobný ženskému pohlavnému hormónu progesterónu, takže je jeho funkcia veľmi podobná. Pri menštruačnom cykle pôsobí "prírodný" progesterón na endometrium, čím zastavuje rast sliznice maternice a začne vylučovať hormóny potrebné na udržanie tehotenstva než dôjde k počatiu.
Ak nie je rast sliznice maternice zastavený, dochádza k znižovaniu hladiny estrogénu a progesterónu. Nasadenie Duphastonu pôsobí na sliznicu maternice a zastavuje jej rast, čím zmierňuje jej príznaky, napr. bolesť a krvácanie.
Menštruačný cyklus funguje vďaka pomoci ženských pohlavných hormónov vr. estrogénu a progesterónu, ktoré produkujú vaječníky a hormóny produkované hypofýzou. Neprodukovanie týchto hormónov v správnej výške môže spôsobiť problémy s menštruačným cyklom (amenoreu, nepravidelnosť, nadmerné krvácanie a i.). Pomocou Duphastonu možno upraviť pravidelnosť menštruačného cyklu a napomáha k obnoveniu prirodzenej hladiny hormónov.
Ide o vyvážené podanie hormónov ženám s maternicou, ktoré trpia poruchami spôsobenými prirodzenou či chirurgicky spôsobenou menopauzou.
Liečba sa má začať iba v prípade, ak niektorý z príznakov ovplyvňuje negatívne kvalitu života.
Pri liečbe touto terapiou je nutné mať na zreteli, aby výhody liečby prevažovali nad jej negatívami.
Nasadenie estrogénu ženám s hormonálnou substitučnou terapiou napomáha k znižovaniu príznakov menopauzy, akými sú napr. návaly horúčavy, nočné potenie, Nespavosť, Bolesť hlavy, náladovosť, strata energie i.
Duphaston pôsobí proti stimulačnému účinku estrogénu na endometrium a tým znižuje riziko vzniku rakoviny endometria, ktoré sa môže rozvíjať vďaka hormonálnej liečbe nasadením estrogénu u žien liečiacich sa s hormonálnou stimulačnou terapiou.,
Duphaston môžu užívať dievčatá od začiatku menštruačného cyklu, skoršie užívanie nie je vhodné.
Ženy sa môžu pri užívaní Duphastonu stretnúť s radom vedľajších účinkov, napr. závraty, ospalosť. V týchto prípadoch by sa mala žena vyhnúť riadeniu motorových vozidiel, aby nedošlo k nehode.
O použití lieku v tehotenstve a pri dojčení11 rozhoduje vždy lekár. Existujú nepotvrdené informácie, že deti matiek, ktoré počas tehotenstva užívali Duphaston, môžu mať vrodené vady penisu, ktoré majú vplyv na zlé vyústenie močovej trubice. Pri dojčení sa môže malé množstvo látok dostať do materského mlieka.
Dávkovanie
O dávkovaní Duphastonu rozhodne lekár. Ak je pacientovi odporúčaná viac ako 1 tabletka denne, mal by si pacient dávkovanie rozdeliť na celý deň. Každú tabletu je nutné zapiť pohárom vody, bez ohľadu či užívate lieky pred alebo po jedle. Tablety sa majú užívať pravidelne každý deň v rovnakom čase, aby sa zabránilo vynechaniu lieku a tiež aby bolo telu zabezpečené pravidelné množstvo prípravku Duphastonu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu