Downov syndróm je genetická porucha 21. chromozómu, kedy sa namiesto dvoch chromozómov vytvoria 3. Nadbytočný 21. chromozóm môže pochádzať zo spermie otca, či z vajíčka matky. Downov syndróm je zdravotné postihnutie.
Downov syndróm bol opísaný aj americkým pediatrom Markom Selikowitzem (2005): "Downov syndróm je jedným z najčastejších vrodených syndrómov. Patrí k najbežnejším chromozómovým poruchám a je tiež najčastejšie rozpoznateľnou príčinou mentálnej retardácie."
Výskyt
U nás sa ročne narodí okolo 30 - 50 detí s Downovým syndrómom. Deti s týmto syndrómom sú počaté v pomere 1:700. Vzhľadom na prenatálnu diagnostiku vrodených chýb sa narodí jedno dieťa na 1200 - 1500 živonarodených detí.
Znaky
výška postavy 135 - 162 cm
nižší Inteligenčný kvocient - mierny až stredný stupeň mentálnej retardácie
Pôrodná hmotnosť u detí s Downovým syndróm býva nižšia ako je zvykom u zdravých detí. Okolo tretieho roku života sa môže začať značne zvyšovať. Je preto dôležité dbať na zdravý a vyvážený jedálniček. Rast býva pomalší. V dospelosti meria muž s Downovým syndrómom približne 150 - 160 cm a dospelá žena 135 - 155 cm.
Najčastejšie zdravotné problémy sú spojené :
s neadekvátnou výživou a problémami s kŕmením v dôsledku iných zdravotných problémov,
Neinvazívna prenatálna diagnostika (vyšetrenie nezasahuje do tela budúcej matky)
Prvotrimestrálny screening - sa využíva medzi 14. - 16. týždňom tehotenstva. Úspešnosť odhalenia vrodených vývinových chýb je 54 - 65 %.
Triple test3 - toto vyšetrenie sa vykonáva až po 16. týždni tehotenstva. Jedná sa o vyšetrenie krvi matky, pri ktorom sa skúmajú tri rôzne látky vytvárané plodom s Downovým syndrómom. Toto vyšetrenie býva častokrát falošne pozitívne.
Ultrazvukové vyšetrenie - pri tomto vyšetrení sa lekár zameriava na prejasnenie šije plodu (nuchálnej translucencie) a na prítomnosť nosovej kostičky. Vyšetrenie sa vykonáva medzi 11.3 - 13. týždňom tehotenstva2. Pre vyššiu spoľahlivosť určenia rizika je možné absolvovať aj NT screening, zvaný tiež kombinovaný test.
Test Downovho syndrómu z krvi matky2 - týmto testom je možné detekovať Downov syndróm s 97,5 - 99 % spoľahlivosťou. Najvhodnejšou dobou pre tento test je 12. týždeň tehotenstva. Tento test nie je hradený poisťovňou. Na trhu v súčasnosti existujú dva typy testov:
U každého jedinca s Downovým syndrómom sa vyskytuje nejaký stupeň mentálneho postihnutia. Výška inteligencie je ale v takom prípade len relatívny pojem, pretože závisí na mnohých faktoroch. Rozdielne sa rozvíja postihnuté dieťatko v ústavnej výchove a inak naopak v domácom prostredí. Všetko záleží na množstve podnetov, ktoré dieťa s Downovým syndrómom dostáva. Mentálnu úroveň deti s týmto postihnutím je možné pozitívne ovplyvniť správnou výchovou.
Ľudia s Downovým syndrómom môžu žiť kvalitný život. Sú veľmi emocionálne založení, radi nadväzujú priateľstvá a často sa aj vydávajú a ženia.
Sú to osoby priateľské, poriadkumilovné, radi pomáhajú a dokážu sa radovať z drobností. Ale samozrejme aj títo ľudia majú svoje trápenia a smútky. Povahovo môžu byť veľmi rozliční.
Liečba
Downov syndróm sa nedá vyliečiť. Dajú sa však liečiť niektoré dôsledky tohto syndrómu- poruchy imunity, znížená funkcia štítnej žľazy, operácie vrodených chýb srdca. Správnou výchovou sa dá ovplyvniť mentálna úroveň týchto detí.
Video: O živote rodín s deťmi s Downovým syndrómom
Pred dvoma týždňami som podstúpila potrat v 21. týždni. Dieťa malo downov syndróm. Mám 43 rokov, dve zdravé deti. Ale neviem sa s tým zmieriť. Chcela by som znovu otehotnieť, ale bojím sa, že aj druhé dieťa by bolo postihnuté. Tiež neviem nikde zistiť aká je prevdepodobnost, či by bolo zdravé alebo nie. Tiež by som chcela poradiť, čo mám robiť. Každý deň plačem a vyčítam si, že som sa nemohla o takéto dieťa postarať.
Ahoj. Práve som sa zaregistrovala a strašne rada by som vás poprosila o vaše skúsenosti. Pred 1,5 rokom som čakala bábo a malo Downov syndróm. Musím priznať, že som vôbec ani len nečakala, že sa niečo také môže stať, ale mala som 38 rokov a povedali mi, že je tam zvýšené riziko. O bábo som prišla v 20 týždni a dodnes sa s tým neviem zmieriť. Dnes som zistila, že znovu čakám bábo a mám strašnú paniku, či aj druhé dieťa nebude mať podobný problém. Za týždeň mám 40 a mám strašný strach že je tam ešte väčšie riziko. Je možné, že druhé dieťa bude zdravé? A aká je pravdepodobnosť? Prosím, ak máte niekto skúsenosti, napíšte. Každé vaše slovo mi pomôže to nejak zvládnuť. Ďakujem.
2 ľudia považujú za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu