Dojčenská kolika

Dojčenská kolika
Dojčenská kolika (tzv. trojmesačná kolika, v miernejšej verzii tiež ľudovo povedané prdíky) je zvyčajne charakterizovaná ako stav vysokej dráždivosti s náhlym začiatkom i koncom, prejavujúci sa ťažko utíšiteľným plačom, krikom, krútením, kopaním a priťahovaním nožičiek k brušku, napätým bruškom, zatínaním pästičiek , sčervenaním tváre, často tiež dochádza k odchodu plynov a stolice.
Najčastejšie sa používa Wesselova definícia, podľa ktorej je za dojčenskej koliky považovaný krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Záchvaty kriku sa zvyčajne objavujú neskoro popoludní a večer.

Dojčenské koliky sa prejavia u 10-35% dojčiat nezávisle od toho, či je dieťa dojčené alebo kŕmené umelým mliekom5, zvyčajne sa objavujú po 2. týždni života dieťaťa, vrcholí v 6. až 9. týždni a potom ustupujú.

Niekedy bývajú dojčenskej koliky zamieňané za normálne, fyziologický večerný nepokoj bábätiek, dojčatá sa môžu chcieť aj po dobu niekoľkých hodín pred zaspaním dojčiť dlho alebo naopak krátko, ale veľmi často, pri dojčení sa môžu trhať od prsníka a znovu prisávať, nejedná sa o známku slabého mlieka, nedostatku mlieka a ani o dojčenskú koliku, často po tomto dojčiacom "maratóne" nasleduje najdlhší úsek spánku. Časté dojčenie nemôže ublížiť, bábätká sú z obdobia tehotenstva zvyknuté na neustály príjem živín, nemôžu sa prepiť, navyše dojčenie nie je len zdrojom potravy a tekutín, ale jeho funkcia upokojujúca a uspávacia je nemenej významná. U nedojčených detí môže pomôcť cumlík13,pestovanie, pohupovanie sa na gymnastickej lopte s dieťaťom v náručí, uspávanie v rodičovskej posteli 4 pod.

Príčiny dojčenských kolík

Obvykle je príčina nejasná, relatívne často sú koliky prejavom potravinovej intolerancie alebo alergie (najčastejšie problémy spôsobuje bielkovina kravského mlieka), gastroezofageálneho refluxu a alebo zlej črevnej mikroflóry, ostatné objektívne príčiny kolík sú pomerne málo pravdepodobné.

  • intolerancia niektorých potravín alebo vakcín: nadúvať môžu niektoré látky, ktoré prechádzajú zo stravy matky do materského mlieka alebo sú súčasťou umelého mlieka (úplná väčšina druhov sa vyrába z kravského mlieka), najčastejšie sa jedná o veľmi ťažko stráviteľné bielkoviny kravského mlieka (stojí až za tretinou dojčenských kolík, u ktorých nebola nájdená iná objektívna príčina, BKM sú obsiahnuté napr. i vo vakcínach Infanrix hexa alebo Pediacel) či vaječného bielka, často vadia aj potraviny, ktoré nadúvajú dojčiacu matku
  • potravinová alergia: precitlivenú reakciou organizmu na látky prechádzajúce z matkinej stravy do materského mlieka alebo sa vyskytujúce v umelom mlieku 5 a vakcínach vzniká v tráviacom trakte alergický zápal (najčastejšie je alergia na bielkovinu kravského mlieka, nasledujú alergie na sóju a na vajcia)
  • gastroezofageálny reflux (GER): kvôli nevyvinutej záklopke medzi pažerákom a žalúdkom je pažerák dráždený žalúdočnými šťavami
  • zlá črevná mikroflóra dieťaťa a alebo aj dojčiace matky: zle osídlené črevá ťažšie trávia potravu, ľahšie prepúšťajú do krvi potenciálne alergény (nenaštiepené bielkoviny) a v črevách prebiehajú nežiaduce procesy (kvasenie, tvorba toxínov, nadúvacích látok)
  • nahltaný vzduch: dôvodom sú nesprávnej návyky pri kŕmení - zlá technika dojčenia (zlé prisatie), nevhodná poloha, nevhodne vybraná dojčenská fľaštička, nedostatočné odgrgnutie
  • psychosociálne vplyvy: kolika môže byť reakciou dieťaťa na nedostatočne naplnenú potrebu tesného fyzického kontaktu1, na stres matky či otca, na problematické vzťahy, hádky v rodine
  • sekundárna intolerancia laktózy1: dôvodom je pokles produkcie enzýmu laktázy kvôli črevnej infekcii, hnačky dieťaťa, alebo kvôli užívaniu antibiotík 4 alebo iných liečiv dieťaťom či dojčiacou matkou
  • vystavenie cigaretovému dymu: látky z cigaretového dymu alebo ich metabolity môžu pôsobiť dráždivo
  • užívanie liekov dojčiacou matkou alebo dieťaťom: niektoré liečivé, pomocné látky alebo ich metabolity môžu pôsobiť dráždivo
  • mechanické problémy v brušnej dutine: zápcha, priškripnutie prietrže, fissure rekta (ritná trhlina), volvulus (zauzlenie čriev), invaginácia (vchlípenie čreva), patalógia žlčových ciest, pretočenie semenníka
  • infekčné ochorenia: meningitída (zápal mozgových blán), otitída (zápal stredného ucha), pneumónie, sepsa (zápalové ochorenia), infekcia močových ciest2 , virózy, kandidóza (premnoženie kvasiniek )
  • zranenia alebo nedostatočná starostlivosť (zapareniny)
  • poruchy centrálnej nervovej sústavy: migréna6, hematóm, glaukóm
  • metabolické poruchy

Objavujú sa však aj iné teórie. Napr. Dr. Weissbluth tvrdí, že tento plač je dôsledkom nevyvinutého nervového systému a hlavne spánkových rytmov. Kolika vrcholí tesne pred tým, než sa vyvinie dlhší nočný spánok a končí v čase keď sa plne vyvinú aj pravidelné denné spánkové rytmy.

Častou príčinou plaču detí býva naozaj problém so spánkom. Mamičky si myslia, že keď nechajú dieťa dlhšie bdieť, bude v noci lepšie spať. Ale opak je pravdou. Dieťa je práve v popoludňajších hodinách unavené, plné zážitkov z dňa a niekedy naozaj prestimulované. Ak ho rodičia neuspia, dospeje to k takému stavu, že dieťa sa nedokáže uvoľniť, nedokáže sa už ani najesť a len plače a plače. Rodičia sú potom zúfalí a myslia si, že dieťa bolí bruško. Často stačí upraviť spánkové rytmy a plač prejde, dieťa lepšie spí aj v noci a situácia sa upokojí.

Možnosti liečby dojčenskej koliky

  • V prípade nájdenia organickej príčiny je liečba (napr. diéta potravinovej alergie a s ňou súvisiace neuplatňovanie určitých vakcín, antirefluxné opatrenia pri GER, podanie antibiotík pri bakteriálnych infekciách).
  • Ak nebola nájdená objektívna príčina, aj napriek tomu asi v tretine prípadov pomáha diéta bez bielkoviny kravského mlieka. Patrí medzi najťažšie stráviteľné. Diétu drží dojčiaca matka, alebo sú dieťaťu denne podávané umelé mlieka5 s naštiepenou bielkovinou kravského mlieka.
  • Dobrou voľbou sú tiež úpravy v strave dojčiacej matky. Napr. obmedzenie mlieka a mliečnych výrobkov, obmedzenie lepku, priemyselne spracovaných potravín, obmedzenie sladkého, príloh, kaší a pečiva v prospech zeleniny, kvalitných bielkovín a vhodných tukov (sacharidy sú živnou pôdou pre kvasinky a iné patogénne mikroorganizmy) súčasne s nasadením probiotík.
  • Veľmi často pomáha užívanie probiotík3 (po jedle) dojčiacou matkou alebo nedojčeným dieťaťom. Udržujú zdravú črevnú mikroflóru a zlepšujú tak trávenie. Znižujú priepustnosť čriev pre potenciálne alergény (nenaštiepené bielkoviny - alergény). Usídleniu správnych baktérií napomáhajú prebiotiká (napr. Hylak forte)
  • Často pomáha aj praktizovanie kontaktného rodičovstva1 (nosenie9, spoločné spanie4, citlivé a rýchle reagovanie na plač, dojčenie11 tzv. na požiadanie), ktoré vedie k upokojeniu dieťaťa a pravdepodobne aj matky.
  • Vyskúšať možno aj rôzne úľavové opatrenia ako je masáž bruška (po smere hodinových ručičiek, nosenie v polohe tigríka alebo klbka, časté kladenie na bruško, nosenie9 vo vertikálnom úväze v šatke, hojdanie v náručí, zavinovanie, bezplienková komunikačná metóda3, nahrievanie bruška (napr. vankúšikom plneným čerešňovými kôstkami), tejpovanie bruška, použitie rektálnej trubičky.
  • Obľúbené je aj použitie byliniek a korenín. Uprednostňované by malo byť podávanie odvarov dojčiacej matke. U detí kŕmených umelým mliekom je možné podávať lyžičku odvaru pred kŕmením. Ďalšou možnosťou je prípravok babycal (obsahuje glycerín, feniklový, anízový a mätový olej). Medzi najčastejšie používané bylinky a korenie patrí fenikel (ale pozor, rad ľudí naopak nadúva), rasca, sladkého drievka, medovka alebo harmanček (pozor, jedná sa o pomerne dráždivou bylinku a relatívne častý.
  • Jednou z posledných možností by malo byť podávanie simetikonu (Lefax, Infacol, Espumisan, Sab Simplex). V placebom kontrolovaných randomizovaných štúdií totiž nemal simetikón na redukciu koľko účinky odlíšiteľné od placeba. Sirupy navyše obsahujú množstvo aditív (umelé sladidlá, konzervačné látky, arómy).

PRED PODANÍM AKÉHOKOĽVEK LIEČIVÁ SI POZORNE PREČÍTAJTE PÍSOMNÚ INFORMÁCIU

Umelé mlieka pri kolikách a drobných tráviacich problémoch

Umelé mlieka pri kolikách a drobných tráviacich problémoch
Beba Sensitive
Humana Anticolic
Nutrilon 1 Anti-colics
Nutrilon 1 Comfort
Nutrilon 2 Comfort

Viac o dojčenskej kolike na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Philips: http://www.philips.sk/c/colic/288686/cat/
  2. https://web.archive.org/web/20140723034022/http://www.koliska.sk/Vychova\nespokojne.htm
  3. Článok: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/2marianna25/clanok/ked-babatko-boli-brusko/
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/04/04.pdf
  5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/04/06.pdf
  6. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/04/05.pdf
  7. MUDr. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
  8. William Sears, Martha Sears - Kontaktní rodičovství
  9. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/velmi-nespokojene-miminko-kdyz-miminko-boli-brisko/
  10. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kolika-a-reflux/
  11. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/
  12. Foto: ©Depositphotos.com/[kalinovsky]

Hodnotenia a skúsenosti s dojčenskou kolikou

Máš skúsenosť s dojčenskou kolikou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jozef_kaj  28. máj 2020

Koliky a vitamín D

Príčina môže byť aj užívanie vitamínu D. Skúsili sme rôzne značky a všetky spôsobovali malému bolesti ako pri kolikách. Pozor na to. Je to možný vedľajší účinok užívania (pozrite príbalový leták Vigantol).

Náš synček plakal každý večer cca od 19. do 21. hod, už od prvých týždňov. Príznaky mal ako pri kolikách. Ale nič nezaberalo. Ani masáže, ani cvičenie, feniklový čaj, rascovy ani uprava stravy ... Vysadili sme Vigantol a stal sa zázrak. Hneď prvý večer nastalo výzazné zlepšenie a za pár dní sa jeho poobedná nervozita a večerný bolestný plač úplne stratili. Mal vtedy asi 6 - 8 týždňov. Dovtedy som ho nikdy nevidel večer sa usmievať. Plakal som od dojatia a asi aj od zlosti na lekárov... Potom sme ešte skúšali ďalšie dve značky, Jamieson a D-vit, keďže "odborníci" trvali na svojom. Ale výsledok bol vżdy rovnaký. Ešte chcem dodať, že týmto nechcem spochybňovať význam preventívneho užívania D-vjtamínu u novorodencov. Ale v niektorých prípadoch môže spôsobovať veľký problém, na ktorý akosi lekári zabúdajú rodičov upozornovať.
3 ľudia považujú za užitočné
asire  14. feb 2017

Dojčenská kolika

U môjho synčeka nastúpila kolika asi po troch týždňoch od narodenia. Bruško mal tvrdé, nožičky si stále krčil, takže bol aj problém s balením naširoko, lebo vtedy si nemohol pokrčiť nožiičky a plakal, neskutočne plakal. Zmenila som stravu, pila rôzne čaje, nič sa nezmenilo. Dokázal plakať aj 3-4 hodiny, stále sme ho nosili na rukách a nič nepomáhalo.

Masírovali sme bruškom krémom Pupík, cvičili s nožičkami, to ako tak pomohlo, ale veľmi sa mu neuľavilo. Vyskúšali sme Espumisan L pre detičky, Infacol, Saab Simplex nič nepomáhalo. Nakoniec sme vyskúšali kvapky ColiPrev a po 3-4 dňoch prišla úľava, malý vôbec toľko neplakal, trochu mrnčal po mliečku, ale to sa dalo zvládnuť. Tie kvapky pomáhajú s trávením mliečka, obsahujú laktázu, ktorá sa detičkám len tvorí a pomáha tráviť mliečko, tie kvapky sme dávali do 3 mesiacov a už sme žiadne 3 hodinové plače nezažili.
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke