Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…
Diastáza brušných svalov najčastejšie vzniká po pôrode, pretože brušná stena čelí počas tehotenstva veľkému vnútornému tlaku.
Čo je to diastáza brušných svalov?
Diastáza alebo rozostup brušného svalstva predstavuje nežiaduci jav, kedy sa skupina svalov na bruchu od seba doslova rozostúpi a svaly tak medzi sebou vytvoria medzeru rôznej šírky. V praxi si to môžeš predstaviť tak, že svaly, ktoré pokrývajú brucho od bránice nadol až k podbrušku sú akoby oddelené medzerou, ktorá je hmatateľná a v tých ťažších prípadoch aj viditeľná na prvý pohľad.
Je dôležité nemýliť si pojmy diastáza a pretrhnutie brušného svalstva. Zatiaľ čo diastáza sa dá vo väčšine prípadov upraviť správnym cvičením, pretrhnutie svalov na bruchu si žiada promptný zásah lekárov.
Diastáza môže vzniknúť ako pod prsiami, v strede bruška, v oblasti pupka či na podbrušku, no rovnako sa môže tiahnuť celou vertikálnou osou brucha od bránice až smerom k bedrovej oblasti. Dôsledkom jej rozsahu a šírky rozostupu medzi svalmi sa diagnostikuje jej závažnosť.
Príčiny vzniku diastázy po pôrode
Prečo diastáza vzniká? Príčinou jej vytvorenia je veľký vnútorný tlak, a to je i dôvod, prečo diastázou najčastejšie trpia ženy po pôrode. V tehotenstve totiž brušná stena čelí obrovskému náporu, ktorý od seba ľavú a pravú stranu brušného svalstva takpovediac oddelí.
Ďalšími faktormi, ktoré zvyšujú riziko vzniku diastázy, sú:
Ochabnuté brušné svalstvo – ak brušná stena nie je dostatočne spevnená už pred tehotenstvom, nedokáže natoľko čeliť tlaku, ktorý vzniká, keď žene narastie väčšie tehotenské bruško.
Cisársky rez – hoci sa o tom donedávna viedli len dohady, dnes sa názory odborníkov na túto tému začínajú zjednocovať. Ukazuje sa totiž, že pôrod cisárskym rezom prispieva ku vzniku diastázy, pretože jazva pri sekcii sa vedie na mieste, ktoré je kľúčovou oporou pre celú skupinu brušného svalstva, hoci sa počas operácie neprerezáva žiaden sval. Akonáhle sa naruší celistvosť svalov na bruchu, negatívne to ovplyvňuje fungovanie svalovej sústavy nielen brucha, ale aj chrbta.
Aké ďalšie zdravotné problémy môže diastáza spôsobiť?
Keďže tzv. stred tela, teda brušné svalstvo plní širokú škálu nezastúpiteľných funkcií, pri diastáze môže trpieť celý organizmus. Ľahšia diastáza nepredstavuje závažný problém a upraví sa buď sama, alebo fyzioterapiou, avšak jej stredne vážne alebo ťažšie formy dokážu človeku skomplikovať každodenný život a ich riešenie už také jednoduché a krátke nie je.
Menovite ide o tieto problémy:
Bolesť chrbta – chrbtica stráca potrebnú oporu, čo vedie k jej bolestiam. Dôsledkom toho môžu vzniknúť i ďalšie pridružené problémy, ako sú napríklad poranenie platničiek, vystreľovanie bolesti do končatín, obmedzená pohyblivosť, ale aj nadmerné namáhanie kĺbov na nohách, ktoré môže vyústiť k ich predčasnému opotrebovaniu. Problémy s pohybovým aparátom sa pri neliečenej diastáze môžu zhoršovať aj celé roky, až nastane akútny problém, ktorý človeku znemožní pohyb, prípadne spôsobí úraz.
Reflux – problémy s pálením záhy a prechodom žalúdočných kyselín do pažeráka patria medzi vážnejšie problémy, ktoré môžu v dôsledku diastázy vzniknúť.
Inkontinencia – neschopnosť zadržiavať moč môže úzko súvisieť s poškodením chrbtových platničiek alebo prepadom orgánov v malej panve. Ide o ten najzávažnejší symptóm spätý s diastázou, ktorý sa, našťastie, nevyskytuje často.
Pupočná hernia – hernia alebo tzv. pruh vzniká dôsledkom diastázy vtedy, ak sa ľavá strana brušného svalstva oddelí od tej pravej úplne – vtedy už nejde „len“ o diastázu, ale o pretrhnutie svalstva. Raritný nie je ani jav, ak si žena dokáže v oblasti pupka a podbruška nahmatať vnútorné orgány. Rovnako ako v predošlom prípade, aj tu ide o mimoriadne vážny stav.
Diastáza brušných svalov po pôrode
Akonáhle dieťatko príde na svet a z brušnej dutiny sa pri pôrode vylúčia aj placenta či plodová voda, ktoré spôsobovali tlak a zväčšovanie objemu bruška, dochádza k postupnému návratu svalstva do podoby, v akej bolo pred tehotenstvom. Tento proces trvá až do ukončenia šestonedelia. Po šiestich týždňov od pôrodu by totiž mala byť maternica zavinutá do svojej pôvodnej veľkosti.
Brušné svaly sa však po pôrode nemusia vrátiť do takej kondície, v akej si ich poznala pred otehotnením. Okrem toho, že bruško a boky môže nepriaznivo formovať nahromadený tuk, je zmenená aj štruktúra svalových vlákien. To má za následok napríklad neforemné, mäkké a „mľandravé“ bruško. Avšak povolenie brušných svalov ešte automaticky neznamená, že ti vznikla diastáza.
Ako zistíš, že máš diastázu brušných svalov?
Hoci vzniknutú diastázu potvrdí až lekár či fyzioterapeut, rozostúpenie brušného svalstva si dokážeš nahmatať i ty. Ide o prvú „skúšku,“ vďaka ktorej budeš vedieť, či sa ťa diastáza teoreticky týka a či je potrebné vyhľadať nejakého odborníka. Akonáhle sa ti skončí šestonedelie, môžeš vyskúšať jednoduchý v pohodlí domova:
1. Ľahni si na chrbát a nohy pokrč v kolenách tak, aby sa celé chodidlá dotýkali podložky, na ktorej ležíš.
2. Pomaly dvoma prstami pravej ruky prechádzaj po strednej časti brucha od bránice smerom k podbrušku.
3. Postupne začínaj vyvíjať na túto oblasť jemný tlak a snaž sa prstami zistiť, či medzi brušnými svalmi nenahmatáš medzeru širšiu ako dva prsty.
Výnimočný však nie je ani jav, kedy je diastáza hmatateľná alebo viditeľná v sede či v stoji pri pohľade do zrkadla. Týka sa to predovšetkým štíhlych mamičiek, ktoré nemajú na brušku takmer žiaden tuk. V takýchto prípadoch ide väčšinou o masívnejšiu diastázu.
Prevencia vzniku diastázy
Ak sa obávaš vzniku popôrodnej diastázy, už pred tehotenstvom by si mala upraviť svoj životný štýl tak, aby si čo najviac minimalizovala jej riziko. Vo všeobecnosti sa odporúča:
Spevnenie skupiny svalov na bruchu – síce nemusíš mať na bruchu tehličky, no ovisnuté tukové záhyby tiež nie sú úplne žiaduce. Na to, aby si mala pevné bruško, postačí, ak začneš s domácim cvičením, ktoré je zamerané na spevnenie tzv. coru – teda stredu tela. Dôležitými sú dôslednosť a pravidelnosť, ktoré sú jedinou cestou k želaným výsledkom.
Zmeniť svoj životný štýl – v praxi ide o to, aby si cvičenie „nepodnikala“ nárazovo. Ak sedíš celý deň v aute, v kancelárii či pred televíziou, náročné cvičenie, ktorým svoje telo prekvapíš cez víkend, môže narobiť viac škody ako úžitku. Pohybový a svalový aparát by mal byť totiž zaťažovaný postupne a permanentne. Zmeň teda aj svoje návyky – ak plánuješ urobiť menší nákup, ktorý odnesieš i v rukách, do obchodu choď peši, ak do práce cestuješ autom, občas vyskúšaj i verejnú dopravu, vďaka čomu prejdeš o pár stoviek krokov viac. Nezabúdaj na prechádzky, občas obíď výťah a choď po schodoch… Možností je skutočne veľa a veríme, že ich vo svojom živote nájdeš i ty. 🙂
Fyzioterapia počas tehotenstva – na zmeny tvojho tela v priebehu tehotenstva môže dozerať skúsený fyzioterapeut, ktorý včas zhodnotí, či sa pomaličky blížiš ku vzniku nejakého problému. Okrem toho, že ti pomôže predísť problémom s dýchaním či s chrbticou, dokážeš pod jeho vedením minimalizovať riziko vzniku diastázy aj v tehotenstve. Jeho rady oceníš aj počas pôrodu či po pôrode. Fyzioterapeuta by mali v tehotenstve vyhľadať predovšetkým tie viacrodičky, ktoré už v minulosti s diastázou bojovali.
Keďže je pojem diastáza nesmierne obšírny a zahŕňa rôzne stupne závažnosti, nie je možné vo všeobecnosti povedať, ako bude prebiehať liečba napríklad tvojej diastázy.
Faktory, ktoré ovplyvňujú liečbu (popôrodnej) diastázy:
rozsah diastázy,
lokalizácia skupiny svalov, ktoré sa od seba rozostúpili,
ďalšie problémy, ktoré diastáza spôsobuje – môže ísť o bolesť chrbtice, únik moču, bolesť kĺbov atď,
súčasná fyzická kondícia tela – inak sa postupuje v liečbe ženy, ktorá má dobrú kondíciu a inak zasa v prípade, že je celé telo ochabnuté a nespevnené,
čas, kedy žena vyhľadá pomoc.
Spôsoby liečby/nápravy diastázy:
Fyzioterapia – mohlo by sa zdať, že ide len o cvičenie pod dohľadom odborníka, no prax je úplne iná. Fyzioterapeut dá do poriadku celé tvoje telo, ukáže ti, ako dokáže byť jeden zdravotný problém prepojený s druhým, a naučí ťa napríklad i to, ako správne stáť, sedieť, chodiť, cvičiť, dýchať či manipulovať s ťažšou záťažou. Akonáhle zvládneš základy, pohnete sa ďalej a budete aktívne pracovať na tom, aby sa diastáza upravila.
Operačné riešenie – operácia diastázy sa väčšinou vykonáva na oddelení plastickej chirurgie a nazýva sa aj abdominoplastika. Často býva spojená s kompletnou rekonštrukciou bruška – odsatím prebytočného tuku aj odstránením previsnutej kože. Operácia sa volí väčšinou v prípadoch, kedy je stav skutočne vážny, spôsobuje výrazné zdravotné problémy a predchádzajúce pokusy o úpravu pomocou fyzioterapie boli neúspešné.
Viac o starostlivosti o telo po pôrode na Modrom koníku
Tematické skupiny
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.