Ako sa hovorí: "Bez smútku nerozpoznáte šťastie." Je absolútne v poriadku cítiť sa občas smutná. Ale potom je tu niečo, čo už nie je len obyčajný smútok. Dni stemnejú a radosť akosi neprichádza. Niet úniku a vy nedokážete žiť ďalej svoj život. Veľa ľudí sa hanbí sa svoje negatívne emócie, nedokáže o nich rozprávať, nechce si ich pripustiť. V takýchto prípadoch sa však z obyčajného smútku môže stať depresia.
Rozhovor s klinickou psychologičkou, Mgr. Juditou Malik.
V rozhovore s klinickou psychologičkou, Mgr. Juditou Malik, nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Psychológ: Ako zvládnuť lockdown, stratu práce, dusno v rodine a iné problémy?
🎞️ Ako sa v spoločnej domácnosti nezblázniť a žit ako rodina.
🎞️ Deti pandémiu vnímajú - ako s nimi o nej hovoriť?
Aj to by mohlo byť vysvetlenie depresie. Trpíte ňou aj vy?
Ak sa u vás objavujú nasledujúce príznaky, tak je to možné:
• Depresívna, smutná nálada väčšinu dňa, najviac ráno.
• Cítite sa unavená a bez energie.
• Cítite sa bezcenná alebo vinná za čokoľvek, čo sa nepodarí.
• Máte zhoršenú koncentráciu, nepamätáte si detaily.
• Nie ste schopná robiť rozhodnutia.
• Nemôžete spať alebo naopak, prespíte väčšinu dňa aj noci.
• Prichádzajú myšlienky na smrť a samovraždu.
• Máte výrazný prírastok alebo úbytok na váhe.
• Stratili ste chuť do života a nebavia vás ani veci, ktoré vás doteraz tešili.
Popis obrázku: Pacient trpiaci depresiou nemá záujem o vonkajšie dianie. Neustále ho sužuje pocity smútku a menejcennosti.
Tieto symptómy zvažujú lekári pri diagnostike mentálnych porúch podľa takzvaného DSM – 5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders = Diagnostický a štatistický manuál mentálnych porúch). V priebehu dvoch týždňov musí byť prítomných minimálne päť príznakov.
Ďalšie príznaky, ktoré sa vám môžu objaviť:
Aby ste to lepšie pochopili, zavoláme si na pomoc s vysvetľovaním jednu priekopníčku v tejto chorobe. Ak ste čítali Harryho Pottera určite viete, že slávna J.K. Rowlingová sama trpela depresiou. Nepeknú skúsenosť zakomponovala do sedemdielnej ságy v podobe príšer bez tváre v kapucni – dementorov:
„Dementori sú najodpornejšie stvorenia, ktoré kráčali po tomto svete. Zamoria najtmavšie, najšpinavšie miesta, tešia sa z rozpadu a beznádeje, vysajú všetok mier, nádej a šťastie zo vzduchu okolo nich. Ak sa dostanete príliš blízko Dementora, tak z vás vysajú každý dobrý pocit, každú šťastnú spomienku. Ak budú môcť, Dementori sa na vás budú priživovať tak dlho, až dokiaľ vás nepremenia na niečo ako sú oni sami... zlé stvorenia bez duše. Neostane vám nič, len najhoršie skúsenosti z vášho života.“ J.K. Rowlingová
Na svete asi niet lepšieho vysvetlenia ako je toto. Ak sa cítite podobne, tak sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc.
Na to, aby ste boli diagnostikovaná s depresiou, musíte zájsť k psychiatrovi, eventuálne k psychológovi alebo obvodnému lekárovi, ktorý vás vie ďalej odporučiť. Položí vám niekoľko otázok a povedie s vami dôverný rozhovor. Určí vám druh depresie a následne sa rozhodne o liečbe.
Depresiu môžeme rozdeliť podľa niekoľkých faktorov. Buď podľa spôsobu vzniku na:
Iným spôsobom delenia je rozdelenie podľa závažnosti problémov na:
Každú zadržanú emóciu, ktorá zostane nevypovedaná a nepomenovaná, nemožno ani riešiť. A zostáva niekde visieť. Je otázne ako a kedy sa prejaví. Či už ako rôzne ochorenie tela - žalúdočné vredy, bolesti chrbtice, migrény a podobne. Alebo ako psychický kolaps po zdanlivo banálnom probléme, kedy človek zvládol napríklad smrť partnera, dieťaťa, či ochorenie v rodine. No položí ho smrť domáceho maznáčika. Človek sa zosype a skončí na antidepresívach.
Ak má človek pochybnosti o svojom psychickom zdraví, odborník je ten, čo to dokáže rozoznať. Sú rôzne metódy, ktoré môže použiť. V rámci diferenciálnej diagnostiky sa pacientovi dávajú dotazníky, ktoré pomôžu preskúmať do akej miery je zasiahnutá telesná časť, nálada a výkonnosť človeka. Psychológ skúma či sa v posledných troch týždňoch vyskytlo nechutenstvo, strata nálady, strata záujmu o veci, ktoré človeka doteraz tešili, zhoršený spánok, koncentrácia, poruchy pamäti, znížená výkonnosť.
Ďalej sa zohľadňuje osobnosť a emocionalita človeka pomocou projektívnych testov a metód. Psychológ sa pozrie na aktuálne prežívanie človeka a aké obranné mechanizmy si vybudovala jeho osobnosť.
V priebehu života sa každý z nás stretne so smútkom, dokonca 20% ľudí prekoná depresiu bez toho, aby si tento zdravotný problém pomenovali a vyliečia sa z nej sami. V takomto prípade je však prítomné riziko, že ak depresiu človek rieši bez odbornej pomoci, môže sa stať, že nemá správne ozrejmenú príčinu, dôsledok a súvislosti toho, prečo sa tento problém vyskytol. Následkom čoho sa môže depresia objavovať opakovane. V takom prípade je návšteva lekára nevyhnutná, aby zohľadnil prípadnú potrebu farmakologickej liečby.
Je potrebné zohľadniť osobnosť a temperament človeka a v akej situácii sa nachádza. Ale platí pravidlo, že pokiaľ vaša nálada zasahuje do kvality vášho života dlhšie ako mesiac, je potrebné poradiť sa s odborníkom. Pekný príklad toho, ako na nás vplývajú rôzne životné udalosti, je tabuľka, ktorú vytvoril lekár Hans Selye. Vypracoval tabuľku kde vymedzil situácie, ktoré nám vytvárajú určité hodnoty stresu. Využíva na to bodové ohodnotenie. Pokiaľ sa človeku v priebehu jedného roka nazbierajú body za tieto stresové situácie, je predpoklad, že sa s tým nevie vysporiadať sám a vyžiada si to svoju daň na psychickom/fyzickom zdraví.
Osobnosť človeka vo veľkej miere určuje, ako si s týmito podnetmi dokáže človek poradiť. Niekto berie problém ako výzvu, niekto ako koniec sveta. Pri riešení problémov človek pracuje s nejakými osvedčenými mechanizmami, vie čo mu na jeho nálady pomáha. Avšak ako zrejeme my ako ľudia, potrebujeme aby aj naše copingové mechanizmy rástli a vyvíjali sa, tak sa tomu deje najmä počas obdobia krízy, smútku, alebo nečakaných životných udalostí. Je potrebné podotknúť, že neplatí mýtus, že psychológa vyhľadá len slabá osobnosť. Nie je to pravda, aj osobnostiam, ktoré považujeme za zrelé a silné predsa vždy dobre padne, keď nie je odkázaný pomôcť si sám, a ťažkým obdobím mu pomáha prechádzať ďalší človek.
Ak sa vám niekto zdôverí o svojich psychických problémoch, prejavil vám veľkú dôveru a česť. Je to akási prosba o pomoc. Najdôležitejším varovným signálom, že ide do tuhého je, keď človek dokáže formulovať vety o samovražde: "Toto keby som užil vo väčších dávkach,.. Rozmýšľam, čo by sa stalo na tomto svete, ak by som tu už nebol...". Je to znamenie toho, že človek už nad smrťou rozmýšľa a považuje svoju situáciu za bezvýchodiskovú. Sám nevie vyhľadať pomoc a tým, že sa vám zdôveruje vás žiada, aby ste zakročili.
Ďalším znakom môže byť plynulá zmena v správaní. Ak to bol človek zo zmyslom pre humor, alebo rodinne založený a teraz nevie vyvinúť aktivitu, aby sa s vami zasmial, bol v spoločnosti a podobne, je to znakom, že prežíva také emócie, s ktorými si nevie poradiť sám. V tomto prípade sa nepýtajte, ako môžete pomôcť, ale skúste pomenovať čo sa vám nezdá a navrhnúť konkrétne možnosti pomoci, ako pomôcť mu v domácnosti, zistiť možnosti terapie v blízkom okolí a podobne.
Prejavy v správaní by sme mohli popísať v týchto oblastiach:
Každá liečba akéhokoľvek ochorenia pozostáva z dvoch zložiek. Zložky nefarmakologickej a zložky farmakologickej.
Ako z názvu vyplýva, farmakologická liečba pozostáva z liekov – tzv. antidepresív. Antidepresíva ovplyvňujú hladinu mozgových neurotransmiterov, teda chemických látok, vďaka ktorým si bunky medzi sebou posúvajú informácie. Ak si to chcete predstaviť prakticky, tak vďaka neurotransmiteru si môžete spomenúť na nejakú príhodu zo života alebo môžete napríklad pohnúť rukou.
Bunky si medzi sebou posúvali informáciu o tom, že ňou chcete pohnúť, až ste ňou napokon pohli. Neurotransmiteri v mozgu by sa mali nachádzať v rovnováhe – misky váh by mali byť pre každý jeden neurotransmiter v rovnakom pomere s ostatnými. Avšak pri depresii (a aj ďalších psychických ochoreniach), sa misky váh nakláňajú na rôzne strany. Niečoho je viac a niečoho menej Antidepresíva sa snažia vyrovnať jednotlivé misky a nastoliť rovnováhu.
Na liečbu depresie máme aktuálne široké spektrá možností a poznáme mnoho liečiv. Len psychiater vám vie odporučiť lieky priamo na váš druh problémov, pretože jednotlivé liečivá sa líšia. Napr. jeden typ lieku zaberá lepšie na nespavosť, ďalšie nie sú vhodné pre pacientov so srdcovými chorobami atď.
Chvíľku trvá, kým sa telo nastaví na účinky antidepresív, mozog vyhodnotí situáciu a prispôsobí sa daným dávkam a začína sám prispôsobovať produkciu hormónov. Prvé priaznivé účinky môže na sebe človek badať priemerne za dva až štyri týždne.
Farmakologická liečba je ale iba jedna časť. Jej nevyhnutným doplnkom je nefarmakologická liečba. Nejedná sa o liečbu liekmi, ale o zmenu životného štýlu.
Táto liečba je svojím spôsobom náročnejšia. Vyžaduje si spoluprácu každého pacienta, pretože zmeny robí on sám, nie čarovné pilulky. Prevažne sa jedná o tieto úkony:
Popis obrázku: Hoci a môže zdať ťažké požiadať o pomoc, nebojte sa toho. Nie ste v tom sama.
Samotná depresia ale nemusí byť len chorobou samou o sebe, ale symptómom, teda príznakom inej choroby. Medzi takéto choroby patrí napríklad:
...a mnoho ďalších. Pointou tohto zoznamu príkladov je, aby ste sa nezabudli dať vyšetriť u svojho obvodného lekára na inú než „len“ psychickú príčinu vašich pocitov. Môžete mať inú nerovnováhu vo svojom tele. Keď sa upraví, tak sa zlepší aj depresia.
Okrem depresívnej poruchy depresia môže byť súčasťou aj bipolárnej poruchy, cyklotymie alebo dystymie. Pozrime sa čo sa za jednotlivými názvami skrýva:
Na každý problém existuje riešenie. Ženy sú od prírody silné tvory. Nejaká depresia nás nezastaví. Myslite na to, keď budete mať problém, nebojte sa požiadať o pomoc.
Nemusíte byť na to sama.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Judita Malik
klinická psychologička
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu