Cysty na vaječníkoch patria k najčastejším gynekologickým problémom žien v plodnom veku. Ak lekár odhalí cystu na vaječníku, je potrebné ju dôkladne vyšetriť a vyhodnotiť jej nebezpečnosť. Cýst je niekoľko druhov, ktoré sa delia podľa príčiny ich vzniku.
Obávať sa ovariálnej cysty1 však nie je potrebné - väčšinu z nich nesprevádzajú žiadne príznaky a ani nie sú nijako škodlivé, veľmi často sa ich prítomnosť vyrieši sama. Často sa na liečbu používa kombinovaná hormonálna antikoncepcia4. Operácia, ktorá sa najčastejšie vykonáva laparoskopicky, je až posledná riešenie. Ako sa zbaviť cysty vám môžu poradiť aj bylinky.
Ovariálna cysta je dutina, ktorá sa počas menštruačného cyklu vytvorí tým, že počas ovulácie nepraskne, ale pokračuje v raste. Veľkosť cysty môže byť od niekoľkých milimetrov až do veľkosti pomaranča.
Existujú aj útvary, ktoré sa na cysty iba podobajú. Vďaka ultrazvukovým prístrojom, ktorými je vybavená takmer každá gynekologická ordinácia, je ale ľahké cystu odhaliť a diagnostikovať aj voľným okom skúseného lekára a tým nastaviť správnu liečbu hneď od začiatku objavenia.
Pokiaľ dôjde k samovoľnému prasknutiu cysty, sprevádza ho bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie. Zvlášť, ak o existencii cysty viete a nastali by u vás tieto príznaky, vždy rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc.
Väčšina cýst vzniká celkom prirodzene počas menštruačného cyklu. Takým cystám sa hovorí funkčné cysty. Folikulárne cysty, ako sa týmto prirodzene vznikajúcim cystám hovorí, bývajú neškodné a zvyčajne sa ich prítomnosť vyrieši prirodzene v priebehu dvoch až troch menštruačných cyklov. Takéto cysty obyčajne ani nepostrehnete a nemajú žiadny vplyv na fungovanie vášho tela.
Menej časté sú ostatné druhy cýst, ktoré však vo vašom tele môžu spôsobiť problémy s bolesťou, s menštruačným cyklom a následne tiež môžu spôsobiť problémy s plodnosťou.
Dermoidné cysty - sú to cysty, ktoré môžu obsahovať tkanivá, ako je koža alebo vlasy, ktoré sa vytvorili zo zárodočných tkanív v čase, keď sa vaše telo ešte len vyvíjalo
Cystadenómy - sú nádory žľazového pôvodu, ktoré zvyčajne rastú aj do veľmi veľkých rozmerov a vypĺňajú veľkú časť brušnej dutiny. Ich prítomnosť sa obvykle rieši operačne, avšak operačný zákrok je jednoduchý a má trvalý efekt.
Cysta žltého telieska - cysta na žltom teliesku20 býva drobná, ale často býva s vaječníkmi prepojená a býva prekrvácaná. Jej prítomnosť môže rozhodiť menštruačný cyklus a ak praskne, začne krvácať do dutiny brušnej. Podobne ako napríklad mimomaternicové tehotenstvo4, tak prasknutie tejto cysty je život ohrozujúci stav.
Endometriomy - tieto cysty sa vyvíjajú v dôsledku endometriózy4, čo je choroba, kedy rastú bunky sliznice maternice mimo maternice. Tieto cysty ovplyvňujú ženskú plodnosť najmä tým, že môžu vaječník utláčať a znižovať tak počet folikulov v ďalšom cykle.
Syndróm polycystických ovárií - je potom samostatné ochorenie, pri ktorom sa cýst na vaječníku môže vytvoriť hneď niekoľko. Tento syndróm patrí k najčastejším príčinám ženskej neplodnosti. Pri tomto syndróme dochádza k zvýšenej aktivácii folikulov, ktoré ale správne nedozrievajú. Najčastejšou a efektívnou liečbou syndrómu polycystických ovárií je potom liečba pomocou hormonálnej antikoncepcie, ktorá paradoxne dokáže vaječníky upokojiť a tým pomôcť k ovulácii.
Najdôležitejším faktorom toho, ako váš lekár bude pristupovať k liečbe cysty, je jej pôvod a druh. Príčina vzniku cysty je dôležité vodítko na liečbu. Vyšetrenie cysty spočíva v dôkladnej gynekologickej prehliadke, zvyčajne aj s použitím ultrazvuku, a krvných testoch.
Odber krvi v gynekologickej ordinácii, kde svoje problémy riešite, slúži na to, aby lekár dokázal diagnostikovať, o akú cystu sa jedná. Z odobratej krvi totiž v laboratóriu dokážu vyčítať, či sa jedná o rakovinové bunky alebo nie.
Ak lekár zistí, že vaše cysta je folikulárna, bežná, ktorá vzniká počas cyklu, nie je treba nejakú liečbu začínať. U väčšiny folikulárnych, bežných cýst, sa vyčkáva najmenej tri cykly, či si s nimi telo neporadí samo.
Operácia, kedy je cysta odstránená aj so svojím obalom, zabezpečí, že cysta sa už nebude ďalej tvoriť. Bohužiaľ, však nezaručí, že sa nevytvorí cysta iná, na inom mieste.
Operácia sa volí najmä u cýst, ktoré sú endometriálne a ktoré priamo spôsobujú ženinu neplodnosť. Operácia sa potom vykonáva laparoskopicky, teda pomocou zavedenia niekoľkých ramien operačného prístoja s minimálnym zásahom do tela.
Cystu potom lekár odstráni aj s jej puzdrom a lôžkom. K operácii sa pristupuje len v krajných prípadoch aj pre to, že každý operačný zásah do vaječníka znamená narušenie kapacity vaječníkov, teda takzvanú ovariálnu rezervu. Po zákroku totiž môže vaječník produkovať vajíčka v menšej miere ako predtým.
Cysty, myómy a ďalšie útvary, ktoré sa môžu okolo maternice a vaječníkov vytvoriť, môžu byť jednou z príčin, kedy sa lekár rozhodne pre prevedenie hysterektómie4 - chirurgickom odstránení maternice. Počas operácie dokáže lekár cystu diagnostikovať a rozhodnúť sa počas nej pre presný postup liečby, prípadne môže vaječníky úplne odstrániť. Po hysterektómii žena nemá menštruáciu a nemôže otehotnieť, aj bez odstránenia vaječníkov sa riziko návratu cýst výrazne zmenšuje. V menopauze je výskyt cýst najnebezpečnejší.
V období počas a po menopauze je výskyt cýst častý, najmä v súvislosti s dorastaním folikulov počas ovulácie. Ku vznikom cýst dochádza aj vďaka hormonálnym odchýlkam, ktoré obdobie jesene ženského cyklu sprevádzajú.
Nebezpečenstvo cýst v období v menopauzy tkvie v tom, že menštruácia býva nepravidelná, a tak si ženy nespájajú jej absenciu s inými problémami. Po menopauze, keď už žena nemá menštruáciu vôbec, máva tendenciu gynekologické vyšetrenie vynechať. Prípadné cysty potom lekár odhalí často až vo fáze, keď sú nebezpečne veľké a dorastajú do fázy cystického nádoru.
Pamätajte preto, že aj keď ste žena, ktorej produktívna fáza života skončila, stále sa o seba musíte starať a pravidelne navštevovať gynekológa.
Aj keď sú cysty prirodzenou súčasťou ľudského tela, možno im predchádzať. Prevencia potom spočíva najmä v zdravom a vyváženom prístupe k jedlu i pohybu.
Hormonálna antikoncepcia je užitočným vynálezom našej doby, ktorý využívame najmä ako prostriedok, ktorý nás chráni pred nechceným otehotnením. Antikoncepcia ale ponúka ďalšie zdravotné bonusy, ktoré vám môže lekár navrhnúť práve aj pri liečbe vzniku cýst na vaječníkoch.
Hormonálna liečba sa používa aj v prípade výskytu endometrických cýst, kedy antikoncepcia môže paradoxne pomôcť k naštartovaniu ovulácie a tým otvoriť cestu prirodzenému počatiu bábätka.
Bylinky a babské rady - aj to môže byť súčasť liečby, ktorú môžete skúsiť v boji proti cystám. Podľa názorov, ktoré nazerajú na ľudské telo celostne, ako je napríklad tradičná čínska medicína, je príčinou vzniku cýst nerovnováha v oblasti pečene.
Jedným z najodporúčanejších spôsobov, ako liečbu cýst podporiť, býva terapia teplom. Podbruško je dobré nahrievať horúcimi obkladmi, elektrickou dekou alebo nahriatymi kameňmi. Ak teplo nebude priamo liečiť, minimálne vám uľaví od bolesti a nepohodlia.
Pod horúci obklad môžete pridať aj vrstvu vreckoviek alebo šatku, ktorú namočíte do ricínového oleja. Ricínový olej je všestranne využiteľný pre mnoho neduhov, jeho výsostná vlastnosť však spočíva najmä v tom, že dokáže odstraňovať toxíny, vrátane tých hlboko usadených v tele.
Obyčajný harmanček vám pomôže uľaviť od stresu, bolestivosti a zároveň dokáže harmonizovať menštruačný cyklus. Medzi kráľovskú bylinu na ženské obtiaže je ale nutné zaradiť najmä alchemilku1. Pre harmonizáciu pečene, súvisiacu s cystami, potom možno odporučiť pitie pestreca marijánského a púpavy lekárskej. Výborný pre tento prípad bude tiež univerzálny liek Gynex, ktorý všetky dámy, ktoré niekedy riešili gynekologické ťažkosti, dôverne poznajú a často na neho nedajú dopustiť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu