Cukrovka

Cukrovka alebo aj diabetes mellitus je chronické ochorenie spojené s výskytom nadmerného množstva cukrov v krvi človeka (tzv. hyperglykémiou), ktoré v poslednej dobe zaznamenalo obrovský nárast. V súčasnej dobe sa v Slovenskej republike lieči v ambulanciách okolo 370000 diabetikov. Vzniká z nedostatku inzulínu, jeho nedostatočného účinku alebo oboch variant. Cukrovkou môžu ochorieť ženy i muži v akomkoľvek veku.

Cukrovka

Inzulín je enzým, ktorý produkujú Langerhansove ostrovčeky slinivky brušnej čiže pankreasu. Pankreas je zodpovedný za trávenie tukov, bielkovín a práve dodávanie glukózy bunkám. Aby to bolo pochopiteľné: Keď prijímame sacharidy (zemiaky, vločky, ryža, ovocie...), naše telo ich rozloží na najmenšie možné čiastočky, aby pre neho boli čo najľahšie strávitelné, čo je práve glukóza. Tá potom prúdi v krvi a je dodávaná orgánom, ktoré ju potrebujú. Najviac glukózy spotrebuje mozog. Ale samozrejme aj ostatné bunky nášho tela potrebujú energiu, ktorú budú využívať na svoju funkciu, napríklad bunky svalové. A inzulín je zodpovedný za prenos glukózy do buniek, aby ho mohli využívať. Keď je ho nedostatok, glukóza zostáva v krvi, preto je teda ako hlavný príznak cukrovky vysoká hladina krvného cukru, čiže hyperglykémia.

Nie je to ale jediný príznak. Ďalší veľmi významný je tzv. glykozúria. Naše obličky sú zodpovedné za vylučovanie moču, ktorý obsahuje odpadové látky. Moč vzniká tak, že sa filtruje krv. V krvi sa ale vyskytujú aj látky, ktoré telo nechce vylučovať, napríklad ióny ako je sodík, draslík alebo bielkoviny. Jednou z tých látok, ktoré nechce vylučovať, je práve aj glukóza. Ak je teda zvýšená hladina glukózy v krvi, naše telo sa bude chcieť "očistiť" od toho nadbytku a bude glukózu vylučovať, preto teda ďalší príznak cukrovky býva glukóza v moči, tzv. glykozúria.

Diabetes

A v neposlednom rade, glukóza je látka, ktorá "zo sebou ťahá vodu". Predstavte si, keď zjete veľa sladkého ovocia, cítite smäd. Rovnako tak to potom pôsobí v obličkách. Keď sa vylučuje glukóza močom, vylučuje so sebou aj vodu a pacientovi potom hrozí dehydratácia. Často sa ochorenie cukrovkou prejaví práve tak, že pacient je schopný vypiť obrovské množstvo vody. A keď veľa vypije, musí zo seba potom veľa vylúčiť, tomu sa odborne hovorí polyúria.

Ak pacientovo telo nie je schopné využívať glukózu, je tiež možné, že začne byť unavený, začne chudnúť a prestane mať chuť do jedla, ako lekári hovoria, pacient neprospieva.

Typy cukrovky

Normálna hladina glukózy v krvi by sa mala pohybovať medzi 3,3-5,6 mmol / l. O cukrovke sa hovorí vtedy, ak je hladina cukrov cez 7 mmol / l nalačno. Ak je zvýšená hladina, mali by sa vykonať testy, či ide priamo o cukrovku alebo "len" o porušenú glukózovú toleranciu. To znamená, že sa glukóza len pomalšie využíva, ale nakoniec využije.

Diabetes 1. typu

Tento typ sa najčastejšie vyskytuje v detstve, preto sa mu tiež môže hovoriť juvenilný typ cukrovky. Vzniká najčastejšie na autoimunitnom podklade, to znamená, že bunky vlastného tela proti Langerhansovými ostrovčekom bojujú, až ich zničia. Výsledkom je buď znížená produkcia inzulínu alebo sú bunky už úplne zničené a neprodukuje sa žiadny.

Ochorieť diabetom prvého typu môže úplne každý, bez ohľadu na životný štýl, pohyb alebo genetiku. Samozrejme, ak máte v rodine tento typ cukrovky, je zvýšená pravdepodobnosť, že vaše dieťa ochorie tiež, ale môže ochorieť aj bez tejto predispozície. Bohužiaľ, nie je žiadna možnosť, ako tejto chorobe predchádzať.

Cukrovka prvého typu sa prejavuje zvýšeným smädom, častou potrebou chodenia na záchod, aj nočným pomočovaním. Ďalej chudnutím, nechuťou do jedla, zvracaním a celkovou slabosťou a únavou.

Video: Detská cukrovka

Diabetes 2. typu

Tento typ sa veľmi často vyskytuje u dospelých ľudí. Vzniká preto, že sa buď už Langerhansove bunky v pankrease vyčerpali, takže už nie sú schopné produkovať ďalší inzulín alebo si bunky, ktoré by glukózu mali prijímať, vybudovali rezistenciu. K tomu môže dôjsť napríklad preto, že sa človek glukózou "preťažuje", takže sa bunky obrnia, pretože ďalší cukor už nepotrebujú.

Veľmi často sa teda vyskytuje u obéznych ľudí. Obezita so sebou často prináša aj vysoký krvný tlak alebo zvýšenú hladinu cholesterolu. Samozrejme nie je vylúčený výskyt ani u detí, veľmi často sú deti obézne, hlavne vďaka nedostatočnému pohybu a nesprávnej životospráve.

Tento typ sa prejavuje podobne ako typ prvý, časté močenie, zvýšený smäd, únava a slabosť. Našťastie tomuto ochoreniu sa dá dobre predchádzať a to zdravým životným štýlom a pohybom. Toto odporúčanie sa všeobecne udáva pri väčšine chorôb, pretože to naozaj má veľký vplyv.

Ďalšia typom cukrovky je tehotenská cukrovka.
Viac sa o tehotenskej cukrovke dočítate v hlavnom článku na tému: Tehotenská cukrovka5.

Ak vás zaujíma článok o tehotenstve žien s cukrovkou, prejdite na samostatný článok: Diabetes a tehotenstvo.

Video: Cukrovka (SK)

Liečba cukrovky

Liečba nie je rozdielna pri jednotlivých typoch cukrovky, oba typy musia dodržiavať diétu a pravidelný pohyb. Cukrovkári si musia pravidelne aplikovať inzulín, ktorý sa pichá do ramena, stehna alebo brucha 3-krát až 6-krát denne. Súčasťou pravidelnej výbavy by mal byť tiež glukomer na pravidelné meranie cukru v krvi.

Meranie glukózyDiéta by mala obsahovať 5 až 6 menších chodov denne a nemala by sa prekročiť denná dávka 30 g cukru. Denný príjem kalórií by mal byť 1800 kcal. Ľuďom sa odporúča vyhýbať sa výrobkom sladeným sacharózou, obmedziť príjem cukrov a tukov. Zvýšený by mal byť príjem vlákniny. Ku konzumácii je vhodné rybie alebo hydinové mäso a výrobky označené ako DIA. Príjem bielkovín by mal byť tiež obmedzený, a síce na 1 g bielkoviny na 1 kg váhy denne. Pohyb sa odporúča približne 4x týždenne aeróbne aktivity na minimálne 30 minút. Avšak aj toto je individuálne, deti sú väčšinou schopné toho cez deň nabehať viac, zatiaľ čo vyťažený pracujúci dospelý človek bude rád, keď zvládne nejaký ten pohyb aspoň 2x týždenne.

Komplikácie cukrovky

Komplikácií je bohužiaľ celá rada. Na prvom mieste je hyperglykémia, teda neschopnosť využívať glukózu, glykozúria a polyúria. S tým sa viaže riziko dehydratácie, ktoré v extrémne vygradovanom prípade môže byť až smrteľné.

Akútne komplikácie

Medzi tie akútne radíme diabetickú kómu, ktorá môže vznikať buď z nedostatku alebo veľkého prebytku glukózy v krvi.

Ako hypoglykémiu, teda zníženú hladinu cukru v krvi, označujeme stav, keď je hodnota menšia ako 3 mmol / l. Najčastejšie to vzniká pri agresívnejšej liečbe inzulínom, teda veľa glukózy prestúpi do buniek a v krvi jej ostane málo. Tento efekt môže mať aj dlhší čas bez jedla, zvýšená fyzická aktivita alebo konzumácia alkoholu. Pokiaľ ale hladina glukózy bude stále klesať, môže to mať vplyv aj na mozog, ktorý je od prísunu glukózy závislý a bez nej nie je schopný fungovať. Môže sa to prejaviť ako neurologické ťažkosti, zmätenosť, dvojité videnie, podráždenosť až kóma, ktorá môže byť smrteľná. Prvá pomoc pri takomto stave je podanie kocky cukru, ideálne cukor rovno do žily.

Opak oproti hypoglykémii je hyperglykémia, teda zvýšená hladina cukru v krvi. Ako hyperglykémia sa berie stav nad 7 mmol / l. K tomu môže dochádzať opäť pri diétnej chybe, keď pacient zje viac než by mal, alebo keď si zabudne pichnúť inzulín. Opäť hladina cukru môže stúpať do nebeských hodnôt (napríklad okolo 50 mmol / l), až privedie pacienta do kómy, ktorá môže byť tiež smrteľná. Liečba zahŕňa podanie inzulínu.

Chronické komplikácie

Do chronických komplikácií patrí množstvo chorôb, ktoré diabetes urýchľuje. Samozrejme sa môžu vyskytnúť aj nezávisle na cukrovke.

Napríklad diabetická angiopatia, čo znamená, že diabetik má väčšiu pravdepodobnosť zvýšeného krvného tlaku a aterosklerózy, teda ukladania tukov do stien ciev a ich následnej straty pohyblivosti a dostatočnej funkcie prúdenia krvi.

Ďalej diabetická neuropatia, teda znížená citlivosť na končatinách, hlavne nohách. Typicky sa označuje ako diabetická noha.

Väčšine pacientom tiež zlyhávajú obličky a to z toho dôvodu, že vysoká hladina glukózy v krvi pôsobí na filtračné membrány v obličkách (viď. vyššie) a tie hrubnú. Tým pádom nie sú schopné filtrovať odpadové látky a zadržiavať v tele látky potrebné. Spolu s hypertenziou potom ešte spôsobujú "odumieranie" buniek obličiek. Najčastejším dôvodom zlyhávania obličiek je práve cukrovka.

Ďalšou významnou komplikáciou je zvýšená náchylnosť k infekciám. Diabetes je choroba, ktorá zasahuje do prirodzenej obranyschopnosti organizmu, takže pacient ľahšie ochorie ďalšími chorobami. Toto je spojené aj s horším hojením rán.

Viac o cukrovke na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20120119042907/http://www.mte.cz/cukrovka-a-jeji-priznaky.htm
  2. http://nemoci.vitalion.cz/cukrovka/
  3. https://www.wikiskripta.eu/w/Diabetes_mellitus
  4. https://www.wikiskripta.eu/w/Diabetes_mellitus_1._typu_(endokrinologie)
  5. https://www.wikiskripta.eu/w/Diabetes_mellitus_2._typu_(endokrinologie)
  6. https://www.wikiskripta.eu/w/Komplikace_diabetu_mellitu
  7. https://www.wikiskripta.eu/w/Inzulin

Použité zdroje obrázkov

  1. ©Depositphotos.com/[mehmetcan]
  2. https://pixabay.com/sk/diabetes-hladina-cukru-v-krvi-1724617/

Hodnotenia a skúsenosti s cukrovkou

Máš skúsenosť s cukrovkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke