Crohnova choroba je chronickým zápalom tráviaceho traktu. Napáda najčastejšie tenké črevo, ďalej črevo hrubé a ústnu dutinu. Vzniku Crohnovej choroby môže pomôcť akákoľvek bakteriálna alebo vírusová infekcia. Najčastejšie sa s Crohnovou chorobou stretávajú viac ženy medzi 20. a 40. rokom života. Dôležitým aspektom pre šírenie tejto choroby je tiež priemyselná vyspelosť krajiny.
Tolerancia prijímanej potravy a vstrebávanie živín sú výrazne znížené, vzniká deficit vitamínov a stopových prvkov. Striedajú sa obdobia remisie (kľudu) a exacerbácie (zvýšenej aktivity). Ochorenie je lokalizované v terminálnom ileu, ale postihnutá môže byť ktorákoľvek časť celej tráviacej trubice.
Pri Crohnovej chorobe nastáva v organizme metabolický rozvrat. Znížené vstrebávanie živín z potravy spôsobuje sideropéniu (nedostatok železa v krvi), hypokalémiu (znížená hladina draslíka v krvi), hypomagneziémiu (znížená hladina horčíka v krvi), deficit vitamínov a pernicióznu anémiu (deficit vitamínu B12). Dochádza k úbytku lipidov a proteínov. Takéto zmeny jednotlivých metabolických substrátov predstavujú vážny problém spojený s vyčerpaním energetických rezerv organizmu. Jednak sa strácajú príliš častou stolicou a ďalej je príčinou aj vysoká energetická náročnosť samotného zápalového ochorenia. Strata bielkovín vedie k slabosti tela, zníženej odolnosti organizmu a pomalému hojeniu rán.
Pred Crohnovou chorobou sa nemôžu ľudia zatiaľ nijako chrániť, pretože nebol nájdený žiadny spúšťací faktor. Je pravdepodobné, že Crohnovu chorobu môžu spôsobovať potraviny s veľkým množstvom rafinovaných cukrov a bez vlákniny.
Nevhodné je tiež užívanie antibiotík4, nesteroidných antireumatík (napr. Brufen či Acylpyrin), hormonálnej antikoncepcie4 alebo tiež fajčenie.
Ak sa objavuje v rodine človeka už Crohnova choroba3, mal by byť potencionálny pacient vyšetrený na gastroenterológii, aby sa zabránilo prepuknutiu tejto choroby. Rozvinutie choroby môže človek zabrániť iba sledovaním príznakov a tie nepodceňovať.
Choroba prebieha v chronických fázach, kedy sa strieda obdobie vzplanutia choroby s obdobím bez ťažkostí.
V tomto období dochádza k miernemu alebo strednému rozvoju. Chorý sa potýka s:
Ak sa vyskytujú príznaky dlhšiu dobu, mal by pacient navštíviť lekára a podstúpiť potrebné vyšetrenia. Nemusí sa totiž jednať len o zlé stravovanie alebo zažívanie.
Niektorí pacienti sa môžu počas obdobia vzplanutia stretnúť s príznakmi objavujúcimi sa na iných častiach tela. Takýmito príznakmi môžu byť:
Ak má lekár podozrenie na Crohnovu chorobu, mal by ju najskôr odlíšiť od ulceróznej kolitídy, ktorá má veľmi podobné príznaky, avšak na rozdiel od Crohnovej choroby nezasahuje tenké črevo. Na určenie typu ochorenia čriev vykoná lekár pacientovi koloskopické vyšetrenie a röntgen.
Viac o ulceróznej kolitíde sa dočítate v samostatnom článku: Ulcerózna kolitída .
Súčasťou celkovej terapie Crohnovej choroby je, popri medikamentóznej liečbe, aj strava. Dobrý stav výživy má priaznivý vplyv na kondíciu pacienta. Omnoho lepšie sa vyrovnáva s prípadným akútnym vzplanutím choroby, než podvýživený pacient. Mierna nadváha môže, dokonca, poskytovať rezervy.
Dôležitý pri liečbe Crohnovej choroby je čas, lebo aj pri období bez ťažkostí by mal pacient dodržiavať dávkovanie predpísaných liekov. Liečba sa líši u každého pacienta v závislosti na rozsahu choroby a jej aktívnej podobe.
Pacientovi sa odporúča kľudový režim s telesnou aktivitou podľa stavu a zdravie pacienta. Pacient by mal obmedziť fyzicky náročnejšie aktivity a športy. V závažnejších prípadoch je pacientovi doporučená zmena zamestnania.
Ak sa objaví u pacienta komplikácie, je vhodné liečbu ukončiť chirurgickým zákrokom, počas ktorého je pacientovi odstránená časť zasiahnutých čriev.
Priebeh Crohnovej choroby nie je známy u žiadneho pacienta. U niektorých sa môže choroba postupne zhoršovať, u niektorých zostáva stav stabilný s nepostrehnuteľnú aktivitou, niektorí pacienti sa úplne uzdraví au iných sa choroba znova objaví.
Pripravte sa na to, že tolerancia jednotlivých potravín sa môže v rôznych fázach ochorenia meniť. Významnú úlohu zohráva aj individuálna znášanlivosť jednotlivých potravín, ktorú si musí každý pacient odsledovať. Čo by mal pacient s Crohnovou chorobou určite obmedziť, sú rafinované potraviny, margaríny na pečenie a sladkosti.
Väčšinou sú zle znášané i tieto potraviny:
Medzi všeobecne dobre znášané potraviny patrí:
Konzumujte vyvážené množstvo všetkých živín, teda bielkovín, sacharidov a tukov, s dostatkom vitamínov. V prevažnej väčšine prípadov je potrebné vitamíny a stopové prvky doplniť v tabletovej forme. Dokonca, pri terapii so sulfasalazínom, je nutné denne užívať kyselinu listovú1. U ľudí s chronickým krvácaním je nevyhnutné doplniť železo.
Vegetariáni predstavujú problémovú skupinu, pretože pri tak energeticky náročnom ochorení, potrebujú prijímať stravu s väčším obsahom bielkovín. Približne 1,2 g na 1 kg telesnej hmotnosti, čo môže byť problematické. Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín totiž patrí práve mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.
Cieľom dietetického opatrenia pri akútnom vzplanutí je zníženie zaťaženia čreva postihnutého zápalom.
Pacient teda dostáva parenterálnu alebo enterálnu výživu. Dôležitý je príjem tekutín, vzhľadom na zvýšené straty vody pri mnohých hnačkovitých stoliciach, ktoré vzplanutie choroby sprevádzajú. Táto forma výživy je nutná počas niekoľkých týždňov. Pokiaľ príznaky neustupujú, aj dlhšie. Návrat k normálnej strave musí byť pozvoľný:
1. V prvých dňoch je potrebná kombinácia enterálnej / parenterálnej výživy a normálna ľahko stráviteľná strava (čaj, biele pečivo). Energetická náročnosť ochorenia nedovoľuje len jeden typ kalorického príjmu.
2. Potom, podľa vašej potravinovej znášanlivosti, zaraďte:
3. Prejdite na normálnu stravu. Je dôležité, aby ste sa vyhýbali takým potravinám a takým spôsobom prípravy, ktoré práve u vás vyvolávajú nežiaduce príznaky.
V priebehu akútneho vzplanutia dochádza často k vzniku tzv. laktózovej intolerancie1. Príčinou je postihnutie črevnej sliznice zápalom, a teda menšia tvorba enzýmu laktázy. Vylúčte zo stravy potraviny obsahujúce laktózu - mlieko, mliečne výrobky a potraviny pripravované z mlieka. Zakysané alebo zrazené mliečne výrobky (syry, jogurty) sú znášané dobre. Laktózová intolerancia môže po preliečení akútneho štádia opäť vymiznúť
Vláknina je nestráviteľná. Obsahujú ju celozrnné výrobky, strukoviny, ovocie, zelenina, zemiaky, vlákninové koncentráty. Existujú aj ľahko stráviteľné potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napr. banány, varené ovocie a zelenina, zemiaková kaša, ovsené vločky, jemne mletá celozrnná múka. Týmito potravinami sa dá spevniť stolica, pokiaľ je v bezpríznakovom období príliš mäkká alebo naopak zmäkčiť tuhá stolica pri miernej zápche. Vždy na základe konzultácie s lekárom.
Odporúča sa prijímať denne približne 2 l tekutín. Alkohol nie je vhodné konzumovať. Pitie alkoholu spôsobuje podráždenie tráviacej trubice, ktorá môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, hnačku a krvácanie. Nadmerné podráždenie môže dôjsť až k relapsu choroby, tzn. opakovaných prejavov choroby, ktorá už bola v kľudovom stave.
Dôležité je množstvo cukru, ktoré alkoholický nápoj obsahuje. Ak má človek potrebu dať si pohárik vína alebo malý panáčik tvrdého alkoholu, je to ďaleko lepšie ako si dať pohár piva alebo sladkého miešaného drinku. Výberu tekutín je treba venovať veľkú pozornosť. Pozor aj na ovocné šťavy - väčšinou črevo dráždia, silná káva a silný čaj podporujú hnačku. Voda a slabý čaj bývajú dobre tolerované.
Prebiotiká sú určité druhy požívateľnej vlákniny, ktoré prechádzajú tráviacim traktom v nezmenenej podobe až do hrubého čreva. Tam slúžia ako potrava črevným baktériám. V hrubom čreve podporujú rast prirodzenej črevnej mikroflóry, čím nepriamo zabraňujú nadmernému rozmnožovaniu patogénnych baktérií (bakteroidov, fusobaktérií a klostridií) a plesní.
Probiotiká3 sú baktérie (laktobacily, bifidobaktérie, nepatogénne kmene E.coli a ďalšie), ktoré prežívajú prechod žalúdkom a tenkým črevom. V hrubom čreve sa viažu na črevnú stenu a chránia ju pred premnožením patogénnymi baktériami.
Obe sú pri Crohnovom ochorení dôležité. Aj vo fáze akútneho vzplanutia, ale aj v kľudovom období, z hľadiska podpory neustáleho rastu fyziologickej črevnej mikroflóry.
Pri ťažších typov choroby sú pacientovi vo vyššej dávke podávané kortikoidy, ktorých dávka sa postupne znižuje. Kortikoidy majú veľké množstvo nežiaducich účinkov, preto nie sú pacientovi podávané počas udržiavacieho obdobia. Vhodné je doplňovanie imunosupresívami,ktoré znižujú dávku kortikoidov. Účinok užívania týchto liekov sa objaví až po 6 až 8 týždňoch od začiatku liečby.
V dobe udržiavacia sa pacientom väčšinou podávajú probiotiká3, ktorá pozitívne pôsobí pri liečbe črevných zápalov.
U detí v období puberty sa môže Crohnova choroba objaviť. Jej charakteristickým rysom v tomto období je porucha rastu dieťaťa, s ktorou má skúsenosť približne 30% detí.
Crohnova choroba môže mať na počatie, prebiehajúce tehotenstve a vývoj plodu, negatívne účinky . Mladé mamičky patria k rizikovým skupinám pacientov az toho dôvodu Medzinárodná lieková agentúra rozlišuje 5 skupín liekov, ktoré sa líšia podľa riziká pre tehotnú ženu a stupňa jej tehotenstva:
Tehotenstvo by mala žena plánovať až po niekoľkých mesiacoch od ukončenia liečby, pretože niektoré lieky môžu pôsobiť ešte niekoľko týždňov až mesiacov po ich ukončení užívania.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu