Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronickým zápalom tráviaceho traktu. Napáda najčastejšie tenké črevo, ďalej črevo hrubé a ústnu dutinu. Vzniku Crohnovej choroby môže pomôcť akákoľvek bakteriálna alebo vírusová infekcia. Najčastejšie sa s Crohnovou chorobou stretávajú viac ženy medzi 20. a 40. rokom života. Dôležitým aspektom pre šírenie tejto choroby je tiež priemyselná vyspelosť krajiny.

Tolerancia prijímanej potravy a vstrebávanie živín sú výrazne znížené, vzniká deficit vitamínov a stopových prvkov. Striedajú sa obdobia remisie (kľudu) a exacerbácie (zvýšenej aktivity). Ochorenie je lokalizované v terminálnom ileu, ale postihnutá môže byť ktorákoľvek časť celej tráviacej trubice.

Pri Crohnovej chorobe nastáva v organizme metabolický rozvrat. Znížené vstrebávanie živín z potravy spôsobuje sideropéniu (nedostatok železa v krvi), hypokalémiu (znížená hladina draslíka v krvi), hypomagneziémiu (znížená hladina horčíka v krvi), deficit vitamínov a pernicióznu anémiu (deficit vitamínu B12). Dochádza k úbytku lipidov a proteínov. Takéto zmeny jednotlivých metabolických substrátov predstavujú vážny problém spojený s vyčerpaním energetických rezerv organizmu. Jednak sa strácajú príliš častou stolicou a ďalej je príčinou aj vysoká energetická náročnosť samotného zápalového ochorenia. Strata bielkovín vedie k slabosti tela, zníženej odolnosti organizmu a pomalému hojeniu rán.

Crohnova choroba

Prevencia pred týmto ochorením

Pred Crohnovou chorobou sa nemôžu ľudia zatiaľ nijako chrániť, pretože nebol nájdený žiadny spúšťací faktor. Je pravdepodobné, že Crohnovu chorobu môžu spôsobovať potraviny s veľkým množstvom rafinovaných cukrov a bez vlákniny.

Nevhodné je tiež užívanie antibiotík4, nesteroidných antireumatík (napr. Brufen či Acylpyrin), hormonálnej antikoncepcie4 alebo tiež fajčenie.

Ak sa objavuje v rodine človeka už Crohnova choroba3, mal by byť potencionálny pacient vyšetrený na gastroenterológii, aby sa zabránilo prepuknutiu tejto choroby. Rozvinutie choroby môže človek zabrániť iba sledovaním príznakov a tie nepodceňovať.

Crohnova choroba a jej príznaky

Choroba prebieha v chronických fázach, kedy sa strieda obdobie vzplanutia choroby s obdobím bez ťažkostí.

Obdobie vzplanutia

V tomto období dochádza k miernemu alebo strednému rozvoju. Chorý sa potýka s:
Crohnova choroba a bolesti brucha

Ak sa vyskytujú príznaky dlhšiu dobu, mal by pacient navštíviť lekára a podstúpiť potrebné vyšetrenia. Nemusí sa totiž jednať len o zlé stravovanie alebo zažívanie.

Niektorí pacienti sa môžu počas obdobia vzplanutia stretnúť s príznakmi objavujúcimi sa na iných častiach tela. Takýmito príznakmi môžu byť:

  • bolesti kĺbov,
  • obličkové kamene,
  • žlčové kamene,
  • zápal dúhovky,
  • kožné ochorenia - tzv. Erythema nodosum (zápal podkožného tkaniva).

Vyšetrenie

Ak má lekár podozrenie na Crohnovu chorobu, mal by ju najskôr odlíšiť od ulceróznej kolitídy, ktorá má veľmi podobné príznaky, avšak na rozdiel od Crohnovej choroby nezasahuje tenké črevo. Na určenie typu ochorenia čriev vykoná lekár pacientovi koloskopické vyšetrenie a röntgen.

Viac o ulceróznej kolitíde sa dočítate v samostatnom článku: Ulcerózna kolitída .

Komplexná terapia Crohnovej choroby

Crohnova choroba - lieky

Súčasťou celkovej terapie Crohnovej choroby je, popri medikamentóznej liečbe, aj strava. Dobrý stav výživy má priaznivý vplyv na kondíciu pacienta. Omnoho lepšie sa vyrovnáva s prípadným akútnym vzplanutím choroby, než podvýživený pacient. Mierna nadváha môže, dokonca, poskytovať rezervy.

Dôležitý pri liečbe Crohnovej choroby je čas, lebo aj pri období bez ťažkostí by mal pacient dodržiavať dávkovanie predpísaných liekov. Liečba sa líši u každého pacienta v závislosti na rozsahu choroby a jej aktívnej podobe.

Pacientovi sa odporúča kľudový režim s telesnou aktivitou podľa stavu a zdravie pacienta. Pacient by mal obmedziť fyzicky náročnejšie aktivity a športy. V závažnejších prípadoch je pacientovi doporučená zmena zamestnania.

Ak sa objaví u pacienta komplikácie, je vhodné liečbu ukončiť chirurgickým zákrokom, počas ktorého je pacientovi odstránená časť zasiahnutých čriev.

Priebeh Crohnovej choroby nie je známy u žiadneho pacienta. U niektorých sa môže choroba postupne zhoršovať, u niektorých zostáva stav stabilný s nepostrehnuteľnú aktivitou, niektorí pacienti sa úplne uzdraví au iných sa choroba znova objaví.

Všeobecné stravovacie odporúčania

Pripravte sa na to, že tolerancia jednotlivých potravín sa môže v rôznych fázach ochorenia meniť. Významnú úlohu zohráva aj individuálna znášanlivosť jednotlivých potravín, ktorú si musí každý pacient odsledovať. Čo by mal pacient s Crohnovou chorobou určite obmedziť, sú rafinované potraviny, margaríny na pečenie a sladkosti.

Väčšinou sú zle znášané i tieto potraviny:

  • strukoviny,
  • surová zelenina,
  • zeleninové a ovocné šťavy,
  • citrusové ovocie,
  • kyslá kapusta,
  • cibuľa,
  • tučné a kyslé pokrmy,
  • mlieko (pri laktózovej intolerancii)

Medzi všeobecne dobre znášané potraviny patrí:

  • varené mäso,
  • ryby,
  • hydina,
  • zemiaky,
  • ryža,
  • cestoviny,
  • ľahko stráviteľné varené ovocie a zelenina. 

Konzumujte vyvážené množstvo všetkých živín, teda bielkovín, sacharidov a tukov, s dostatkom vitamínov. V prevažnej väčšine prípadov je potrebné vitamíny a stopové prvky doplniť v tabletovej forme. Dokonca, pri terapii so sulfasalazínom, je nutné denne užívať kyselinu listovú1. U ľudí s chronickým krvácaním je nevyhnutné doplniť železo.

Vegetariáni predstavujú problémovú skupinu, pretože pri tak energeticky náročnom ochorení, potrebujú prijímať stravu s väčším obsahom bielkovín. Približne 1,2 g na 1 kg telesnej hmotnosti, čo môže byť problematické. Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín totiž patrí práve mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.

Stiktné opatrenia pri akútnom štádiu

Cieľom dietetického opatrenia pri akútnom vzplanutí je zníženie zaťaženia čreva postihnutého zápalom.
Pacient teda dostáva parenterálnu alebo enterálnu výživu. Dôležitý je príjem tekutín, vzhľadom na zvýšené straty vody pri mnohých hnačkovitých stoliciach, ktoré vzplanutie choroby sprevádzajú. Táto forma výživy je nutná počas niekoľkých týždňov. Pokiaľ príznaky neustupujú, aj dlhšie. Návrat k normálnej strave musí byť pozvoľný:

1. V prvých dňoch je potrebná kombinácia enterálnej / parenterálnej výživy a normálna ľahko stráviteľná strava (čaj, biele pečivo). Energetická náročnosť ochorenia nedovoľuje len jeden typ kalorického príjmu.

2. Potom, podľa vašej potravinovej znášanlivosti, zaraďte:

  • varenú zeleninu,
  • zemiaky, ryžu,
  • cestoviny,
  • chudé mäso, hydinu, ryby
  • a nízkotučné syry

3. Prejdite na normálnu stravu. Je dôležité, aby ste sa vyhýbali takým potravinám a takým spôsobom prípravy, ktoré práve u vás vyvolávajú nežiaduce príznaky. 

Kedy mlieko nie

V priebehu akútneho vzplanutia dochádza často k vzniku tzv. laktózovej intolerancie1. Príčinou je postihnutie črevnej sliznice zápalom, a teda menšia tvorba enzýmu laktázy. Vylúčte zo stravy potraviny obsahujúce laktózu - mlieko, mliečne výrobky a potraviny pripravované z mlieka. Zakysané alebo zrazené mliečne výrobky (syry, jogurty) sú znášané dobre. Laktózová intolerancia môže po preliečení akútneho štádia opäť vymiznúť

Význam vlákniny

Vláknina je nestráviteľná. Obsahujú ju celozrnné výrobky, strukoviny, ovocie, zelenina, zemiaky, vlákninové koncentráty. Existujú aj ľahko stráviteľné potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napr. banány, varené ovocie a zelenina, zemiaková kaša, ovsené vločky, jemne mletá celozrnná múka. Týmito potravinami sa dá spevniť stolica, pokiaľ je v bezpríznakovom období príliš mäkká alebo naopak zmäkčiť tuhá stolica pri miernej zápche. Vždy na základe konzultácie s lekárom. 

Tekutiny, alkohol

Odporúča sa prijímať denne približne 2 l tekutín. Alkohol nie je vhodné konzumovať. Pitie alkoholu spôsobuje podráždenie tráviacej trubice, ktorá môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, hnačku a krvácanie. Nadmerné podráždenie môže dôjsť až k relapsu choroby, tzn. opakovaných prejavov choroby, ktorá už bola v kľudovom stave.  
Crohnova choroba a alkohol

Dôležité je množstvo cukru, ktoré alkoholický nápoj obsahuje. Ak má človek potrebu dať si pohárik vína alebo malý panáčik tvrdého alkoholu, je to ďaleko lepšie ako si dať pohár piva alebo sladkého miešaného drinku. Výberu tekutín je treba venovať veľkú pozornosť. Pozor aj na ovocné šťavy - väčšinou črevo dráždia, silná káva a silný čaj podporujú hnačku. Voda a slabý čaj bývajú dobre tolerované. 

Význam prebiotík, probiotík

Prebiotiká sú určité druhy požívateľnej vlákniny, ktoré prechádzajú tráviacim traktom v nezmenenej podobe až do hrubého čreva. Tam slúžia ako potrava črevným baktériám. V hrubom čreve podporujú rast prirodzenej črevnej mikroflóry, čím nepriamo zabraňujú nadmernému rozmnožovaniu patogénnych baktérií (bakteroidov, fusobaktérií a klostridií) a plesní. 
Probiotiká3 sú baktérie (laktobacily, bifidobaktérie, nepatogénne kmene E.coli a ďalšie), ktoré prežívajú prechod žalúdkom a tenkým črevom. V hrubom čreve sa viažu na črevnú stenu a chránia ju pred premnožením patogénnymi baktériami. 

Obe sú pri Crohnovom ochorení dôležité. Aj vo fáze akútneho vzplanutia, ale aj v kľudovom období, z hľadiska podpory neustáleho rastu fyziologickej črevnej mikroflóry.

Lieky

Pri ťažších typov choroby sú pacientovi vo vyššej dávke podávané kortikoidy, ktorých dávka sa postupne znižuje. Kortikoidy majú veľké množstvo nežiaducich účinkov, preto nie sú pacientovi podávané počas udržiavacieho obdobia. Vhodné je doplňovanie imunosupresívami,ktoré znižujú dávku kortikoidov. Účinok užívania týchto liekov sa objaví až po 6 až 8 týždňoch od začiatku liečby.

V dobe udržiavacia sa pacientom väčšinou podávajú probiotiká3, ktorá pozitívne pôsobí pri liečbe črevných zápalov.

Crohnova choroba u detí

U detí v období puberty sa môže Crohnova choroba objaviť. Jej charakteristickým rysom v tomto období je porucha rastu dieťaťa, s ktorou má skúsenosť približne 30% detí.

Video: Crohnova choroba

Crohnova choroba v tehotenstve

Crohnova choroba môže mať na počatie, prebiehajúce tehotenstve a vývoj plodu, negatívne účinky . Mladé mamičky patria k rizikovým skupinám pacientov az toho dôvodu Medzinárodná lieková agentúra rozlišuje 5 skupín liekov, ktoré sa líšia podľa riziká pre tehotnú ženu a stupňa jej tehotenstva:
Crohnova choroba a tehotenstvo

  • A - štúdie u tehotných nepreukázali riziko poškodenia
  • B - štúdie na zvieratách nepreukázali riziko, ale kontrolované štúdie u žien neboli vykonané
  • C - liek má preukázateľne škodlivý vplyv na vývoj plodu u zvierat, ale nie sú dostupné spoľahlivé údaje u ľudí
  • D - u lieku existujú doklady riziká pre ľudský plod, ale z dôvodu nenahraditeľnosti v kritických situáciách môže byť podaný
  • X - riziko jednoznačne prevažuje nad prospechom - teda liek nie je v tehotenstve vhodný za žiadnych okolností.

Tehotenstvo by mala žena plánovať až po niekoľkých mesiacoch od ukončenia liečby, pretože niektoré lieky môžu pôsobiť ešte niekoľko týždňov až mesiacov po ich ukončení užívania.

Viac o Crohnovej chorobe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/crohnova-choroba/
  2. http://web.archive.org/web/20160407210159/http://www.crohnovanemoc.cz/nezadouci-ucinky-lecby.html
  3. http://www.strevni-zanety.cz/novinky/pri-potizich-se-strevy-se-alkoholu-vyhybejte-649
  4. Karlík, Hrabovský: Metabolizmus lipidov u pacientov s Crohnovou chorobou
  5. http://www.crohnclub.sk/o-ochoreni/priznaky-ochorenia/
  6. Havelková S.: Kvalita života pacientov s chronickými ochoreniami čriev
  7. Hodásová Z.: Idiopatické črevné zápaly

Hodnotenia a skúsenosti s Crohnovou chorobou

Máš skúsenosť s Crohnovou chorobou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lussyzachar  16. júl 2017

Môj boj z crohnom

Mám 23 rokov a pred 3 rokmi mi zistili Crohnovu chorobu. Bol to pre mňa nepríjemný zážitok, pretože si všetci mysleli, že mám zápal slepého čreva. Išla som na operáciu a až keď som sa zobudila na JISKE a môj už teraz manžel povedal, že ma operovali 7 hodín. Najskôr išli na to laparoskopicky. Kde zistili, že nie je niečo v poriadku. Tak ma museli celú otvoriť. Mám nepríjemnú jazvu na bruchu. :-( Už som si na to zvykla a neriešim to, ale prvý rok bol hrozný. Po 3 týždňoch hospitalizácie ma prepustili a nasadili liečbu.

Dávala som si pozor aj na stravu, žiadne dužiny či semienka. No už som z toho poľavila, dám si aj jahody, maliny, paradajky, proste všetko okrem vyprážaného, z toho mi je zle :(

A lieky ? Musím sa priznať, neberiem ich pravidelne a cítim sa dobre, občas ma preženie, ale nie je to každý deň :) :slight_smile: Teraz som pokúšame o bábätko, zatiaľ neúspešne. Len sa trošku bojím, ako budem natom počas tehotenstva a moje bábätko ako to bude znášať .
mikolajova.zuzana  12. sep 2013

Moja skúsenosť...

Crohna mám asi 18 rokov, diagnostikovali mi ho v 15 - tich. Začalo to kŕčami v bruchu, hnačkami, a následne zápalom slepého čreva mi pri operácii zistili zväčšené hrubé črevo. Takže tri mesiace v nemocke, a kolonoskopie, a RTG a všeličo aj nepríjemné, no zistili chorobu a nasadili liečbu. Už si presne nepamätám, ale určite tam bol Prednison a tuším Salofalk. Potom z Nemecka doniesli Pentasu, a beriem ju doteraz.

Ale odžila som si svoje... nerada spomínam, nebudem vypisovať, ale po poslednej operácii v 2001 - kde mi odobrali z hrubého aj tenkého čreva, sa mám klop klop dobre. Hodnoty krvi sú na môj stav dobré. Cítim sa fajn, sem tam hnačka, ale to neriešim, poznám všetky wecká v meste a aj v iných chi. A akonáhle sa najem, do pol hoďky som na wecku, to skrátené črevo.

Mám za sebou dve tehotenstvá, dve krásne zdravé dievčatá, cisárskym obe, stav v kľude už 12-ty rok... Som happy, a u mňa veľa robí psychika. Pentasu viac neberiem ako beriem. Zle mi nebýva, sem tam tak raz za dva tri mesiace nejaký ten kŕč, ale neriešim... 6 operácii brucha za mnou, z toho aj cisárske, nefunkčné svalstvo, obezita, ale neriešim. Obézna som bola furt, a hlavne že sa mám dobre... kopukrát aj zabudnem na chorobu totálne. Neriešim... neviem či mám správny postoj, ale nemám čas na chorobu chi... Tehotenstvo som prežila aj jedno aj druhé na Pentase a probiotikách, v pohodke, žiadne problémy. Len po prvom sa mi urobil pruh, a po druhom pohodka, len sieťka v bruchu... chi ale žijem, mám sa fajn, super manžel a skvelé detičky... psychika robí veľmi veľa...

Želám všetkým, ktorých táto choroba postihla, nepríjemná, ale dá sa s ňou žiť, sú aj stokrát horšie, prajem veľa šťastia a síl... a detičkám veľa veľa zdravíčka... a budúcim mamičkám krásne zdravé detičky...

Na akékoľvek otázočky rada odpoviem v IP...

Držte sa všetci a hlavu hore a veľa pozitívnej energy... :-D
2 ľudia považujú za užitočné
jankakrahulcova  8. sep 2013

"Môj kamarát Crohn"

Ahojte, všetci "croňáci"

Moja dcéra objavila na tejto stránke Modrý koník rubriku Crohnova choroba. Hneď som sa zaregistrovala a píšem vám moje skúsenosti. Crohnovu chorobu mám diagnostikovanú 2 roky. Ale myslím si, že príznaky som mala aspoň dva roky pred tým. Mala som zapálený análny otvor, vytvorili sa mi neuveriteľne bolestivé fisury, z čoho som dostala zápal malej panvy. Až v nemocnici, v ktorej som strávila 6 týždňov mi diagnostikovali crohna.

Bola som na PN skoro rok. Lekári sa nevedeli dohodnúť, či mám Ulceróznu kolitídu, alebo Crohnovu chorobu. Všetko sa komplikovalo. Skončila som na čiastočnom invalidnom dôchodku. Nejako som sa vystrábila z toho najhoršieho a nastúpila som opäť do práce. Onedlho budem mať 50 - tku, porodila som 2 deti a v takomto veku prežívam Crohna. Nie vždy mi je najlepšie, moje dni sa striedajú. Raz je fajn, inokedy trpím. Najväčšie problémy mi momentálne robia hlienovité vetry. Užívam Salofalk a Imuran.

1,5 roka som členkou Crohn clubu. Urobila som veľmi dobre, keď som sa tam zaregistrovala a zaplatila ročný poplatok. Tu som sa stretla s ľuďmi, ktorí majú také isté príznaky a problémy - veľmi mi pomohli už len tým, že som sa mala s kým porozprávať o tomto ochorení. Crohn club funguje už 20 rokov, ja som členka len druhý rok, ale už ma aj zvolili do predsedníctva. Organizujeme aj rekondičné stretnutia, na ktoré sa vždy tešíme, pretože sa tu stretnú ľudia, ktorým záleží na ich zdraví a oddychu, priateľstve, relaxe, atď.

Všetkým prajem veľa zdravia, nech majú Chrona za kamaráda, keď sa ho už nevedia zbaviť. Veľa zdravia!!!
2 ľudia považujú za užitočné
zanazu5  3. sep 2013

Môj Crohn

Ahojte,
Crohn-a mám od 18, teda skoro 10 rokov. Prvé prejavy som pravdepodobne prehliadala, lebo ma len kus pobolievalo brucho. Všetko sa naplno odštartovalo, keď som dostala chrípku. A už to šlo - teploty, hnačky, bolesti, nechutenstvo, vracanie...čokoľvek som do seba dostala, mi spôsobovalo neskutočné muky.

Nasledovala hospitalizácia, kde však nevedeli prísť na príčinu mojich problémov. Zápalové markery som mala vysoké, teda hľadali nejaký zápal. Každý deň som chodila na sono, kde mi len obzerali slepé črevo a jedného pekného dňa sa rozhodli, že mi ho vyberú. Po operácii prišiel za mnou chirurg a oznámil mi, že to slepé črevo bolo v poriadku a celá operácia bola zbytočná. Z nemocnice ma prepustili s tým, že som v poriadku.

Teploty som mávala stále zvýšené a po týždni som začala krvácať...to už bolo vážne, tak ma naši rovno odviezli do BA, kde mi asi po mesiaci diagnostikovali Crohn-a. Naordinovali klasicky mix-kortikoidy, pentasu + plno ďalších liekov...

Kortikoidy sú zázrak. Po týždni mi bolo hneď lepšie a mala som krásne okrúhlu tvár :-) Po roku sa zápal znovu zmobilizoval, ale keďže sme už vedeli o čo ide, bolo to jednoduchšie. Od vtedy beriem pravidelne lieky, navštevujem pravidelne gastro a mám sa fajn. Pred dvomi rokmi som mala náznak vzplanutia ochorenia a opäť ma prednison nesklamal :-)

V apríli sme sa s drahým vzali a začali rozmýšľať nad potomkom. Všetko som konzultovala s lekárom, ten mi urobil potrebné testy. Všetko bolo v norme, vysadil imuran, ostala som na salofalku (ten je údajne bezpečný, čo mi potvrdili aj na gynde). Tak sme sa mohli s chuťou pustiť do plodenia :-D Na moje veľké prekvapenie nám to vyšlo na prvýkrát. Teraz som v 16.týždni a nepociťujem žiadne zhoršenie. Dúfam, že to tak ostane do konca.
2 ľudia považujú za užitočné
franchise27  3. sep 2013

Doživotný "priateľ" Crohn

Ahojte,
túto diagnózu mám 2 roky, ale predpokladám, že na mňa táto choroba číhala o pár rokov skôr. Odmala som bola chudé dieťa a v dospelosti sa to nijak nezmenilo. Posledných 5 rokov po skončení vysokej školy som mávala pravidelne v zime a na jar žalúdočné problémy. Bolel ma žalúdok, častejšie ma prehnalo a celkovo pocit slabosti....až pred dvoma rokmi mi to dalo zabrať. Neustále bolesti čriev, hnačky, chudnutie a celková slabosť...nevládala som poriadne fungovať v práci. Absolvovala som gastroskopiu a obávanu kolonoskopiu a bolo to jasné. Crohn.

Nastúpila liečba Salofalkom, Lomacom + nutridrinky. Postupne sa to zlepšovalo. Počas aktivnej fázy choroby som schudla zo 49kg na 45kg...a to meriam 167cm...čiže hrôza...Teraz sa už cítim dobre, energiu mám, slabosť nepociťujem, bolesti čriev sa občas vyskytnú ale váhu nedokážem nijak nabrať...neprehupnem sa cez 47,5kg aj napriek tomu, že jem pravidelne, často nezdravo , a pijem nutridrinky...

Teraz užívam Pentasu a fyzicky je mi fajn, jasné až na sebavedomie kvôli nízkej váhe...Troška sa obávam zimy, či sa bolesti nezopakujú ako každý rok v takej intenzite. Vtedy viem že sa musím krotiť v jedle, resp. že musím nasadiť prísnu Crohnovu dietku, tj. žiadne pečené mäso, vyprážané, žiadna surová zelenina a pod....vtedy jedávam vývary, mixované polievky, kuracinku a pod....Teraz sa snažíme s mm o babo, a ja dúfam, že ak sa nám to raz podarí, tak mi Crohn dá počas tehotenstva pokoj.

Jedno mi ale Crohnova choroba dosť narušila...a to že sa vo mne vytvoril strach spoločensky žiť..konkrétne: Nedokážem ísť na spoločný obed s viacerými ľuďmi (rodina, kolegovia, cudzí ľudia) mimo domu, ísť na chatu s cudzími ľuďmi a pod. z jediného dôvodu, lebo mám príšerný strach, že ma po jedle schytia kŕče v črevách a ja budem musieť stráviť nekonečné minúty na wc v hrozných bolestiach....toto je moja fóbia, ku ktorej mi dopomohla táto choroba. Lebo keď ma niekedy po nejakom jedle schytia kŕče, tak ma chytajú stavy slabosti až mdloby a keď som v cudzom prostredí, tak strach ten pocit zdvojnásobí... :-( vtedy som nepoužitelný človek a strašne som na seba nahnevaná, že som taký slaboch.

Držím palce všetkým, aby doba remisie bola čo najdlšia a aby ste aj napriek tomu boli štastné.
Petra
jujala  28. aug 2013

Prvé zoznámenie s MC

Nie mne, ale mojej dcére - 1r. diagnostikovali pred pár dňami Crohna. Sme v úplnom začiatku t.j. hnačky, zvracanie, nechutenstvo, kortikoidy, celková parenterálna výživa. Boh nám pohamaj, zatiaľ je to v štádiu študovania choroby, čo všetko nás čaká.
1 človek považuje za užitočné
veverka335  24. aug 2013

Trpí ňou môj mladší brat

Ahojte,
chcem napísať, čo sme prežívali, keď brat ochorel, aby iní vedeli...

Takže brat mal 3 roky, keď začal chodiť do škôlky, kde sa to začalo. Väčšinou bol doma ako v škôlke - teploty, bolesti brucha, stále tie isté lieky od detskej lekárky, vďaka ktorej sa dostal na hranicu smti. Chýbalo mu 24 hodín najviac.

Rodičia vyhľadali inú lekárku a tá ich okamžite poslala do nemocnice, kde mu skoro mesiac nevedeli určiť diagnózu . A tak cestoval z oddelenia na oddelenie. Pestovali mu v ústach vírusy. No aj tak na to nevedeli prísť. Ale našťastie sa im to podarilo. Liekmi sa mu to upravilo a teraz oslávi 15 rokov.

Dúfam, že sa mu to už nikdy nevráti...to je moja skúsenosť
ivirk  20. aug 2013

Ako ma ničí Crohn.

Ja neviem ako dlho mám už Crohna, ale problémy začali práve v tehotenstve. Ja som taký komplikovaný prípad - predtým som mala Hodkginov lymfóm, po ňom boli problémy s bruchom, aj počas liečby, ale ja som tomu nevenovala príliš pozornosť. Ani som sa nezaťažovala lekárom, lebo som to pripisovala nežiadúcim účinkom z chemoterapie a rokmi som si na tie hnačky aj zvykla. Boli lepšie, aj horšie obdobia, ale dalo sa to celkom.

V tehotenstve všetko super. Ale v šiestom mesiaci začali z ničoho nič ukrutné bolesti. Všetko sa z vyšetrení zdalo byť v poriadku, ale bolesť katastrofálna. Takže mesiac a pol som chtiac-nechtiac bola na Paralene a Novalgine, lebo to bolo neúnosné. Nezistili nič. Po mesiaci a pol to samé ustúpilo akoby mi nikdy nič nebolo. Po pôrode som išla na kontrolné CT kvôli tomu lymfómu. Vyšlo, že mám niečo na čreve. Nariadili kolonoskopiu. Tá ale vyšla v poriadku. Vraj mám črevo zdravé. Potom opäť bolesti hrozné, hospitalizovali ma, vybrali slepák - mysleli si, že to je chronicky zapálené slepé črevo, problémy mi robil aj pankreas - už aj predtým, keď som brala chemoterapie, kvôli záplu pankreasu mi ich aj prestali dávať. Po dalšej kolonoskopii zistili a aj z biopsie potvrdili, že je to Crohn - ťažká forma. Nejako mi to nejde ukludniť. Začínala som 60 mg Prednisonu, no Pentasa a rôzne vitamíny, ale bolesti sa vracajú, aj tie horúčky akoby z ničoho nič. Zápal kolíše. Po poslednom záchvate a návrate na 60 mg Prednisonu mi pridali Imuran, ale vraj trvá cca 3 mesiace kým zaberie. Zatiaľ to je asi dva a ja mám zas bolesti a neviem vôbec, čo robiť - či to je normálne alebo nie.

Každá skúsenosť a rada dobrá, preto kto máte a žijete s tým, napíšte. Držím palce
1 človek považuje za užitočné
lenka905  19. aug 2013

Crohn a ja :-)

Ja mám Crohna 19 rokov, tiež som porodila 2 zdravé detičky :-) Pred prvým tehotenstvom som brala Pentasu, od otehotnenia až doposiaľ (5 rokov) neberiem nič.

Tehotenstvá pomohli aj mne zdravotne. Od otehotnenia do dnešného dňa nemám žiadne problémy (zmizli čarovným prútikom - alebo účinnosťou drobčeka? :-) a cítim sa skvele :-)

Všetkým držím palčeky s bojom s Crohnom, ale veľká sila je aj v pozitívnom myslení a nadhľade :-)
94  19. aug 2013

Môj boj s Crohnom

Ahojte...mám 29 rokov, čakám svoje prvé bábätko(28tt) a mám crohna. Toľko o mne momentálne a teraz moja minulosť.

Posledný rok na vysokej škole som dosť stresovala, aj hnačkovala. Ale všetko som pripisovala stresu. Bol to rok 2008. Medzi štátnicami a promóciami, keď som už mala kľud a žiadne učenie, ani stres, to na mňa dolahlo. Zrazu som schudla 15kg...a dva dni po promóciách ma brali do nemocnice a tam si ma už aj nechali. Na pohotovosti v našom meste ma párkrát odbili vetou, najedzte sa a to prejde, maximálne mi dali infúziu. Keďže som sa im nezdala schudnutá, pretože aj mimo tých 15kg som bola stále dobre stavaná(hih), tak to brali na ľahkú váhu.

Potom však zaúradovala moja krstná mama a vybavila mi doktorku v Banskej Štiavnici. Hoci bolo treba cestovať, šli sme. No a tam ma hneď aj nechali. Že vraj v hodine 12!. Hneď mi nasadili antibiotiká a kortikoidy, všetko do žili. Šla som na tekutú výživu a tri týždne ma dávali dokopy. A tam mi diagnostikovali Crohna. Maródovala som asi 3 mesiace a potom som sa postupne zaradila naspäť do normálneho života. V podstate som necítila nejaké veľké rozdiely oproti zdravým ľudom....len som jedla salofalk a imuran, sem tam železo. A hnačky?...no keď pomiešam niečo, čo nemám, tak to samozrejme zacítim veľmi rýchlo, buď kŕče, alebo hnačka a podobne.

Po 3 rokoch od začiatku choroby sme sa s manželom rozhodli mať bábo. Pekne plánovane som spolu s doktormi vysadila lieky a šup sa snažiť...no len ono to nie je také jednoduché ako si človek predstavuje. Nedarilo sa a po necelom roku sa mi Crohn vrátil a to veľmi rýchlo. Za nejaké dva týždne som na tom bola dosť zle. Tak znova na liečbu + kortikoidy. Po pol roku sa doktorka rozhodla, že budeme plánovať tehotenstvo spolu s liekmi, že je to menšie riziko. Tak som dnes tehotná spolu so salofalkom a imuranom...že udržiavacia liečba. Všetko zatiaľ vyzerá ok. Dokonca celý čas pracujem a plánujem až do riadneho nástupu na materskú. Tak mi držte palce, aby sme to dotiahli do úspešného konca.

Zuzana.
2 ľudia považujú za užitočné
kvietik  17. aug 2013

Moja skúsenosť s chorobou.

Ahojte,
tak ja trpím na CROHNA už 22 rokov a porodila som pri chorobe dve zdravé deti. Otehotnieť som nemala problém a v tehotenstve som nemala žiaden problém, čo sa týka choroby. Ja som nebrala žiadne lieky ani pred tehotenstvom, ani počas neho. Ja som sa cítila veľmi dobre. Neviem, čo ešte napísať, píšem podľa svojej skúsenosti. Ale u každého sa to prejavuje ináč. Je to individuálne.

Ja vám všetkým prajem čo najmenej problémov, čo sa týka choroby. A ešte som zabudla dodať, že mi tehotenstvá pomohli na chorobu. Zmiernil sa mi zápal, takže vám držím palce všetkým.
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke