Črevné parazity (tiež helminty) osídlujú našu tráviacu sústavu. U človeka spôsobujú parazitické ochorenie. Ochorenie sa šíri infekciou, často býva úplne nepozorovateľné, ale v organizme postupne spôsobuje poruchy.
Najnebezpečnejšou formou infekcie u človeka je, keď črevné parazity a nimi spôsobená infekcia zostane bez príznakov a tak vznikne ochorenie vyvolané nedostatkom živín. Črevné parazity sa živia živinami z ľudského organizmu. Infekciu je možné zachytiť až vtedy, keď sa objavia ďalšie príznaky ochorenia, ktoré spôsobujú samotné parazity ako aj ich larvy. Niektoré larvy črevných parazitov sa môžu dostať do rôznych tkanív tela, pričom sa môžu vytvoriť zápalové ložiská, pretože imunitný systém považuje larvy sa cudzí organizmus. Dôsledkom prítomnosti črevných parazitov v tele môžu byť aj niektoré alergické reakcie imunitného systému.
Zdroje nákazy
- pieskoviská,
- kontakt s domácimi zvieratami, jedlo a voda,
- cez posteľnú bielizeň, podlahu a odtiaľ na okolité predmety či potraviny.
Pri nedostatočnej hygiene - pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a môžu sa zaniesť opäť do úst. Vajíčka sa nachádzajú aj v rozvírenom vzduchu. Takmer každý z nás má vo svojom tele parazity, ale nie každému spôsobujú problémy. Človek môže byť hostiteľom viac ako 100 rôznych druhov parazitov.
Parazity delíme do dvoch veľkých skupín
- Exktoparizity parazity na povrchu tela hostiteľa – vši, blchy,
- Endoparazity - vo vnútri tela hostiteľa – hlísty, pásomnice, motolice.
Podľa toho kde parazitujú ich delíme na
- črevné (tenké a hrubé črevo),
- dutinové (ústna dutina, pošva, močová rúra),
- tkanivové (žijúce v tkanivách a v orgánoch),
- parazity krvného systému,
- parazity lymfatického systému.
Píznaky, že sú červy v tele
- hnačka
- zápcha
- vetry
- pocit nadúvania
- kŕče v bruchu
- svrbenie okolo konečníka
- zrýchlený tep
- bolesť v okolí pupku
- vriedky
- hrubá koža
- rôzne škvrny na koži
- príliš skoré vrásky na tvári
- skorá plešatosť
- zapáchajúca stolica
- horkosť v ústach
- praskliny na pätách
- zahmlievanie pred očami
- svrbenie nosa alebo ucha
- slinenie počas spánku
- strata váhy alebo nenásytná chuť do jedla
- akné1
- štiepenie alebo lámanie nechtov
U detí je bežným parazitom v čreve hlísta (mrľa detská), ktorá im spôsobuje silné svrbenie okolia konečníka hlavne v noci. Všetky tieto príznaky však môžu mať aj inú príčinu, preto je niekedy ťažké odhaliť, či sú za nimi práve parazity.
Bylinná trojkombinácia proti hlavne črevným parazitom
- šupky vlašských orechov - rozdrobiť 15 šupiek, zaliať ich pol litrom liehu, nechať na svetle 30 dní lúhovať a potom preniesť na temné miesto. Užíva sa 5 – 10 kvapiek na 50 až 100 ml vody.
- palina - čistí ľudské telo od mikroorganizmov až po veľké hlísty. Zbierajú sa listy a plody, ktoré sa potom sušia a drvia. Užívajú sa v suchom stave ako prášok a zapíjajú sa vodou. Dávka na jedno užitie je 200 – 300 miligramov (1/2 čajovej lyžičky).
- klinček - zabíja vajíčka parazitov. Semená klinčeka je nutné rozdrvviť. Na jednu dávku stačí 500 miligramov. Dávky sa zvyšujú postupne: prvý deň jedna dávka, druhý deň dve a od tretieho dňa po desiaty deň sa užíva jedna dávka trikrát denne. Prášok z klinčeka sa užíva pred jedlom. Ďalej sa preventívne počas celého roka užívajú tri menšie dávky raz za týždeň.
Táto bylinná trojkombinácia účinkuje vtedy, ak sa použijú všetky tri komponenty, aby se zabili všetky štádiá vývoja parazitov. Mala by sa preventívne opakovať dvakrát do roka. Neodporúča sa tehotným ženám.
Viac o črevných parazitoch na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/zdrave-dieta/10/cerviky-tele-ma-vacsina-z-nas-vratane-...
- http://www.paula.sk/detoxikacia-posty/detoxikacne-kury-proti-parazitom-v-tele/
- http://www.detoxikace-organismu.info/strevni-paraziti/