Chrápanie je hlasné až hlučné dýchanie nosom, alebo ústami spiaceho človeka počas spánku. Chrápanie často netrápi "chrápajúceho," ale je obťažujúce pre druhých ľudí. Tí sú totiž chrápaním rušení vo svojom vlastnom spánku a odpočinku a hľadajú tak rôzne metódy a techniky, ako chrápajúceho človeka upokojiť a utíšiť.
Niektoré metódy utíšenia, napríklad opakovanie "ccccc" sú síce na malú chvíľu účinné, ale neriešia príčinu chrápania. Tá totiž tkvie v určitej prekážke umiestnenej v dýchacích cestách, ktorá bráni voľnému priechodu vzduchu vtedy, keď je človek v horizontálnej polohe - v ľahu. Cez deň totiž ľudia nechrápu, pretože stoja, sedia, sú v pohybe, svalstvo je aktívne a vzduch môže prechádzať bez problémov. Akonáhle sa ale upokoja a zaspávajú, svalstvo začne prirodzene ochabovať - najčastejšie svalstvo zadného mäkkého horného poschodia v ústach (krku).
Zaujímavosťou je, že chrápaním trpia tí ľudia, na ktorých je počas dňa vyvíjaný prílišný stres, tlak, žijú v zhone, v napätí a nedokážu sa tak počas dňa upokojiť. Jediným možným riešením u tohto typu chrápania je zásadná zmena životného štýlu. Vtedy začne aj počas dňa dochádzať k uvoľneniu, odreagovaniu, čiastočnej meditácii, pri ktorej sa svaly uvoľnia a nebudú tak mať jedinú príležitosť na uvoľnenie pri spánku.
Zmenou životného štýlu sa v tomto prípade chápe napríklad:
Jednou z liečebných metód sú tiež rôzne prístroje a produkty proti chrápaniu, ktoré môžu v boji proti chrápaniu pomôcť. Medzi také patrí napríklad vankúš proti chrápaniu, ktorý nastaví počas spánku hlavu človeka tak, aby dýchacím ústrojenstvom prechádzal vzduch plynule a ľahšie. Ak žiadna z predošlých liečebných metód a zmien nebola úspešná, je možné chrápanie riešiť operáciou. Operácia musí byť vopred zvážená a prebraná s lekárom.
Detské chrápanie môže znieť smiešne a zábavne. Žiaľ môže prispieť k nočnému pocikávaniu, brzdeniu (spomaleniu) rastu dieťaťa a zhoršeným výkonom v škole. Chrápanie ako také narušuje kvalitu spánku. Dieťa sa nevyspí tak, ako potrebuje a následne je mu diagnostikovaná hyperaktivita, depresia1, problémy s integráciou alebo ADHD1. Problém je pritom jednoduchý: nekvalitný detský spánok.
Detský spánok má niekoľko fáz. Ak je jeho najhlbšia fáza, tzv. REM fáza, narušená chrápaním, nedochádza ku kvalitnej a úplnej regenerácii mozgu. To vedie k únave a následne môže chrápanie zapríčiniť aj postihnutie niektorých orgánov.
Všetko tak súvisí so všetkým. Akonáhle dieťa chrápe, jeho spánok nie je kvalitný. Je nevyspaté, nezregerované, unavené a nespráva sa teda tak, ako by sa správalo pri naplnení svojich spánkových potrieb. Ak rodičia situáciu s chrápaním neriešia a nechávajú situáciu voľne plynúť, môže vyústiť do vyššie popísaných, nielen zdravotných problémov.
Za chrápaním u detí je potrebné vidieť príčiny ako sú:
V zásade je princíp rovnaký. Chrápanie je hlasným dýchaním, ktoré vyplýva z vibrácie vzduchu a prechádza hornými dýchacími cestami. Chrápanie je teda len zvuk. Za týmto zvukom stojí akýsi odpor v dýchacích cestách, ktorý zabraňuje plynulému a jednoduchému priechodu vzduchu hornými dýchacími cestami. Počas spánku sa svaly úplne neuvoľnia. Dýchacie cesty tak nie sú úplne priechodné a množstvo vzduchu tak musí prejsť ďaleko užším priestorom. U detí je ale chrápanie závažnejšie hlavne z dôvodu vzniku spánkového apnoe alebo rezistencie horných dýchacích ciest.
Pri rezistencii (odpore) v horných cestách dýchacích sa dieťa prebudí. Buď samo počuje svoje chrápanie, alebo nemôže dobre a pohodlne dýchať, alebo je pre neho dýchanie veľmi ťažké. Pri rezistencii nedochádza k absencii kyslíka a k výkyvom hladín kyslíka a oxidu uhličitého v krvi. Nedochádza ani k zmenám v tkanivách dieťaťa.
Spánkové apnoe je stav, kedy sa dieťa snaží dýchať, ale nemôže - dýchacie cesty skolabujú a neotvoria sa. Oxid uhličitý v krvi rastie, kyslík naopak klesá a dieťa sa samo musí prebudiť, aby nabralo dych. Spánkové apnoe sa pozná tak, že má dieťa počas spánku v dýchaní niekoľko sekundové pauzy naraz. Chvíľu dýcha pravidelne, ale zrazu sa jeho dych zastaví na pár sekúnd (aj na dlhšie!!!) A potom zase pokračuje v dýchaní, alebo sa samo prebudí, aby sa nadýchlo.
Oba tieto prípady nekvalitného spánku u detí narušujú ich spánok a dieťa je počas dňa unavenejšie, podráždenejšie a hlavne nevyspaté. Ak je dieťaťu diagnostikované spánkové apnoe, tak po porade s lekárom mu môžu byť odstránené krčné - nosné mandle, alebo iné prekážky (cysty, nádory) v nose či v krku. Tým sa spriechodnia dýchacie cesty a odstráni sa prekážka v dýchaní.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu