Siedma detská choroba alebo tiež Choroba ruky nohy ústa, je všeobecné označenie pre chorobu s pomerne zdĺhavým označením Syndróm ruka noha ústa. Tento názov však o chorobe vypovedá pomerne presne.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Denisa Jaššová
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ PRVÁ POMOC alebo čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?
Choroba ruky nohy ústa patrí pravdepodobne medzi choroby, o ktorých vaše babičky a mamičky nikdy nepočuli. A ak áno, potom len veľmi málo. Napriek tomu sa táto choroba u nás v poslednej dobe pomerne rozšírila. Slovenský názov prevzal pomenovanie z anglického hand, foot and mouth disease Veľmi často sa tak môžete stretnúť so skratkou syndróm HFMD. Choroba ruky nohy ústa je predovšetkým známa ako detská choroba, no neraz ňou trpia aj dospelí.
Jedná sa o vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje u detí (95% pacientov je vo veku do 5 rokov), avšak zriedkavo sa choroba ruky nohy ústa môže objaviť aj u dospelých. Pôvodcom tejto choroby sú niektoré enterovírusy (jedná sa o veľmi početnú skupinu vírusov, ktoré spôsobujú napríklad aj bežné prechladnutia), konkrétne predovšetkým vírus Coxsackie A16. Táto choroba je pomerne zradná v tom, že aj lekári sa často mýlia a chorobu ruka noha ústa si spletú napríklad so šarlachom, ovčími kiahňami7, pásovým oparom2 alebo impetigom.
Táto 7. choroba má spravidla sezónny charakter a najčastejšie sa objavuje v lete a na začiatku jesene. Infekčnosť choroby ruky nohy ústa je vysoká. Zdrojom vírusov je chorý človek alebo človek v inkubačnej dobe, u ktorého sa ochorenie ruka noha ústa ešte neprejavilo.
Vo väčšine prípadov je syndróm ruka noha ústa u dospelých i detí charakterizovaný ako nezávažné ochorenie s pomerne nekomplikovaným priebehom a rýchlym uzdravením.
Choroba ruky nohy ústa je vírus, ktorej prenos sa uskutočňuje kvapôčkovou infekciou či orofekálne - teda kontaktom so stolicou, slinami, hlienom a priamym kontaktom s vyrážkou. Nakaziť sa však možno aj nepriamo - teda kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Zlou správou je, že sú tieto vírusy veľmi odolné, teda na predmetoch "prežívajú" pomerne dlho. Vaše dieťa si tak môže z návštevy kúpaliska, detského centra, kútika či pokojne z verejného dopravného prostriedku, priniesť vírus, ktorý spôsobí práve toto veľmi nepríjemné ochorenie. Keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, veľmi často ochorejú aj súrodenci. Na vysokú infekčnosť, ktorú so sebou choroba ruky nohy ústa nesie, často doplatia aj rodičia či iní dospelí, ktorí s nakazeným dieťaťom prídu do kontaktu.
Pre syndróm ruky nohy ústa (siedma choroba) je typická pomerne krátka inkubačná doba (3 - 5 dní).
Choroba ruky nohy ústa sa spočiatku prejavuje ako obyčajná chrípka. Ak sa touto chorobou nakazí aj vaše dieťa, môžu ho začať trápiť príznaky podobné tým pri chrípke. Bude mať zvýšenú teplotu2 alebo dokonca horúčku, môže ho začať bolieť hrdlo1 a pridať sa môže aj bolesť brucha (podobná bolesti pri hnačke). Okrem toho sa deti môžu sťažovať na bolesť kĺbov, svalov a potrápiť ich môže aj zvracanie.
Choroba ruky nohy ústa so sebou nesie príznaky, ktoré sa však prejavujú veľmi individuálne, zatiaľ čo jeden chorý môže cítiť všetky príznaky, iného zase potrápia napríklad len dva symptómy z vyššie vymenovaných možností. Potom už dôjde k výsevu samotnej vyrážky. Tá sa najskôr objavuje na dlaniach, chodidlách a po bokoch prstov. U malých detí sa môžu pľuzgieriky prejaviť aj na pažiach, zadku či slabinách. Vyrážka býva silno svrbivá až bolestivá, vyvoláva nutkavé škrabanie, niekedy aj brnenie postihnutých končatín. Potom sa poväčšine objavujú afty3 a pľuzgieriky v ústnej dutine a okolo úst - spravidla sú veľmi bolestivé a dieťa tak môže odmietať jedlo1 a pitie - v tomto prípade je vždy dobré skonzultovať situáciu s lekárom.
Akékoľvek prejavy ochorenia ruky noha ústa zvyčajne ustúpia do 10 dní. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k odlúčeniu (niektorých alebo všetkých) nechtov na rukách i nohách.
Človek so syndrómom nohy ruky ústa je infekčný ešte skôr ako vypuknú prvé príznaky. Infekčnosť dosahuje vrchol, keď ruky nohy a ústa začínajú obsievať prvé pľuzgieriky. Vírus sa vylučuje stolicou ešte zhruba mesiac po prekonanom ochorení, obzvlášť veľký pozor by si mali dávať ošetrujúce osoby pri prebaľovaní dieťaťa a naozaj dôkladne dodržiavať hygienu rúk.
Už vyššie sme uviedli, že ruky nohy ústa sú prevažne detskou chorobou. Nie je potrebné sa tejto choroby desiť, deti ju mnohokrát znášajú veľmi dobre - to však samozrejme záleží do akej miery sa choroba prejavila v plnej sile a od množstva pľuzgierikov.
Ak sa choroba (HFMD) ruky noha ústa objaví u dospelých, môže mať silnejší priebeh, aj tu však platí, že sa nejedná o nijak závažné, či život ohrozujúce ochorenie. Všeobecne sa však dá povedať, že syndróm ruka noha ústa dospelí znášajú pomerne ťažko. Veľký problém sa však môže objaviť v prípade, že sa chorobou ruka noha ústa nakazí tehotná žena.
V tehotenstve sú samozrejme všetky choroby nepríjemnejšie než v bežnom stave. V prípade ochorenia HFMD syndrómom však môžu byť následky až fatálne. Problémom je, ak žena ochorie v prvom trimestri tehotenstva1 - v tejto fáze tehotenstva totiž môže dôjsť až k samovoľnému potratu plodu3. Ale zbytočne sa neľakajte, táto komplikácia sa objavuje našťastie len veľmi zriedka. Pokiaľ má žena chorobu ruka noha ústa v dobe pôrodu32, je veľká pravdepodobnosť, že ochorie aj novorodenec1. Syndróm ruky nohy ústa má totiž naozaj veľmi vysokú infekčnosť.
Choroba ruky nohy ústa má spravidla nezávažný priebeh a zvyčajne odznie do 10 dní od prepuknutia prvých príznakov. Pacient by však mal dôsledne dodržiavať pokoj na lôžku (kvôli svojmu zdraviu aj kvôli nešíreniu vírusu) - predovšetkým naozaj nechodiť do žiadneho kolektívu, mať dostatok tekutín a vitamínov (predovšetkým skupiny B). Ak sa objaví vysoká horúčka a bolesti, je možné podávať analgetiká - teda lieky tlmiace bolesť. Na zmiernenie svrbiaceho pocitu sa odporúča podať orálne (vo forme kvapiek) antihistaminiká a miesta postihnuté vyrážkou a pľuzgieriky ošetriť tekutým púdrom, zinkovou masťou, dezinfekčným prostriedkom (napr. Rivanol roztok, Betadine, a i.) a chladiť studenými obkladmi. Všetko zoženiete bez najmenších problémov sami v lekárni, nie je teda nutné mať recept od lekára. Pľuzgieriky sa kvôli riziku prenosu infekcie rozhodne neodporúčajú prepichovať, či akokoľvek inak poškodzovať. Aj keď to bude občas ťažké, zabráňte tiež vášmu dieťaťu v tom, aby si ich škriabalo.
Ak sa vám čokoľvek nezdá, je určite lepšie navštíviť lekára a podeliť sa s ním o svoje obavy, vírus ruky nohy ústa je však choroba dobre "liečiteľná" doma, lekára teda nie je nutné vyhľadávať.
Na záver pre istotu ešte pripomeňme pomerne nemilú správu. Detská choroba ruka noha ústa sa bohužiaľ môže opakovať, a to dokonca aj niekoľkokrát. Po prekonanej chorobe síce v tele pacienta zostávajú ochranné protilátky, tie ale fungujú iba proti konkrétnemu pôvodcovi ochorenia. To teda znamená, že ochorieť možno aj opakovane, ak sa pacient nakazí iným typom vírusu spôsobujúcim chorobu ústa ruky nohy.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu