Syndróm CAN je anglická skratka výrazu (Child Abuse & Neglect), ktorý predstavuje syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa. Deti prejavujúce daný syndróm či už jeho príznaky pocítili násilie zo strany dospelého či silnejšieho človeka. Väčšina detí prichádzajúcich do náhradných rodín alebo detí v ústavnej výchove sa stretli vo svojom živote so zanedbávaním, často s týraním a niektoré deti dokonca aj so zneužívaním. Všetky tieto skutočnosti majú vplyv na fyzický, psychický aj kognitívny vývin dieťaťa.
Typológia syndrómu
Syndróm CAN predstavuje:
- Telesné týranie- násilie, bitky, kopance, ubližovanie na zdraví
Jedným z hlavných predpokladov vzniku telesného týrania sú telesné tresty – údery za drobné prehrešky, zlé známky, aj nezavinené nehody postupne prerastú v každodennú tyraniu, spojenú s nadávkami a ponižovaním.
- Psychické týranie-
- aktívne- nadávky, ponižovanie
- pasívne- nezáujem, nevšímavosť, odmietanie
- Zanedbávanie-
- telesné- neposkytovanie výživy, hygieny, bývania, zdravotnej starostlivosti
- výchovy a vzdelávania- pomoc v domácnosti či starostlivosť o príbuzných na úkor školskej dochádzky,
- emocionálne- žiadne prejavy lásky, odmietanie, deprivácia, izolovanie dieťaťa
- Sexuálne zneužívanie- dotýkanie, pohlavný styk
Dieťa je zákonom chránené pred sexuálnym správaním v akejkoľvek forme až do svojich 15 rokov. Veková hranica nie je stanovená tam, kde je zneužívaná závislosť jednej osoby od druhej. Ide o jednu z najzložitejších foriem násilia.
Prejavy
Najčastejšie sa so zlým zaobchádzaním stretáva dieťa v rodine, či už v biologickej alebo náhradnej. Keď malé dieťa vyrastá pod nejakým druhom násilia často dôjde k presvedčeniu, že to má tak byť správne. Alebo naopak, tým že deti majú pocit, že ich tyrani sú dobrí a hodní vďaky, dospievajú postupne k názoru, že trpia preto, že sú zlí a zaslúžili si to. Svoj hnev môžu obrátiť proti sebe a upadnú do neprekonateľných pocitov depresie a zúfalstva.
- Fyzické prejavy- opakované poranenia, modriny, zlomeniny, popáleniny, rezné rany, lysiny po vytrhaných vlasoch, tržné rany, poranenia vnútorných orgánov, otrava, dusenie, topenie, nedostatočná hygiena, nedostatok stravy, únava, omrzliny,
- Psychické prejavy- úzkosť, utiahnutosť, strata kolektívu, vyplašené reakcie, agresivita, sklony k sebapoškodzovaniu, nápadné zmeny v správaní alebo naopak nápadná poddajnosť, veľmi sa usiluje zapáčiť sa okoliu.
- Prejavy sexuálneho zneužívania- jednoznačné sexuálne správanie neprimeraného veku dieťaťa, kresby alebo opisy, ktoré jasne vyjadrujú sexuálne správanie, veku neprimerané sexuálne vedomosti, alebo nezvyčajný záujem o ne, zvádzanie, prostitúcia, kriminalita alebo úteky z domu, vyjadrovanie náklonnosti nezvyčajnými spôsobmi.
Častou reakciou je potom sebaobviňovanie – následné depresie – a v krajných, a pritom častých prípadoch, možný pokus o samovraždu. Dôležitú úlohu pri odhaľovaní týchto prípadov zohrávajú učitelia, blízki známi, susedia a kamaráti.
Následky
Násilie páchané na deťoch, ale ja jeho nezabránenie sa považuje za trestný čin. Týranie, zneužívanie a zanedbávanie dieťaťa má na dieťa veľký dopad. Najhorší následok na dieťa je jeho pokus o samovraždu.
- Fyzicky týrané dieťa- nočné mory, depresie1, nedôvera, bojazlivosť, fóbický strach z dospelých, neznášanlivosť očného kontaktu, neustály strach z násilia, krytie sa pred pohybmi tela dospelých,
- Sexuálne zneužívané dieťa- uzatvorenie sa do seba, nedôvera, samovražedné sklony, poruchy spánku1, hanba, pocity viny, problémy s nadväzovaním vzťahov, strach z mužov, neznášanlivosť dotykov, poruchy príjmu potravy,
- Psychicky týrané dieťa- strata sebaúcty, depresie, problémy v škole, náhle rečové vady, extrémna utiahnutosť, drogy, neprimerané reakcie na bolesť, prílišná poslušnosť.
- Zanedbávané dieťa- dieťa si neosvojí základné ľudské potreby a zručnosti, zanedbané v oblasti hygieny, kultúry, sociálnosti, sociálna provokácia alebo naopak útlm, apatia, spomalený celkový vývin dieťaťa
Pomoc deťom v núdzi
Prvý dôležitým faktorom je identifikovať dieťa a jeho rodinu. Zistiť o aký druh týrania ide. V ťažkých prípadoch pomôcť dieťaťu ukryť sa a zabezpečiť mu ochranu pred dospelým, ktorý mu ubližuje. Na Slovensku ako aj v iných krajinách existujú organizácie na pomoc týraným, zanedbávaným a zneužívaným deťom, ako aj dané úrady, ktoré sú povinné dieťaťu v núdzi pomôcť.
Dohovor o právach dieťaťa
Je celosvetovo známy a uznávaný dohovor, ktorý stanovuje práva dieťaťa, od jeho splodenia, ktorý hovorí, že Najlepší záujem dieťaťa je prvoradý.
- Právo na rovnosť,
- zdravý duševný a telesný vývin,
- meno a štátnu príslušnosť,
- výživu, bývanie a zdravotnícke služby,
- zvláštnu opateru pri postihnutí,
- lásku, porozumenie a starostlivosť,
- prednostnú ochranu a život,
- bezplatné vzdelanie, hru a zotavenie,
- ochrana pred zanedbávaním,
- ochrana pred diskrimináciou.
Viac o CAN Syndróme na modrykonik.sk
Použité zdroje
- https://web.archive.org/web/20160820193430/http://linkadeti.sk/dospeli/syndrom-can-v-kocke
- https://web.archive.org/web/20150217232958/http://www.unicef.sk/kto-sme/prava-deti/dohovor-o-prav...