Campylobakter je baktéria, ktorá spôsobuje infekčné ochorenie tráviaceho traktu, Campylobakteriózu.
Pôvodcom campylobakteriózy sú baktérie: Campylobacter coli (zdroj infekcie sú najčastejšie prasatá), Campylobacter fetus (ovce a hovädzí dobytok) Campylobacter jejuni, a Campylobacter lari (zdroj infekcie je väčšinou hydina).
Inkubačná doba ochorenia je od 1 do 7 dní, v závislosti od intenzity nákazy, teda od množstva baktérií skonzumovaných potravou.
U pacienta sa objavujú prudké a časté hnačky, spočiatku vodnaté, neskôr s prítomnosťou hlienu a krvi. Typické sú kŕčovité bolesti brucha, teplota, bolesti svalov a hlavy. Môže sa objaviť aj zvracanie.
Veľmi dôležité je dohliadať na dostatočný príjem tekutín, keďže hnačky môžu viesť k dehydratácii organizmu.
Príznaky spontánne odznievajú do 4-6 dní. Niekedy môže mať infekcia mierny priebeh. Citlivé sú malé deti a ľudia so slabým imunitným systémom, u ktorých by mohlo toto ochorenie spôsobiť tzv. otravu krvi (septického stavu) a postihnúť tak rôzne orgány. Septickú otravu spôsobujú väčšinou baktériu z rodu Campylobakter fetus, ktorých nositeľov sú predovšetkým ovce a hovädzí dobytok.
Komplikácie nie sú časté, no môže sa objaviť zápal žlčníka, hnisavé ložiská v iných orgánoch a aj neinfekčné zápaly kĺbov.
Pri podozrení ošetrujúceho lekára na Campylobakteriózu, odoberie vzorky na laboratórne testy. Buď sa vykoná výter z konečníka (kultivačná analýza) alebo sa odovzdá vzorka stolice (dôkaz antigénu). Kultivačná analýza trvá približne 3 dni a vedia ňou zistiť, nakoľko je pôvodca ochorenia citlivý voči antibiotikám4 a teda, či je liečba stanovená vhodne. Pri zisťovaní antigénu sú výsledky známe v deň doručenia vzorky do laboratória. Obe analýzy sú spravidla potrebné pri ťažšom priebehu ochorenia.
Ak je výsledok pozitívny, informovaný je aj miestny epidemiológ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Jeho úlohou je nájsť možný zdroj nákazy, odporučiť vyšetrenie osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s nakazeným a zabrániť tak prípadnému šíreniu nákazy.
Najčastejším zdrojom campylobakterov je surové kuracie mäso. Aj napriek všetkým hygienickým predpisom vo výrobe sa campylobaktery vyskytujú v mäse na pultoch obchodov. Tieto baktérie sú síce citlivé a na vzduchu hynú, ale v zabalenom mäse prežívajú aj v chladničke pri teplote 3 °C.
Veľmi dôležitá je technológia prípravy pokrmov z tohto mäsa. Surové mäso je nutné spracovať oddelene od ostatných pokrmov, hlavne od tých, ktoré sa nebudú tepelne spracovávať (zeleninové šaláty, pečivo).
Použité pomôcky treba neodkladne umyť a takisto aj plochu, na ktorej sa mäso pripravovalo. V žiadnom prípade nepoužívať pomôcky, ktorými sme spracovávali mäso na prípravu ďalších pokrmov. Taktiež je nutné udržiavať dokonalú hygienu kuchynského drezu, nakoľko tieto baktérie sú schopné prežiť aj na nerezovom povrchu umývadla a vodovodného kohútika a takisto aj v žinke na umývanie riadu. Mäso sa musí dokonale tepelne spracovať.
Obzvlášť veľký pozor treba dávať pri príprave mäsa počas grilovania a opekania v prírode, kde nie sú dostatočné hygienické možnosti. Mäso treba vopred pripraviť doma v kuchyni, potom ho už len ukladať na gril a dokonale ho prepiecť, lebo v neprepečenom vnútri môžu baktérie prežiť. Osoba, ktorá manipulovala so surovým mäsom, by si mala zabezpečiť dokonalé umytie rúk.
Väčšina campylobakterových infekcií ustúpi aj bez podania antibiotík4 . V niektorých prípadoch je nutné podať antibiotiká4, zvlášť u veľmi malých detí s ťažkým a dlhšie trvajúcim priebehom ochorenia. Dôležitý je hlavne dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. V prípade, že pacient nie je schopný prijať dostatočné množstvo tekutín, je nutné doplniť ich infúziou. Pacient je väčšinou v domácom liečení. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná hospitalizácia.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu