Campylobakter

CampylobakterCampylobakter je baktéria, ktorá spôsobuje infekčné ochorenie tráviaceho traktu, Campylobakteriózu.
Pôvodcom campylobakteriózy sú baktérie: Campylobacter coli (zdroj infekcie sú najčastejšie prasatá), Campylobacter fetus (ovce a hovädzí dobytok) Campylobacter jejuni, a Campylobacter lari (zdroj infekcie je väčšinou hydina).

Spôsob nákazy

Nakaziť sa campylobakteriózou môžeme:

  1. Konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného jedla z primárne infikovaných surovín.
  2. Konzumáciou potravy, ktorá bola nakazená sekundárne nedodržiavaním hygienických zásad pri spracovaní, skladovaní a servírovaní jedla.

Zdroj infekcie

  • Voľne žijúce aj domáce zvieratá sú nosičmi týchto baktérií, bez toho, aby sa u nich prejavili príznaky a sú najčastejším zrojom kontaminácie potravy u ľudí.
  • Nepasterizované mlieko
  • Kontaminovaná voda
  • Domáce zvieratá žijúce s ľuďmi v ich prábytkoch (pes, mačka)
  • Nedostatočná hygiena pacienta (veľmi zriedkavý spôsob prenosu)

Príznaky

Inkubačná doba ochorenia je od 1 do 7 dní, v závislosti od intenzity nákazy, teda od množstva baktérií skonzumovaných potravou.

U pacienta sa objavujú prudké a časté hnačky, spočiatku vodnaté, neskôr s prítomnosťou hlienu a krvi. Typické sú kŕčovité bolesti brucha, teplota, bolesti svalov a hlavy. Môže sa objaviť aj zvracanie.

Veľmi dôležité je dohliadať na dostatočný príjem tekutín, keďže hnačky môžu viesť k dehydratácii organizmu.

Príznaky spontánne odznievajú do 4-6 dní. Niekedy môže mať infekcia mierny priebeh. Citlivé sú malé deti a ľudia so slabým imunitným systémom, u ktorých by mohlo toto ochorenie spôsobiť tzv. otravu krvi (septického stavu) a postihnúť tak rôzne orgány. Septickú otravu spôsobujú väčšinou baktériu z rodu Campylobakter fetus, ktorých nositeľov sú predovšetkým ovce a hovädzí dobytok.
Komplikácie nie sú časté, no môže sa objaviť zápal žlčníka, hnisavé ložiská v iných orgánoch a aj neinfekčné zápaly kĺbov.

Diagnostika

Pri podozrení ošetrujúceho lekára na Campylobakteriózu, odoberie vzorky na laboratórne testy. Buď sa vykoná výter z konečníka (kultivačná analýza) alebo sa odovzdá vzorka stolice (dôkaz antigénu). Kultivačná analýza trvá približne 3 dni a vedia ňou zistiť, nakoľko je pôvodca ochorenia citlivý voči antibiotikám4 a teda, či je liečba stanovená vhodne. Pri zisťovaní antigénu sú výsledky známe v deň doručenia vzorky do laboratória. Obe analýzy sú spravidla potrebné pri ťažšom priebehu ochorenia.

Ak je výsledok pozitívny, informovaný je aj miestny epidemiológ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Jeho úlohou je nájsť možný zdroj nákazy, odporučiť vyšetrenie osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s nakazeným a zabrániť tak prípadnému šíreniu nákazy.

Prevencia

Najčastejším zdrojom campylobakterov je surové kuracie mäso. Aj napriek všetkým hygienickým predpisom vo výrobe sa campylobaktery vyskytujú v mäse na pultoch obchodov. Tieto baktérie sú síce citlivé a na vzduchu hynú, ale v zabalenom mäse prežívajú aj v chladničke pri teplote 3 °C.

Veľmi dôležitá je technológia prípravy pokrmov z tohto mäsa. Surové mäso je nutné spracovať oddelene od ostatných pokrmov, hlavne od tých, ktoré sa nebudú tepelne spracovávať (zeleninové šaláty, pečivo).

Použité pomôcky treba neodkladne umyť a takisto aj plochu, na ktorej sa mäso pripravovalo. V žiadnom prípade nepoužívať pomôcky, ktorými sme spracovávali mäso na prípravu ďalších pokrmov. Taktiež je nutné udržiavať dokonalú hygienu kuchynského drezu, nakoľko tieto baktérie sú schopné prežiť aj na nerezovom povrchu umývadla a vodovodného kohútika a takisto aj v žinke na umývanie riadu. Mäso sa musí dokonale tepelne spracovať.

Obzvlášť veľký pozor treba dávať pri príprave mäsa počas grilovania a opekania v prírode, kde nie sú dostatočné hygienické možnosti. Mäso treba vopred pripraviť doma v kuchyni, potom ho už len ukladať na gril a dokonale ho prepiecť, lebo v neprepečenom vnútri môžu baktérie prežiť. Osoba, ktorá manipulovala so surovým mäsom, by si mala zabezpečiť dokonalé umytie rúk.

Terapia

Väčšina campylobakterových infekcií ustúpi aj bez podania antibiotík4 . V niektorých prípadoch je nutné podať antibiotiká4, zvlášť u veľmi malých detí s ťažkým a dlhšie trvajúcim priebehom ochorenia. Dôležitý je hlavne dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. V prípade, že pacient nie je schopný prijať dostatočné množstvo tekutín, je nutné doplniť ich infúziou. Pacient je väčšinou v domácom liečení. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná hospitalizácia.

Viac o campylobakterióze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20161012061128/http://www.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/kampylobakterioza

Hodnotenia a skúsenosti s campylobakterom

Máš skúsenosť s campylobakterom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
biba12  8. jún 2018

Vysoké teploty, hnačka

Moji to mali obaja, keď mal jeden cca 4,5 r a druhý 1,5r. Teploty vysoké, zimnica. Našťastie nebolo treba nič, iba probiotiká, diétu a veľa tekutín. Zvládli sme to doma. Bol to tréning na salmonelózu, ktorú chytili v škole zo zle spraveného obeda. Ale to je už iný príbeh.
2 ľudia považujú za užitočné
liusinka  3. jún 2018

Bacil

Práve ležíme v nemocnici s týmto bacilom. Máme 3 deti vo veku 4, 2 a pol a rok, dostala to prostredná dcéra. Zo škôlky sa šla ešte hrať s deťmi, potom sme šli na bicykli a keď sme sa zastavili na kofole, zistila som, že má zvýšenú teplotu, tak sme šli rýchlo domov. Teplota do pol hodiny vystúpila z 37,2 na 38,5, tak som jej dala nurofen a potom šla spať, v noci mala 39,2 a sťažovala sa na bolesť bruška. Ráno mala tiež 39, dala som jej zábal už bez liekov a keďže sa sťažovala na bruško, zobrala som ju k doktorke.
Bála som sa, či nemá zapálené slepé črevo. Doktorka odobrala crp - 94, tak mi potvrdili, že to môže byť slepák alebo obličky, tak sme šli do nemocnice. Tu to hneď vyvrátili, zobrali stery.
3 ľudia považujú za užitočné
timejicka  22. apr 2017

Campylobacter

Môj syn ho mal ako 3ročný, čiže dva roky nazad. Upil si surového, neprevareného mlieka. Začalo to pobolievaním bruška večer a zvýšenou teplotou nad ránom. Išli sme s mužom do práce, svokra nám ho povarovala. Vraj, asi bude len chorý, sme si povedali. Dali sme mu nurofen ako sme odchádzali. Asi po hodine od podania sirupu mi svokra volá, ,že rýchlo príď, malý omdlieva. Ja sadla do auta, robím kúsok od nej, cca 2min. autom. Vtedy som to ľudia preletela asi na sekundy. On chudáčik biely, nevládny. Medzitým ako sme spolu dovolali, dostal febrilné kŕče (prvý krát). Svokra už mala v jednej ruke telefón a komunikovala so záchrankou. Kľačala na zemi a v druhej ruke držala malého. Potom som komunikovala ja s nimi, navigovali ma čo máme robiť. Syn už 40tky teploty. Dali sme vlažnú sprchu, zabalili do osušky a deky. O chvíľu prišla záchranka, zobrali nás do nemocnice na 3 dni na infúzky. Mysleli si, že len nejaký vírus. Ako sme boli doma asi 3 dni, volali nám, že je to campylobacter. Už nikdy nechcem tak syna vidieť, hrozný pohľad. Našťastie a vďaka Bohu to dobre dopadlo💗
2 ľudia považujú za užitočné
kacerkal  20. apr 2017

Skončili sme na infúzii

Pridám sa, aj keď je to staršieho dáta - Náš malý mal cca 1,5 r. Ráno bol malátny, o desiatej si ľahol na zem ku sedačke a zaspal, stále bol ospalý a nechcel sa prebrať! Obedňajšie mliečko hneď vyvracal. Tá rýchlosť, akou sme švihali ku pediatričke... Už poobede sme boli v nemocnici na infúzii, hnačka, teplota stále okolo 38,5° a o 2 dni nám zo stolice zistili, že je nakazený. Nasadili antibiotiká a za týždeň sme potom už boli doma. My sme to pravdepodobne chytili u starých rodičov, ktorí chovali sliepky, a pravdepodobne sa mu zle umyli ruky.
maricenka  20. apr 2017

Chytila to asi od psa

Mojej vtedy 16 mesačnej dcére tiež vyhrávala kapela v brušku. Túto potvoru pravdepodobne chytila od psa u babky, asi zle umyté ruky. U takéhoto dieťaťa nestihnete ani žmurknúť a už si žužle špinavé prsty. Mäso tiež umývam, klasika, ako ostatné baby, takže nie je vylúčený ani takýto zdroj nákazy. Tiež mala horúčky skoro 40, plač a jasné bolesti brucha. Pokakala sa každú pol hodinu, vždy keď niečo vypila. Takto sme prežili noc a nad ránom dehydrovaná skončila na infúzke. Prežili sme a bez antibiotík. Len hylak a diéta z hygieny sme mali telefonát a zisťovali, kde sme lapli túto potvoru.
nika1020  19. apr 2017

Baktéria jejuni

Naša skúsenosť je veľmi zlá. Dostali sme Smectu. Prečítajte si, čo ďalej môže spôsobiť nesprávna liečba. Našej dcérke udrela infekcia na kĺby. Na naliehanie ortopédky nám ňou boli predpísané antibiotiká. Máme za sebou MRI, hospitalizáciu, ortopedické špekulácie, až skončila s detskou juvenilnou artritídou. Spúšťač bola táto baktéria. Dcérka mala 17 mesiacov, hnačky, nechodila, teploty a opuchy kĺbov. Dostala to z kuracieho mäsa, pečeného doma na plechu na jednej oslave.

Náš problém vyriešil až reumatológ. Dodnes si vyčítame, že sme k tomu pristupovali, podľa rád detskej lekárky, ako k hnačke. Áno, probiotiká, bezmliečna diéta,... Keď počujem názov tejto baktérie, je mi zle. Od základu sa nám zmenil život.
Držím palce, aby sa to u nikoho takto neprejavilo. Pozrite si na webe, aké skazy to môže u detí narobiť. Nám to potvrdili.
3 ľudia považujú za užitočné
farenka  18. apr 2017

Horúčky, hnačky, kŕče

Dcéra to prekonala tiež. V deň svojich 3 narodenín sme skončili na infekčnom oddelení v nemocnici so 40tkami horúčkami, hnačkami a kŕčmi v bruchu. Neprajem to nikomu. Tiež si odvtedy dávam veľký pozor pri manipulácii s mäsom.
apolenka6  17. apr 2017

Chytilo nás to cez víkend

Aj moja dcérka to mala, tiež to padlo na víkend. Ona mala krvavú stolicu a zelenú ako mach (prepáčte za opis možno niekomu pomôže), mala hrozné kŕče ,našťastie sme neskončili v nemocnici, ako niektoré detičky. Hygiena mi volala tiež, ale pani bola milá. Skôr ju zaujímalo, aké pekné meno má dcérka.
2 ľudia považujú za užitočné
resanka6  17. apr 2017

Zistili až po 11 dňoch

Aj my sme mali... Varievam spolu s malou a zrejme sa dotkla surového kuraťa. Hnačkovala ona a pes, ktorému zvyknem hádzať posledné časti z krídel, nech si pochrumká...
Začala vo štvrtok a tiež som si myslela, že zuby. Keď to ani v pondelok neprešlo, volám doktorke, nariadila prísnejšiu diétu a prísť po paličku na výter. V utorok (5.deň) odovzdaný výter a výsledky vraj v piatok (8.deň), ale neboli, tak zasa pondelok volať (11dní). Načo je človeku po chorobe vedieť, akú mal chorobu?
Žiadne anitbiotiká, len diéta, smecta, enterina probiotiká. Hygiena ma nekontaktovala, lebo snáď aj doktorka by sa ich bála, že to tak neskoro diagnostikovala.
2 ľudia považujú za užitočné
lulula1990  28. apr 2016

Prekonali sme

Náš malý to mal ako 8 mesačný. Dala som mu asi dve lyžičky kuracieho vývaru v reštaurácii v Bojnickej Zoo. To bolo v sobotu a v nedeľu v noci už teplotoval, 41 stupňové teploty, zelené hnačky.

Ráno sme utekali k doktorke, tá nám nedala nič, vraj zúbky. Potom večer mal krv v stolici, utekali sme na pohotovosť, kde si nás nechali na infúziách a antibiotikách.

Po 5 dňoch sme šli domov. Doktorka nám nakázala dvojtýždňovú bezmliečnu diétu a nedávať deťom nič z reštaurácie. Zaujímavé, že nám dospelým nebolo nič.
strihalka  26. apr 2016

Campylobakter u 9 mesačnej dcérky

Viki mala 9 mesiacov. Riedka stolica a nechuť k jedlu. Všetko nasvedčovalo, že ide ďalší zúbok. No pre istotu som navštívila doktorku, ktorá vzala výter.

O výsledkoch nám volala doktorka rýchlosťou blesku, okamžite príďte, VIKI má výsledky pozitívne.

Prišli sme, poučila nás, nechcela na nás hodiť vinu, ale povedala, že často je to spôsobené nesprávnou hygienou v kuchyni.

Drevená doska, na ktorej sa krája mäso, zle umytá doska v kuchyni, následné krájanie ovocia a bum. Je hotovo.

Viki bola vždy tučko, takže túto chorobu zvládla bez nemocnice a infúzií. Vtedy doktorka povedala, že toto ju zachránilo pred nemocnicou. Že veľa detičiek tam skončí, lebo je to zákerné a náročné pre organizmus.

Tak pre nás to bolo ponaučenie. Vyhodili sme drevené dosky, kde sa v zárezoch skrýva veľa nečistôt (popravde, aj keď je doska umytá, vždy tam niečo zostane skryté...) a nakúpili dosky umelohmotné (rada by som aj sklenenú, ale veľmi sa zatupujú nože o ňu). A zatiaľ sme proti tejto chorobe vyzbrojení.
leeenka26  22. apr 2016

Prekonal to môj dvojročný syn

Môj vtedy dvojročný syn to prekonal. Pravdepodobne sa nakazil na hodoch, kde sme jedli kuraciu cigánsku. Dali sme mu fakt len trošku, ale aj to stačilo.

Aj my sme hnačkovali. U nás bol našťastie slabý priebeh, nič katastrofálne, len vodnaté hnačky a zaobišli sme sa bez antibiotík.

Keby sa mi opakovane neposťažoval na bolesť bruška, tak ani neviem, že mal campylobaktera jejuni.

Doktorka mu vzala výter a tak sa na to prišlo. Ale našťastie nevracal, ani krv ani hlien nemal v stolici. Tuším ani teploty. Zvládli sme to pomerne dobre, len s diétou a probiotikami.
erka21  22. apr 2016

Syn ho mal tiež

Môj syn mal 4 roky, keď ho dostal. Začal sa sťažovať, že ho hlávka bolí, o chvíľu začal vracať, bolesť hlavy neprestávala, iba sa to zhoršovalo, aj ho preháňalo.

Išli sme na pohotovosť, tam nám nič nedali, ani nepovedali, tak som s ním išla ráno k doktorke. Tá nás hneď poslala do nemocnice.

Robili mu všelijaké vyšetrenia, sono, u očnej sme boli, asi mu tlak merala, aby zistili z čoho ho tá hlávka bolí, nezistili nič.

Potrebovali vzorku stolice, no malému sa ako naschvál kakať nechcelo. Už chudák asi ani nemal čo, až sa podarilo malinký kúsok, čo im našťastie stačilo.

Zistili, že mal campylobaktera. Volali z hygieny, že sa to prenáša stolicou a mám doma všetko vydezinfikovať, hlavne WC.

V nemocnici sme boli 3 dni a potom už len diéta. Rozmýšľala som, z čoho to mohol mať a napadlo mi iba to, ako mu predavačka dala do ruky jesť surový párok. Nič také okrem toho nejedol.
1 človek považuje za užitočné
betunka39  20. apr 2016

Nakazila sa iba dcéra

Nákazu campylobakterom prekonala moja staršia dcéra pred dvoma rokmi. Ja, starší syn a dcéra pracujeme spolu. Obedy si zvykneme tiež objednávať spolu. Vtedy sme všetci traja mali kurací šalát. Bolo to v piatok a v sobotu bola doma veľká oslava.

Už podvečer v sobotu bolo dcére zle a v nedeľu už zvracala a bolo jej zle. V pondelok išla k lekárke. Odobrali výtery ,dala jej ATB a išla na maródku. O dva dni prišli z hygieny a dcéra mi vystrašená volala do práce. Vraj mam odkázať aj do kuchyne,že budú mať kontrolu. Hygienici nakoniec skonštatovali, že ta baktéria bola len v tej jedinej porcii.

Dcéra si za 3 týždne toho vytrpela a vzhľadom na to, že je silná alergička a astmatička,tak to bolo o to horšie.

Asi pol roka nechcela jesť mäso a reštauračné menu.

Myslím, že nejak zabrániť sme tomu nemohli a chybu spravil kuchár, keď to mäsko zle tepelne upravil.

No už by som nechcela, aby sme to ešte niekedy v rodine zažili.
1 človek považuje za užitočné
mata02102010  20. apr 2016

Naša skúsenosť

Náš ročný synček to tiež mal, dostal vysoké horúčky, ktoré som nevedela zraziť, a silné hnačky, tak sme sa vybrali na pohotovosť, odtiaľ do nemocnice, kde nám diagnostikovali campylobaktera, mal aj krv v stolici...

Bolo to v roku 2013, vtedy sa o campylobakterovi veľa nehovorilo, bola to pre mňa nová informácia. A odkiaľ sa nakazil?? Neviem, kuracie mäso sme vtedy vôbec nejedli. Ale máme doma sliepky, mal jeden rok, mohol niečo chytiť do ručičiek a dať si ich do úst...

Iné mi nenapadá... Ruky síce umývame, ale nie každú chvíľu, hlavne keď sme na dvore... Z hygieny mi len volali, poučili ma, čo mám robiť, ako dodržiavať zvýšenú hygienu a pýtali sa, či sme nemali kuracie mäso. To je moja skúsenosť.
marcelaaaa  19. apr 2016

Skúsenosť

Staršia mala túto hnusobu, dala nám zabrať. Skončili sme na infekčnom. Najskôr s preliečovaním. A keď som si myslela, že už sa to lieči, po prepustení z nemocnice sa nám to opäť vrátilo, ešte so silnejšími prejavmi.

Nejak sme ustáli noc a potom nám naša doktorka dala antibiotiká a tie hneď zabrali. Chúďa moje, vtedy diétovala dosť dlho. :-( Nakoniec sme zistili, že to chytila z toho, že olíala holubí trus. 😞😔 Ale, už je to za nami.
1 človek považuje za užitočné
praznula1  16. apr 2016

Campylobakter jejuni

Aj my sme to pred rokmi prežili, aj návštevu hygieny. Nakoniec sa zistilo, že to bolo z kuracieho mäsa a zdroj nákazy - škôlka. Prežili sme to bez ATB, ale nebolo to nič príjemné. Pomáhali probiotiká.
anika97  15. apr 2016

Vystrašila ma návšteva z hygiény

My sme ho tiež mali. Hrozné to bolo. Malá zvracala, dehydrovaná bola, krv v stolici. Išli sme k lekárke, zobrala nám výter. Ráno som nestihla ani pediatričke volať ohľadom výsledkov a hygiena už bola predo dvermi. Myslela som, že z nôh spadnem. V hlave sa mi premietli hrôzostrašné veci, ako už ležíme na infekčnom. Ale chvalabohu, nič strašné, len nás upozornila a poučila.

Antibiotiká nám povedala, že sú zbytočné. Musela to z tela jednoducho dostať von a prešlo to aj bez nich. Nespomínam si, čo sme brali, ale určite probiotiká, Smecta a nejaký roztok na dehydratáciu. A samozrejme diéta.
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke