Borelióza

Borelióza alebo tiež lymská borelióza je ochorenie, ktoré prenášajú zvieratá, najčastejšie kliešte a iný krv sajúci hmyz na človeka. V prípade neliečenia sa postihuje hneď niekoľko systémov ľudského organizmu - kĺby, kožu, nervovú sústavu a srdce. Stále častejší výskyt tejto choroby je pripisovaný hlavne globálnemu otepľovaniu, ktoré má za následok miernejšie zimy bez tuhých mrazov. To spôsobuje prežitie väčšieho množstva kliešťov a iných prenášačov.

Za touto chorobou stojí pohyblivá baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá je jej pôvodcom. Do ľudského tela sa táto baktéria dostáva vškrabaním výkalov alebo kúskov rozdrveného kliešťa do tela, či uhryznutím a prisatím kliešťa. Vytvorí sa červená škvrna s blednúcim stredom v okolí uštipnutia kliešťom. Celkovo toto ochorenie trvá pomerne dlhú dobu, t..j aj niekoľko rokov. Prisatím nakazeného kliešťa dôjde k nákaze človeka u 30 % ľudí. U 5-10 % sa ďalej rozvinú aj príznaky boreliózy. Je dôležité kliešťa z miesta prisatia čo najskôr odstrániť. Spoľahlivý čas pre dostatočný prenos boreliózy je 48 hodín, ale aj po 24 hodinách je prenos možný. Doba prisatia teda v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú úlohu z hľadiska nákazy.

Príznaky boreliózy a jej štádia

Prvé štádium boreliózy a jej príznaky

V prvom štádiu choroby po inkubačnej dobe, ktorá trvá od 14 do 23 dní, vzniká červená, nebolestivá škvrna na koži o veľkosti asi 5 cm. Všeobecné prejavy choroby sú mierne, takže nakazený pacient nevenuje tomu až takú pozornosť. V priebehu ďalších dní sa môžu škvrny objaviť na inom mieste na tele a môžu byť aj menšej veľkosti.

  • červený okrúhly fliačik v mieste prisatia kliešťa v centre vyblednutý
  • zvýšená teplota2, únava, bolesti hlavy, bolesti svalov a chrbta, nevoľnosť a zdúrenie lymfatických uzlín

Liečba a komplikácie v prvom štádiu

  • v tomto štádiu je infekcia ľahko liečiteľná vhodnými antibiotikami4
  • problémom tohto štádia je neobjavovanie sa škvŕn na koži, infekcia šíri v tele skryto a pacient ani netuší, že je chorobou už nakazený

Druhé štádium boreliózy a jej príznaky

V druhom štádium infekcie dochádza až k postihnutiu CNS (centrálnej nervovej sústavy). Tu sa už hovorí o neuroborelióze. Človek má ale pocit ako pri viróze, t.j. teplota2, bolesti chrbta zátylku, bolesť svalov a kĺbov. Rozdiel je ale v tom, že nepríde žiadna nádcha ani kašeľ.

  • nehnisavý zápal mozgových blán
  • zápal nervových koreňov
  • obrna lícneho nervu
  • zápal optického nervu, ktorý sa v tomto mylne pripisuje roztrúsenej skleróze
  • poruchy srdcového rytmu prejavujúce sa búšením srdca
  • problémy s črevami a alebo s močových mechúrom
  • bolesť chrbta, bolesť medzi lopatkami, pocity mravenčia v končatinách, zmena citlivosti kože, pálenie a zášklby svalov
  • začervenané zdúrenie na miešku, bradavkách alebo ušných lalokoch
  • bolesti a opuchy kĺbov
  • zvýšená teplota a horúčka
  • veľká únava
  • závraty a bolesti hlavy

Liečba a komplikácie v druhom štádiu

  • Ak je infekcia pomocou krvných testov odhalená v tomto štádiu hneď v jeho počiatku, kedy nie je ešte napadnutý CNS, je stále možné začať liečbu antibiotikami4, pretože infekcia nenapadla imunitný systém ľudského tela.
  • Ak dôjde k rozšíreniu boreliózy do tela v takej miere, že si s ňou imunitný systém a ani prípadná predchádzajúca liečba neporadili, je liečba zdĺhavejšie a musí byť správna, aby sa choroba dostala pod kontrolu.
  • V prípade neliečenia, zanedbania a nepozorovana príznakov druhého štádia choroby dôjde k nezvratnému poškodeniu mozgu, kĺbov, nervov a imunitného systému.

Tretie štádium boreliózy a jej príznaky

Tretia fáza choroby môže nastať až niekoľko mesiacov, či rokov od nakazenia. Choroba sa v tomto štádiu prejavuje ako skleróza multiplex alebo zápal mozgových blán. Telo sa nedokáže a nevie brániť trvalé nákaze. Dochádza k trvalému poškodeniu nervov, poruchám sústredenia, nefunkčnej krátkodobej pamäti a k strate orientácie v priestore.

  • zápaly kože, kĺbov a zápal mozgu, miechy, srdca alebo oka
  • bolestivý krk a zväčšené uzliny
  • piskot v ušiach, motanie sa v hlave
  • bolesť chrbtice a kĺbov, výrastky na kĺboch
  • chronická únava spôsobená chronickým únavovým syndrómom

Klasická liečba boreliózy

Klasickou liečbou v boji proti borelióze v počiatočnom štádiu sú antibiotiká4 predpisované spravidla na 3 týždne. Vďaka ním sa predíde chronickým ťažkostiam a zabráni sa prestupu do vyšších štádií infekcie. Antibiotiká účinné v liečbe skorej fázy sú:

  • Doxycyklín
  • Amoxicilín
  • Sumamed
  • Erytromycín
  • Ceftriaxón

V ďalších štádiách choroby sa už môžu podávať také lieky, ako kortikosteroidy alebo imunosupresíva, čo sú látky tlmiace imunitné reakcie organizmu.

Prírodná a doplnková liečba boreliózy

Je dôležité zamerať sa tak na stravu, ktorá by mala obsahovať dostatok cesnaku na posilnenie imunity. Ďalej včelí peľ alebo materskú kašičku. Vhodné sú aj ryby v prípade bolesti kĺbov alebo ľanový olej. Zaradiť do jedálnička aj zelené nápoje, čo sú tekutiny podporujúce detoxikáciu organizmu.

Z prírodných produktov a vitamínov sú najznámejšie VM formula vitamíny na imunitu, pupalkový olej, riasy chlorella4, Renol sirup na kĺby a Artrin bylinný krém na kĺby, Koenzým Q10 na problémy so srdcom, Ginkgo biloba na nervové ťažkosti a poruchy sluchu, či zvonenie a pískanie v ušiach. Gemoterapia obsahujúca výťažky z rastlinných púčikov účinné pri doliečenie boreliózy.

Rovnako ako v každej inej liečbe antibiotikami je vhodné po dokončení užívania antibiotík začať užívať probiotiká3, ktoré obnovia črevnú mikroflóru poničenú liečbou antibiotikami.

Očkovanie proti borelióze

Vynájsť vakcínu na boreliózu je predmetom skúmania vedcov a špecialistov niekoľkých farmaceutických firiem a univerzitných tímov. Zatiaľ teda žiadna vakcinácia neexistuje.

Borelióza u detí

V prvom štádiu ochorenia býva u deti obvyklé zdúrenie príslušných lymfatických uzlín. V prípade druhého štádia, kedy ide už o neuroboreliózu, ktorá napadla centrálny nervový systém dieťaťa, sú príznaky typické nehnisavému zápalu mozgových blán a síce: bolesť hlavy, vracanie, svetloplachosť, nervozita, brnenie v rukách, nohách a nemožnosť predkloniť hlavu a dotknúť sa bradou hrude.

Viac o borelióze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20060621235332/http://www.borelioza.cz/
  2. http://nemoci.vitalion.cz/lymska-borelioza/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Lymská_borelióza
  4. http://www.ordinace.cz/clanek/borelioza-nemoc-ktera-se-umi-schovavat-a-prevlekat/
  5. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/neurologie-nemoci-vysetreni/borelioza-priznaky-lecb...
  6. http://www.uspesna-lecba.cz/lymska-borelioza/

Hodnotenia a skúsenosti s boreliózou

Máš skúsenosť s boreliózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
caldera  15. jan 2018

Plazmový generátor

Mám s ním skúsenosti ja, aj moja švagriná, ktorej veľmi pomohol, čo sa týka boreliózy. V zámorí je súčasťou lekárskeho vybavenia, tu je zaznávaný.
1 človek považuje za užitočné
hviezdickazuzka  14. jan 2018

Borelioza - tinktúra z topoľa čierneho

Odporúčam skúsiť gemmoterapiu, sú to tinktúry z púčikov rastlín a betaglukány, mnohým už pomohli v liečbe boreliózy, dajú sa ľahko nájsť na internete. Gemmoterapia celej mojej rodine pomáha v riešení mnohých zdravotných ťažkostí, klasické ATB vôbec neužívame.
1 človek považuje za užitočné
mydielka_od_domky  5. jan 2018

Moja skúsenosť

Ja doteraz nejako nechcem veriť, že som niečo také mala. Podľa mňa to bola skôr chybná diagnostika. Asi ako 10 - 11 ročná som začala byť taká omráčená, ako keď má človek horúčku a je skrátka trochu mimo. Bolela ma hlava, ľahla som si, ale bolo mi nejak čudne.

Tak som šla za sestrou a celkovo som mala problém sa sústrediť na všetko. Viem, že ma brala k doktorke a keď mi podala gumičku do vlasov, tak som nevedela čo to je. Nie, že by som nevidela, skôr som sa nevedela koncentrovať na to, čo je predo mnou. Sestra mi povedala farbu gumičky. Potom, keď na mňa niekto hovoril, stálo ma neskutočnú námahu porozumieť slovám, ako keď hovoríš v cudzom jazyku.

Od doktorky si pamätám len toľko, ako mi povedala, nech si radšej ľahnem. Potom som stratila vedomie. Prebrala som sa doma na gauči, keď ma balili do nemocnice. Chcela som povedať, že nechcem ísť do nemocnice, ale nedokázala som sa sústrediť na slová a len som horko-ťažko skomolila vetu: "Nechcem ísť do ga." Úplne mimo. Potom len viem, ako som čakala na príjme. Dali mi len tekutiny, vraj som bola trochu dehydrovaná a týždeň som bola v nemocnici. Uzavreli to tým, že som asi prekonala boreliózu a antibiotiká, čo som medzitým brala, ju preliečili. Neskôr som vo svojej karte našla chyby v správe z nemocnice, kde si domýšľali moje odpovede na otázky, ktoré mi nikdy nepoložili. Dva roky som chodila na neurologické kontroly a všetko ok.


Teraz mám 27 rokov a zhruba 1-2 krát do roka ma chytí taký stav, že mi stŕpnu ruky od končekov prstvo, pery a mám pred očami tmavé škvrny, pre ktoré nevidím pred seba. Točí sa mi hlava a neviem poriadne vnímať čo mi niekto hovorí alebo ani čítať a sústrediť sa. Myslela som, že je to migréna, ale podľa mňa to súvisí s tým prvým záchvatom v 11 rokoch. Bola som aj na MRI, jedna neurologička ma poslala k masérke s tým, že to môžem mať z krčnej chrbtice. Ale medzi časom som otehotnela a nejako som potom nešla ani po tie výsledky z MRI, takže netuším, čo mi je. Celkovo je mi z nášho zdravotníctva a prístupu lekárov na grc, takže ani neverím, že má význam to riešiť.
1 človek považuje za užitočné
simona1108  29. dec 2017

Moje peklo, borelióza😥

Sama neviem prečo, ale chcem napísať v skratke moje zdravotné problémy, aj preto, aby sa o borelióze vedelo viac. A aj ak má niekto podobné problémy, rady, skúsenosti,aby sa s nimi podelil. Veľmi by som bola rada, za každú jednu radu, kto si prechádza takým peklom.
Začalo sa to pred 3 rokmi. Dovtedy zdravá, začala som mávať časté angíny, ktoré som neriešila. Až keď som dostala v 33 rokoch od dcéry ovčie kiahne, vtedy sa mi zrútilo asi všetko. Cítila som sa strašne, chrípkové stavy, závrate, bolesti hlavy, nevoľnosti, mravčanie v hlave, výstrely elektrické, stuhnutý krk, pocity na odpadnutie, rozmazané videnie. Bolo a je to strašné, zášklby, hrozná únava, až do odpadnutia.
Toto mám 3 roky. Nežijem, len prežívam. Je naozaj málo dní,kedy sa cítim fit, a zato som tam hore vďačná.
Čo ma najviac trápi sú lekári, ktorí pokrčia plecia, nesnažia sa nijako k tejto téme viac vracať. Som preliečená antibiotikami už toľkokrát a stále sú príznaky. Máte niekto takúto skúsenosť? Strácam sa už v samotnom živote, prácu prestávam zvládať, často som na PN. Izolovaná, mimo. Je tu prosím niekto, kto by mi vedel poradiť, čo mám spraviť? Či niekomu niečo v podobnom probléme pomohlo? Budem vďačná.
🙏🙏🙏
5 ľudí považuje za užitočné
zelhab  28. sep 2016

Domáci test kliešťa

V lekárni som objavila nový test, ktorým možno prisatého kliešťa otestovať hneď doma, či nemá boreliózu. V balení je malá skúmavka, v ktorej sa kliešť popučí a zmieša s priloženou tekutinou. Zo zmesy sa potom kvapka odoberie pipetkou a nakvapká na test. Po krátkom čase test zobrazí, či je kliešť infikovaný boreliózou alebo nie. Človek sa tak vyhne zbytočným stresom z neistoty, resp. ak sa zistí, že kliešť boreliózu prenáša, vieme, že sa máme najbližšie 3-4 týždne pozorovať...
6 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke