Borelióza alebo tiež lymská borelióza je ochorenie, ktoré prenášajú zvieratá, najčastejšie kliešte a iný krv sajúci hmyz na človeka. V prípade neliečenia sa postihuje hneď niekoľko systémov ľudského organizmu - kĺby, kožu, nervovú sústavu a srdce. Stále častejší výskyt tejto choroby je pripisovaný hlavne globálnemu otepľovaniu, ktoré má za následok miernejšie zimy bez tuhých mrazov. To spôsobuje prežitie väčšieho množstva kliešťov a iných prenášačov.
Za touto chorobou stojí pohyblivá baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá je jej pôvodcom. Do ľudského tela sa táto baktéria dostáva vškrabaním výkalov alebo kúskov rozdrveného kliešťa do tela, či uhryznutím a prisatím kliešťa. Vytvorí sa červená škvrna s blednúcim stredom v okolí uštipnutia kliešťom. Celkovo toto ochorenie trvá pomerne dlhú dobu, t..j aj niekoľko rokov. Prisatím nakazeného kliešťa dôjde k nákaze človeka u 30 % ľudí. U 5-10 % sa ďalej rozvinú aj príznaky boreliózy. Je dôležité kliešťa z miesta prisatia čo najskôr odstrániť. Spoľahlivý čas pre dostatočný prenos boreliózy je 48 hodín, ale aj po 24 hodinách je prenos možný. Doba prisatia teda v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú úlohu z hľadiska nákazy.
V prvom štádiu choroby po inkubačnej dobe, ktorá trvá od 14 do 23 dní, vzniká červená, nebolestivá škvrna na koži o veľkosti asi 5 cm. Všeobecné prejavy choroby sú mierne, takže nakazený pacient nevenuje tomu až takú pozornosť. V priebehu ďalších dní sa môžu škvrny objaviť na inom mieste na tele a môžu byť aj menšej veľkosti.
V druhom štádium infekcie dochádza až k postihnutiu CNS (centrálnej nervovej sústavy). Tu sa už hovorí o neuroborelióze. Človek má ale pocit ako pri viróze, t.j. teplota2, bolesti chrbta zátylku, bolesť svalov a kĺbov. Rozdiel je ale v tom, že nepríde žiadna nádcha ani kašeľ.
Tretia fáza choroby môže nastať až niekoľko mesiacov, či rokov od nakazenia. Choroba sa v tomto štádiu prejavuje ako skleróza multiplex alebo zápal mozgových blán. Telo sa nedokáže a nevie brániť trvalé nákaze. Dochádza k trvalému poškodeniu nervov, poruchám sústredenia, nefunkčnej krátkodobej pamäti a k strate orientácie v priestore.
Klasickou liečbou v boji proti borelióze v počiatočnom štádiu sú antibiotiká4 predpisované spravidla na 3 týždne. Vďaka ním sa predíde chronickým ťažkostiam a zabráni sa prestupu do vyšších štádií infekcie. Antibiotiká účinné v liečbe skorej fázy sú:
V ďalších štádiách choroby sa už môžu podávať také lieky, ako kortikosteroidy alebo imunosupresíva, čo sú látky tlmiace imunitné reakcie organizmu.
Je dôležité zamerať sa tak na stravu, ktorá by mala obsahovať dostatok cesnaku na posilnenie imunity. Ďalej včelí peľ alebo materskú kašičku. Vhodné sú aj ryby v prípade bolesti kĺbov alebo ľanový olej. Zaradiť do jedálnička aj zelené nápoje, čo sú tekutiny podporujúce detoxikáciu organizmu.
Z prírodných produktov a vitamínov sú najznámejšie VM formula vitamíny na imunitu, pupalkový olej, riasy chlorella4, Renol sirup na kĺby a Artrin bylinný krém na kĺby, Koenzým Q10 na problémy so srdcom, Ginkgo biloba na nervové ťažkosti a poruchy sluchu, či zvonenie a pískanie v ušiach. Gemoterapia obsahujúca výťažky z rastlinných púčikov účinné pri doliečenie boreliózy.
Rovnako ako v každej inej liečbe antibiotikami je vhodné po dokončení užívania antibiotík začať užívať probiotiká3, ktoré obnovia črevnú mikroflóru poničenú liečbou antibiotikami.
Vynájsť vakcínu na boreliózu je predmetom skúmania vedcov a špecialistov niekoľkých farmaceutických firiem a univerzitných tímov. Zatiaľ teda žiadna vakcinácia neexistuje.
V prvom štádiu ochorenia býva u deti obvyklé zdúrenie príslušných lymfatických uzlín. V prípade druhého štádia, kedy ide už o neuroboreliózu, ktorá napadla centrálny nervový systém dieťaťa, sú príznaky typické nehnisavému zápalu mozgových blán a síce: bolesť hlavy, vracanie, svetloplachosť, nervozita, brnenie v rukách, nohách a nemožnosť predkloniť hlavu a dotknúť sa bradou hrude.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu