Bolesti nôh

Bolesti nôh sú jedným z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa ľudia stretávajú. Dokážu potrápiť nielen starých ľudí, ale aj deti, tínedžerov či pacientov s rôznymi ochoreniami, tehotné ženy nevynímajúc. Bolesť nôh sa môže objaviť náhle s rôznou intenzitou, ale môže tiež pretrvávať dlhodobo a znepríjemňovať tak kvalitu života.

Bolesti nôh nezľahčujte. Môžu byť varovným signálom závažnejšieho ochorenia. Pretrvávajúce bolesti nôh skonzultujte vždy aj s lekárom.

Video: Ako zmierniť bolesti, ktoré trápia ženy v tehotenstve.

Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

V rozhovore s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT sa dozviete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolesť v tehotenstve vždy rovnaká?
  • 01:18 Najefektívnejšie úľavové polohy.
  • 03:53 Úľava od bolesti pomocou šatky.
  • 06:30 Základné cviky na posilnenie panvového dna.
  • 13:43 Cviky na uvoľnenie chrbtice a medizlopatkových svalov.
  • 16:13 SM systém v tehotenstve - nie len úľava od bolesti.
  • 17:10 Ako začať s cvičením v tehotenstve? Na čo nezabudnúť?
  • 17:52 Odporúčania na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva:

🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?


🎞️ Príznaky pôrodu.


🎞️ Pôrodné bolesti a ich ťíšenie.


🎞️ Pôrodný plán.



Bolesti nôh príčiny

Príčiny bolesti nôh môžu byť rôznorodé, pretože nohy sú spojené s viacerými kĺbmi, svalmi, šľachami a prechádzajú cez ne mnohé nervy a krvné cievy. Bolesti nôh môžu byť preto spôsobené úrazmi a zraneniami,ale aj problémami svalového, nervového, či cievneho systému.

Bolesť nôh je veľmi často spôsobená poruchami krvného obehu. Z nich najrozšírenejšia príčina, ktorá spôsobuje bolesť nôh, je chronické žilové ochorenie, známe skôr ako kŕčové žily. Bežnými spúšťačmi bolesti nôh sú aj poranenia svalov alebo kostí. Ak sú poškodené nervy a svaly na nohe, môžu sa okrem bolestí vyskytnúť aj zmyslové poruchy, ako je necitlivosť, brnenie alebo ochrnutie.

Za bolesťou nôh sa neskrýva vždy iba problém v samotnej nohe. Pricviknutý nerv v chrbtici, napríklad v dôsledku vysunutej platničky či zúženia nervového kanála, môže spôsobiť, že bolesť vyžaruje z chrbtice až do nôh.

Bolesti nôh

Najčastejšie príčiny bolestí nôh

  1. Preťaženie - Táto bolesť nôh odznieva zvyčajne veľmi rýchlo. Vzniká najčastejšie po väčšom športovom výkone, túre, vychádzke, lyžovaní, korčuľovaní, najmä ak je jedinec netrénovaný alebo ak bola telesná záťaž vyššia než je zvyknutý. Táto bolesť nôh väčšinou v priebehu dvoch až troch dní mizne.
  2. Ochorenie cievneho systému - Ide o vredy predkolenia, kŕčové žily a pod.
  3. Úrazové a poúrazové stavy - V tomto prípade bolesť spôsobujú poškodené šľachy, svaly alebo kosti.
  4. Chronické ochorenia kĺbov - artróza.

Čo na bolesť nôh

Nie každý druh bolesti nôh potrebuje liečbu od lekára. Bolesť nôh a svalov, ktorá vznikla v dôsledku krátkodobého preťaženia, často vymizne sama o sebe. Ak by však bolesti pretrvávali alebo boli ťažkosti závažného charakteru, určite treba vyhľadať lekára, aby určil ich príčinu.

Pri bolestiach kolena alebo pri zápalových ochoreniach, uľavia od bolesti aj masti z lekárne. Ak sú bolesti spôsobené zápalom, pomôcť môžu aj voľne dostupné lieky s obsahom diklofenaku či ibubrofénu. Pri poruchách krvného obehu stačia často spočiatku režimové opatrenia (napr. úprava hmotnosti, vhodné aktivity, cvičenie a pod.) Lieky a chirurgický zákrok sú potrebné ažpri závažnejších formách ochorenia žíl.

Bolesť nôh od kolien dole

Existuje mnoho príčin, ktoré spôsobujú bolesť nôh od kolien dole. Žiaľ dôvodov jej vzniku je viacero. Môže ísť o banálne problémy ako je preťaženie, či svalovica, ale aj o závažnejšie stavy, akým sú napríklad zablokované cievy. Ponúkame vám súrhn najbežnejších dôvodov bolesti nôh od kolien dolu - od svalových, kostných až po cievne a nervové problémy.

6 najčastejších dôvodov, prečo bolia nohy odkolien dole:

1. Natiahnutý alebo roztrhnutý sval

Toto poškodenie sa týka svalov alebo šliach, ktoré pripájajú sval ku kosti. Zranenie často postihuje zadnú časť stehna (tzv. hamstringy). Pri menších poraneniach sa natiahne len niekoľko svalových vlákien, sval je síce na dotyk citlivý, ale zostane neporušený a silný. V ťažších prípadoch sa môže sval roztrhnúť a nie je schopný správne fungovať. K natiahnutiu či roztrhnutiu svalu dochádza z dvoch príčin. Buď sa sval natiahne za jeho hranice alebo bol sval donútený k silnej kontrakcii.

Riziko zranenia je obzvlášť vysoké pri športových aktivitách, ale môže k nemu prísť aj pri zdvíhaní ťažkého predmetu, či pri zlom šliapnutí na obrubník. Často k nemu dochádza aj pri kontaktných športoch alebo pri športoch, ktoré vyžadujú rýchly štart alebo náhlu zmenu smeru (napr. futbal, tenis, basketbal).

Natiahnutý sval

2. Tibiálny syndróm (MTSS)

Ak pociťujete bolesť nôh od kolien dolu v oblasti píšťaly, môže ísť o mediálny tibiálny stresový syndróm (MTSS). Bolesť sa zvyčajne prejavuje v mieste, kde sa lýtkové svaly pripájajú k píšťale. Bolesť zvyčajne začne po začatí fyzickej aktivity a pri odpočinku má tendenciu odoznieť. Pri ignorovaní problému, môže zintenzívniť až tak, že bráni vo vykonávaní športovej aktivity. Zvyčajne postihuje obe nohy a cítiť ju na väčšej časti holennej kosti (viac ako 5 cm). Ak je bolesť koncentrovaná na malú oblasť nohy, ide skôr o stresovú únavovú zlomeninu. Niekedy môže nastať pri MTSS aj opuch v mieste bolesti. Problém postihuje vo veľkej miere bežcov. Medzi možné dôvody problému sa uvádzajú beh či chôdza po tvrdom povrchu, náhle zýšenie záťaže, nevhodná obuv, zlá technika behu.

3. Zápal achillovej šľachy

Achillova šľacha je najväčšia šľacha v tele. Pripája lýtkové svaly k pätovej kosti. Ak sa podráždi, zvyčajne v dôsledku preťaženia, môže človek pociťovať bolesť v zadnej časti lýtka dole, zvyčajne tesne nad pätou. Okrem bolesti môže byť prítomná aj stuhnutosť. Ak sa achilovka roztrhne, člove zvyčajne cíti silnú, náhlu bolesť a býva problém nohu aj zaťažiť. Niektorí ľudia tvrdia, že roztrhnutie šlachy aj počuli.

4. Úrazy a zlomeniny

Bolesti nôh od kolien dole môžu byť aj v dôsledku úrazov, pomliaždenín či zlomenín. Vyhodnotiť situáciu, kedy je nutné ísť k lekárovi, dokáže správne väčšina pacientov. Malé modriny mal hádam každý, tie sa po týždni zahoja aj bez nášho pričinenia. Pri väčších úderoch môže miesto opuchnúť a v tom najhoršom prípade dôjde aj k zlomenine. Zlomené kosti v tejto časti nohy nemusia byť však iba v dôsledku úrazu. Športovci sa často potýkajú s tzv. únavovou zlomeninou.

5. Krvná zrazenina

Hlboká žilová trombóza2 postihuje hlboké žily nôh. Krvné zrazeniny v cievach spôsobujú klasické príznaky ako opuch, začervenanie, bolesť v lýtku, či aj zvýšenú teplotu2 v mieste zrazeniny. Problém netreba brať na ľahkú váhu. Bez správnej liečby sa môže časť zrazeniny uvoľniť a doputovať do pľúc či do srdca a pacienta môže ohroziť na živote. Riziko vzniku krvných zrazením v cievach narastá s pribúdajúcim vekom. Náchylnejší k ochoreniu sú fajčiari, obézni či imobilní ľudia.

6. Pricviknutý nerv

Opuchnutá noha môže spôsobiť tlak na nervy, čo sa prejavuje znecitlivením, opuchom alebo ostrou bolesťou.

Bolesť kolien a nôh

Veľká časť bolestí kolien a nôh je spôsobených opotrebovaním, preťažením či poranením v oblasti kolena. Problém môže byť v samotnom kolennom kĺbe, ale aj v šľachách, väzoch či svaloch. Bolesti nôh a kĺbov sú často sprievodným javom chrípky či prechladnutia. Tie však pominú po uzdravení. Dochádza k nim však aj často pri reumatických ochoreniach či dne. Aj skrátené svaly či prilepené fascie môžu spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Bolesť nôh pod kolenami môže zlepšiť vhodný strečing alebo masáž na rolleri.

Bolesť za kolenom môže byť príznakom Bakerovej cysty. Za kolenom sa vytvorí cysta, naplnená tekutinou. Niekedy nemusí spôsobovať žiadne problémy, inokedy sa vytvorí za kolenom opuch a prítomná môže byť aj bolesť. Ak cysta praskne, dostaví sa silnejšia bolesť, sprevádzaná opuchom lýtka.

V detskom veku sú častým problémom aj rastové bolesti. Bolesť nôh sa najčastejšie prejavuje od kolien hore v stehnách, či v oblasti prekolenia alebo päty.

Bolesť nôh pod členkom

Bolesti nôh v okolí členku bývajú veľmi často spôsobené úrazom. Snáď najznámejším je vyvrtnutý členok. Stačí zle stúpiť a problém je na svete. Členok nielen že bolí, ešte aj opuchne. Občas nie je možné na zranenú nohu ani stúpiť. Pri ľahkom výrone sa stav zlepší po pár dňoch Pri vážnejšom poranení väzov v okolí členka počítajte s tým, že na nohe si ponosíte sadru.

Ak sa bolesť či stuhnutie šíri od prstov nôh a postupuje dozadu chodidla až do oblasti pod členkom, môže ísť o príznak reumatickej artritídy. Postihnuté sú zvyčajne obe nohy. Prítomný zvykne bývať aj opuch členkov.

Za bolesťou nôh pod členkom sa môže skrývať aj dna, plochá noha1 či oslabené svaly a väzivá chodidla.

Bolesť lýtok

Väčšina príčin bolestí lýtka je krátkodobých a nie sú závažné. Existujú však aj tie, kde sa bez lekárskej starostlivosti nezaobídete. Ak pocítite intenzívnu bolesť, často spojenú s tuhosťou, ide zrejme o kŕče v lýtku. Bolesť spôsobí stiahnutie jedného alebo viacerých lýtkových svalov. Hoci kŕč v lýtku pominie zvyčajne rýchlo, bolesť lýtka môže pretrvávať ešte niekoľko dní.

Najčastejšou príčinou náhlej bolesti v lýtku býva natiahnutie niektorého zo svalov lýtka, v horšom prípade sa sval či šlachy pretrhnú. K poraneniam svalov a šliach dochádza veľakrát pri športe.

Bolesť lýtok majú na svedomí aj cievne problémy. Najčastejšie býva na vine krvná zrazenina, ktoré sa radi vytvárajú práve v oblasti lýtok. Prítomná je nielen bolesť v lýtku, ale často aj opuch a začervenanie. Ďalším cievnym problémom, prejavujúcim sa na lýtkach, sú známe kŕčové žily (inak varixy). Množstvo pacientov s kŕčovými žilami sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Spočiatku môžete mať pri kŕčových žilách len pocit ťažkých nôh. Ale problém netreba zanedbávať. Včasná liečba vás môže uchrániť pred operáciou.

Bolesť nôh v kľude

Bolesť nôh v kľude nastáva bez chôdze, často pri zaspávaní či v noci počas spánku. Mnohokrát sa za ňou skrýva zlá cirkulácia krvi v nohách. Ak máte zlý prietok krvi v nohách, nemusíte cítiť bolesť nôh v stoji. Je to preto, že gravitácia ťahá krv dole do nôh. Akonáhle si však vyložíte nohy na posteľ, gravitácia už prúdeniu krvi nepomáha. Do tkanív v nohách prúdi menej krvi, majú preto nedostatok kyslíka, čo sa prejaví bolesťou nôh. Ak nohí zvesíte dole z postele alebo sa postavíte, bolesť sa zvykne zmierniť alebo ustúpiť úplne. Gravitácia opäť pracuje.

Bolesti nôh v noci či v pokoji sa považuje za závažnejšie ako tie, ktoré vznikajú pri chôdzi. S ťažkosťami je dobré navštíviť lekára čo najskôr. Takáto bolesť nôh v kľude je typická pre periférne artériové ochorenie dolných končatín. Jedná sa však zvyčajne už o závažné 3. či 4. štádium ochorenia.

Ďalšou nočnou boleťou nôh bývajú svalové kŕče. Vyskytujú sa v noci počas hlbokého spánku1. Najčastejší je kŕč v oblasti lýtka, ale môžete ho dostať aj do stehna. Kŕč zvyčajne sám odoznie do 10 minút, ale miesto kŕču môže byť citlivé ešte niekoľko dní. Na kŕče v nohách sú viac náchylné ženy ako muži. Kŕče v nohách môže spôsobovať viacero faktorov. Môže ísť len o skrátené hamstringy alebo lýtkové svaly. V tomto prípade postačí správne cvičenie a bolesť nôh v noci pominie. Ďalšou bežnou príčinou je dehydratácia. Niekedy však za problémom nestojí nedostatok vody, ale nedostatok magnézia. Uistite sa, že vaša strava ho obsahuje dostatok.

Kŕče v nohách - nedostatok magnézia

Bolesti nôh od chrbtice

Nie všetky bolesti nôh sú spôsobené problémom v samotnej nohe. Častou príčinou bývajú bolestí nôh od chrbtice, konkrétne v jej spodnej časti. Na vine býva pricviknutý ischiatický nerv. Je to dlhý a silný nerv, ktorý sa stiahne od spodnej časti chrbtice cez celú nohu až po chodidlo. Ak sa pricvikne či podráždi, bolesť nôh je na svete.

Sedavý spôsob života, nesprávne držanie tela, či oslabené chrbtové svaly vám to spočítajú na medzistavcových platničkách. Tie sa časom vysunú, odborne sa toto ochorenie nazýva hernia disku. Väčšina vysunutých platničiek je v oblasti drieku. Ak vysunutá platnička zatlačí na ischiatický nerv, problém sa ozve v nohách. Pocítite ostrú bolesť nôh, tiahnucu sa z driekovaj chrbtice do nohy. Bolesti nemusíte pociťovať neustále.

Bolesť nôh od chrbtice môže spôsobiť aj zúžený miechový kanál - stenóza. V nohách môžete tiež pociťovať mravčenie, či pálenie na zadnej časti nohy a slabosť. Príčinou zúženého kanála môže byť úraz ale aj rôzne ochorenia, napr. artróza.

Bolesť nôh v tehotenstve

Bolesť nôh sa nevyhýba ani ženám v tehotenstve. Nejednu tehotnú ženu potrápili už opuchnuté nohy či kŕče v nohách.

5 najčastejších príčin bolestí nôh v tehotenstve:

1. Bolesti, brnenie a kŕče v nohách počas tehotenstva

Budúce mamičky sa často sťažujú na bolesti a nepríjemné kŕče v nohách. Aj v tehotenstve zasiahne bolesť najmä oblasť lýtok. Medzi najčastejšie príčiny týchto bolestí patrí nedostatok horčíka, teda magnézia obsiahnutého vo svalovom tkanive. Bolesť nôh môžete preto pociťovať aj na začiatku tehotenstva. Našťastie je tieto bolesti možné zmierniť väčším prísunom minerálnych látok v strave alebo pitím minerálnych vôd, ktoré obsahujú vyšší obsah magnézia. Ak ani toto na zmiernenie bolestí nôh nepomáha, je vhodné tento problém konzultovať s lekárom, ktorý nastávajúcej mamičke predpíše magnézium v tabletkách.
Bolesti nôh v tehotenstve

2. Kŕčové žily - varixy v tehotenstve

Veľmi častou príčinou bolesti nôh v tehotenstve sú aj kŕčové žily. Pokiaľ nastávajúca mamička kŕčové žily má, alebo sa jej začínajú tvoriť, mala by nohy čo najviac odľahčovať. Niekoľkokrát v priebehu dňa je vhodné nechať nohy odkrviť, čo je možné vykonať veľmi jednoducho. Tehotná žena sa pohodlne posadí či ľahne, nohy si oprie o stenu, či položí na stôl alebo stoličku. Pomôcť od bolesti tiež môžu špeciálne zdravotné elastické pančuchy alebo gély určené na liečbu kŕčových žíl.

3. Bolesť priehlavku alebo plochej nohy v tehotenstve

Táto bolesť sa objavuje najmä po dlhodobejšom státi a môže za ňu predovšetkým váhový prírastok nastávajúcej mamičky. V tomto prípade dokáže ťažkosti zmierniť správny výber ortopedickej obuvi, ktorá nohu zafixuje tak, aby nedochádzalo k nechcenému prepadávaniu nožnej klenby.

4. Opuchy nôh v tehotenstve

Opuchy nôh sú pomerne častým sprievodným javom tehotenstva, zvlášť v posledných týždňoch pred pôrodom. Príčinou môže byť nadmerné množstvo vody v organizme, zhoršený odtok tkanivového moku alebo tiež môže ísť o prejav lokálneho zápalu. Spravidla však za opuchmi stojí váhový prírastok nastávajúce mamičky alebo kŕčové žily.
Zmierniť tieto ťažkosti pomôže vyvážená strava, dodržiavanie pitného režimu, nezotrvávať dlhšiu dobu v jednej polohe, tzn. vyhýbať sa dlhodobému státiu či sedeniu. Výborne zaberá aj tehotenské cvičenie, masáže chodidiel, studené obklady a nemenej dôležitá je tiež vhodná a priestranná obuv.

5. Bolesti bedier v tehotenstve

Zvlášť ku koncu tehotenstva sa môžu objaviť u tehotnej ženy nepríjemné bolesti bedier. Tieto bolesti sú spôsobené najmä hormónmi, ktoré uvoľňujú panvové väzy a väzy lonovej spony, čím sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod. Svoju úlohu hrá tiež maternica alebo naliehanie hlavičky bábätka na dno panvové. Úľavu prináša častý odpočinok.

Bolesť nôh u detí

Ak sa dieťa sťažuje na bolesť nôh, vhodná je návšteva lekára. Hoci môže ísť len o nevinné rastové bolesti. Bolesť nôh u detí môže mať tiež ďalšie ďaleko vážnejšie príčiny - zápaly kostí, infekcie, hematologické problémy, metabolické poruchy alebo nádory. Preto je potrebné ťažkosti konzultovať s lekárom, ktorý vykoná dostupné vyšetrenia na zistenie pravej príčiny.

Najčastejšie príčiny bolesti nôh u detí

1. Pády, narazeniny u detí

V priebehu celého dňa sa deti veľa nabehajú a naskáču. Tieto aktivity sa nezaobídu bez pádov a rôznych kolízií. V takom prípade sú väčšinou následky len v podobe modrín a podliatin, ktoré sa behom pár dní vstrebú samy. Aj bolesť je v takom prípade prechodná.

2. Ploché nohy u detí

Hoci sa väčšina bábätiek rodí so zdravými nožičkami, veľmi častým javom u dnešných malých detí sú ploché nohy. Ochorenie ploché nohy patrí medzi tzv. funkčné poruchy a vzniká vtedy, ak sa nesprávne vyvíja priečna a pozdĺžna klenba nožičky. Najlepšou prevenciou je vhodný výber kvalitných topánočiek už od prvých krôčikov dieťatka a posilňovanie svalov chodidla.V prípade, že si dieťa sťažuje na bolesť nožičiek, je vhodná návšteva lekára - ortopéda, ktorý navrhne vhodné cviky a odporučí tiež vhodné obutie.

Video: Cviky na ploché nohy

3. Rastové bolesti

Rastové bolesti u detí sa najčastejšie prejavujú medzi 3. - 12. rokom veku. Najväčšie rastové tempo je u dieťaťa do druhého roku veku, následne mierne klesá. Počas tretieho roku života dieťatko vyrastie v priemere o 5 cm za rok. V nasledujúcich rokoch je priemerný výškový nárast až do puberty cca 5 cm ročne. Medzi tretím rokom života až do obdobia puberty prebieha niekoľko rýchlejších a pomalších fáz rastu a práve v období rýchlejšieho rastu sa môžu objaviť rastové bolesti.

Rastové bolesti nôh sa u detí objavujú prevažne v noci a mnohokrát sú tak silné, že dieťatko zobudia. Prejavujú sa ako hlboká vnútorná svalová bolesť, väčšinou prednej strany predkolenia, lýtka, stehien alebo podkolennej jamky. Nejedná sa však o bolesť kostí, ale okolitých mäkkých tkanív, ktoré svojim napínaním dráždia nervové zakončenia. Rastové bolesti sa netýkajú kĺbov.

Dieťaťu môže pomôcť jemná masáž nožičiek, pri ktorej je možné aplikovať chladivé gély alebo analgetické masti. Vhodné sú tiež teplé zábaly nôh. V prípade, že masáž či zábaly nepomáhajú, je možné dieťaťu podať slabé analgetiká.

Bolesti lýtok

Bolesti lýtok sa najčastejšie objavujú v súvislosti s ochorením svalového, nervového, cievneho alebo kostného pôvodu.

Bolesti lýtok cievneho pôvodu

Príčinou týchto bolestí môže byť ischemická choroba dolných končatín alebo arteroskleróza tepien spôsobená upchávaním tepien tzv. tukovými plátmi. Ďalej potom tieto bolesti môže spôsobovať zápal žíl, kŕčové žily, blokáda miazgového riečiska alebo žilová trombóza. Za veľmi prudkými bolesťami môže tiež stať embolizácia do končatinových tepien.

Bolesti lýtok nervového pôvodu

Tieto bolesti vznikajú hlavne pri diabete (cukrovke) a jedná sa o diabetickú neuropatiu. Diabetická neuropatia je najčastejšia zdravotná komplikácie pacientov s cukrovkou. Jedná sa o postihnutie nervov prejavujúce sa bolesťou a zníženou citlivosťou, najčastejšie dolných končatín, ktoré môže prerásť do problémov nielen s močovým a tráviacim ústrojenstvom, ale tiež do problémov so srdcom a cievami . Postihuje takmer 50 % chorých s prvým aj druhým typom diabetu.

Bolesť lýtok nervového pôvodu môže byť tiež spôsobená dráždením nervových koreňov.

Bolesti lýtok svalového pôvodu

Tieto bolesti sa často vyskytujú po väčšej svalovej záťaži alebo pri akútnych infekciách. Bolesti v lýtkach môžu tiež spôsobovať patologické procesy v kostiach (nádory).

Cukrovka a bolesti nôh

Cukrovka a bolesti nôh spolu súvisia. Bolesti nôh a kŕče sa často objavujú u diabetikov v dôsledku poškodených nervov. Toto ochorenie sa nazýva diabetická neuropatia. Môže sa vyskytovať v rôznych častiach tela, ale najbežnejšia je v rukách a nohách. Pacient pociťuje bolesť rúk či nôh. Poškodené nervy nepracujú správne, často je prítomné aj pálenie, brnenie či necitlivosť. Toto ochorenie je dôsledkom neliečenej cukrovky alebo dlhodobo zvýšenej hladiny cukru v krvi. Správna liečba pomôže zmierniť bolesti a tiež spomalí postup ochorenia.

Použité zdroje

  1. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/muscle-strain-a-to-z
  2. https://www.t-online.de/gesundheit/krankheiten-symptome/id_76482706/beinschmerzen-nicht-ignoriere...
  3. https://www.nhs.uk/conditions/shin-splints/
  4. https://www.liebscher-bracht.com/schmerzlexikon/beinschmerzen/
  5. https://www.gesund-vital.de/schmerzen-in-den-beinen-die-haeufigsten-ursachen
  6. https://www.slovenskypacient.sk/choroba-dna-priznaky-liecba/
  7. https://www.jameda.de/gesundheit/schmerzen/schmerzen-im-beim-beim-sitzen-oder-liegen-was-tun/
  8. https://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-ankle-problems-pain
  9. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bakers-cyst/symptoms-causes/syc-20369950
  10. https://www.verywellhealth.com/causes-of-lower-leg-pain-1337679
  11. http://www.solen.sk/pdf/3475a13d8e301301733ab2a514d1dccc.pdf
  12. https://www.angiologist.com/arterial-disease/leg-pain-at-night/
  13. https://www.healthline.com/health/leg-cramps-at-night
  14. https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/vyskocene-platnicky-seknutie-krizoch-cim-vas-este-potrapi-d...
  15. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325157.php
  16. https://www.healthline.com/health/diabetes/leg-pain-cramps-treatment

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťami nôh

Máš skúsenosť s bolesťami nôh?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
olinaaaa  2. nov 2019

Bolesť nohy

Moja bolesť už trvá dlho, asi 2. týždeň. Chodím po lekároch a jediné čo mi dali sú injekcie na uvoľnenie svalstva a Milgamma. No noha bolí vzadu v stehne až dole. Mám strach už že čo to môže byť. Bojím sa, či nie žily, ale nohy sú čisté, bez žíl a opuchov. No som zúfalá, nič nemôžem robiť od bolesti. Keď ležím nebolia, keď chodím, bolia ma riadne.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke