Bolesti brucha

Bolesti brucha sprevádza veľa chorôb3 a sú teda aj ich príznakom. Preto je mnohokrát veľmi ťažké určitú chorobu rozpoznať. K presnému stanoveniu diagnózy je potrebná veľmi presná lokalizácia bolestí, opis spôsobu bolesti a tiež ostatné symptómy, ktoré bolesť brucha sprevádzajú.

Bolesť ako taká je veľmi nepríjemná a bolesť brucha zvlášť. V dutine brušnej je uložených niekoľko veľmi dôležitých životných orgánov, preto takú bolesť môže navyše sprevádzať oprávnený strach z nejakej vážnejšej choroby. Dlhodobejšie bolesti brucha a zažívacie ťažkosti môžu znamenať aj autoimunitné problémy.

S bolesťou brucha je preto najvhodnejšie sa vždy obrátiť na lekára, či už sa jedná o bolesť u dospelých, detí, či tehotných žien.

Kategórie bolesti brucha

Bolesti brucha sú samozrejme rôzne a záleží na ich intenzite, na spôsobe. Možno ich aspoň približne rozdeliť do niekoľkých kategórií.

  • Tupá bolesť brucha - táto bolesť býva vnímaná skôr ako tlak, ktorý je intenzívny, skôr nebolestivý, ale značne nepríjemný.
  • Ostré bolesti brucha - pichavé, bodavé alebo hryzavé bolesti, ktoré bývajú lokalizované v určitej oblasti brucha. Pri zanedbaní miernejších ťažkostí bolesti vzrastajú alebo bolesť prichádza náhle.
  • Kŕčovité bolesti brucha - tieto bolesti zvieravého rázu sa môžu objaviť v jednom mieste alebo na väčšej ploche brucha. Bolesti môžu prichádzať nárazovito s krátkymi úsekmi úľavy. Chorý sa cíti strnulo, bez možnosti sa narovnať či uvoľniť.
  • Plynatosť, nadúvanie - jedná sa o nepríjemný pocit plnosti a nafúknutého brucha, niekedy sprevádzané kŕčmi. Zvlášť v prípade, kedy nie je možný prirodzený odchod plynov z tela.

V množstve prípadov sa však bolesti brucha prelínajú a nie je tak možné bolesť presne lokalizovať a určiť príčinu.

Lokalizácia bolesti brucha

Najdôležitejšie pre určenie správnej diagnózy je presná lokalizácia bolesti brucha. Hoci sa v mnohých prípadoch zhoduje bolesť s miestom uloženia postihnutého orgánu v dutine brušnej, nemusí to byť nutne pravidlom. Mnohé orgány v ľudskom tele majú tendenciu svoju bolesť " vystreľovať " a prelínať do rôznych oblastí v bruchu a napriek tomu sa môže jednať o choroby, ktoré s bruchom súvisia len vzdialene.

Najčastejšie udávané lokalizácie bolesti:

  • Bolesť uprostred nadbruška - v takom prípade sa môže jednať o podráždený žalúdok, žalúdočný vred, ochorenie pažeráka, cievne komplikácie alebo aj o infarkt myokardu. Ďalej potom takto lokalizovanú bolesť môže spôsobovať psychický stres alebo ochorenie, ktoré je v súvislosti s chrbticou. Ak sa jedná o bolesť, ktorá sa rozprestiera v celkovom pruhu, je nutné ihneď volať záchrannú službu, pretože by ísť o zápal pobrušnice.
  • Bolesť v ľavom nadbrušku - tu je bolesť v mnohých prípadoch veľmi intenzívna aj v mieste ľavého pod rebrami. Opäť sa môže jednať o žalúdočný vred alebo chronický alebo akútny zápal pankreasu, prípadne o iné komplikácie. Ak sú bolesti náhle a veľmi silné, je opäť potrebné volať záchrannú službu. Ide totiž o stav ohrozujúci život.
  • Bolesť v pravom podbrušku - tu je naopak možný výskyt bolesti aj v pravom podrebrí. Dôvody tejto bolesti môžu byť skryté v žlčových kameňoch, zápale žlčníka, dvanástnikovom vrede či pečeni. Bolesti bývajú spravidla intenzívne, niekedy nárazovite. Aj pri občasných bolestiach v týchto miestach je vhodné navštíviť lekára.
  • Bolesť v oblasti pupka - tu sa môže jednať o črevné problémy, natiahnuté brucho, ale aj o brušnú kýlu. V prípade, že bolesť pretrváva a pohmatom je možné ucítiť nejaký výstupok, je nevyhnutná návšteva lekára. Je možné vykonať jemnú brušnú kruhovú masáž, alebo použiť na uvoľnenie masť určenú k problémom s nadúvaním.
  • Bolesť v ľavom podbrušku - tu býva lokalizovaná väčšina bolestí spojených s črevami. U žien sa môže jednať o zápal vaječníkov alebo aj močových ciest.
  • Bolesť v pravom podbrušku - silné a náhle bolesti v oblasti pravého podbruška spravidla značia zápal slepého čreva, presnejšie zápal červovitého prívesku slepého čreva. V takom prípade je na mieste vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Chorý býva v drvivej väčšine hospitalizovaný a podrobil chirurgickému zákroku. U žien táto bolesť môže opäť znamenať zápal vaječníka.
  • Bolesť uprostred podbrušku - tu sa môže jednať napríklad o ochorenie čriev, tzv. črevnú chrípku (akútna gastronteritidu), pri ktorej sa bolesti môžu objavovať v rôznych častiach brucha, alebo tiež o ochorenie hrubého čreva alebo konečníka. U žien sa takto môže prejavovať zápal maternice alebo krčka maternice, u mužov potom ochorenia prostaty.
  • Bolesti v spodnej časti brucha - tu môže bolesť značiť zápal močového mechúra alebo močových ciest.

U chorôb, ktoré súvisia s tráviacim traktom sa môžu bolesti sťahovať a vyskytovať sa na rôznych častiach brucha. V takom prípade ide poväčšine o nahromadenie črevných plynov a toxínov.

Ďalšie príznaky sprevádzajúce bolesti brucha

Nie je nezvyčajné, že sa k bolestiam brucha pridá aj pocit na zvracanie, či zvracanie, zápcha alebo hnačka. Tiež potom nadmerná plynatosť, alebo naopak zástava odchodu plynov z tela. Ďalej sa môže objaviť horúčka, slabosť, bolesť hlavy, nechutenstvo1, slabosť alebo váhový úbytok. Nebezpečenstvo potom spôsobuje u takých problémov zvlášť dehydratácia, ktorá môže byť následkom častého zvracania a hnačky. Predovšetkým u malých detí a dojčiat je na mieste značná obozretnosť. Nie je teda nutná len diéta, ale aj dostatočný prísun tekutín, ktoré by mali byť podávané v menších dávkach.

Kedy navštíviť lekára

S bolesťou brucha je vhodné navštíviť lekára takmer vždy, zvlášť potom ak ide o malé deti či bábätka. U dospelých pri krátkodobej bolesti brucha spôsobenej napr. diétnou chybou či nadúvaním môže pomôcť bylinný čaj či iné prípravky a doplnky stravy k tomu určené.

Prevencia

Základom je samozrejme hygiena - časté umývanie rúk a správne ošetrenie potravín. Ďalej potom vyvážená a zdravá skladba jedálnička. Dôležitý je tiež pohyb a pravidelnosť a striedmosť v jedle.
Dobrou prevenciou môžu byť aj prírodné produkty:

Vhodných prípravkov je nespočetne, ak však nepomáhajú je nutná odborná liečba.

Bolesti brucha u tehotných žien

Bolesti brucha v tehotenstve bývajú väčšinou spôsobené rozťahujúcou sa a rastúcou maternicou alebo nadmernou fyzickou námahou (zdvíhanie ťažkých bremien, dlhšia prechádzkou). Bolesť brucha môže tehotná žena pociťovať ako bodavú či pichavú. V žiadnom prípade však nesmie byť sprevádzaná krvácaním 1. Bolesť brucha môže byť tiež predzvesť pôrodu32, jedná sa o tzv. poslíčkov - nepravé kontrakcie, ktoré sa líšia od tých pravých svojou časovou nepravidelnosťou, lokalizáciou a priebehom. Poslíčkovia môžu veľmi pripomínať menštruačné bolesti , ktoré nastávajúca mamička pociťuje najmä v podbrušku .

Bolesti brucha u nastávajúcich mamičiek môžu byť tiež spôsobené rovnakými príčinami ako u iných ľudí - chorobami, infekciami. Môže sa tiež jednať o komplikácie1, ktoré sú spojené s vývinom bábätka , predčasným pôrodom 6 alebo hroziacim potratom 3. Preto je veľmi dôležité, aby budúca mamička navštevovala pravidelné tehotenské kontroly a pri akýchkoľvek ťažkostiach okamžite informovala svojho lekára.

Najčastejšie príčiny bolenia bruška u detí

  • dojčenská kolika 2,
  • bežné choroby - bolenie bruška môže byť spojené s virózou či angínou,
  • psychické problémy - ako je stres, strach, únava alebo starosti. Deti tiež riešia svoje problémy, ktoré by nemali byť rodičmi a dospelými podceňované,
  • zavádzanie nových potravín 1 - pri zavádzaní nových potravín do jedálnička dieťaťa je potrebné určité opatrnosť. Potraviny by sa mali zavádzať postupne, aby bolo možné sledovať prípadné reakcie dieťaťa. Pozor treba dávať aj na diétne chyby,
  • zažívacie ťažkosti - tu sa jedná predovšetkým o zápchu, hnačku alebo o zápal sliznice tráviaceho traktu,
  • potravinová alergia - je vhodné mať prehľad o jedálničku dieťaťa a mať tak možnosť sledovať jeho reakcie na určité potraviny,.
  • črevné parazity - u detí ide najmä o mrle,
  • gynekologické potiaže,
  • choroby močového ústrojenstva,
  • úrazy bruška - úrazy bruška sa nemusia prejaviť hneď, preto je vhodné dieťa sledovať alebo. s ním navštíviť lekára.

Ako dieťatku uľaviť od bolesti bruška

Úľavu môže dieťatku priniesť uloženie do polohy na bok s pokrčenými nožičkami. V prípade, že sa dieťatko prejedlo môže pomôcť teplý obklad na bruško alebo teplý kúpeľ. V niektorých prípadoch môže byť vhodná masáž bruška. Je tiež vhodné zostať dieťaťu na blízku, snažiť sa ho upokojiť, treba čítaním rozprávky. Ale záleží predovšetkým na príčine bolesti.

Viac o bolestiach brucha na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/bolest-bricha-u-deti-priciny-boleni-bricha/
  2. http://www.boli.cz/bolesti-bricha-na-prave-strane/
  3. http://www.jarodic.cz/cz1/jak-na-bolesti-bricha-u-deti.php
  4. http://www.bolesti-bricha.cz/

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťami brucha

Máš skúsenosť s bolesťami brucha?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke