Bolesť hrdla má veľa podôb. Môže ísť o škrabanie v hrdle, bolesť pri prehĺtaní, pocit knedle v krku a iné. Bolesť v krku nie je choroba, ale môže byť príznakom blížiaceho sa ochorenia, ako je napríklad angína.
Rozhovor s lekárkou MUDr. Denisou Jaššovou.
V rozhovore s MUDr. Denisou Jaššovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ PRVÁ POMOC alebo čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?
Najčastejšou príčinou sú bakteriálne a vírusové infekcie. Na bolesti sa podieľa tiež alergia1, znečistený alebo suchý vzduch alebo zadymená miestnosť.
Vírusy vyvolané nachladnutím spôsobujú bolesť v krku. Ďalej spôsobujú rýchly a prudký nástup bolesti, ktorý rýchlo odznie a priebeh je miernejší. V prípade vírusovej infekcie je bolesť ťažšia, sprevádzaná problémami s prehĺtaním a dostaví sa tiež horúčka.
Ak sa vylúči závažné ochorenie typu angíny alebo zápalu hrtana, je možné bolesť v krku liečiť voľne dostupnými liekmi v lekárňach. Jedná sa o rôzne sirupy, tablety, pastilky, spreje, kvapky, kloktadlá alebo zábaly. Samozrejmosťou je piť dostatočné množstvo tekutín (čaj, minerálka, voda), nechávať krk v kľude a teple, vyhýbať sa zafajčenému a znečistenému prostrediu, nechávať hlasivky v kľude, nenamáhať ich, používať zvlhčovače vzduchu.
Pri výbere vhodného lieku by mal brať človek do úvahy tiež možné potravinové a liekové alergie1, či je pacientom tehotná alebo dojčiaca11 žena, alebo či sa jedná o dieťa. V týchto prípadoch je ponuka liekov nižšia.
Z veľkého množstva liekov, ktoré majú antibakteriálne a dezinfekčné účinky, je možné vybrať:
Pri užívaní je dôležité dodržiavanie predpísaného spôsobu dávkovania. Pastilky nehrýzť, ale nechať rozpustiť v ústach, nejesť a nepiť po užití lieku - pozri príbalové letáky. Ak bolesť v krku neustúpi, mal by človek navštíviť lekára.
Dôležitú úlohu pri bolesti v krku zohrávajú zábaly, ktoré môžu byť teplé alebo studené. Medzi ten najznámejšie patrí Priessnitzov obklad:
Studený obklad zaistí zníženie teploty a zúženie ciev. Počas 30 až 40 minút sa teplota stabilizuje a cievy sa rozšíria. Po ďalších 60 až 80 minútach dochádza k lokálnemu prehriatiu. Po 2 až 3 hodinách sa obklad zloží a po 4 hodinovom odpočinku sa môže znovu priložiť na krk.
Pri liečbe bolestí v krku sa v tehotenstve musí dávať pozor na voľbu liekov, aby nebol ohrozený plod.
Najnebezpečnejšou dobou pre užívanie akýchkoľvek liekov je prvý trimester1, kedy dochádza u plodu k vývinu väčšiny orgánov. Najbezpečnejšie je kloktanie slanej vody alebo Vincentky. V neskoršom období je vhodné užívanie Septisanu, Preventanu alebo Sinuprete. Pred užívaním akýchkoľvek iných liekov, kvapiek alebo pastiliek by sa tehotná žena mala poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom.
S dieťaťom rastú zároveň tiež krčné mandle. Svojej najväčšej veľkosti dosahujú okolo siedmeho roku dieťaťa a potom sa postupne od desiateho roku zmenšujú. Vďaka tomu sa detské telo musí vyrovnávať s infekciami častejšie ako dospelý človek. Bolesť v krku je pre deti náročnejšia ako pre dospelého, preto je dôležité čo najrýchlejšie bolesť v krku tlmiť dostatočným množstvom tekutín a prísunom vitamínov.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu