Bolesť bedrového kĺbu

Bolesť bedrového kĺbu je bolesťou samotného kĺbu alebo okolitého väziva. Ide o jednu z najčastejších bolestí kĺbov. Bedrový kĺb je najväčším kĺbom ľudského tela. Jedná sa o kĺb pomerne jednoduchý, ale zraniteľný. Bedrový kĺb spája dve kosti - panvovú a stehennú. Skladá sa z jamky v panvovej kosti, do ktorej zapadá hlavica na krčku stehennej kosti.

Najčastejšie príznaky bolesti bedrového kĺbu

Ako sa prejavuje bolesť bedrového kĺbu? Bolesť bedrových kĺbov sa objavuje v oblasti medzi stehnom a podbruškom. V mnohých prípadoch vystreľuje aj nižšie do jednej alebo oboch nôh. Ale môže to byť aj naopak, napr. bolesť z krížov, zo sedacích svalov či bolesť brucha môže človek pociťovať aj ako bolesť v bedrovom kĺbe.

Väčšina pacientov popisuje tieto príznaky bolesti bedrového kĺbu:

  • bolesť v slabinách
  • ranné stuhnutie či stŕpnutie dolných končatín
  • obmedzená pohyblivosť dolných končatín
  • pukanie alebo praskanie v oblasti bedrového kĺbu

Video: Ako zmierniť bolesti, ktoré trápia ženy v tehotenstve.

Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

V rozhovore s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT sa dozviete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolesť v tehotenstve vždy rovnaká?
  • 01:18 Najefektívnejšie úľavové polohy.
  • 03:53 Úľava od bolesti pomocou šatky.
  • 06:30 Základné cviky na posilnenie panvového dna.
  • 13:43 Cviky na uvoľnenie chrbtice a medizlopatkových svalov.
  • 16:13 SM systém v tehotenstve - nie len úľava od bolesti.
  • 17:10 Ako začať s cvičením v tehotenstve? Na čo nezabudnúť?
  • 17:52 Odporúčania na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva:

🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?


🎞️ Príznaky pôrodu.


🎞️ Pôrodné bolesti a ich ťíšenie.


🎞️ Pôrodný plán.



Kedy ísť k lekárovi s bolesťami bedrového kĺbu?

Bolesti bedrových kĺbov si väčšina pacientov spája s opotrebovaním kĺbu a mnohí sa hneď obávajú operácie. Avšak príčin, prečo bolia bedrové kĺby je omnoho viac. Mnohé z nich sú pri tom ľahko liečiteľné.

Ak zrazu pocítite bolesti bedrového kĺbu, nie je potrebné utekať ihneď k lekárovi. Ostrá bolesť v bedrovom kĺbe, ktorá sa nedá vydržať alebo dlhotrvajúce ťažkosti sú však rozhodne správnymi dôvodmi, aby ste lekára vyhľadali.

Návštevu lekára určite neodkladajte, ak máte niektorý z uvedených príznakov:

  • Spadli ste alebo mali úraz a bedrový kĺb je zvonka viditeľne zdeformovaný.
  • Nemôžete pohnúť nohou alebo bokom.
  • Máte silnú bolesť bedrových kĺbov, ktorú už neviete vydržať.
  • Máte problém s bežnými aktivitami, ako je chôdza, chodenie po schodoch, či predkloniť sa v sede.
  • Bolesť bedrového kĺbu je spojená s náhlym opuchom.
  • Bolesti sú sprevádzané infekciou či horúčkou.

Bolesť bedrového kĺbu
Pri silnej, pravidelnej alebo dlhotrvajúcej bolesti bedrových kĺbov je vhodné konzultovať problém s odborníkom, aby sa objasnila príčina bolesti. Odkladanie návštevy sa neodporúča. Môžete si zbytočne svoj problém zhoršiť a niektoré poškodenia sa už nedajú neskôr napraviť. Všeobecne platí, že čím skôr je príčina bolesti bedrových kĺbov rozponaná, tým rýchlejšie a lepšie je s ňou možné bojovať.

Prvá návšteva u lekára s bolesťou bedrového kĺbu

Dôležitou súčasťou vyšetrenia u lekára je aj rozhovor s pacientom. Ak dobre popíšte svoje ťažkosti, dáte lekárovi do rúk cenné informácie. Vďaka nim vám dokáže rýchlejšie určiť správnu diagnózu a vy sa môžete začať liečiť. Lekára zaujíma všetko o vašich bolestiach, môžete sa pripraviť na tieto otázky:

  • Ako dlho trvá bolesť bedrového kĺbu?
  • Napadá vás nejaká udalosť, ktorá mohla bolesť spustiť? Pád, úraz a pod.
  • Kde cítite bolesť?
    • Na boku, hlboko v slabinách alebo sa šíri do iných častí tela?
  • Je bolestivá iba jedna strana alebo obe?
  • Kedy pociťujete bolesť?
    • Pri konkrétnom pohybe alebo aktivite či v pokoji, pri ležaní alebo sedení?
  • Ako bolesť prichádza?
    • Náhle či postupne pomaly?
  • Máte horúčku, hnačku, ste únavený alebo máte iné príznaky zápalu?

Po rozhovore vás lekár vyšetrí. Skontroluje pohyblivosť bedrového kĺbu. Bude vám preto v ľahu pohybovať nohou do všetkých smerov. Preverí tiež silu vašich dolných končatín. Budete tlačiť nohou proti odporu. Vďaka stláčaniu a poklopkávaniu vie lekár presne určiť bolestivé miesto. Posvieti si tiež na to, či máte rovnakú dĺžku oboch nôh. Nakoniec si preverí vašu chrbticu, či podbruško a svalové reflexy.

Za bolesťami bedrových kĺbov sa môžu skrývať rôzne príčiny. Lekár nemusí na základe rozhovoru a prvotného vyšetrenia určiť konečnú diagnózu. Nie je preto nič výnimočné, ak vás pošle na ďalšie vyšetrenia (krvné testy, RTG a pod.). Tie mu pomôžu potvrdiť jeho podozrenie, určiť stupeň problému alebo sú potrebné k určeniu diagnózy.

Vyšetrenie u lekára - bolesť bedrových kĺbov

Čo pomáha na bolesti bedrového kĺbu

Ak sa objaví bolesť bedrového kĺbu, lekári radia nasledovné:

  1. Nezaťažujte bedrový kĺb a doprajte mu pokoj. Vyhýbajte sa aktivitám, pri ktorých bolesť vzniká.
  2. Pri náhlej bolesti užite nesteroidné lieky proti bolesti (napr. ibuprofen).
  3. Ak sa problém nezlepší, navštívte lekára.

Masti a lieky na bedrový kĺb proti bolesti

Ak chcete zmierniť bolesť bedrového kĺbu, postačia vám bežne dostupné lieky z lekárne. Odporúčané sú nesteroidné protizápalové lieky. Siahnite teda po liekoch s látkami ako sú aspirin, ibuprofen či naproxen, ktoré sú dotupné bez receptu (napr. Ibalgin, Ibuprofen, MIG, Aspirin, Nalegesin S atď.). Všekty pôsobia proti bolesti, horúčke a aj zápalu.

Lieky s obsahom paracetamolu (napr. Paralen, Panadol) sú menej vhodné. Pomôžu síce proti bolesti, ale nemajú protizápalový účinok.

Uľaviť od bolesti môžu aj protizápalové masti alebo gély z lekárne, ktorými sa potiera boľavé miesto. Avšak ak problém leží hlboko pod kožou, nemusia vždy pomôcť.

Cviky na bedrový kĺb

Pevné svalstvo chráni kĺby- a to platí aj pre bedrový kĺb. Silné svaly lepšie znesú stres a námahu, čo znižuje tlak na kĺby. Bolesť bedrového kĺbu sa môže zlepšiť po tom, čo nebudete pár dní kĺb zaťažovať. Ale bez pohybu, začnú vaše svaly ochabovať a nebudú poskytovať podporu bedrovému kĺbu. Akonáhle je to možné, začnite s jemným cvičením, aby vaše svalstvo pracovalo. Ak sa nezačnete pohybovať, vaše svalstvo ochabne a bude menej flexibilné, čo vám zabráni viesť normálny život.

Monoho ľudí s cvičením prestane, akonáhle bolesti zmiznú. Aj keď už necítite bolesti v bedrových kĺbov, v cvičení rozhodne pokračujte, aby sa bolesť nevrátila.

Aj keď máte už poškodený bedrový kĺb, správny tréning môže byť tiež užitočný. Pred cvičením sa určite poraďte o najlepšom spôsobe cvičenia so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom.

Video: Vhodné cviky na bedrový kĺb

Zníženie záťaže bedrového kĺbu

Vo všeobecnosti je najlepšie pokračovať v normálnych činnostiach - ale snažte sa veci nepreháňať. Niektoré denné aktivity sa dajú vykonávať trochu inak, takže bedrový kĺb nezaťažujte. Pozrite sa, čo vám môže pomôcť:

  1. Vyhnite sa sedeniu na nízkych stoličkách. Ste viac ohnutí v bedrách, čo môže zvyšovať bolesť.
  2. Nenoste ťažké veci. Pri nakupovaní skúste použiť vozík, ak je vám nepríjemné nosiť kôš.
  3. Ak máte sedavé zamestnanie, vytvorte si pohodlné sedenie. Vyskúšajte opierku na nohy, podporu chrbta alebo iné pomôcky, ktoré vám môžu pomôcť.
  4. Ak máte nadváhu, schudnite. Vaše nadbytočné kilá preťažujú bedrové kĺby.
  5. Vyhnite sa státiu na jednej nohe. Aj pri vstávaní zo sedu používajte obe nohy.
  6. Poraďte sa s lekárom alebo fyzioterapeutom, či by vám s problémami nepomohlo používanie palice. Vybrať treba správnu dĺžku palice a tiež poproste odborníka, aby vás naučil ako ju správne používať.

Doplnková liečba

Zmierniť bolesť bedrových kĺbov môže aj doplnková liečba, napr. akupunktúra, aromaterapia, chiropraxia či užívanie rôznych vitamínov a doplnkov stravy. Väčšinou nie sú hradené zo zdravotného poistenia a je viac pravdepodobné, že si ich budete platiť sami z vlastného vrecka. Pred ich použitím by ste preto mali zvážiť, či môžu byť prospešné pre váš stav. Ak máte už naordinovanú liečnu od lekára, určite sa s ním poraďte aj o možnostiach doplnkovej liečby, ktorú zvažujte.

Pri liečbe bolestí bedrových klbov ide v prvom rade o zmiernenie bolestí a zachovanie bedrového kĺbu. V skorých štádiách kĺbových problémov je možné dobré výsledky dosiahnuť s predpísanými liekmi, rehabilitáciou či fyzikálnymi terapiami (napr. teplom alebo chladom). Výmena bedrového kĺbu je až poslednou možnosťou.

Prečo bolí bedrový kĺb

Bolesti bedrových kĺbov môžu mať mnoho príčin. Najčastejšou príčinou bolesti bedrového kĺbu je jeho opotrebovanie. Bedrový kĺb patrí k najviac používaným kĺbom. Vekom sa nám opotrebováva. Ak je jeho opotrebovanie veľké, môže človek pociťovať naozaj ostrú a silnú bolesť.

Vyvolať bolesť môže aj preťaženie bedrového kĺbu. Bedrový kĺb je nadmerne zaťažovaný pri niektorých športových aktivitách či pri niektorých druhoch práce. Rovnako tiež aj pri nesprávnom držaní tela.

Za bolesťou sa však nemusí skrývať len samotný bedrový kĺb, ale aj zápalové a reumatické ochorenia a dokonca aj niektoré metabolické poruchy (napr. dna). Zapríčiniť bolesť v bedrovom kĺbe dokáže aj pricviknutý či podráždený nerv.

Medzi menej časté príčiny bolestí patria vrodené chyby bedrového kĺbu. Tieto sú zvyčajne odhalené už u novorodencov1 vďaka plošnému vyšetrenie všetkých narodených detí. Vďaka skríningu sa zabráni poškodeniam a ťažkostiam vo vyššom veku.

Bolesť bedrového kĺbu v noci pri ležaní

Ak nemáte žiadne iné ťažkosti a radi spíte na boku, je potrebné skontrolovať miesto na spanie. Na vine je pravdepodobne zlý matrac. Ak je príliš mäkký alebo príliš tvrdý, je to práve nesprávne zvolený matrac, ktorý vyvoláva vaše bolesti.

Ak máte práve chrípku alebo ste prechladnutý, môžete pri ležaní pociťovať bolesti bedrových kĺbov. Bolesť zvyčajne cítiť hlboko v svaloch a zvyčajne sa vyskytuje spolu s inými bolesťami tela, či dolnej časti chrbta. Ak ochorenie prekonáte, zmiznú aj bolesti.

Ak je bolesť bedra sprevádzaná zápalom, opuchom a prehriatím, pravdepodobne je spôsobená zápalom.

Nepohodlie pri ležaní a v noci môže spôsobovať aj podráždenie nervov v okolí bedra.

Poškodenie chrupavky ako predchodca artrózy bedra môže byť tiež za bolesťami bedrového kĺbu v pokoji. Často sa objavuje u športovcoch (napr. futbalistoch alebo bežcoch), ktorí pociťujú bolesť a stuhnutosť večer alebo 6 hodín po aktivite.

Bolesť bedrového kĺbu od chrbtice

Ak bolesť bedrového kĺbu postupuje od chrbtice, je za ňou často samotná chrbtica, najmä jej krížová časť alebo oblasť panvy. Bolesti medzi bedrovým kĺbom a krížami vznikajú najčastejšie po dlhodobejšom preťažovaní chrbtice či po úraze. Príčinou bolestí však môže byť aj obyčajná chrípka.

Bolesť bedrového kĺbu pri sedení

Bolesť bedrového kĺbu pri sedení je zvyčajne vyvolaná zvýšeným tlakom alebo napätím v oblasti bedrového kĺbu.

Objavujú sa bolesti pri dlhom státi či sedení, máte problém sa postaviť? Môže sa jednať aj o artrózu. Bolesti sú však zvyčajne spojené aj s obmedzenou pohyblivosťou.

Ďalšou možnou príčinou bolesti pri sedení je burzitída. Je to zápal alebo podráždenie burzy. Burza je vak s tekutinou, ktorý obklopuje kĺby alebo šlachy. Pri sedení môže na zapálený vak vzniknúť tlak, čo spôsobí bolesť bedrového kĺbu.

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi spôsobuje veľmi často skrátenie a oslabenie svalstva. Vďaka nášmu sedavému spôsobu života sa naše svaly skracujú a ochabujú. Následne nám chýba rozsah pohybu potrebného k chôdzi, oslabené svaly sú tak nadmerne stimulované a bolestivé.

Bolesť pri chôdzi môže spôsobovať aj opotrebovanie bedrového kĺbu. Prejdená vzdialenosť bez bolesti sa časom znižuje a bez správneho cvičebného programu sa budú bolesti a ťažkosti s pohybom iba zhoršovať.

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi

Bolesť bedrového kĺbu v tehotenstve

Bolesť bedrových kĺbov v tehotenstve sa zvyčajne vyskytuje až v treťom trimestri, ale môže sa objaviť aj skôr. Do istej miery je prirodzená, ale môže byť spôsobená aj zhoršením predchádzajúcich, aj nerozpoznaných zdravotných problémov vplyvom tehotenských zmien v organizme ženy.

Na bolesť bedier má vplyv predovšetkým nárast telesnej hmotnosti, oslabenie brušného a chrbtového svalstva, utlačenie nervov a vyššie hladiny hormónov (estrogény, progesterón a relaxin). V dôsledku pôsobenia týchto hormónov dochádza k presiaknutiu väzov a kĺbových puzdier a uvoľnenie kĺbov. Ku koncu tehotenstva sa tiež rozširuje panva, povoľuje lonová spona, otvára sa pôrodný kanál a žena používa pri pohybe tzv. kačaciu chôdzu.

Zápal bedrového kĺbu

Zápal bedrového kĺbu sa prejavuje bolesťou v oblasti kĺbu a tiež pri pohybe. V akútnej fáze sa objaví v mieste kĺbu opuch. Opuchnuté miesto je bolestivé na dotyk, môže byť tiež teplé alebo začervenané. Najmä pri zápaloch spôsobených baktériami sa pridruží aj horúčka.
V oblasti bedrového kĺbu býva zápal spojený s artritídou alebo úrazom v oblasti bedier. Ďalšou možnou príčinou je preťažovanie bedrového kĺbu, napr. dlhotrvajúcim státim či sedením. Bakteriálne infekcie sa vyskytujú len zriedkavo.

Zápal zvyčajne odoznie v priebehu jedného týždňa. Zvyčajne postačuje dodržiavať kľudový režim, nezaťažovať postihnutý kĺb a na postihnuté miesto prikladať studené obklady. Ak je zápal spôsobený baktériami, podávajú sa antibiotiká alebo kortikosteroidy. Pri bakteriálnych infekciách býva návrat ochorenia zriedkavý. Ak vznikol zápal z dôvodu preťažovania je nutné sa vyhýbať alebo obmedziť aktivity, ktoré danú oblasť nadmerne zaťažujú.

Zápal bedrového kĺbu u detí

Zápal bedrového kĺbu je najčastejšou príčinou bolestí bedra u detí. Zvyčajne sa objavuje po tom, čo dieťa prekonalo chrípku alebo iný zápal horných dýchacích ciest či infekciu ucha. Môže sa tiež objaviť aj po malom zranení. Zápal sa vyskytuje najviac u chlapcov vo veku od 4 do 10 rokov. Dieťa môže pociťovať bolesť a citlivosť v oblasti bedrového kĺbu, bolesť však môže vystreľovať do stehna alebo až do kolena. Ak je bolesť silná, môže dieťa krívať alebo odmietať vstať a chodiť.

Zvyčajne stav pominie sám od seba. Na mieste je určite kľudový režim. V prípade potreby je možné podať lieky na tlmenie bolesti. Ak je to nutné, rozhodne lekár o preliečení vhodnými protizápalovými liekmi.

Zlomenina stehennej kosti

Jedna z príčin bolestí bedrového kĺbu je aj zlomenina krčka stehennej kosti. Typickým príznakom je silná bolesť v slabinách. Nohou zvyčajne nie je možné pohybovať. Na mieste môžu byť vidieť aj miestne podliatiny či opuch. Po nejakom čase od zranenia sa noha pri ležaní javí ako skrátená a vytočí sa smerom von.

Zatiaľ čo zlomenina krčka stehennej kosti u starých ľudí je bežná u detí a dospelých do 60. rokov sa vyskutne len zriedkavo. U starých ľudí súvisia tieto zlomeniny s osteoporózou. Vďaka osteoporóze je menšia hustota kostí a tak na zlomenie kosti postačuje aj malá sila. U starých ľudí môže preto aj obyčajný pád z postele či silnejší náraz do boku spôsobiť zlomeniny strehennej kosti. Deti či mladí ľudia si zlomia stehennú kosť len výnimočne v dôsledku ťažkých úrazov, ako sú dopravné nehody či pády z veľkej výšky.

Liečba zlomeniny krčka stehennej kosti býva spravidla operatívna. Pacient musí podstúpiť chirurgický zákrok. Operáciu je vhodné podstúpiť čo najskôr od úrazu, aby sa vyhlo nekróze. Ak je to potrebné, môže lekár nariadiť aj výmenu bedrového kĺbu. Starší pacienti sú po operácii často menej mobilní, zvyknú sa báť ďalších zlomenín. Cieľom liečby však je, aby pacient mohol operovanú nohu čo najskôr používať. Dlhé ležanie nie je vôbec vhodné. Stráca sa pri ňom jednak svalová hmota, ale tiež hrozia ďalšie komplikácie (napr. pneumónia).

Dĺžka liečby zlomeniny krčka stehennej kosti je indivivuálna a závisí na viacerých faktoroch. Jedným z nich je vek pacienta. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím je pacient starší, tým horšie má šance na úplné zotavenie a môže očakávať aj dlhšiu dobu liečenia.

Po operácii zlomeniny strehennej kosti čaká pacientov rehabilitácia. Zameriava sa najmä na posilnenie stehenného svalstva. Cieľom je, aby pacient čo najskôr zvládol chôdzu a stúpanie do schodov. Po operácii sa nevyhnete ani kontrolám u lekára a röntgenovým vyšetreniam vďaka ktorým lekár skontroluje ako sa vaša zlomenina hojí.

Operácia bedrového kĺbu - jeho výmena

Výmena bedrového kĺbu je náročná operácia, pri ktore je pacientovi nahradený poškodený bedrový kĺb za titánovú náhradu. K výmene bedrového kĺbu pristupuje lekár až po tom, čo vyčerpal všetky iné možnosti liečby. Cieľom operácie bedrového kĺbu je zlepšiť kvalitu života pacienta, aby opäť mohol vykonávať bežné aktivity, či dokonca aj šport. Vymenený bedrový kĺb by mal vydržať 15 až 20 rokov. Výmenu bedrového kĺbu vykonáva ortopedická klinika.

Zotavovanie sa či rekonvalenscencia po operácii je zdĺhavá. S rehabilitáciou sa začína hneď po operácii. Na začiatku sa cvičí na chrbte, neskôr aj v stoji. Jazva sa síce zahojí za približne 2 týždne, ale prvých 6 až 8 týždňov je nutné šetriť si nový kĺb. To je čas, ktorý potrebujú mäkké tkanivá okolo kĺbu, aby sa uzdravili.

Výmena bedrového kĺbu - umelý bedrový kĺb

Kúpele po operácii bedrového kĺbu

Po výmene bedrového kĺbu určite zvážte kúpeľnú liečbu. Na kúpele po operácii bedrového kĺbu má nárok každý do 1 roka od operácie. Pobyt je plne hradený zdravotnou poisťovňou (skupina A). Poisťovňa vám uhradí liečbu, ubytovanie aj stravu. Dĺžka pobytu, ktorý vám poisťovňa preplatí, je 28 dní.

Kúpele vám “predpíše” zvyčajne ošetrujúci lekár. Od neho budete potrebovať vyplnené tlačivo “Návrh na kúpeľnú starostlivosť”. K nemu lekár ešte priloží potrebné výsledky vyšetrení. Tieto dokumenty odnesiete do svojej zdravotnej poisťovne najneskôr 6 týždňov pred uplynutím doby indikácie (t.j. 6 týždňov pred uplynutím jedného roka od operácie). Poisťovňa vašu žiadosť posúdi a spravidla do 30 dní od jej doručenia rozhodne o schválení či neschválení pobytu. O výsledku vás bude informovať písomne.

Ktoré kúpele sú vhodné po operácii bedrového kĺbu?

  • Bardejovské Kúpele
  • Bojnice
  • Brusno
  • Číž
  • Dudince
  • Kováčová
  • Lúčky
  • Nimnica
  • Piešťany
  • Rajecké Teplice
  • Sklené Teplice
  • Sliač
  • Smrdáky
  • Trenčianske Teplice
  • Turčianske Teplice
  • Vyšné Ružbachy

Ako vybrať najlepšie kúpele po výmene bedrového kĺbu? Poradíme vám.

Možno bola vaša známa v kúpeľoch, kde bola spokojná. Ale vaša poisťovňa vám preplatí iba tie kúpele, s ktorými má uzatvorené zmluvy. Vyberajte si preto kúpele, ktoré prepláca vaša zdravotná poisťovňa. Ich zoznam nájdete na stránkach vašej poisťovne.

Kúpele, kam by ste išli najradšej, dopíšte do Návrhu kúpeľnej starostlivosti. Poisťovne zvyknú brať na Váš výber ohľad. Každý pacient che dostať najväčšiu kvalitu, aby sa rýchlo po operácii zotavil, rozhodujúce sú však aj ďalšie faktory.

Pri výbere miesta pobytu rozhodne zvážte vzdialenosť od vášho bydliska. Do kúpeľov sa musíte dopraviť na vlastné náklady. Budete mať možnosť do kúpeľov pricestovať? Určite vás potešia počas pobytu aj návštevy vašich blízkych, premyslite si preto, či je v ich možnostiach vás navštíviť. V kúpeľoch strávite 4 týždne.

Zistite si aj, kam budete dochádzať na liečebné procedúry či na jedlo. Nie všade sú tieto služby poskytované v rovnakej budove ako máte izbu alebo nie sú ani dostupné cez zastrešené chodby. Nie každý zvládne dlhšie presuny v škaredom počasí.

Pobyt v kúpeľoch môžete absolvovať aj neskôr a poisťovňa vám niektoré náklady aj uhradí. Nárok na kúpele máte potom raz za dva roky. Tento pobyt je hradený posiťovňou len čiastočne (kategória B). Poisťovňa vám preplatí iba liečbu, ubytovanie a stravu si hradí pacient sám.

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bolest_v_kyčli/PGS_(VPL)
  2. http://www.lekari-online.cz/ortopedie/indikace/bolesti-kycle
  3. http://www.rodicka.cz/bolest-kycle/
  4. https://web.archive.org/web/20170124043712/http://www.orpcentrum.cz/cs/kycel
  5. http://www.dornova-metoda.com/index.html
  6. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bolest_v_kyčli_u_dětí
  7. http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/ultrazvukove-vysetreni-kycli-kojencu
  8. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/tehotenske-zmeny-...
  9. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
  10. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/onemocneni-tehotne-zeny-iii/panevni-synd...
  11. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/15-tehotenskych-trapeni
  12. https://web.archive.org/web/20131121220803/http://www.zimmer.com/cs-CZ/pc/article/hip-pain-non-su...
  13. http://www.rehabilitace.info/nemoci/bolestiva-artroza-uz-hrozi-i-tricatnikum-pokud-nechcete-umely...
  14. http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/velke-trapeni-s-klouby-u-malych-deti/308208

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťou bedrového kĺbu

Máš skúsenosť s bolesťou bedrového kĺbu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke