Betaglukány

Betaglukány sú biologicky aktívne polysacharidy, molekuly D-glukózy spojené betaglykosidovou väzbou. Podľa dĺžky reťazca majú betaglukány rozdielnu molekulovú hmotnosť, rozpustnosť, viskozitu, biologickú aktivitu a priestorové usporiadanie molekuly. Bežne sa vyskytujú rovnako ako celulóza v rastlinách, otrubách z obilia, niektorých druhoch húb (napr. v hlive ustricovej, shiitake), v niektorých druhoch morských rias, kvasiniek (napr. pekárskom droždie) a baktérií. Bohatým zdrojom vo vode rozpustných betaglukánov (rozpustnej vlákniny) sú ovos a jačmeň, predovšetkým ich otruby.

Účinky betaglukánov

Konzumácia betaglukánov pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru a cholesterolu v krvi, ideálnu hmotnosť. Je prevenciou cukrovky II. typu a kardiovaskulárnych chorôb. Výskumy naznačujú aj možné protirakovinové a protiinfekčné účinky betaglukánov, možnosti použitia pri liečbe ožiarenia a alergie1. Pomerne veľké molekuly nerozpustných betaglukánov sa viažu na receptory na povrchu bielych krviniek v stene tenkého čreva. Tým dochádza k stimulácii bunkovej nešpecifickej imunity (makrofágov). Spoločne s probiotikami3 pôsobia betaglukány priaznivo na správne mikrobiálne osídlenie a funkciu tráviacej sústavy.

Významné imunomodulačné účinky vykazujú vo vode nerozpustné betaglukány získané z droždia a niektorých druhov húb. Posilňujú imunitný systém, obranyschopnosť organizmu pri preventívnom užívaní aj počas ochorenia, ako je napr chrípka alebo iné virózy, bakteriálne infekcie, napadnutia organizmu parazitmi. Odporúčajú sa tiež u alergikov1, ekzematikov26 a pri iných poruchách imunitného systému na zmiernenie ťažkostí. Užívanie betaglukánov je vhodné aj po operáciách, predovšetkým tých v brušnej a hrudnej dutine, alebo pri a po chemoterapii.

Prípravky obsahujúce betaglukány

Viac o betaglukánoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20181128233428/https://betaglukan.cz/
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Beta-glucan

Hodnotenia a skúsenosti s betaglukánmi

Máš skúsenosť s betaglukánmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marce63  3. okt 2014

B- glukány, skúsenosti s užívaním.

V našej rodine máme dlhodobé skúsenosti s užívaním extraktov z Hlivy ustricovej. Začala som ich kupovať ako prišli na trh v deväťdesiatych rokoch. Najskôr vo forme kvapiek , ktoré síce chutili ako hríbový sirup, ale užívali sme. Keďže sme alergici, používali sme tieto produkty na podporu imunity v jarných mesiacoch. Vtedy sa nedalo získať o tomto produkte toľko informácii, ako dnes. Väčšinou sa nejaká publikácia objavila v odborných časopisoch.

Dostupnosť týchto prípravkov je momentálne výborná, ale v lit. sa vtedy uvádzalo, že nie vždy tomu bolo tak. Tieto preparáty sú úspechom našich slovenských chemikov, vyvinutý postup extrakcie z Hlivy ustricovej. Niekde mám aj odložený pekný článok, musím pohľadať- je to vééľmi dávno. Uvádza sa tam, že 1,3 betaglukán sa predtým v USA získaval náročnou technológiou z morskej riasy a prípravky boli nehorázne drahé a nedostupné. Finančne si ich mohli dovoliť len bohatí ľudia. Takže, keď dnes máme túto možnosť, treba to využiť.

Prípravok sme vždy užívali 1 až 2 mesiace. Aj teraz som na nete čítala, že doporučujú užívať aspoň 2 mesiace. Treba si pozorne pozrieť obsah účinnej látky, v pomere k cene. Teraz je už situácia výborná, Betaglukány sa predávajú v rôznych formách, tabletky s rôznym obsahom účinnej látky, doplnené o stopové prvky v rôznych kombináciach a pre detičky aj ochutené, takže už to nieje len ten hríbový sirup bŕŕ.

Mamičkám vrele odporúčam, nakoľko sa stále zvyšuje počet detí s alergickými ochoreniami. Napríklad pri alergii spojenej so silnou nádchou sa nám osvedčili Betaglukány so zinkom. Možete si zakúpiť aj samostatné bez prídavkov a podávať k nim zinok, alebo C vitamín podľa potreby. Veľa šťastia.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke