Betaglukány sú biologicky aktívne polysacharidy, molekuly D-glukózy spojené betaglykosidovou väzbou. Podľa dĺžky reťazca majú betaglukány rozdielnu molekulovú hmotnosť, rozpustnosť, viskozitu, biologickú aktivitu a priestorové usporiadanie molekuly. Bežne sa vyskytujú rovnako ako celulóza v rastlinách, otrubách z obilia, niektorých druhoch húb (napr. v hlive ustricovej, shiitake), v niektorých druhoch morských rias, kvasiniek (napr. pekárskom droždie) a baktérií. Bohatým zdrojom vo vode rozpustných betaglukánov (rozpustnej vlákniny) sú ovos a jačmeň, predovšetkým ich otruby.
Konzumácia betaglukánov pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru a cholesterolu v krvi, ideálnu hmotnosť. Je prevenciou cukrovky II. typu a kardiovaskulárnych chorôb. Výskumy naznačujú aj možné protirakovinové a protiinfekčné účinky betaglukánov, možnosti použitia pri liečbe ožiarenia a alergie1. Pomerne veľké molekuly nerozpustných betaglukánov sa viažu na receptory na povrchu bielych krviniek v stene tenkého čreva. Tým dochádza k stimulácii bunkovej nešpecifickej imunity (makrofágov). Spoločne s probiotikami3 pôsobia betaglukány priaznivo na správne mikrobiálne osídlenie a funkciu tráviacej sústavy.
Významné imunomodulačné účinky vykazujú vo vode nerozpustné betaglukány získané z droždia a niektorých druhov húb. Posilňujú imunitný systém, obranyschopnosť organizmu pri preventívnom užívaní aj počas ochorenia, ako je napr chrípka alebo iné virózy, bakteriálne infekcie, napadnutia organizmu parazitmi. Odporúčajú sa tiež u alergikov1, ekzematikov26 a pri iných poruchách imunitného systému na zmiernenie ťažkostí. Užívanie betaglukánov je vhodné aj po operáciách, predovšetkým tých v brušnej a hrudnej dutine, alebo pri a po chemoterapii.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu