Astmou trpí v dnešnej dobe 10-15% detskej populácie a prejavovať sa môže v akomkoľvek veku dieťaťa. Najčastejší výskyt je okolo 5. roku života dieťaťa. Astma obťažuje každým rokom stále viac detí a dôvod je zatiaľ neznámy. Deti, resp. ich telá si pri tomto ochorení nedokážu vytvoriť dostatok ochranných protilátok.
Už tehotná žena by sa mala vyvarovať potravinách, na ktoré je sama alergická. Aj nadmerná konzumácia niektorých potravín (jedná sa hlavne o mlieko a nezakysané mliečne výrobky) zvyšuje riziko vzniku alergií, astmy, atopického ekzému či autoimunitných ochorení u bábätka. Taktiež by sa žena , najlepšie ešte pred otehotnením, mala snažiť napraviť svoju črevnú mikroflóru.
Viac sa o možnostiach prevencie vzniku atopických a autoimunitných problémoch úpravou strany ženy pred a počas tehotenstva, pri dojčení a potom dodržiavaním zásad stravovania dieťaťa aj v staršom veku dočítate v samostatnom článku Potravinová alergia.
Malým deťom sa astma veľmi ťažko diagnostikuje, pretože u nich nie je dlhá lekárska (zdravotná) história, na základe ktorej by mohol lekár astmu určiť. Lekár sa zaujíma o všetky problémy s dýchaním, kašľom, dýchavičnosťou, astmou v rodine, alergie, ekzémy. Potrebuje poznať aj ich presný popis, ako napr. suchý, dráždivý kašeľ, lapanie po dychu, veľká únava, nekľudný spánok a pod. Je nutné informovať lekára aj o dobe a dĺžke výskytu týchto problémov.
Samotné vyšetrenie prebieha pomocou stetoskopu, ktorým lekár vyšetrí pľúca a potom samotné srdce. U väčšiny detí sú na mieste aj rentgenové vyšetrenia a spirometria, čo je test, ktorý meria funkciu pľúc. Pomocou výsledkov testov môže lekár určiť, ako závažné ochorenie je a aká by mala byť liečba. Pri veľmi malých deťoch sa toto vyšetrenie (spirometria) urobiť nedá a preto je potrebné dôsledne popísať rodinnú anamnézu a problémy dieťaťa. V závislosti na prípadoch môže lekár požiadať aj o testy na alergie, krvné testy alebo testy na prítomnosť iných infekcií, ktoré by mohli ochorenie potvrdiť.
Astma sa radí k ochoreniam, ktoré nie je možné úplne vyliečiť, ale prakticky len udržiavať na určitom minime. Preto je liečené dieťa len rôznymi druhmi liekov, ktoré sú:
Tieto lieky sú pacientom inhalované pomocou inhalátoru, kedy ich do seba priamo vdýchne v momente, kedy jeho telo prechádza astmatickým záchvatom. Chorý ľudia môžu inhalátor používať až 4x denne v určitej, stanovenej dávke. Ako záchranné lieky sú veľmi rýchlo účinné a pôsobia počas niekoľkých minút, kedy roztiahnu dýchacie cesty a pacientovi postihnutému touto chorobou sa výrazne uľaví.
V prípade ak by musel byť pacient veľmi často liečený záchrannými liekmi, je na mieste nasadiť liečbu protizápalovými liekmi, ktoré sa môžu inhalovať alebo vdychovať v práškovej forme pomocou špeciálneho dávkovača. V tejto forme liekov ide o kortikoidy, ktoré pôsobia len v dýchacích cestách, nedostanú sa do krvného obehu a pacientovi tak nehrozí žiadne nebezpečie. Vedľa kortikoidov existuje aj staršie, hormonálne liečivá, ktoré môžu mať určité nežiadúce účinky ako vznik plesňových ochorení v ústnej dutine, ktoré sa po vdýchnutí liekov nevyplachuje.
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/ako-liecit-suchy-drazdivy-kasel-u-deti/
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu