Antibiotiká sú chemické látky produkované mikroorganizmami. Prv0 antibiotikum - Penicilín, bolo objavené v roku 1941. Dnes sa používa viac ako 100 antibiotík. Vďaka nim bojujeme s baktériami, ktoré antibiotiká oslabujú či zabíjajú. Proti vírusom či plesniam sú však neúčinné. Antibiotiká predpisuje lekár, pretože každé antibiotikum je určené na isté typy ochorení.
Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je Slovensko na 9. mieste v Európe v spotrebe antibiotík. Ročne spotrebujeme asi 8 miliónov balení antibiotík a pritom užívať ich nie je vždy správne. Uvedieme dva hlavné dôvody. Prvý je ten, že naše telo obývajú aj baktérie, ktoré slúžia v náš prospech a sú súčasťou nášho organizmu. Nesprávne indikovanými antibiotikami ich zabijeme, čím narušíme rovnováhu organizmu. To nám môže spôsobiť množstvo ochorení. Druhým dôvodom, prečo by sme nemali užívať antibiotiká pri každom zakašľaní je ten, že baktérie si voči antibiotikám vytvoria odolnosť, stanú sa rezistentnými. Tie pri ich liečbe neskôr už nezaberú. Takto môže vzniknúť vírus, ktorý žiadne antibiotiká nezabijú, ale ktorý zabije nás. Zbytočnému užívaniu antibiotík sa dá vyhnúť vďaka CRP testu.
Ak trpíte chorobou, ktorá si antibiotiká vyžaduje, spotrebujte ich všetky, aj napriek tomu, že sa už cítite dobre. Ak máte doma nejaké antibiotiká, nepoužívajte ich na samoliečbu, ale vráťte ich do lekárne. Len tak môžete pomôcť vášmu organizmu, keď bude opäť antibiotiká potrebovať.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu