Angioedém je kožné ochorenie, ktoré vzniká opuchom hlbokých vrstiev kože, podkožného tkaniva alebo slizníc. Objavuje sa na rôznych miestach organizmu a je dobre ohraničený.
Opuch vzniká nadmerným uvoľnením určitých chemických látok. Tieto látky spôsobujú zvýšenú priepustnosť ciev a následne opuch. Zvýšenú priepustnosť ciev spôsobujú aj rôzne toxíny, napr. pri bodnutí hmyzom. Angioedém sa často vyskytuje spolu so žihľavkou. Žihľavka sa objavuje len v hornej vrstve kože narozdiel od angioedému a jej základným prejavom je drobná vyrážka a svrbenie.
Opuch nie je pre pacienta väčšinou nebezpečný. Riziko spočíva v možnom vývoji opuchu hrtana a obštrukcie dýchacích ciest. Angioedém je pri opuchu hrtana vzhľadom na riziko zadusenia sa považovaný za akútny stav.
Typy angioedému
- Alergický angioedém sa vyskytuje najčastejšie. Zvyčajne postihuje osoby s nejakým druhom potravinovej alergie, alebo sa môže objaviť pri bodnutí hmyzom, pri kontakte s latexom. V závažných prípadoch dôjde k opuchu hrdla a pacient má ťažkosti s dýchaním. Život ohrozujúcou komplikáciou je anafylaktický šok. Po vylúčení potraviny spôsobujúcej angioedém sa tento opuch ďalej nevyskytuje.
- Liekmi indukovaný angioedém - niektoré lieky spôsobujú opuch v hlbokých vrstvách kože. Najčastejšie sú to lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku, zo skupiny tzv. ACE inhibítorov. U týchto osôb vzniká opuch náhle, zvyčajne po 3 - 4 týždňoch liečby. Príznaky môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov potom, čo pacient prestane užívať lieky.
- Dedičný angioedém je geneticky podmienené ochorenie imunitného systému. Postihuje viac generácií jednej rodiny, častejšie ženy. Začína medzi 6. - 7. rokom života. Vyskytuje sa zriedkavo. Príčina vzniku je v zdedení chybného génu, ktorý spôsobí nárazové uvoľnenie látok, ktoré sú zodpovedné za vznik angioedému. Provokujúcimi faktormi vzniku edému sú zubné zákroky, operácie, menštruácia, tehotenstvo, chlad, stres a hormonálna anitkoncepcia.4
- Idiopatický angioedém - idiopatický znamená, že nepoznáme príčinu vzniku. Niektorí odborníci tvrdia, že stres, úzkosť, strach môžu spôsobiť angioedém.
Klinický obraz
- náhle vzniknuté masívne opuchy kože a slizníc,
- opuch dosahuje maximum počas niekoľkých hodín, ustupuje spontánne počas 1 - 4 dní,
- mierne svrbenie,
- najčastejšie sa vyskytuje v oblasti pier, mihalníc, krku, hornej končatiny a genitálii,
- opuch jazyka a hrtana môže vyvolať život ohrozujúci stav,
- opuch sliznice tráviaceho traktu - zvracanie, bolesti brucha, hnačka,
- opuch sliznice močových ciest - moč neodcháza z močových ciest,
- postihnutie nervového systému - bolesti hlavy, kŕče,
- opuch v oblasti hlavy a krku sa volá Quinckeho edém.
Diagnostika angioedému
- osobná anamnéza a klinický obraz,
- laboratórne vyšetrenie krvi.
Liečba angioedému
Liečba edému je založená na rozpoznaní príčiny a na liečbe základného ochorenia. Dôležité je predchádzať kontaktu s alergénom. Ak dôjde k opuchu, tak z liekov sa podávajú antihistaminiká a kortikoidy.
Adrenalín sa podáva pri ohrození života, pri anafylaktickom šoku.
Pacienti s anamnézou angioedému by nemali dostať lieky zo skupiny ACE inhibítory, ktoré sa používajú na liečbu krvného tlaku.
Viac o angioedéme na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2009/04/12.pdf
- http://www.zdravie.sk/choroba/27371/angioedem
- https://www.priznaky-projevy.cz/kozni/445-angioedem-angioneuroticky-quinckeho-edem-priznaky-proje...
- http://cs.medlicker.com/244-quinckeho-edem-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba/