Prečo majú lekári už pri prvej návšteve v ich ambulancii toľko otázok a prečo ich zaujímajú aj choroby tvojej rodiny? Skutočne je potrebné, aby vedeli, či mala babička cukrovku? Poď spolu s nami zistiť, čo je to anamnéza, aký je jej význam a čo sa ťa napríklad bude pýtať tvoj gynekológ či pôrodník, keď budeš čakať bábätko.
Pri prvom stretnutí s lekárom budeš odpovedať na množstvo otázok ohľadom tvojho zdravotného stavu.
Čo je to anamnéza?
- Je to rozhovor medzi tebou a lekárom, počas ktorého sa pýta otázky ohľadom tvojho zdravotného stavu a zdravotných problémov tvojich pokrvných príbuzných. Dĺžku takéhoto rozhovoru ovplyvňuje množstvo faktorov – napríklad i to, či má doktor k dispozícii celú tvoju zdravotnú dokumentáciu, či ide o preventívnu prehliadku alebo sa práve rieši akútny problém, ktorý si vyžaduje rýchly operačný zákrok, tým pádom odborník veľa času k dispozícii nemá. A v neposlednom rade tu svoju úlohu zohráva aj pedantnosť konkrétneho lekára.
- Anamnéza sa vykonáva vždy pri prvom kontakte s daným lekárom – teda vtedy, ak zmeníš zazmluvneného lekára alebo prídeš po prvýkrát k nejakému špecialistovi. Počas ostatných návštev ambulancie sa k týmto informáciám viac vracať nebude a bude sa zaujímať skôr o zmeny tvojho zdravotného stavu a progres v prípadnej prebiehajúcej liečbe.
- Na otázky doktora by si mala odpovedať pravdivo, ide predsa o tvoje zdravie, a dvakrát to platí v prípade, ak tušíš, že by ho odpoveď príliš nepotešila, prípadne sa za ňu dokonca hanbíš. V takýchto situáciách je rozhodne dobré dať ostych bokom. Uvedom si, že oproti tebe sedí odborník, ktorý už počas svojej praxe zažil skutočne hocičo, a že naozaj nikdy nevieš, kedy sa ti klamstvo alebo zapieranie niektorých faktov môže škaredo vypomstiť.
- Rovnako je dôležité spomenúť, že si lekár môže zapísať aj skutočnosť, že na niektorú otázku nechceš odpovedať, prípadne tvoja odpoveď nezodpovedá tvojmu súčasnému zdravotnému stavu. Preto sa ničoho neboj a smelo s pravdou von.
- Anamnézu možno laickým pohľadom rozdeliť na dve časti – osobnú anamnézu a rodinnú anamnézu (RA). Zatiaľ čo počas osobnej anamnézy si v centre pozornosti ty, rodinná anamnéza sa zameriava na tvoju rodinu – konkrétne na tú časť, s ktorou vás spája pokrvné puto.
- Jednotlivých špecialistov budú zaujímať aj rôznorodé informácie, rozhovor s nimi sa preto môže v mnohých ohľadoch líšiť. V skratke povedané – iné otázky ti bude klásť všeobecný lekár, iné zasa dermatológ, gynekológ, psychiater alebo internista.
- Anamnézu zisťuje takisto aj pediater, pričom vtedy za dieťa odpovedá jeho zákonný zástupca, najčastejšie ide o jedného z rodičov. A pre zaujímavosť – aj veterinár sa často zaujíma sa o anamnézu svoju zvieracieho pacienta. 🙂
Čo presne lekár zisťuje?
Informácie, ktoré ho budú zaujímať o tebe – osobná anamnéza:
- Aké lieky momentálne berieš a aké si dlhodobo užívala v minulosti.
- Na aké (vážnejšie) choroby si sa v minulosti liečila a akými zdravotnými komplikáciami si prechádzaš teraz.
- Aké operácie si podstúpila. Pokojne napríklad spomeň aj operáciu pruhu v detskom veku (v prípade, že anamnézu vykonáva anesteziológ, môže ho zaujímať aj to, ako si reagovala na narkózu).
- Či máš nejaké alergie (rozhodne nezabudni povedať, ak si alergická na nejaké liečivo – častou je napríklad alergia na paracetamol).
- Aký životný štýl vedieš:
- či si fajčiarka (prípadne, či si fajčila v minulosti a ako dlho),
- ako sa stravuješ (špeciálne diéty a stravovacie návyky – vegánstvo, vegetariánstvo, atď…)
- akú prácu vykonávaš a či slúžiš nočné zmeny,
- s kým žiješ v jednej domácnosti – tzv. sociálna anamnéza (dokonca ho môžu zaujímať aj tvoji domáci miláčikovia, a to najmä z dôvodu, že môže dôjsť k prenosu niektorých parazitov zo zvieraťa na človeka).
Informácie, ktoré lekára budú zaujímať o tvojich pokrvných príbuzných – rodinná anamnéza:
- Zdravotný stav rodičov a súrodencov a ich prekonané ochorenia. V prípade, že je niekto z blízkych po smrti, bude lekára zaujímať príčina úmrtia a vek, kedy umreli.
- Výskyt dedičných chorôb v tvojej rodine, pričom prioritne by si mala spomenúť, ak niekto z tvojich blízkych mal:
- onkologické ochorenie,
- cievne ochorenia alebo ochorenia kardiovaskulárneho systému (trombóza, vysoký krvný tlak – hypertenzia, cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, apod…),
- cukrovku alebo diabetes,
- závažné duševné ochorenia (depresia, psychóza, schizofrénia, popôrodná depresia, úzkostná porucha, bipolárna porucha, alkoholizmus, iné druhy závislostí, atď…) – predovšetkým ich lekárovi spomeň vtedy, ak sa u blízkych vyskytol pokus o samovraždu.
Význam a dôležitosť anamnézy
Lekár všetky tieto informácie potrebuje vedieť preto, aby si vedel vyskladať dokonalý obraz o tvojom zdravotnom stave. Súčasné vyšetrenia, ktoré nariadi vykonať, mu poskytnú len pohľad na to, v akom stave je tvoj organizmus teraz. Z toho dôvodu potrebuje „nájsť aj chýbajúce dieliky skladačky,“ aby si vedel prepojiť niektoré súvislosti, ktoré by mu mohli pomôcť pri vyhľadaní príčiny tvojich momentálnych zdravotných komplikácií. Ľudské telo je totiž nesmierne zaujímavý organizmus, ktorý na nič nezabúda a ktorého fungovanie ovplyvňuje široké spektrum, mnohokrát aj navonok bezvýznamných, faktorov.
Anamnéza u lekára špecialistu
Ako sme už spomenuli, spôsob, akým lekár anamnézu zostavuje, sa líši od jeho špecializácie. Zisti, aké informácie by si mala vedieť, ak sa chystáš za gynekológom, so svojím dieťaťom k pediatrovi alebo čo sa ťa môžu pýtať, ak by si, nebodaj, bola privezená na urgentný príjem.
Otázky sa u každého špecializovaného lekára môžu líšiť.
Gynekologická anamnéza
- Gynekológa budú prioritne zaujímať informácie ohľadom tvojho reprodukčného systému a ženských pohlavných orgánov. V závislosti od tvojho veku a etapy života jeho otázky teda môžu zahŕňať:
- Akú máš menštruáciu. Je pravidelná, bolestivá, slabá či silná? Sprevádzajú ju aj iné symptómy, ako sú hnačka, zápcha, zvracanie, závraty, slabosť, nechutenstvo?
- Akú antikoncepciu2 používaš. Berieš alebo brala si hormonálnu antikoncepciu4? Ak si ju brala v minulosti, aký bol dôvod jej vysadenia – plánovanie tehotenstva alebo ti spôsobovala komplikácie?
- Tvoj sexuálny život – tu by si rozhodne mala spomenúť, či máš dlhodobo stáleho partnera alebo si pred menej ako tromi mesiacmi začala sexuálne žiť s niekým novým. Takisto nezabudni na prípadné problémy počas sexuálneho styku a po ňom – môže ísť o bolesť počas sexu, krvácanie pri styku, atď…
- Prípadné prekonanie sexuálne prenosných ochorení a akým spôsobom bolo liečené.
- Opakujúce sa gynekologické problémy, ktoré si žiadajú následné preliečenie – napríklad vaginálna mykóza9, suchosť v pošve, kvasinková infekcia…
- Vyskytli sa u žien v tvojej rodine závažné gynekologické problémy a choroby – napríklad zhubné nádory maternice, prsníka či vaječníkov, endometrióza4, polycystické vaječníky, skorý nástup menopauzy, atď…?
- Plánovanie tehotenstva3 – či sa v blízkej budúcnosti chystáš otehotnieť alebo sa vám už dlhšiu dobu s partnerom otehotnieť nedarí.
- Počet pôrodov, tehotenstiev alebo potratov, prípadné komplikácie v predchádzajúcom tehotenstve a či šlo o vaginálny pôrod, alebo sekciu – je možné, že napriek tomu, že gynekológ, ku ktorému prestúpiš, tieto informácie má v tvojej karte, bude sa ich pýtať znovu.
Anamnéza v urgentnej medicíne
- Pokiaľ ide o urgentnú medicínu, času na rozhovor je minimum. Preto lekár zisťuje len informácie, ktoré sú pre neho najdôležitejšie a ktoré by mohli zásadným spôsobom ovplyvniť prípadný operačný zákrok. Z toho dôvodu je dobré mať na pamäti, že aj vtedy, ak by si sa ocitla na pohotovosti vo vážnejšom stave, mala by si vedieť odpovedať na tieto otázky:
- alergia na lieky,
- aké lieky užívaš dlhodobo a či si v priebehu posledných 24 hodín užila nejaké voľnopredajné liečivá,
- či si už niekedy bola operovaná a ako si zákrok zvládla,
- či nastali komplikácie dôsledkom uvedenia organizmu do narkózy,
- vážne zdravotné komplikácie, ako sú vysoký krvný tlak, trombóza, atď…,
- či si za posledných 24 hodín požila alkohol a či si fajčiarka.
- V prípade, že je na centrálny príjem privezený pacient, ktorý dôsledkom svojho zdravotného stavu nie je schopný odpovedať na otázky (bezvedomie, silná intoxikácia liekmi), odpovedá za neho jeho sprievod. Ak je privezený bez sprievodu, lekári postupujú tak, aby počítali so všetkými možnými scenármi, ktoré môžu nastať.
Pediatrická anamnéza
- U pediatra s ohľadom na vek dieťaťa odpovedá väčšinou za malého pacienta jeho rodič alebo iný zákonný zástupca.
- Detského lekára môže zaujímať:
- priebeh tehotenstva a prípadné komplikácie počas gravidity,
- zdravotný stav jeho súrodencov,
- prekonané ochorenia a absolvované operácie,
- dedičné ochorenia, ktoré sa v rodine vyskytli,
- zistené alergie na lieky alebo konkrétne potraviny.
Mohlo by ťa zaujímať:
Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Čiastočky endometria sa nemusia nachádzať len v oblasti panvy ženy. Môžu sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy
Prehľad preventívnych prehliadok, ktoré sú plne uhrádzané z verejného zdravotného poistenia:
Gynekologické problémy v detskom veku
Medzi najčastejšie gynekologické problémy v detskom veku patria zápaly, synechiae vulvae, krvácanie, poruchy pohlavného dospievania, nádory a úrazy.
Viac informácií na Modrom koníku
Nájdi na Modrom koníku inšpiráciu, rady alebo pochopenie a pocit, že ti niekto rozumie.
- Spýtaj sa odborníka
- Máš nezodpovedanú otázku ohľadom tvojho zdravia, zdravia tvojho bábätka, priebehu tehotenstva, vzťahov, právnych či finančných záležitostí? Odborníci v našich Poradniach sú pripravení poskytnúť ti fundovanú odpoveď. Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
- Diskutuj s ostatnými (budúcimi) mamičkami
- Môžeš si len čítať už vzniknuté fóra, aktívne sa do nich zapojiť, prípadne vytvoriť vlastnú diskusiu.
- Všetky diskusie
- Pridaj sa do tematických skupín
- Naše tematické skupiny sú tu preto, aby spájali ľudí s rovnakými záujmami, prípadne tých, ktorí si práve v živote prechádzajú rovnakým obdobím. Môžeš tu načerpať inšpiráciu, zdieľať svoje skúsenosti alebo si nechať poraď od žien, ktoré teraz prežívajú to isté čo ty..
- Tematické skupiny