Amenorea je neprítomnosť krvácania. Príčina môže byť fyziologická (tehotenstvo, obdobie dojčenia11, po menopauze). Môže to byť aj dôsledok iného ochorenia, hormonálnej nerovnováhy, veľkého stresu a pod. U žien v reprodukčnom veku je potrebné zistiť presnú príčinu amenorey, ktorú treba liečiť,aby žena nemala problémy s otehotnením a aby nenastali komplikácie, ktoré súvisia s amenoreou, ako napr. osteoporóza alebo zmeny hmotnosti.
Rozhovor s oborníkom: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s MUDr. Štěpánom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Vynechanie menštruácie je jeden z najčastejších príznakov tehotenstva
🎞️ Žena je teoreticky plodná iba jeden deň v mesiaci
🎞️ Všetko o menštruácii
🎞️ Negatívny tehotenský test ešte nemusí znamenať, že nie ste tehotná
Menštruačný cyklus je riadený hormonálne, a počas cyklu sa stimuluje rast folikulov, následne sa z neho uvoľní vajíčko a maternica sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Ku krvácaniu, k menštruácii dochádza, ak nedošlo k oplodneniu vajíčka. Krvácanie pochádza z drobných krvných cievok, ktoré zásobujú sliznicu maternice. Spolu s menštruáciou sa odlupuje aj sliznica maternice, ktorá každý mesiac rastie a vytvára vhodné podmienky pre oplodnené vajíčko.
Menštruačný cyklus sa môže rozdeliť do troch fáz:
Počas každej fázy sa menia hladiny hormónov- estrogénu, progesterónu, luteinizačného a folikuly stimulujúceho hormónu. Na menštruačný cyklus vplýva hypotalamus, hypofýza, vaječníky maternica. Pri poruchách týchto orgánov môže dôjsť k narušení menštruačného cyklu.
Prvý deň menštruácie sa považuje za prvý deň menštruačného cyklu. Nasledujúcich trinásť dní menštruačného cyklu patrí do folikulárnej fázy. Hypotalamus začne v tejto fáze produkovať vyššie množstvo folikuly stimulujúceho hormónu, ktorá má vplyv na rast folikulov vo vaječníku. Tieto folikuly začnú postupne produkovať hormón estrogén, ktorý má vplyv na sliznicu maternice, ktorá rastie a pripravuje maternicu sa prijatie oplodneného vajíčka.
Na konci folikulárnej fázy začne stúpať hladina luteinizačného hormónu, ktorý pomáha dozrieť vajíčkam, a tak ich pripraviť na oplodnenie.
Ovulácia nastane približne 36 hodín po tom ako sa začnú zvyšovať hodnoty luteinizačného hormónu. Počas ovulácie praskne folikul a uvoľní sa vajíčko, ktoré môže byť oplodnené spermiou.
Z prasknutého folikulu vznikne žlté teliesko, ktoré produkuje hormón progesterón. Žlté teliesko pripravuje sliznicu maternice na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Táto fáza trvá približne 12-16 dní a je to u každej ženy individuálne.
Každá žena má vopred stanovený počet folikulov už od narodenia, je to približne okolo 400 folikulov. Puberta je obdobie, kedy začínajú rásť prsia (telarche), príde prvá menštruácia (menarche). Ďalším znakom puberty je pubarche, teda rast ochlpenia v genitálnej oblasti a v podpazuší. Menarche a pravidelný menštruačný cyklus vyžaduje normálnu funkciu endokrinného systému, čiže hypotalamus, hypofýza a vaječníky. Poruchy menštruačného cyklu môžu byť na úrovni hypotalamu, hypofýzy alebo vaječníkov.
Ročne sa problémy s menštruáciou objavia asi u 5-7% žien. Na amenoreu má vplyv aj životný štýl a stravovanie. V krajinách, kde je vyšší výskyt detskej obezity, sa problémy s menštruáciou vyskytujú častejšie.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko alebo výskyt porúch menštruačného cyklu patria:
O primárnej amenoree hovoríme, ak nedôjde k nástupu menštruácie do 16. roka života. Väčšina dievčat dostane prvú menštruáciu okolo 12 roku. Pacientky s primárnou amenoreou môžu mať aj poruchu sexuálneho vyzrievania. To znamená, že vnútorný genitál a prsníky sa nevyvíjajú.
Ak prestane žena menštruovať po období spontánnych menštruačných cyklov, ide o sekundárnu amenoreu.
Samotná amenorea nie je život ohrozujúci stav. Je však dôležité zistiť príčinu amenorey, ktorá sa musí liečiť, aby nedošlo ku komplikáciám, ktoré spôsobuje amenorea.
Dôležité je určiť a odstrániť vyvolávajúcu príčinu a nasadiť vhodnú hormonálnu liečbu. V terapii má svoje zastúpenie aj psychoterapia. Ak je príčinou amenorey vrodená vývojová vada, tak lekári indikujú chirurgické odstránenie abnormality, v niektorých prípadoch je nutné urobiť plastiku. Hormóny sa podávajú v prípade, že sú príčinou primárnej amenorey alebo ako podporná liečba.
Strata menštruácie je spojená s osteoporózou, čiže u žien sa častejšie objavujú zlomeniny a kosti majú menšiu hustotu. Pravidelná menštruácia je známkou toho, že vaječníky produkujú normálne množstvo estrogénu a progesterónu. Neskorý nástup menštruácie je spojený s trojnásobne vyšším rizikom výskytu zlomenín zápästia ako u dievčat, ktoré nemali problém s nástupom menštruácie.
Ženy s amenoreou majú často už po terapii problémy s otehotnením, niekedy zlyhá funkcia vaječníkov už v mladom veku a žena sa stáva neplodnou.
V mnohých prípadoch môžu dospievajúce dievčatá, ktoré už dostali menštruáciu, zabrániť tejto poruche zdravým životným štýlom, nemali by vykonávať nadmernú a neprimeranú fyzickú aktivitu a mali by si udržiavať zdravú váhu. Primárnym poruchám menštruačného cyklu, ktoré sú spôsobené anatomickými abnormalitami, sa nedá zabrániť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu