Aloimunizácia je stav kedy v organizme dôjde k rozvoju imunitnej reakcie, ktorej súčasťou je vznik protilátok. K rozvoju materskej aloimunizácii (izoimunizácii) dochádza ak má matka krv Rh – a plod Rh+. Táto situácia nastane, ak plod zdedí krvnú skupinu v rámci Rh rozlíšenia po otcovi. Krvný systém ABO na toto nemá žiadny vplyv.
Červené krvinky (erytrocyty) označené Rh+ nesú na svojom povrchu charakteristické znaky, antigén D.
Červené krvinky označené Rh- nenesú tento znak na svojom povrchu.
Podmienkou vzniku protilátok v organizme matky, ktorá je Rh-, je prestup červených krviniek plodu Rh+ do jej organizmu.
Prestup erytrocytov plodu do krvného obehu matky môže nastať pri:
Hneď ako erytrocyty plodu preniknú do krvného obehu matky, imunitný systém začne tvoriť protilátky typu IgG. Tieto protilátky vytvorené proti erytrocytom plodu prechádzajú placentou a napádajú erytrocyty plodu. Deštrukcia pre plod znamená rôzne závažný stupeň fetálnej anémie.
Ku klinickým prejavom dochádza zvyčajne pri 2. tehotenstve, pretože imunizácia (tvorba protilátok) Rh- matiek nastáva väčšinou po pôrode. Preto prvé dieťa nie je postihnuté, lebo protilátky sa vytvoria až na konci tehotenstva. Pri ďalšom tehotenstve sú protilátky už vytvorené, voľne prechádzajú placentou a spôsobujú predčaný rozpad červených krviniek (hemolýzu). Plod sa snaží nedostatok erytrocytov kompenzovať zvýšenou tvorbou krvi v pečeni a slezine. Tieto orgány sú preto zväčšené.
K aloimunizácii stačí 0,1ml erytrocytov plodu.
Liečba novorodenca1 závisí od stupňa vážnosti ochorenia. V ľahších prípadoch stačí fototerapia. V ťažkých prípadoch sú potrebné výmeny krvi transfúziou, ktoré sa niekedy musia robiť ešte počas tehotenstva.
Podanie intravenóznych imunoglobulínov môže spomaliť rozpad erytrocytov. Pri hydropse sa robí katetrizácia pupočnej žily, punkcia ascitu a výmenná transfúzia.
V prevencii sa uplatňuje podanie anti-D imunoglobulínu, ktorý zabráni vzniku protilátok. Podáva sa do 72 hodín po pôrode. Takto sa minimalizuje riziko vzniku protilátok a eliminuje sa riziko poškodenia plodu v ďalšom tehotenstve, ku ktorému by mohlo dôjsť v rámci materskej aloimunizácie.
Táto profylaxia sa u tehotných s negatívnym Rh-faktorom často používa už pred pôrodom medzi 28. a 30. týždňom tehotenstva3 a podáva sa injekcia s anti-D-globulínom.
Takisto by sa mal anti-D imunoglobulín podať Rh negatívnej pacientke po zákrokoch, ako je napr. amniocentéza18. Ďalej po spontánnom potrate11, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve4. O podávaní antiD protilátok je vždy dobré poradiť sa aj s hematológom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu