Alergická nádcha

Alergická nádcha Alergická nádcha, odborne nazývaná alergická rinitída, je považovaná za najčastejšiu formu neinfekčnej nádchy, ktorá výrazne zhoršuje kvalitu života postihnutého. Jedným z jej príznakov je aj neustále upchatý a svrbiaci nos. Liečba alergickej nádchy  sa z odborného hľadiska rozdeľuje na nefarmakologickú, farmakologickú, alergénovú imunoterapiu a chirurgickú. 

Alergia1 všeobecne dokáže poriadne skomplikovať život človeka, no pri systematickej a správnej liečbe sa s ňou dá "spolunažívať v pokoji". Alergické ocohorenia netreba brať na ľahkú váhu a liečbu treba zveriť výhrade do rúk lekárov.

Nosové príznaky alergickej nádchy

Nosové príznaky alergickej nádchy rozdeľujeme z hľadiska priebehu vývoja na skoré a neskoré.

Skoré alergické nosové príznaky: 

  • výtok z nosa
  • kýchanie
  • svrbenie nosa
  • svrbenie oblasti medzi nosom a hornou perou 

Neskoré alergické nosové príznaky:

  • zdurenie nosnej sliznice, ktoré je dôsledkom rozšírenia krvných ciev v nose a spôsobuje upchatie striedavo jednej alebo druhej nosnej dierky či oboch naraz,
  • zvýšené prekrvenie nosovej sliznice môže viesť k bolestiam hlavy a tiež môže vyvolať sekundárne infekcie ako zápal vedľajších prínosných dutín,
  • môže dôjsť k zablokovaniu eustachovej (sluchovej) trubice hlienom a infekciou výsledkom čoho môže byť akútny zápal stredného ucha,
  • porucha venózneho odtoku hlienov môže tiež spôsobiť namodralý opuch v oblastí okolo oka

Príčiny alergickej nádchy

Nefarmakologická liečba

Do týchto postupov sa zaraďuje napríklad zmena alebo úprava prostredia a životosprávy, klimatoterapia a fyzikálna liečba v podobe akupunktúry a fytoterapie.

Zmena a úprava prostredia a životosprávy 

Táto forma liečby spočíva najmä v zamedzení styku s alergénmi, čo je však veľmi komplikované, napríklad pri peľovej nádche alebo pri kombinovanej alergickej a nealergickej nádche. Niektorým alergénom sa dá vyhnúť, ako napríklad roztočom odstránením kobercov a iných prebytočných tkanín, používaním matracov a obliečok s antialegickou úpravou, častým vysávaním s vysávačmi, ktoré majú HEPA filter.
Počas peľovej sezóny je vhodné spať pri zatvorenom okne. Úprava životosprávy spočíva vo vyradení potravín, ktoré zahlieňujú organizmus z jedálneho lístka, znamená to, že je potrebné sa vyhýbať najmä mliečnym výrobkom, banánom a kuraciemu mäsu.

Klimatoterapia

Klimatoterapia spočíva v pobyte alergika vo vhodnom klimatickom prostredí ako sú hory, more či jaskyne.

Delí sa na:

  • aeroterapiu – jej základom je striedanie pokojovej liečby s pobytom na horskom 
  • helioterapiu – čiže liečba pomôcou slnečného žiarenia
  • talasoterapiu – liečba pri mori, jej základom je aeroterapia
  • speleoterapiu – liečba v jaskyniach

Za hodné klimatické prostredie sa považuje také, kde je minimun alergénov, nie sú tam veľké teplotné výkyvy, s čistým vzduchom, dostatočným slnečným  žiarením, taktiež miesta so zvýšenou hodnotou atmosferickej elektriny  a miesta, kde voda a lesy poskytujú dostaok aerosolov.

Akupunktúra, fytoterapia, homeopatia

Akupunktúra je liečba pomocou stimulácie určitých bodov organizmu, fytorepia je liečba pomocou bylín a homeoptia 8 je založená na použití minimálnej koncentrácie liečiv. Tieto liečebné postupy ale nie sú odborníkmi odporúčané.  "Verejnosť je masívne ovplyvňovaná reklamou na množstvo doplnkových „alternatívnych“ prostriedkov z kategórie výživových doplnkov, a tak treba zaujať postoj aj k nim. Stanovisko v medzinárodných odporúčaniach je jednoznačné: nejestvujú dôkazy na úrovni medicíny založenej na dôkazoch o účinnosti homeopatie, herbálnej medicíny či fyzikálnych metód a tieto postupy sa neodporúčajú. I keď možno diskutovať o účinnosti klimatickej liečby, fototerapie, či akupunktúry, tieto postupy by nikdy nemali nahrádzať účinnú farmakologickú liečbu," uvádza doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD.

Farmakologická liečba

Medzi najrozšírenejšie formy liečby alergickej nádchy je liečba nosovými kortikosteroidmi (INCS) vo forme sprejov alebo kvapiek do nosa. Použitie kortikosteroidov je bezpečné a veľmi účinné (dokazujú to roky ich klinického používania), dokonca účinnejšie ako použitie antihistaminík (H1AH). "Štúdie,v ktorých sa INCS (kortikosteroidy) podávali viac ako 5 rokov, potvrdili aj ich topickú bezpečnosť – nezistil sa žiaden atrofizujúci efekt, naopak, potvrdila sa pozitívna úprava nosového epitelu, vrátane zlepšenia pohyblivosti riasiniek. Ani obavy zo zvýšeného výskytu infekcií po aplikácii INCS (kortikosteroidov),vrátane mykózy, sa v praxi nepotvrdili," uvádza doc. Hrubiško. 

Antihistaminiká (H1AH) sú stále najčastejšie používanou liečbou alergickej nádchy, v súčasnosti už sú dostupné antihistaminiká takzvanej druhej generácie, ktoré neprechádzajú do mozgu a nemajú sedatívny účinok, okrem toho sú bezpečnejšie a majú menej vedľajších účinkov. Lokálne podávanie, čiže vstrek alebo kvapkanie,  má rýchlejší účinok ako perorálne, čiže ústne podávanie.

Blokátory leukotriénových receptorov, takzvané antileukotriény, sa primárne používajú na liečbu astmy, viaceré štúdie však potvrdili ich pozitívny účinok aj pri liečbe alergickej nádchy. Liečba sa uplatňuje v kombinácii s kortikostrodimi alebo antihistaminikami.

Dekongresíva, čiže klasické kvapky do nosa používané pri prechladnutí, sa taktiež používajú pri liečbe alergickej nádchy, ale len na krátkodobé použitie pri ťažkej nepriechodnosti nosných dierok, nakoľko pri dlhodobom používaní poškodzujú nosovú sliznicu. Používať by sa mali maximálne 10 dní a nie sú vhodné pre deti do dvoch rokov. 

Systémové kortikosteroidy sa používajú najmä u pacientov, ktorí sú odolní voči štandardnej liečbe. Liečba systémovými kortikosteroidmi by nemala trvať viac ako tri týždne a nemala by sa opakovať častejšie ako raz za tri mesiace.

Salinické roztoky v podobe nosových spŕch zväčša na báze morskej vody sú vhodnou doplnkovou liečbou alergickej nádchy.  Na dlhodobé použitie sú vhodnejšie izotomické roztoky, ktoré sú šetrnejšie pre nosovú sliznicu.

Alergénová imunoterapia

Táto foma liečby alergickej nádchy spočíva v podávaní presne definovanej dávky alergénu, na ktorý je pacient precitlivený. Presne definovaná dávka alergénu sa  do  tela pacienta  aplikuje v pravidelných intervaloch. Cieľom liečby je zmierniť reakcie organizmu na daný alergén, čiže zmierniť alergické prejavy po kontakte s alergénom.

Chirurgická liečba

Neinvazívne chirurgické zákroky ako resekcia hypertrofickej nosovej mušle, sfunkčnenie ostiomeátovej jednotky a podobne sa vykonávajú na odstránenie patológie, ktorá zhoršuje priebeh alergickej nádchy. Chirurgická liečba je však iba doplnkovou liečbou alergickej nádchy a nakoľko neodstraňuje jej spúšťače aj po zákroku je potrebné pokračovať v liečbe kortikosteroidmi alebo antihistaminikami.

Všetky vyššie uvedené liečebné postupy a liečivá  sú výhradne na lekársky predpis a ich užívanie musí prebiehať pod dohľadom lekára.

Samoliečba môže byť nebezpečná

Pri alergickej nádche je veľmi dôležité nepokúšať sa o samoliečbu, pretože tá môže  narobiť viac škody ako osohu. Napríklad nadmerné užívanie dekongresív, čiže klasických kvapiek do nosa, ktoré sa používajú pri prechladnutí, spôsobuje poškodenie nosovej sliznice a vytvára silnú závislosť, od ktorej je ťažké sa odučiť. 

Taktiež je veľmi dôležité identifikovať, či ide naozaj o alergickú nádchu alebo o bežnú nádchu  a tiež o identifikáciu jej pôvodcu, čo umožňuje stanoviť správny liečebný proces. V každom prípade vždy je potrebné navštíviť lekára - špecialistu, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a stanoví liečbu. Alergická nádcha je ochorenie na celý život, a preto je veľmi dôležité dodržiavanie liečebných postupov a pokynov lekára, aby ste mohli viesť čo najpohodlenjší život bez veľkých obmedzení.

Viac o tom, ako zmierniť alergiu bez použitia farmakoterapie, si môžete prečítať v samostatnom článku Ako zmierniť alergiu bez liekov.

Viac o alergickej nádche na modrykonik.sk

Článok: Pri alergii pomôže žihľava aj nechtík
Článok: Máme doma alergické dieťa: Príznaky zmierni soľ aj sprcha
Článok: Upchatý nos pri alergii: Ako si pomôcť aj bez kvapiek do nosa?
Článok: Máme doma alergické dieťa
Diskusia: Čo pomôže na dlhotrvajúcu nekonečnú nádchu?
Skupina: Deti s alergiou
Skupina: Mamičky alergikov

Použité zdroje

  1. http://www.pharmpress.com
  2. http://www.solen.sk/pdf/30471dee3e37774f2e85480fb9edb27b.pdf         
  3. http://worldallergy.org
  4. http://lekarske.slovniky.cz

Hodnotenia a skúsenosti s alergckou nádchou

Máš skúsenosť s alergckou nádchou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke