Alergia na zvieratá- zvieracie alergény sú lepivé a kontaminujú i najmenšie prachové častice. Alergénom sú drobné čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú do ovzdušia. V ich srsti sa zachytávajú, uschnú a neskôr sa uvoľňujú.
Alergénom zo zvierat sú i čiastočky kože zvierat, šupiny, fragmenty srsti, zaschnuté a rozpadnuté zvyšky slín a výkalov zvierat.
Kožúšky zvierat prenášajú alergény, najmä v
Alergiu1 na zvieracie alergény zistí alergológ. Klinické vyšetrenie doplní spirometrickým vyšetrením, vyšetrením vydychovaného NO, ORL vyšetrenie, urobí kožné testy, vyšetrenie krvi.
Mačací alergén patrí k najmenším. Keď mačka odíde z domácnosti, zostáva jej alergén všade –vo vnútri matracov, pokiaľ na nich mačka niekedy v minulosti spala, na kreslách, sedačkách, na vankúšoch, skriniach, tienidlách lámp, v kobercoch, na záclonách a na stenách. Len čo si ľahnete, rozvírite ich.
Je výkonným zdrojom alergénov. Psie alergény sú v kožných šupinách a menej ich je v chlpoch. Prenášajú sa na malých čiastočkách a sú všadeprítomné. Napr. v koberci obývacej izby, ktorý je pre psov miestom odpočinku.
Kone vytvárajú silné alergény. Kto je na ne alergický, problém a ťažkosť mu vytvára aj odev použitý pri jazde na koni.
Alergia na vtáky je väčšinou nepriama. Vo väčšine prípadov sa jedná o alergiu na roztoče žijúce v perí vtákov či v ich hniezdach.
Alergény suchého kŕmenia, zle udržované akvária s výskytom plesní a rias.
U suchozemských korytnačiek sú rizikom roztoče. U vodných korytnačiek alergény v krmive a plesne vo vode.
Je evidovaný narastajúci počet reakcií u detí na kontakt s týmito zvieratami - škrečkovia, pieskomilovci, myši, krysy, morčatá, potkany, osmágovia, činčily, králiky.
U hadov, jašterov a iných plazov sú príčinou alergie drobné šupinky kože vznášajúce sa vo vzduchu.
Použité zdroje
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu