Alergia na vajcia je imunitná reakcia organizmu na niektorú z bielkovín vajec. Môže sa prejavovať jedným príznakom, alebo kombináciou príznakov zo širokej škály. Napr. ako dojčenská kolika2, hnačka, zápcha, vracanie, gastroezofagálny reflux3, hlieny či krv v stolici. Ďalej ako atopický ekzém26, žihľavka, opuchy, časté choroby dýchacích ciest, časté zápaly stredného ucha, dlhodobá nádcha alebo kašeľ, astma, nechutenstvo, nepriberanie, chudokrvnosť, nepokoj , poruchy spánku, poruchy správania.
Alergiou na vajcia trpí približne 2% malých detí. Alergénny potenciál žĺtku je rovnaký ako v prípade bielku.
Testy špecifických IgE protilátok sú obzvlášť u malých detí spoľahlivé nanajvýš na 50 %. Môžu vychádzať falošne pozitívne. Vtedy sa v krvi nachádzajú špecifické IgE protilátky proti niektorej z vaječných bielkovín, ale reálne k alergickej reakcii na ne nedochádza. Môžu vychádzať aj predovšetkým falošne negatívne, kedy sa v krvi špecifické IgE protilátky nenachádzajú. K alergickej reakcii po požití vajec dochádza inými mechanizmami imunitného systému (non - IgE alergia). Jedná sa spravidla o neskoré reakcie (v rádoch aj dní po zjedení vajec). Jedinou spoľahlivou diagnostickou metódou je teda eliminačný - expozičný test (viac o ňom nájdete v článku o potravinových alergiách).
Alergie na vajcia vymiznú u približne 80% malých alergikov do 3 rokov veku. Pomerne častý je súbeh alergie na vajcia s alergiou na kuracie a slepačie mäso (záleží, na ktoré bielkoviny vajca je alergia - tu sa jedná o reakciu na sérový albumín alfa-livetin). Alergici na vajcia majú v neskoršom veku vyššie riziko alergie na perie.
Liečba spočíva v dodržiavaní bezvaječnej diéty. Ak je dieťa dojčené 11, diétu musí držať aj mamička. Doporučené je každý deň podávať probiotiká 3 a dbať na zdravé črevá - obmedziť sladké, mlieko a mliečne výrobky a lepok. Počas diéty je potrebné vyhýbať sa vajciam všetkých druhov vtákov, a to vo všetkých formách.
Zvyčajne je vhodné sa vyhýbať aj kuraciemu a slepačiemu mäsu. Je preto nevyhnutné čítať zloženie všetkých potravín. Nevyhovujúce zloženie má predovšetkým značná časť sladkostí, zmrzlín, pečiva, cestovín, mäsových výrobkov (rezne, karbonátky, sekaná), dressingov a lahôdok (pretože zvyčajne obsahujú majonézu).
Medzi vaječné bielkoviny patria aj položky ako ovalbumín, ovoglobulin, ovamucin, lyzozým, livetin, vaječný lecitín. Vaječné bielkoviny obsahujú tiež niektoré vakcíny. V rámci povinného očkovania sa jedná o aplikovaný Priorix a ďalej napr. Priorix Tetra, o vakcíny proti kliešťovej encefalitíde a vakcíny proti chrípke.
Alergény sa môžu v zložení výrobkov skrývať pod rôznymi názvami. Zloženie výrobkov sa môže zmeniť. Je preto istejšie čítať etikety aj pri už známom, či tolerovanom výrobku.
Nasledujúce ingrediencie na etikete indikujú prítomnosť vaječnej bielkoviny vo výrobku:
Vaječná bielkovina môže byť obsiahnutá aj v týchto zložkách:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu