Alergia na slnko (fotosenzitivita, solárna alergia) môže byť známa tiež ako solárna žihľavka, slnečná dermatóza či solárna dermatitída. Je to kožná reakcia, ku ktorej dochádza najčastejšie v jarných mesiacoch a začiatkom leta. Vtedy sa telo po dlhšom čase stretne so slnečným žiarením. V 95 % prípadov ale nejde o skutočnú alergiu1. Slnečná alergia vyvoláva po nadmernom slnení u ľudí s citlivejšou pokožkou reakciu, ktorá je podobná tej alergickej - vyrážka, žihľavka, svrbenie. Za začervenanú svrbivú pokožku môže fototoxická reakcia, ktorá nesúvisí s imunitným systémom. Pacientkami sú najčastejšie ženy medzi 20. a 30. rokom života.
Za väčšinu alergických reakcií nie je zodpovedné iba slnečné žiarenie. V drvivej väčšine prípadov ide o kombináciu slnečného žiarenia a tzv. fotosenzibilizátorov. Tými sú lieky, niektoré rastliny, trávy, parfumy, dezinfekčné látky, chemikálie v krémoch denného použitia, v neposlednom rade i v opaľovacích krémoch1.
Odpoveďou organizmu na túto kombináciu nie je štandardná alergická reakcia vyvolaná IgE protilátkami, ktoré vyprovokujú uvoľnenie histamínu a tak prehnanú reakciu organizmu na alergén, ale zmeny na pokožke sú spôsobené už samotným žiarením. Toto preniká hlboko do pokožky a poškodzuje bunky. V 70 % môžu za zmeny na pokožke UVA – lúče, kým UVB – lúče nehrajú veľkú rolu. Viditeľná kožná odpoveď nastane v priebehu niekoľkých minút a môže trvať aj niekoľko dní.
Riziko slnečnej alergie je vyššie, ak trpíte inými kožnými ochoreniami, napríklad atopickým ekzémom.
Alergia na slnko akéhokoľvek druhu sa prejavuje hlavne na miestach, ktoré neboli chránené odevom. Tvár, krk, dekolt, ramená a vnútorná strana paží sú najrizikovejšími.
Vyrážky sa objavia do pár minút po zásahu slnečnými lúčmi a vymiznú do 24 hodín. Objavujú sa v jarných a letných mesiacoch po nadmernom slnení, kedy sa môže u človeka objaviť na tele žihľavka, ekzém alebo tiež pľuzgieriky. Postihnuté môžu byť nielen miesta vystavené slnku, ale aj tie, ktoré sú zakryté odevom.
1. Polymorfná svetelná erupcia (dermatóza)
Príznaky sa objavia jeden alebo dva dni po pobyte na slnku. Majú formu od začervenania, miernej vyrážky až po pľuzgieriky. Je to najbežnejšia fotodermatóza spôsobená UV žiarením. Viac ohrozuje osoby so svetlou pleťou. Alergická reakcia sa pravdepodobne bude opakovať každoročne.
2. Fotoalergická (fototoxická) reakcia
Spôsobuje ju vzájomné pôsobenie UVA žiarenia a vyššie uvedených fotosenzibilizátorov. Nejde o štandardnú alergickú reakciu.
Ak je fotosenzibilizátorom konkrétna chemikália obsiahnutá v kozmetických prípravkoch a opaľovacích krémoch, hovoríme o Malorka akné. Kooperácia so slnečným žiarením potom spôsobí vriedky, ktoré pripomínajú bežné akné.
Citlivosť kože na slnečné žiarenie a teda vznik fototoxickej a fotoalergickej reakcie zvyšujú:
Pri všetkých spomínaných účinných látkach sa neodporúča vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu. Dokonca, ešte aj pár dní po ukončení ich užívania, v prípade ketoprofénu až dva týždne.
Najznámejším fotosenzibilizátorom je hypericum perforatum (ľubovník bodkovaný). Je najpoužívanejším prírodným antidepresívom. Užíva sa vo forme čaju, ale jeho extrakt obsahujú aj niektoré voľnopredajné tablety. Ku kožným reakciám dochádza najmä pri priamom kontakte s rastlinou a následne vystavením sa slnečnému žiareniu.
Dajte si pozor aj na:
Toxické, alebo alergické reakcie v spojení so slnkom môže vyvolať aj decht. Vyhnite sa i umelým sladidlám.
Pokožku natrite gélom, ktorý tlmí svrbenie a začervenanie. V prípade intenzívnejšej reakcie, užite aj antihistaminikum dostupné v lekárni. To účinne potlačí najmä svrbenie a celkovo stlmí alergickú reakciu. V prípade ťažších reakcií liečbu ordinuje lekár.
Takto ošetrenú pokožku následne určite nevystavte opät slnečnému žiareniu aj niekoľko dní po vymiznutí príznakov alergie!
Pharm.Dr. Anna Jauschová z bratislavskej lekárne rieši alergiu na slnko s klientami každoročne: “Alergia často prekvapí aj ľudí, ktorí doposiaľ žiadne ťažkosti nemali a ani nie sú na nič alergickí. Okrem terapie už vzniknutých kožných reakcií na slnko, prízvukujem klientom, že dôležitá je prevencia. Dávam im tieto odborné rady:”
Ak sa objaví u človeka alergická reakcia na slnko, mal by sa postihnutý:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu