Alergiou na roztoče je postihnuté najmä dýchacie ústrojenstvo. Problémy môžu trvať s rovnakou intenzitou po celý rok, alebo môžu vrcholiť na začiatku a na konci vykurovacej sezóny. Drobné živočíchy s veľkosťou okolo 0,3 mm sú okom neviditeľné a sú aj napriek svojmu vzhľadu pre človeka neškodné.
Alergény sú obsiahnuté v ich výkaloch – 1 gram domáceho prachu obsahuje 250 000 fekálnych častíc. Živia sa šupinkami ľudskej kože a iným organickým odpadom. Množia sa rýchlo v teplom (25 °C) a vlhkom prostredí. Preto im v byte najviac vyhovujú spálne - v matracoch, v perinách, vo vankúšoch, v šatníkoch či kobercoch. V prírode sú nimi osídlené hniezda holubov, kanárikov, sliepok čo hlodavcov. Ich počet sa zvyšuje pri používaní odparovačov a zvlhčovačov vzduchu.
Alergia na roztoče môže spôsobiť:
- zápal spojiviek – konjunktivitída – pálenie, slzenie očí
- nádchu – vodnatá nádcha, pálenie v nose a najmä pocit upchaného nosa, opakované kýchanie
- ekzém26 – začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách
- prieduškovú astmu – hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti
Alergiu1 na roztoče zistí alergológ. Po klinickom vyšetrení, anamnéze, kožných testoch, vyšetrení špecifických protilátok nasadí potrebnú liečbu.
Liečba
- Vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom
- Protialergické lieky
- Úľavové lieky, a to antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu a lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.
- Preventívne lieky s protizápalovým účinkom, a to kortikosteroidy – vo forme inhalačnej, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti. Antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov a moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom
- Imunoterapia alergénovými vakcínami, ktorých cieľom je vyvolanie stavu tolerancie organizmu chorého voči alergénu.
Viac o alergii na roztoče na modrykonik.sk:
Použité zdroje
- http://www.prealergikov.sk/texty/alergia-na-roztoce.html