Alergia na mlieko (tiež alergia na bielkovinu kravského mlieka, alergia na BKM) je imunitná reakcia organizmu na bielkovinu kravského mlieka. Teda organizmus alergika tvorí protilátky proti bielkovinám mlieka. Dochádza k tvorbe špecifických IgE protilátok alebo non-IgE.
Alergia na BKM postihuje približne 5 - 7% malých detí (detí do 3 rokov). Niektoré pramene uvádzajú až 10%.
Alergia na mlieko sa môže prejavovať jedným alebo kombináciou viac príznakov z širokej škály kolík2, hnačka, zápcha, vracanie, gastroezofageálny reflux3, hlieny alebo krv v stolici, ekzém26, žihľavka, opuchy, časté choroby dýchacích ciest, časté zápaly stredného ucha, dlhodobá nádcha alebo kašeľ, astma, nechutenstvo, nepriberanie, chudokrvnosť, nepokoj, poruchy spánku, poruchy správania.
Alergia na bielkovinu kravského mlieka môže byť typu IgE ( v tele sa tvoria špecifické IgE protilátky ), alebo typu non - IgE (alergická reakcia prebieha inými mechanizmami imunitného systému). Non - IgE typ má viac než polovica alergikov na BKM a nemožno ju dokázať krvným testom a nemusí sa prejaviť ani reakciou pri kožných testoch. Testy špecifických IgE protilátok sú obzvlášť u malých detí spoľahlivé nanajvýš na 50 % . Môžu vychádzať falošne pozitívne, kedy sa v krvi nachádza špecifické IgE protilátky proti niektorej z BKM , ale reálne k alergickej reakcii na ne nedochádza . Môžu ale vychádzať predovšetkým falošne negatívne, kedy sa v krvi špecifické IgE protilátky nenachádzajú. K alergickej reakcii po požití BKM dochádza inými mechanizmami imunitného systému (non - IgE alergie). Jedná sa spravidla o neskoré reakcie (v rádoch aj dní po zjedení BKM). Jedinou spoľahlivou diagnostickou metódou je teda eliminačný - expozičný test (viac o ňom nájdete v článku o potravinových alergiách). Často býva alergia na BKM zamieňaná s intoleranciou laktózy 1.
Kravské mlieko obsahuje viac než 100 rôznych bielkovín. Najviac má kazeínu (tvarohové bielkoviny), ďalej obsahuje srvátkové bielkoviny (beta - laktoglobulín, alfa - laktalbumín), hovädzie protilátky (gamaglobulíny), laktoferín, hovädzí sérový albumín (ten je obsiahnutý aj v krvi, mäse a orgánoch hovädzieho dobytka). Alergia na srvátkové bielkoviny zvyčajne vyhasína rýchlejšie a častejšie. Do troch rokov veku vymizne u 90-95 % alergikov na BKM. Alergia na kazeín relatívne často pretrváva do dospelosti. Do troch rokov veku vymizne u približne 60 % alergikov na BKM. Alergici na BKM majú v neskoršom veku vyššie riziko alergie na roztoče.
Pomerne častý je súbeh alergie na BKM s alergiou na iné živočíšne mlieka (kozie, ovčie). Je to z dôvodu podobnosti bielkovín. Koziemu a ovčiemu mlieku je potrebné sa striktne vyhýbať Hrozí tu vysoké riziko skríženej reakcie.
8 až 14% detí s alergiou na kravské mlieko reaguje na sóju. U dojčiat s alergiou na mlieko, ktoré reagujú vo forme proktokolitídy alebo enterokolitídy, reaguje na sóju 25 až 60% dojčiat. Z tohoto dôvodu nie sú odporúčané sójové umelé mlieka pri alergii na kravské mlieko. Sójové umelé mlieka sú doporučované najskôr od veku 6 mesiacov a aj to iba v prípade, že bola vylúčená alergia na sóju.
K určitému množstvu skrížených alergických reakcií dochádza aj medzi potravinami z rovnakých alebo podobných tried. Toto treba mať na pamäti, ak by sa príznaky alergie vrátili. Sója patrí medzi strukoviny z čeľade bôbovitých a preto je vysoké riziko skríženej reakcie na arašidy, šošovicu, hrach, fazuľu, cícer, karob, ai. Z týchto strukovín sa vyrábajú škroby, ktoré podľa MUDr. Martina Fuchsa (člen výboru Českej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie) môžu u citlivých jedincov spustiť alergickú reakciu. Medzi takéto potravinárske aditíva strukovinového pôvodu patria karubin a guar. Karubín je možné nájsť aj v dojčenských mliekach a kašiach. V zložení dojčenských mliek a kašiach sa uvádza karubín aj ako karobová guma, bielkovina zo svätojánskeho chleba, múka zo svätojánskeho chleba, karobová múka, múka z karobových klíčkov, E410. Karubín je možné nájsť v AR umelých mliekach, prípravkoch na zahustenie materského mlieka pri refluxe dojčiat a tiež v niektorých kašiach, určených špeciálne pre alergikov. Guar možno nájsť tiež pod označením tragant, arabská guma, E 412, E 413, E 414.
V zhruba desatine až pätine prípadov dochádza k reakcii na hovädzie, či teľacie mäso. Tu záleží najmä na ktorú bielkovinu je alergia diagnostikovaná. Ide predovšetkým o reakciu na hovädzí sérový albumín.
Liečba spočíva v dodržiavaní bezmliečnej diéty. Ak je dieťa dojčené, diétu musí držať aj mamička. Ak dieťa dostáva umelé mlieko5, sú bežne dostupné HA UM kontraindikované. Je potrebné prejsť na UM s plne štiepenou BKM (Nestlé Althéra, Nestlé Alfaré, Nutrilon Allergy care , Nutrilon allergy digestive care) alebo UM vyrobené z voľných aminokyselín (Neocate, Alfamino). Doporučené je každý deň podávať probiotiká3.
Počas diéty je potrebné vyhýbať sa mlieku vo všetkých jeho formách. Bielkoviny kravského mlieka sa nachádzajú v mlieku ako takom (i bezlaktózovom) a všetkých mliečnych výrobkoch - napr. v jogurte, cmare, syroch, tvarohu, smotane, masle. Môžeme ich nájsť aj v ostatných potravinách. Je preto nevyhnutné čítať zloženie všetkých potravín (a kozmetiky, aj tá totiž môže obsahovať mlieko, či jeho zložky). Nevyhovujúce zloženie má predovšetkým značná časť druhov pečiva, margarínov, údenín a sladkostí. Medzi BKM patria aj položky ako mliečna bielkovina (milk protein) , laktalbumín, kazeín, kazeinát, srvátka (whey).
Hovädzie bielkoviny a kazeín tiež obsahujú niektoré vakcíny. Jedná sa o Infanrix hexa, Infanrix, Infanrix-IPV/Hib, Infanrix Hib, Pediacel, RotaTeq, Rotarix, Varilrix.
Mliečna výživa s plne (z viac ako 99%) štiepenou bielkovinou kravského mlieka
Umelé mlieka s vysokým stupňom hydrolýzy |
---|
Nestlé Alfaré |
Nestlé Althéra |
Nutrilon 1 Allergy Care |
Nutrilon 1 Allergy Digestive Care |
Nutrilon 2 Allergy Care |
Mliečna výživa vyrobená z voľných aminokyselín
Umelé mlieka na báze aminokyselín |
---|
Alfamino |
Humana Sineall |
Neocate |
Neocate Advance |
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu