Akútna bronchiolitída je akútne prebiehajúci zápal dolných úsekov dýchacích ciest, najmä bronchiolov, ktorý sa vyskytuje najčastejšie u detí. Bronchioly sú priedušničky, sú to najtenšie dýchacie cesty, ktoré sa v pľúcach vetvia. Charakteristickým znakom je dychová tieseň, dieťa má problém nadýchnuť sa.
Akútna bronchiolitída najviac postihuje dojčatá do dvoch rokov. Najväčší výskyt je zaznamenaný okolo 6 mesiacov života, kvôli tomu, že protilátky od matky nechránia deti pred RSV vírusom. Častejšie bývajú postihnutí chlapci, až 2x viac ako dievčatá. Bronchiolitída sa najviac objavuje v mesiacoch január až apríl.
Ochorenie spôsobujú najmä vírusy. Medzi pôvodcov sa zaraďujú: RSV (85% prípadov), vírus influenzy, vírus parainfluenzy, adenovírusy a Mycoplazma pneumoniae.
V zriedkavých prípadoch môžu ochorenie spôsobiť aj baktérie: Bordetella pertussis, Staphylooccus aureus, Haemophilus infuenzae.
Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, deti si ho prenesú do očí alebo nosa.
Najčastejším vyvolávateľom je RSV (respiratory syncytial virus). Infekcia vyvoláva opuch priedušničiek, ktoré sa plnia hlienom a tak sťažujú dýchanie.
Počas prvých dňoch (1-7 dní) ochorenia sa príznaky akútnej bronchiolitídy podobajú zápalu horných dýchacích ciest:
Prejavy sa však postupne zhoršujú:
Dieťa s akútnou bronchiolitídou sa hospitalizuje. Postup pri liečbe:
Akútna bronchiolitída v plne rozvinutom ochorení má u pacientov, ktorí patria do rizikovej skupiny vysokú mortalitu, až 33%. Vysoká mortalita je spôsobená rozvojom komplikácií:
Prevencia spočíva v očkovaní rizikových skupín detí. Dieťa by malo byť po prekonaní akútnej bronchiolitídy dlhodobo sledované v ordinácii pneumológa alebo detského alergológa.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu