Afektívne záchvaty u detí sa definujú ako prechodná porucha vedomia, ktorá nasleduje po silnom afekte. Napr. intenzívny plač, strach, hnev alebo silná pozitívna emócia. Tieto záchvaty sa považujú za neepileptické ochorenie.
Záchvaty sú neúmyselné, nedobrovoľné a mimovoľné. Príčinou afektívnych záchvatov je nezrelosť autonómneho nervového a srdcovo-cievneho systému. Keď dieťa dozreje, dozreje aj nervový systém a záchvaty sa vytratia.
Doba trvania záchvatov je od 2 sekúnd po 2 minúty. Môžu sa objaviť ojedinele alebo niekoľkokrát za deň.
Výskyt
Záchvaty sa vyskytujú najviac u dojčiat a batoliat. Začínajú zvyčajne po 6. mesiaci a nevyskytujú sa neskôr ako po 2. roku života. Postihujú 4 - 5% detí.
Formy
- bledá forma (tzv.palidná forma): Objavuje sa väčšinou u dojčiat. Záchvat začína plačom, na jeho vrchole dôjde k poruche vedomia. Epizóda trvá 30 - 60 sekúnd, zníži sa srdcový tep, dieťa ochabne a zbledne, na konci sa môžu objaviť svalové zášklby. Záchvat je provokovaný náhlym strachom, nepríjemným podnetom, zľaknutím alebo pádom s drobným úrazom hlavy. Po záchvate je dieťa spavé.
- cyanotická forma (s omodraním dieťatka) je typická pre batoľatá s maximom výskytu medzi 6. - 18. mesiacom. Provokujúci faktor je silný plač alebo krik. Dieťa následne zadrží dych počas nádychu, omodrie a postupne dôjde k strate vedomia. Poruchu vedomia spôsobí krátkodobý nedostatok kyslíka. Pri dlhšom trvaní sú prítomné aj kŕče.1
Záchvaty neohrozujú život ani zdravie dieťaťa, aj keď vyzerajú hrozivo. Neovplyvňujú ani vývin mozgu a nesúvisia s výchovou dieťaťa.
Diagnostika
Pediater pošle dieťa po prvom záchvate k detskému neurológovi. Je potrebné vylúčiť epilepsiu.2 Po vylúčení epilepsie a iných neurologických ochorení lekár informuje rodičov, že záchvaty nie sú nebezpečné pre deti a do 4. - 5. roku zmiznú.
- kardiologické vyšetrenie
- EEG (neurologické vyšetrenie)
- krvný obraz
Postup rodičov pri afektívnom záchvate
- zachovať pokoj,
- zabezpečiť ochranu pred pádom dieťaťa,
- vziať dieťa do náručia,
- hovoriť pokojne, počkať, kým stav prejde,
- deťom sa nemá hovoriť, aby s tým prestali, pretože deti záchvaty nevedia ovplyvniť,
- nedávať deťom žiadne lieky.
Aj keď záchvaty vyzerajú hrozivo, treba si uvedomiť, že to nie je život ohrozujúci stav.
Viac o afektívnych záchvatoch na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://telemedicina.med.muni.cz/pdm/detska-neurologie/index.php?pg=neepilepticke-zachvaty--somati...
- http://www.zzz.sk/?clanok=2739
- http://www.solen.sk/pdf/b7131fec6e3e0365fb447aef46990772.pdf