Hoci sa to nezdá, aj taká činnosť, akou je strihanie nechtíkov novorodencom, je pomerne kontroverznou témou. Pravdepodobne sa stretneš i s názormi, že strihanie nie je potrebné, prípadne na internete nájdeš zvláštne rady, ako nechtíky bábätku bezpečne ostrihať. Tak či onak, viac ako na anonymné názory je potrebné prihliadať na rady odborníkov. Poď si prečítať, ako správne strihať nechty bábätku, kedy s tým začať a aké pomôcky budeš potrebovať.
Strihanie nechtov bábätku si žiada dodržiavať isté opatrenia a zásady.
Prečo bábätku strihať nechty?
Aj keď sa strihania nechtov na malých prštekoch obávaš, rozhodne by si nemala prehliadať benefity, ktorá táto činnosť prináša. Pravidelným a bezpečným strihaním nechtov totiž predídeš týmto komplikáciám:
Bábätko sa dokáže škaredo poškriabať – dlhšie nechtíky predstavujú pre bábätko nebezpečenstvo v tom, že sa nimi vie nepekne poškriabať, a to pokojne i na tváričke. Pohyby novorodenca totiž nie sú koordinované, a tak je riziko poranenia, ktoré bude dieťatko štípať aj pár dní, pomerne vysoké.
Dlhý necht sa môže zlomiť sám – neobrúsený alebo nezastrihnutý necht sa pri pohyboch bábätka môže sám zlomiť, a to už v nechtovom lôžku. Ak sa ti niečo podobné v minulosti stalo, určite vieš, že krvavý zlomený necht nie je nič, čo by si si chcela dobrovoľne zopakovať, a takéto zranenie bolí aj niekoľko dní.
Dlhé nechty môžu prekážať aj bábätku – odhliadnuc od rizika viacerých poranení, mať dlhé nechty nie je pre bábätko nič príjemné. Môžu sa mu zachytávať o oblečenie alebo deku.
Pomôcky na strihanie nechtov novorodencom
Tvoje manikúrové nožničky s bábätkom určite nevyužijete. Majú totiž ostré čepieľky a v kombinácii s trhanými pohybmi dieťatka by už zakrátko mohli viesť k nepeknému zraneniu na drobných prštekoch, ktoré by oplakalo nielen maličké, ale bezpochyby i ty. Pozri si preto, čím sa na strihanie nechtov u novorodenca vybaviť:
Špeciálne nožničky so zaoblenou špičkou – v podstate ide o manikúrové nožničky, ktoré sú upravené tak, aby manipulácia s nimi bola bezpečná aj pri dieťatku, ktorému sa strihanie nechtíkov veľmi nepáči. Zaoblená špička predchádza škrabancom, ale i zastrihnutiu do nežiaducich miest. Napriek tomu, že vyzerajú ako hračkárske, zaobchádza sa s nimi naozaj obratne.
Klieštiky na detské nechty – ak si skôr fanúšik klieštikov, poteší ťa správa, že aj táto pomôcka je vyrobená vo verzii určenej na detské nechtíky. Plocha, ktorá nechty skracuje, je omnoho menšia, čo zaručuje lepšiu precíznosť pri manipulácii. Niektoré maminky majú vo zvyku používať nožničky na nechty na rukách a klieštiky zasa na „detskú pedikúru.“
Brúsny pilník – v prípade, že prvé strihanie drobných nechtíkov v tebe vzbudzuje prílišný strach, môžeš vyskúšať alternatívnu možnosť – zabrúsenie nechtov pilníkom. Treba však počítať s tým, že v praxi táto činnosť môže trvať omnoho dlhšie ako samotné strihanie a výsledok ťa nemusí celkom uspokojiť. Zvoľ čo najužší pilník a so stredne hrubým brúsnym povrchom a vyhni sa skleneným alebo kovovým pilníkom.
Dezinfekcia na ošetrenie prípadných poranení – pred strihaním detských nechtíkov si pre istotu priprav aj dezinfekciu a odličovací tampón. Zvoľ prípravok, ktorý je určený pre deti a vyznačuje sa tým, že pri ošetrovaní rán neštípe. Ak by sa strihanie vymklo spod kontroly a bábätko by predsa len napriek všetkej tvojej snahe utŕžilo nejaké maličké poranenie, vyhneš sa panike a následnému hľadaniu dezinfekčného prípravku po celom byte.
Nechtíky sa strihajú dorovna – na peknú manikúru s výraznými oblúčikmi si bude musieť tvoje dieťatko ešte chvíľu počkať. Takto drobné nechtíky na rukách je totiž lepšie zastrihnúť dorovna, pričom okraje by mali zostať zabrúsené.
Nechávaj si rezervu pár milimetrov – určite s nožničkami alebo klieštikmi nepristupuj až k ploche ružového nechtového lôžka. Ak by si šla „úplne na doraz“ zvyšuje sa riziko poranenia. Pri strihaní vždy postupuj tak, že jemne oddiališ vankúšik konkrétneho prsta a nožničkami alebo klieštikmi odstrihneš necht spôsobom, aby si si nechala aspoň milimetrovú rezervu.
Skontroluj, či necht nie je ostrý – bruškom svojho prsta prejdi po zastrihnutom nechtíku a pozoruj, či necht nezostal v niektorej časti ostrý. Ak áno, zbrús túto oblasť pilníkom dohladka.
Ak bábätko protestuje, nič nesiľ – v prípade, že sa dieťatku táto činnosť nepáči, odlož ju na neskôr. Nepokojné dieťatko ti pri strihaní nechtov veľmi nepomôže a zbytočne sa dostaneš do stresu i ty. Nezabúdaj, že strihanie by malo byť hrou, preto sa maličkému počas toho prihováraj, prípadne sa ho snaž rozptýliť hračkou, na ktorú doteraz vždy spoľahlivo upriamilo svoju pozornosť. Ak máš strach strihať mu nechty sama, vezmi si na pomoc blízku osobu, ktorá ti dieťatko podrží a zabaví.
Video: Starostlivosť o novorodenca – plač, kúpanie a strihanie nechtíkov
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.