Snáď žiadny nastávajúci rodič nie je pripravený na všetko, čo ho príchodom dieťaťa do jeho života čaká. Lusknutím prsta sa zmení celý jeho život – staré priority prestávajú byť dôležité a človeku odrazu záleží na úplne iných veciach. Jednou z takýchto „vecí“ je i to, ako často bude dieťatko kakať. Čo by si mala vedieť o stolici novorodenca a aké výstražné signály v plienke sa môžu objaviť? Aj toto je téma, ktorou ako čerstvý rodič budeš chvíľu žiť, preto si poď prečítať všetko dôležité. 🙂
Stolicu novorodenca ovplyvňuje i to, či je bábätko dojčené alebo kŕmené umelým mliekom.
Stolica novorodenca
Nech ťa neprekvapí, že už v pôrodnici bude na prvú nálož v plienke striehnuť takpovediac celý personál. Prvej stolici novorodeniatka sa hovorí aj mekónium alebo smolka. Ide o natrávenú zmes plodovej vody a zložiek, ktoré plodová voda obsahuje. Vyznačuje sa tým, že je bez zápachu a má čudnú čiernu farbu s prímesou dozelena.
Bábätko môže prvú smolku vylúčiť už jeden deň po narodení do približne 4. dňa od narodenia. Sestričky vylúčenie mekónia zapíšu aj do zdravotnej dokumentácie bábätka – ide totiž o jeden z prvých signálov, že jeho organizmus funguje správne.
Akonáhle začne dieťatko prijímať stravu, postupne sa menia i farba a konzistencia jeho stolice, pričom forma jeho stravy môže tieto skutočnosti trochu ovplyvniť. Ak je dieťatko dojčené, stolica má horčicovo žltý nádych a konzistenciu praženice. V prípade, že je kŕmené umelým mliekom, môže sa stať, že stolica bude mať jemne zelenkavý odtieň. Svoju úlohu tu zohráva konkrétna značka umelého mlieka.
Stolica zdravého novorodenca nemá mať výrazný zápach. Popravde by nemala zapáchať vôbec a po rozbalení plienky by si mala cítiť maximálne jemne kyslastý závan. Zápach stolice sa vyskytne až vtedy, ak dieťatko začne v neskorších mesiacoch prijímať prvé príkrmy.
Frekvencia kakania u novorodencov je veľmi individuálna a takisto ju dokáže ovplyvniť, či je bábätko kŕmené materským alebo umelým mliekom. Pri dojčených deťoch môže, no i nemusí byť vylučovanie stolice nepravidelné a menej časté. Niektoré dojčené deti môžu kakať i niekoľkokrát za deň, no iné zasa nemusia mať stolicu aj niekoľko dní.
Ak ide o bábätko kŕmené umelým mliekom, ktoré netrpí tráviacimi problémami, stolica býva omnoho pravidelnejšia a niekoľkodňové pauzy sa zväčša nevyskytujú. Rovnako sa však môže stať i to, že konkrétna značka umelého mlieka črevnému traktu bábätka „nesadne“ a objaví sa zápcha. V ambulancii pediatra sa môžeš stretnúť i s názorom, že po prvom mesiaci, či už je dieťatko dojčené alebo prijíma umelé mlieko, sa pravidelnosť vylučovania stolice stabilizuje a bude sa dostavovať v intervaloch každých dvoch až troch dní.
Ako teda zistíš, že je vylučovanie stolice u tvojho bábätka v poriadku? Okrem špinavej plienky by sa mala striehnuť aj na iné príznaky. V prípade, že bábätko nekaká aj niekoľko dní, no nepozoruješ u neho bolesť bruška, zvýšenú teplotu či nadmernú plynatosť, nemusíš sa ničoho obávať. Len čo by sa tieto symptómy objavili, môže ísť o príznak, že vás začína trápiť napríklad dojčenská kolika.
Kolika u novorodenca vzniká dôsledkom nezrelosti jeho črevného traktu. Dalo by sa povedať, že baktérie v črevách ešte nestíhajú robiť všetku prácu, a tak sa v tráviacej sústave nahromadí nadmerné množstvo plynov. To samo osebe spôsobuje bolesť bruška, bábätko aj niekoľko hodín plače, nedá sa utíšiť a v ľahu si priťahuje nôžky k brušku. Kolika je dlhodobejší problém, môže ovplyvňovať aj vylučovanie stolice, no nejde o ochorenie ako také. Zvyčajne sama odznie do troch mesiacov veku dieťatka.
Na aké príznaky by si mala dávať pozor a v prípade, že sa vyskytnú, návštevu pediatra by si nemala odkladať? Aj to je otázka, ktorú si novopečení rodičia zvyknú klásť. Nižšie sme spísali najčastejšie varovné signály, že trávenie bábätka nefunguje správne a môže ísť o vážnejší problém.
Náhla zmena stolice – ak bábätko doteraz vylučovalo stolicu o konzistencii praženice a náhle nastala zmena, mala by si spozornieť. Môže ísť o signál, že v jeho telíčku prebieha infekcia – napríklad zápal žalúdka alebo čreva. Všímať by si si mala predovšetkým tieto javy:
bublinkovanie stolice,
riedka stolica, ktorá sa vpíja do plienky,
zápach stolice.
Krv v stolici bábätka – akonáhle by si v stolici dieťaťa našla krv, netreba čakať s návštevou pediatrickej ambulancie. Lekár sa ťa bude pýtať, o akú krv presne išlo – ak je sýto červená, hovorí sa jej aj „čerstvá krv“ a vznikla dôsledkom nadmerného tlačenia pri zápche, kolike alebo hnačke, čo samo osebe nepredstavuje závažný problém. V prípade, že by krv bola tmavá až čierna, ide o natrávenú krv, ktorá sa do stolice dostala z horných sfér tráviaceho traktu. To sa identifikuje ako signál, že v tejto časti organizmu bábätka došlo z rôznych príčin ku krvácaniu a ide o omnoho vážnejší problém, ktorý mal okamžite riešiť lekár.
Hlien v stolici novorodenca – hlien v stolici bez prímesy krvi môže byť často dôsledkom nádchy. Dieťatko prehĺta hlieny, ktoré sa vytvárajú v jeho dýchacom trakte a po natrávení sa môžu objaviť i v plienke. Vtedy ide o neškodný príznak, ktorý zmizne, akonáhle sa bábätko nádchy zbaví. Iné je to však v prípade, ak novorodenec netrpí žiadnym respiračným ochorením, a predsa sa hlien v jeho stolici objavuje. Vtedy môže ísť o intoleranciu na laktózu, alergiu na bielkovinu kravského mlieka či dokonca prítomnosť niektorých vírusov alebo kvasiniek. Ak by si hlien v plienke nachádzala niekoľkokrát po sebe, určite to spomeň pediatrovi, ktorý odporučí ďalší postup.
Video: Ktoré zdravotné problémy sú u novorodencov bežné a ktoré treba riešiť?
Viac o starostlivosti o novorodenca na Modrom koníku
Tematické skupiny
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.