Starostlivosť o pupok novorodenca

Pupok bábätka môže byť po príchode z pôrodnice u vás doma veľkou témou, a to obzvlášť, ak ide o tvoje prvé dieťatko. Kedy bábätku odpadne pupočný pahýľ? Ako sa starať o pupček a jeho okolie a čo robiť, aby sa táto oblasť nezapálila? Poď si o tom prečítať viac!

Starostlivosť o pupok novorodenca

Pupok bábätka je potrebné ošetrovať až do jeho úplného zahojenia, aby sa tak predišlo zápalu.

Pupok novorodenca

  • Dieťatko je v maternici vyživované prostredníctvom pupočnej šnúry – ide o elastický povrazec, ktorý spája pupok bábätka s placentou. Po jeho narodení sa pupočná šnúra na pôrodnej sále prestrihne, pričom sa od pupka necháva pár centimetrov „zvyšku“ pupočníka, ktorý sa podviaže, aby sa predišlo krvácaniu. Zvyčajne sa na uzavretie ciev používa plastová svorka.
  • Zvyšok pupočníka sa nazýva aj pupočný pahýľ. Postupom času sa vysušuje, až spontánne odpadne a z bielej priesvitnej farby sa mení na hnedú až čiernu. Kedysi sa pahýľ odstraňoval pri prepustení z pôrodnice, no dnes sa do jeho odlúčenia nijako nezasahuje. Dovtedy, ako odpadne sám a úplne sa zahojí, je na pleciach rodičov nemalá zodpovednosť – pravidelne sa o pupček a jeho okolie starať tak, aby sa na tomto mieste nevznikol zápal.

Starostlivosť o pupček novorodenca

Ak patríš medzi novopečené maminky, časom zistíš, že si pohltená rôznorodou zbierkou rád, ako sa o bábätko v mnohých ohľadoch starať. Týkať sa to môže snáď všetkého – kŕmenia, uspávania, nosenia na rukách, prebaľovania, kúpania, ale i starostlivosti o pupočný pahýľ. Názory na to, ako o pupok bábätka dbať a po akých prípravkoch siahnuť, sa môžu líšiť aj z pediatra na pediatra. My sme sa rozhodli spísať rady a tipy, ktoré odzneli v našich videách, na ktorých sme spolupracovali s pediatrom MUDr. Martinom Matejkom a pôrodnou asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou.

  • Oblasť pupka musí byť suchá – najdôležitejším pravidlom je, aby bol pupček dieťatka v suchu. Neznamená to, že by sa bábätko nemohlo kúpať – krátky pobyt vo vaničke mu rozhodne neublíži. Skôr je táto rada mienená tak, aby si pupok a jeho okolie udržiavala v suchu počas dňa a po kúpaní ho dôkladne zbavila kvapiek vody a vlhkosti. Mokré a vlhké prostredie je totiž rajom pre nechcené baktérie.
  • Vytieranie gázou – pupok a jeho okolie je potrebné pravidelne čistiť gázou alebo vatovým tampónikom. Dnes sa zastáva názor, že ak nie je miesto zapálené, postačí na čistenie len čistá, najlepšie sterilná voda. Okolie pupčeka a pahýľa jemne vytri gázou, pozoruj, či nie sú pokožka a pupok začervenané, a následne túto oblasť vytri dosucha. To, ako často pupok ošetrovať, ti poradia v pôrodnici. Niekto odporúča pupok vytrieť po každom prebaľovaní, no niektorí odborníci zastávajú názor, že postačí jeden či dvakrát za deň. Sama uvidíš, aká frekvencia čistenia vám bude s bábätkom vyhovovať a ako sa bude pupok hojiť.
  • Nepoužívať dezinfekciu, ktorá farbí pokožku – ak ti pediater na vytieranie pupka odporučí dezinfekciu, zvoľ jemný prípravok, ktorý neštípe, a snaž sa vyhnúť takému, ktorý pokožku farbí. Týmto javom je charakteristická pomerne známa dezinfekcia Betadine. Dôsledkom toho, že by bol pupček a jeho okolie zafarbený do oranžova, by si si nemusela všimnúť prirodzené začervenanie pokožky, ktoré signalizuje zápal.
  • Po liehu nesiahať automaticky – kedysi sa na čistenie detského pupčeka automaticky odporúčal lieh, no dnes sa už od potreby jeho využívania upúšťa. Niektorí pediatri odporúčajú siahnuť po liehu len vtedy, ak nastal v hojení pupčeka problém a dostavili sa napríklad zápal či mokvanie rany.
  • Pozor pri prebaľovaní – vždy, keď budeš bábätko prebaľovať, dbaj o to, aby si plienkou alebo rukou zbytočne nedráždila pupočný pahýľ. Rovnako to platí aj pri prezliekaní bábätka – dávaj si pozor, aby nedošlo k natrhnutiu pahýľa.
  • Pupček by mal byť na vzduchu – oblasť pupka by nemala byť prekrytá plienkou. Ak by bol pupček po celý deň zahalený nepriedušnou vrstvou, skomplikovalo by to jeho hojenie.
  • Vynechať kúpeľ po odpadnutí pahýľa – v deň, ako odpadne pupočný pahýľ, by ste mali vynechať kúpeľ. V prípade, že sa bude pupok hojiť bez problémov, na druhý deň po odpadnutí pahýľa môžeš bábätku dopriať krátky pobyt vo vaničke. Nezabudni však na dôkladné vysušenie tejto oblasti.
  • Vytrvať v čistení až do úplného zahojenia – po odpadnutí pupočného pahýľa pokračuj vo vytieraní a čistení dovtedy, kým nebude pupček bábätka vyzerať rovnako ako ten tvoj. 🙂

Odpadnutie pupočného pahýľa

  • To, kedy odpadne pupočný pahýľ, nie je možné predpovedať. Môže sa tak stať už týždeň po narodení bábätka, ale i po troch týždňoch. Procesu odlúčenia nie je potrebné nijako pomáhať – pahýľ odpadne sám bez akýchkoľvek sprievodných náznakov a zvyčajne ho rodičia nájdu v plienke, v perinke či v bodyčku pri prebaľovaní.
  • Rana po odpadnutí pahýľa nemusí vždy vyzerať lákavo. Prítomná môže byť troška krvi, jemné začervenanie a pupok môže trochu zapáchať. Ak to bude i váš prípad, nechaj pupok čo najviac na vzduchu a siahni po šetrnej dezinfekcii. V prípade, že by sa stav nezlepšoval ani na druhý deň, prípadne by sa vzhľad oblasti zhoršoval, vyhľadajte pediatra, ktorý posúdi, či nenastal zápal.
  • Úplné zahojenie pupčeka nastane väčšinou do niekoľkých dní až dvoch týždňov po odpadnutí pahýľa. To, že ste úspešne zvládli zahojenie, spoznáš tak, že pupok bude mať rovnakú farbu ako pokožka bábätka a v pupočnej priehlbinke nebudú stopy krvi, chrastičky či začervenanie.
  • Čo robiť, ak pupočný pahýľ nechtiac odstrániš pri prebaľovaní alebo kúpaní? I to sa totiž môže stať a rozhodne nemusíš hneď podliehať panike. Maj na pamäti, že pupok môže začať krvácať a dieťatku sa odtrhnutie pahýľa nemusí páčiť. V takom prípade prilož na pupok kúsok suchej sterilnej gázy a jemne ju pridržiavaj, kým krvácanie neustane. Následne na to ošetri okolie pupka dezinfekciou, no zatiaľ sa vyhni nanášaniu akéhokoľvek prípravku alebo vody do pupočnej priehlbinky. Zabrániš tým prenosu infekcie do otvorenej rany, ktorá odtrhnutím pahýľa vznikla. Ranu pravidelne pozoruj a ak by sa ti niečo nepozdávalo, ukáž ju pre istotu pediatrovi.


Signály, že je pupok zapálený

Pupček bábätka sa môže zapáliť ako pred odpadnutím pahýľa, tak i po tom. To, že sa deje nežiaduci proces, spoznáš na základe týchto príznakov:

  • Pupok, vrátane okolia je červený – jemné lokálne začervenenie alebo zružovenie pokožky nepredstavuje problém. Iné je to však v prípade, ak by bola celá oblasť červená a na dotyk teplejšia ako zvyšok telíčka.
  • Prítomnosť hnisu – zelený alebo žltý hnis, ktorý vyteká z pupka je jasným príznakom, že v tejto oblasti vznikol zápal.
  • Bábätko netoleruje dotyk v oblasti pupka – vytieranie pupka a jeho čistenie by pre bábätko nemali byť nepríjemné. Akonáhle však v mieste vznikne zápal, bábätko zvykne reagovať, len čo sa jeho pupka dotkneš.
  • Z pupka vyteká krv – prítomnosť malého množstva krvi nie je signálom zápalu a bežne sa môže dostaviť po odpadnutí pupočného pahýľu. Ak by sa však krvácanie opakovalo, prípadne by z pupka vytekala krv neustále a špinila by napríklad okraj plienky či oblečenie dieťatka, ide o symptóm infekcie alebo nesprávne sa hojacej rany.
  • Pupok zapácha – ak pupok zapácha aj po jeho vyčistení a tento jav sa vyskytuje nepretržite i niekoľko dní, mal by pupok prehliadnuť detský lekár.
  • Zvýšená teplota bábätka – zvýšená teplota sa objaví ruka v ruke s vyššie spomenutými symptómami a je jasným signálom, že v telíčku dieťatka nastal zápal.

Video: Starostlivosť o novorodenca – plač, kúpanie, nechtíky a pupček

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Stolica novorodenca

Snáď žiadny nastávajúci rodič nie je pripravený na všetko, čo ho príchodom dieťaťa do jeho života čaká. Lusknutím prsta sa zmení celý jeho život – staré priority prestávajú byť dôležité a človeku odrazu záleží na úplne iných veciach. Jednou z takýchto „vecí“ je i to, ako často bude dieťatko kakať. Čo by si mala vedieť o stolici novorodenca a aké výstražné signály v plienke sa môžu objaviť? Aj toto je téma, ktorou ako čerstvý rodič budeš chvíľu žiť, preto si poď prečítať všetko dôležité. 🙂


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so starostlivosťou o pupok novorodenca

Máš skúsenosť so starostlivosťou o pupok novorodenca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke