Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.
Tak ako dokážu byť prvé týždne s bábätkom krásne, vedia byť aj náročné.
Výbavička pre bábätko
Každá nastávajúca maminka sa ku kúpe výbavičky postaví inak – zatiaľ čo niektoré kupujú prvé kúsky pre bábätko už v prvom trimestri, iné zasa čakajú takpovediac tesne do pôrodu, aby niečo náhodou „nezakríkli“. Nech sa už nachádzaš v akomkoľvek tábore, jedno je isté. Pri kupovaní výbavičky treba zohľadňovať hneď niekoľko skutočností:
Ročné obdobie, v ktorom sa bábätko narodí – je totiž rozdiel, či prvé oblečenie pre dieťatko budeš kupovať letné alebo zimné. Mysli na svoj termín pôrodu vždy, keď ešte v tehotenstve objavíš v obchode niečo pekné a roztomilé. Ak sa netrafíš do ročného obdobia, je viac ako isté, že daný kúsok si bábätko neoblečie, pretože medzičasom z neho vyrastie.
Starší súrodenec alebo blízki, ktorí sú pripravení ti veci darovať – možno to znie triviálne, no mnoho mamičiek na to zabúda. Inak totiž vyzerá kúpa výbavičky, keď ide o prvorodené dieťatko, inak zasa, ak ide o druhé či tretie dieťatko, a to nielen v tvojej domácnosti, ale aj v blízkom okolí. Aby si sa vyhla tomu, že veci, ktoré bábätku kúpiš, ti niekto z blízkych i daruje, vopred sa s každým, kto by ťa chcel po pôrode obdarovať, dohodni, a nehanbi sa povedať, čo už kúpené máš a čo ti, naopak, chýba.
Nezabúdaj, že až po pôrode zistíš, čo skutočne s bábätkom potrebujete – táto rada možno znie tak, akoby bola adresovaná len prvorodičkám, avšak aj viacrodičky nám dajú zaiste za pravdu. Každé bábätko je totiž iné a to, čo jedno dieťa obľubuje, druhú rezolútne odmieta. Týkať sa to môže cumľa, spacieho vaku, lehátka, kočíka či dokonca i čiapočky. Preto radšej nekupuj všetky drobnosti už pred pôrodom a veci, ktoré nepatria do základnej výbavy, si môžeš zaobstarať až v okamihu, keď bude bábätko na svete. Vtedy už presne budeš vedieť, čoho sa dieťatko dožaduje, čo mu vyhovuje a čo sa vám obom zíde.
Zaujíma ťa, čo by vo výbavičke nemalo chýbať? Pozri si náš samostatný článok, v ktorom nájdeš podrobný zoznam všetkého, čo bábätko potrebuje:
Či už si tašku s vecami pre bábätko, ktoré využijete pri odchode domov, vezmeš so sebou do pôrodnice, alebo ti ju niekto z blízkych prinesie neskôr, je len na tebe. Každopádne by mala obsahovať sezónne veci na oblečenie, tenšiu alebo hrubšiu čiapočku, fusak, overal či deku.
Ďalším prvkom v zozname, ktorý si zaslúži samostatný komentár, je autosedačka. Práve na jej kúpu by si sa mala zamerať už v tehotenstve, pretože, ako zistíš, výber je nesmierne široký a záverečné rozhodnutie nemusí byť také jednoduché. Ako vybrať autosedačku a ktoré faktory zohľadniť, sa dozvieš v našom článku:
Aj tí najodvážnejší rodičia majú spočiatku rešpekt manipulovať s malým a krehkým telíčkom bábätka. I preto je pri zdvíhaní a polohovaní bábätka tou najdôležitejšou radou – byť opatrný, no určite sa nebáť. Nezabúdaj totiž, že dieťatko tvoje rozpaky a strach môže vycítiť a veľmi rýchlo ti to potom dá svojou náladou najavo. 🙂
Na správnu manipuláciu s novorodencom sa neboj spýtať už v pôrodnici. Zdravotné sestry ti spočiatku budú asistovať pri kúpaní a ukážu ti, ako dieťatko zdvíhať, ako ho držať či obliekať, a vystríhajú ťa pred najčastejšími chybami novopečených rodičov. Ak by si stále nemala istotu, neboj sa pýtať a poprosiť personál v pôrodnici, aby ti všetko znovu (a možno i pomalšie) ukázal.
Vo všeobecnosti je potrebné dodržiavať tieto zásady:
Vždy dbať o to, aby malo dieťatko podopretú hlavičku – platí to ako pri zdvíhaní, polohovaní, tak aj nosení. Novorodenec totiž nevie hlavičku držať sám a nadovšetko je vzhľadom k zvyšku telíčka pomerne ťažká. Ak mu oporu hlávky nezabezpečíš ty, bude si preťažovať krčnú chrbticu.
Pohyby by mali byť pomalšie a plynulé – prudké trhané pohyby bábätko dozaista neocení. Dôležité je, aby si s ním manipulovala s citom a jemne, no zároveň mala v rukách stále istotu.
Nepretáčať dieťatko za končatiny – ak budeš chcieť bábätko pretočiť na bok a z tejto polohy si ho napríklad vziať na ruky, nikdy ho neťahaj za rúčky alebo nôžky. Namiesto toho podopri dlaňou jeho chrbátik.
Rovnako ako iné témy, aj manipulácia s bábätkom je na dlhšiu debatu. Čo robiť či nerobiť a ako správne novorodenca držať, si môžeš prečítať v našom článku.
Novorodenec približne do troch mesiacov môže prespať až 17 hodín denne. Menej pozitívnou správou však už je skutočnosť, že tento čas môže byť rozdelený na polhodinové úseky a najväčšie „bdelé okná“ môžu byť práve v noci. Spánok čerstvo narodených bábätiek dokáže ovplyvniť veľké množstvo faktorov, a preto je skutočne ťažké dať ti niekoľko všeobecných rád, vďaka ktorým by ste predišli prebdeným a preplakaným nociam.
Omnoho dôležitejšie je však zamerať sa na to, aby bolo spanie dieťatka bezpečné. V postieľke by sa nemali povaľovať žiadne hračky a určite by si mala zvážiť kúpu alebo zapožičanie monitoru dychu. Dozaista si totiž počula o SIDS – syndróme náhleho úmrtia dojčiat. Ide o tragickú udalosť, ktorej príčina stále nie je úplne objasnená. Bábätku sa počas spánku zastaví dych a v prípade, že si to rodičia včas nevšimnú a nezasiahnu (čo je bez monitoru dychu16 nesmierne ťažké), dochádza k jeho úmrtiu.
Aké faktory zvyšujú riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ako funguje monitor dychu a aké typy sú na trhu k dispozícii, sa dozvieš v našom článku:
V pôrodnici ťa určite poučia, že bábätko počas prvých dní života môže schudnúť. Nejde však o nič tragické, stále totiž dokáže čerpať zo zásob, ktoré prijímalo ešte počas tehotenstva. Domov vás neprepustia bez toho, aby si personál bol istý, že bábätko nestráda a je správne vyživované – či už dojčením, alebo umelým mliekom.
To však ešte neznamená, že ťa doma neprepadnú obavy, či bábätko dostatočne papá. Ak dojčíš, možno budeš na vážkach, či je poriadne prisaté, keďže na rozdiel od umelého mlieka vo fľaške si objem vypitej tekutiny pri dojčení neodsleduješ. V prípade akýchkoľvek pochybností sa neboj vyhľadať laktačnú poradkyňu. V pohodlí domova ti ukáže, ako dieťatko správne prikladať k prsníku a okrem toho ti poradí, ako prirodzene podporiť dojčenie.
Detské koliky
Kŕmenie, spánkový režim a vlastne každučkú minútu prvých mesiacov strávených s bábätkom ti môžu skomplikovať detské koliky. Ako spoznáš, že ide o dojčeneckú koliku a nie „len“ bežný plač? No, popravde, mamičky, ktoré s mali kolikami u svojich ratolestí tú česť, by ti dozaista odpovedali, že to jednoducho spoznáš, pretože plač, ktorým bábätko dáva najavo, že ho bolí bruško, sa nedá prirovnať k žiadnemu inému náreku.
Vo všeobecnosti možno povedať, že kolika sa u novorodencov prejavuje týmito príznakmi:
Plač trvá nepretržite aj tri hodiny a nie je možné dieťa nijako utíšiť.
Bábätko si priťahuje nožičky k trupu, je nepokojné a skrúca sa.
Výnimočné nie sú ani červeň v tvári, nepravidelné vyprázdňovanie a zastavené vetry.
Plač zvyčajne prichádza v podvečer a v nočných hodinách. Ráno alebo doobeda sa plač spôsobený detskou kolikou vyskytuje len zriedka.
Intenzívne etapy záchvatov plaču trvajú dlhšie ako dva alebo tri týždne.
Ako detskú koliku v praxi riešiť a ako ju odlíšiť od iných zdravotných problémov, sa dočítaš v našom samostatnom článku:
Ďalším problémom, ktorý dokáže skomplikovať kŕmenie bábätka, je reflux. Niektorí novorodenci ním netrpia vôbec, no potom sú tu i takí, ktorí svojich rodičov poriadne potrápia. Každopádne ide o pomerne častý problém, ktorého príčina tkvie v nezrelom pažerákovom zvierači dieťatka.
Gastroezofálny reflux alebo GER je jav, kedy sa obsah žalúdka vracia do pažeráka. U maličkých bábätiek sa prejavuje vyšplechnutím mlieka pri odgrgnutí, prípadne zvracaním, ktoré môže mať rôznu intenzitu.
Ako prispôsobiť dojčenie bábätka s refluxom a na čo si dať pozor, ak dieťatko vracia prúdom, sa dozvieš v našom článku:
Obzvlášť v prvých dňoch života bábätka je prebaľovanie nielen hygienickou záležitosťou. Frekvencia močenia a konzistencia či farba stolice sú totiž dôležitým ukazovateľom správneho fungovania jeho organizmu. To, že je dieťatko dostatočne hydratované, spoznáš podľa toho, že počas prvých dní na svete preciká plienku aj desaťkrát za deň.
Možno si to v tehotenstve neuvedomuješ, no po narodení bábätka bude jeho stolica vo vašej domácnosti veľkou témou. Spočiatku pôjde o tzv. mekónium či smolku – natmavo zafarbenú stolicu s prímesou zelenej farby. O pár dní, keď už budete doma, sa zasa farba zmení na horčicovo žltú.
Plánuješ látkovať, prípadne vyskúšať bezplienkovú metódu? Alebo len chceš vedieť, ako by po správnosti malo prebaľovanie vyzerať? Potom neprehliadni náš článok:
Každá mamička si v oblasti hygieny bábätka nájde svoj vlastný systém a režim. Vo všeobecnosti však platí, že novorodenca nie je potrebné kúpať každý deň, avšak táto skutočnosť je nesmierne individuálna, pretože bábätká často trpia kožnými problémami a zatiaľ čo niektoré z nich si žiadajú menej časté kúpanie, niektoré kožné problémy sa zasa ošetrujú práve kúpeľom.
Rovnako je to aj s používaním čistiacich či ošetrujúcich prípravkov do kúpeľa – je len na tebe, či siahneš po detskom mydle, šetrnej čistiacej emulzii, oleji do kúpeľa alebo budeš používať výhradne čistú vodu.
Prečítaj si o kúpaní bábätka viac v našom článku a dozvieš sa napríklad i to, aká by mala byť teplota vody a aké pomôcky ti môžu prvé kúpanie uľahčiť:
Samostatnou kapitolou počas prvých dní novorodenca je starostlivosť o jeho pupček. Táto oblasť si totiž žiada zvýšenú pozornosť, aby sa dané miesto nezapálilo. Už v pôrodnici ti ukážu, ako sa o pupček starať a povedia ti, na aké symptómy by si mala striehnuť, pretože môžu signalizovať vzniknutý problém.
Napriek tomu, že ide o dôležitú záležitosť, starostlivosť o pupček nie je žiadna veda. Dalo by sa povedať, že postačí, ak ho až do jeho zahojenia 3 či 4krát denne vydezinfikuješ liehom. Dávaj si pozor, aby si pahýľ pupočnej šnúry nedráždila pri prebaľovaní a po jeho odpadnutí, ktoré môže nastať i po troch týždňoch, postupuj nasledovne – otvor na pupku jemne roztvor dvomi prstami a gázou namočenou v liehu opatrne vytri danú oblasť dosucha. Dbaj o to, aby si vždy mala čisté ruky, a takýmto spôsobom pupček ošetruj, kým nebude vyzerať rovnako tvoj pupok. 🙂
Až samotná prax ti môže ukázať, že strihanie nechtíkov novorodencom môže byť pomerne komplikované. Bábätku sa totiž táto činnosť nemusí páčiť a rozhodne si nepovie, že sa v danú chvíľu prestane vrtieť.
Na to, kedy začať strihať bábätku nechtíky, sa informuj už v pôrodnici. Názory odborníkov sa totiž na túto tému rôznia a zatiaľ čo jedni odporúčajú počkať dlhšie, druhí zasa radia, aby sa tak urobilo, len čo to bude potrebné, napríklad aj druhý týždeň života bábätka. Dôvodom totiž je skutočnosť, že dieťatko sa dlhšími nechtami dokáže nepekne poškriabať.
V prípade, že máš pred touto činnosťou rešpekt, snaž sa dodržiavať nasledujúce zásady:
Používaj výhradne manikúrové nožničky určené pre malé bábätká. Sú navrhnuté tak, aby pri manipulácii s nimi nedošlo k žiadnemu zraneniu.
Nerob to nasilu, ak dieťatko na manikúru práve nemá náladu – počkaj si, kým bude pokojnejšie, pričom nemusíš na jeden pokus ostrihať všetky nechtíky. Túto činnosť si môžeš rozdeliť aj na celý deň.
Ak by sa ti strihanie nechtíkov nedarilo, nasaď bábätku pred spánkom novorodenecké rukavičky – zabránia škrabancom, ktoré vznikajú predovšetkým počas spánku bábätiek, ktoré nespinkajú pevne zavinuté.
Kedy vziať bábätko na prvú prechádzku? To je ďalšia otázka, ktorá si žiada doslova osobitné zohľadnenie niekoľkých podstatných skutočností, pričom najdôležitejšou z nich je aktuálne ročné obdobie. Najjednoduchšie to majú čerstvé maminky, ktorým sa dieťatko narodilo na jar či na jeseň, teda v období, kedy teploty práve nelámu rekordy. Prudké mrazy alebo vysoké horúčavy si totiž žiadajú, aby sa prvé prechádzky s novorodencom buď skrátili, alebo o pár dní presunuli.
Dôležité je dodržiavať tzv. adaptačný proces a ak je bábätko zdravé, už niekoľko dní po príchode z pôrodnice domov ho môžeš obliecť primerane počasiu a v kočíku ho dať na maximálne 15 minút na balkón, záhradu či terasu. Ak ti takúto možnosť tvoj byt neponúka, môže ísť pokojne o krátke niekoľkominútové kočíkovanie vonku. Postupne tento interval predlžuj, aby si bábätko navyklo nielen na zmenu teploty, ale i na nové vône a zvuky.
Hoci sa názory odborníkov na tému prvej prechádzky rôznia a budeš si môcť vypočuť skutočné odlišné názory, namiesto toho, aby si sa nechala zmiasť, vsaď na svoju intuíciu. Ak však s dieťatkom do prvej prechádzky v kočíku či v šatke počkáte aj dva týždne, nič hrozné sa nestane. Práve naopak – niektorí pediatri dvojtýždňové adaptačné obdobie práveže odporúčajú dodržiavať.
Nezabúdaj ani na seba! Prvý týždne po pôrode sú nesmierne náročné nielen preto, že sa do centra tvojej pozornosti dostávajú potreby bábätka. Ber teda ohľad i na seba, pretože ak zanedbáš starostlivosť o svoje telo a psychiku, môže sa ti to skôr či neskôr škaredo vypomstiť. Pozri si naše články, v ktorých mapujeme priebeh šestonedelia z viacerých hľadísk.
Psychika po pôrode
Čo je to baby blues, ako sa prejavuje popôrodná depresia a ako spoznáš, že si si počas pôrodu prešla traumatickým zážitkom? Aj to, okrem iného, zistíš v našom článku, ktorý vznikol v spolupráci s pôrodnou asistentkou a psychologičkou Kristinou Zemánkovou.
Zavinovanie maternice, bolesť v podbrušku pri dojčení, naliate poprsie, vypadávanie vlasov alebo spomalené trávenie – aj toto sú zmeny, ktorými s väčšou či menšou pravdepobnosťou budeš po pôrode konfrontovaná. Ako sa na ne pripraviť a ako si toto obdobie čo najviac uľahčiť, sa dozvieš v našom článku.
Viac o starostlivosti o novorodenca na Modrom koníku
Tematické skupiny
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.
My sme synčeka vkladali do vaničky zabaleného v látkovej plienke. Tak, aby ju okolo seba cítil, vytvára to pre bábätko pocit bezpečia. Potom pooplachovali v čistej vode a jemne vybrali znova na bavlnenú plienku. Zabalili, pritúlili. Par krát pri kúpaní aj zaspal :slight_smile:
Kúpali sme až na tretí deň, chcela som bábätku ponechať ochrannú vrstvu neporušenú čo najdlhšie - k tomu uvádzam, že v pôrodnici nebola kúpaná, odišla som na druhý deň po pôrode, rodila som v zahraničí. Prvé kúpanie bola klasika, na naliehanie svokry, vo vaničke a s veľkým vreskom malej, ktorá hádzala ručičkami, akoby si chcela život zachrániť. Po tomto som skonštatovala, že takýto stres dieťaťu nemienim robiť.
Našťastie kamarátka poradila osobnú skúsenosť typu - kúpať najprv vo vedierku. U nás to zabralo na sto percent. Vedierko sme síce nekupovali, ale použili sme takú menšiu plastovú krabicu, prišlo mi, že je jedno, či je obvod okrúhly alebo hranatý. Kamarát nám ukázal ako dieťa držať (pán doktor s dvoma synmi, ktoré tiež odvedierkovali). Malá hneď pri druhom kúpaní bola kľudná ako angličan, síce pozerala prekvapene, ale vôbec nemala strach, stres ani nijaký hysák.
Vedierkovali sme, kým sa tam vmestila, potom sme prešli na vaničku, ale už bez akýchkoľvek strachov. Asi aj preto, že už tá vanička nebola pre ňu taká "obrovská". No a jasné, teplota vody aspoň 37 a príjemne teplúčko v miestnosti. Ja som malú vždy rýchlo osušila a preložila do ďalšej suchej osušky, na ktorej ležkala, čiastočne zakrytá kým som ju natrela alebo obliekla.
1 človek považuje za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu