Mliečne zuby sa dieťaťu začínajú prerezávať vo veku od 4. do 7. mesiacov1. Ako prvé sa väčšinou objavia spodné rezáky. V prerezávaní zubov sú úplne bežné a prirodzené odchýlky. Rozdiel môže byť aj pol roka.
Rozhovor so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou.
V rozhovore so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Prečo je kaz na mliečnom zube nebezpečný?
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Vychovávam deti inak: Nechcem byť autoritou.
Mliečne zuby1 začínajú vypadávať vo veku 5 - 7 rokov. Obvykle vypadávajú v takom poradí, v akom sa prerezali. Začína to teda obvykle spodnými rezákmi.
Nie všetky mliečne zuby však dieťaťu vypadnú. Niekedy je to spôsobené tým, že nie sú založené stále zuby. Iným prípadom je, keď prerezávajúci sa zub nejde v osi mliečneho zubu a je potrebné mu pomôcť.
Rodič by mal spozornieť, ak zuby nevypadávajú v rovnakých intervaloch - keď mliečny zub na jednej strane vypadne a na druhej strane nie.
Keď sa dieťaťu prereže prvý mliečny zub, alebo keď oslávi prvý rok života, je ten správny čas ho objednať k zubárovi.
Preventívna prehliadka u detí je rovnako dôležitá ako u dospelých.
Kým sa vyberiete k zubárovi, je vhodné dieťa pripraviť na to, čo sa tam bude diať, do takej miery, ako je schopné porozumieť.
Vysvetliť, kto sú tie osoby "v bielom" (zubár/ka, sestrička), že ich tam čaká veľké kreslo, do ktorého si musia sadnúť a otvoriť ústa.
Vo väčšine prípadov sa zubár snaží prehliadku viesť vo forme zábavy, aby to nebolo pre deti stresujúce. Deti v kresle povozia, oboznámia s rôznymi zaujímavosťami.
Dieťa čaká na prvej preventívnej prehliadke kompletné vyšetrenie ústnej dutiny, jedná sa o vyšetrenie tvrdých a mäkkých ústnych tkanív. Prehliadka sa skladá z:
Po prerezaní prvého mliečneho zúbka, by rodič mal začať dieťaťu čistiť chrup. Zúbok čistí mamička dieťaťu napríklad gázou, plienočkou.
Aj keď už dieťatku kúpite prvú zubnú kefku, čistenie zubov je úlohou rodiča. Vhodné je nechať dieťatko sa s kefkou samostatne hrať, čím si buduje návyky, aj posilňuje hrubú motoriku.
Ako dieťa rastie, nechávame ho zuby čistiť samé. No poslednou bodkou by mala byť kontrola rodiča a v prípade potreby dočistenie.
Rodič by mal kontrole chrupu dieťaťa venovať potrebnú pozornosť a reagovať, ak na zuboch nájde niečo, čo mu nepríde normálne, ako napríklad:
Zuby je potrebné kontrolovať aj z podnebnej strany, zo strany jazyka, pretože aj tam môže vzniknúť zubný kaz, ktorý si rodič nevšimne, čo môže byť nebezpečné.
Rodičia by starostlivosť o mliečny chrup nemali brať na ľahkú váhu. Akýkoľvek fľak, zhnednutá ryha, šednutie zubu môže značiť oveľa väčší problém, ako si myslia. Vždy je vhodné navštíviť zubného lekára a problém skonzultovať.
Niekedy sa stáva, že trvalé zuby rastú za mliečnymi. Stoja za sebou, akoby v dvoch radoch. V takom prípade je potrebné tomu dopomôcť a mliečny zub vytrhnúť.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MDDr. Martina Nortíková
zubná lekárka
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu