Rast zubov

Rast zubov síce začína v dojčenskom veku, ale prvé zárodky budúcich mliečnych zúbkov sa zakladajú už vo veľmi ranom štádiu vnútromaternicového života plodu a ich vývoj potom prebieha i v ďalších fázach tehotenstva. Dokonca aj základy k tvorbe stáleho chrupu vznikajú ešte v dobe pred pôrodom32.

Video: Mliečne zuby a všetko o starostlivosti o ne

Rozhovor so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou.

V rozhovore so zubnou lekárkou MDDr. Martinou Nortíkovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:25 Úvod a predstavenie hosťa.
  • 00:44 Kedy sa začínajú prerezávať mliečne zúbky a aké sú príznaky?
  • 01:07 Kedy začínajú mliečne zuby vypadávať?
  • 01:33 Kedy je potrebné mliečny zub vytrhnúť?
  • 01:52 V akom veku by malo dieťa absolvovať prvú zubnú prehliadku a prečo je dôležitá?
  • 02:19 Ako pripraviť deti na preventívnu prehliadku u zubára?
  • 02:35 Ako prebieha prvá preventívna prehliadka u zubára?
  • 03:17 Kedy je potrebné začať dieťaťu čistiť zúbky?
  • 04:00 Kedy by mal rodič spozornieť, že s detským chrupom nie je niečo v poriadku?
  • 05:38 Odporúčania a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Mliečne zuby: Čo všetko by sme o nich mali vedieť?

🎞️ Prečo je kaz na mliečnom zube nebezpečný?

🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)

🎞️ Vychovávam deti inak: Nechcem byť autoritou.


Zloženie stravy budúcej mamičky je dôležité nielen z hľadiska budúceho stavu detských zúbkov. Pestré zloženie jedálneho lístka by malo zahŕňať dostatok vápnika, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa pri tvorbe zubov spotrebúvajú.

Zuby rastú u dojčiat počas prvého roku života. Hoci sa Július Cézar, Ľudovít XIV. a Napoleon narodili so zubom v ústach, väčšina bábätiek sa rodí bezzubá. K samotnému prerezávaniu prvých mliečnych zúbkov dieťaťa dochádza potom až medzi šiestym a tridsiatym mesiacom života dieťaťa. Prvý zúbok sa prerezáva okolo šiesteho mesiaca. Prerezávanie zubov je ako lotéria. Niekedy rastú celkom nenápadne a nikto si to ani nevšimne. A potom je to prekvapenie, keď začujete, ako lyžička ťukla o špičku rezáka. Budete hrdá na svoje bábätko! Scenár rastu môže byť aj katastrofický: plač, červené líčka, červený zadok, mäkšia stolica… a potom sa zúbok prereže von z ďasna a nastane úľava.

Typický scenár rastu zubov u dojčiat

U väčšiny detí má rast zubov rovnaký priebeh:
Mliečny chrup

Najskôr sa ukážu rezáky. Stredné dolné rezáky sa objavujú od 4., v priemere okolo 6. až 8. mesiaca, okolo 8. mesiaca väčšinou nasledujú dva stredné horné rezáky. S týmito ostrými špičkami čoskoro bude vyzerať ako malý hlodavec. Okolo 8. až 12. mesiaca prídu na rad oba bočné horné rezáky a vzápätí, asi v 10. až 12. mesiaci, nasledujú oba dolné bočné rezáky. Potom nasledujú všetky štyri črenové zuby – 2 dolu, 2 hore, a to medzi 18. mesiacom a 2. rokom. Tieto zuby rozdrvia potravu ako naozajstné mlynské kamene. Očné zuby – 2 dolu a 2 hore – vystrčia špičku súčasne. Ako naznačuje ich názov (tesáky), podobajú sa na tesáky šeliem. Len ich ukázať, keď bude mať hlad ako vlk! Medzi 2. a 3. rokom narastú stoličky – 2 dolu, 2 hore – a ukončia výzdobu detského chrupu. Spolu to predstavuje 20 kusov… to je výbava, čo dieťa nadobudne do troch rokov.

Netypický scenár rastu zubov u dojčiat

Väčšine detí rastú zuby podľa rovnakej schémy, ale v reálnom živote je možné všetko: prvý zúbok sa objaví, keď má tri mesiace, prvé črenové zuby pred dovŕšením jedného roku alebo žiadny zub u ročného dieťaťa. Na pobavenie druhých sa môže stať, že ako prvé narastú bočné rezáky. A keď sa bábätko usmeje, podobá sa trošku na Drakulu. Ešteže ostatné zuby prídu rýchlo na pomoc! Všetko je v poriadku, veď nikto nikdy nepoznal dieťa, ktorému by napokon zuby nenarástli.

Bolesť zubov u detí

Väčšina z nás už zažila bolesť zubov. A presne to cíti vaše dieťa, keď mu rastú zúbky s problémami. Netvárte sa bezradne pri pohľade na bábätko, ktoré kričí a pritom si šúcha pastičkou v ústach. Bolí ho to. Pomôžte mu, podajte mu hrkálku, do ktorej môže zahryznúť, či krúžok na hryzenie. Ak ho nič nedokáže upokojiť, potierajte mu bolestivé ďasná špeciálnym zubným gélom, prípadne mu dajte liek proti bolesti primeraný jeho hmotnosti a veku.

Príznaky prerezávania zúbkov

Väčšina detí počas prerezávania zúbkov vo zvýšenej miere slintá a reaguje podráždene.

Menej častými príznakmi sú:

  • Podráždenie oblasti okolo úst dieťaťa následkom neúmerného slintania – pomôže časté jemné utieranie (nie šúchaním, iba priložením) a ochranný krém na pokožku.
  • Opuchnuté ďasno alebo zvýšená citlivosť na horúce alebo chladné jedlá.
  • Ťažkosti počas spánku – nepokojný spánok spojený s častým prebúdzaním
  • Modrastočervený pľuzgier na ďasne, zvaný hematóm, ktorý môže trochu krvácať, keď sa zub prerezáva. Navštívte lekára, ak má dieťa pľuzgier viac ako týždeň a zub sa cez neho neprerezal
  • Soplíky, výtok z nosa
  • Teplota (nemala by presiahnuť 38 °C, v opačnom prípade nebude pravdepodobne súvisieť s prerezávaním zúbkov).
  • Mierne vodnatá stolica.
  • Hryzenie pri dojčení.

Ako uľaviť dieťaťu pri prerezávaní zubov

Väčšina z nás zažila bolesť zubov. A presne to cíti vaše dieťa, keď mu rastú zúbky. Ak bábätko kričí, plače a pritom si stále strká pästičku do pusinky, pomôžte mu a dajte mu nejaký vhodný predmet na hryzenie alebo použite iný záchranný prostriedok.

  • Hryzátko, najlepšie vychladené, možno použiť aj kúsok pečiva, tvrdšiu zeleninu či lyžičku
  • Kúsok zmrazenej zeleniny alebo ovocia
  • Fialkový koreň
  • Masáž ďasien: vašimi prstami prechádzajte, krúžte a tlačte na ďasno v mieste prerezávajúceho sa zúbka
  • veľa fyzického kontaktu1: správanie, maznanie, nosenie9, spoločné spanie4, dojčenie 11 na požiadanie
  • Aromaterapeutický masážny olej (za studena lisovaný olej s pridanými éterickými olejmi): Nobilis Tilia Jakoubek (ako účinné látky obsahuje harmanček rímsky a levanduľu, je možné ho mazať často a veľa, až sa dieťaťu leskne tvár)
  • Studené obklady na tvár, prípadne aj ďasná
  • Gél na ďasná: Calgel (ako účinné látky obsahuje anestetikum lidokaín, antiseptikum cetylpyridiniumchlorid a harmanček), Citrovital dentálny gél (ako účinnú látku obsahuje výťažok z grepových jadierok), Dentibaby (ako účinné látky obsahuje valerián, harmanček a propolis), Mundisal (ako účinnú látku obsahuje cholín salicylát) - hoci sú podľa výrobcov určené pre deti, obsahujú ale všetky tieto gély rôzne pomocné látky, ktoré nie sú pre deti úplne vhodné
  • Ak nezaberajú iné možnosti, môžete podať liek proti bolesti primeraný hmotnosti a veku dieťaťa (napr. čapík Nurofen, pozor ale na sirupy, hoci sú podľa výrobcov určené pre deti, obsahujú množstvo aditív pre deti nie príliš vhodných - umelé sladidlá, arómy)

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160311101909/http://pharmanews.sk/vydani201011/clanek_sk2.html
  2. Stomatologický informačný portál: http://www.dentonet.sk/
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prořezávání_zubů
  4. http://www.maminkam.cz/rust-zubu-u-kojencu-a-batolat
  5. http://www.novinky.cz/zena/deti/228623-jak-detem-ulevit-pri-prorezavani-zoubku.html

Hodnotenia a skúsenosti s rastom zubov

Máš skúsenosť s rastom zubov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke