Puberta alebo dospievanie je proces, ktorý preverí diplomatické schopnosti výchovy všetkých rodičov a prirobí im mnoho hlbokých vrások. Obvykle príliš nepomôže ani fakt, že sme si pubertou prešli všetci, a teda o nej všeličo vieme. Čo a prečo sa vlastne deje s telom a psychikou dieťaťa v puberte? A ako zvládať tú náhlu a zložitú premenu?
Puberta je zásadný hormonálny proces fyzických zmien, pri ktorom sa dieťa mení na dospelého jedinca s vyspelosťou a zrelosťou k reprodukcii (rozmnožovaniu). Signály požadovaných hormonálnych zmien putujú z mozgu do pohlavných orgánov, ktoré zodpovedajú produkciou hormónov stimulujúcich rast, funkciu a ďalšie zmeny v mozgu a mnohých orgánoch, vrátane pohlavných.
Zmení sa aj telesná štruktúra, odlišne u oboch pohlaví. Objaví sa pubické a ďalšie ochlpenie. U chlapcov dochádza k zmenám hlasu. Sú viditeľné kožné zmeny, vznik akné, nárast váhy. U dievčat prichádza menštruačný cyklus.
Tiež psychika jedinca sa mení v súvislosti s uvedomením si vlastnej osobnosti. Človek v puberte napodobňuje myšlienky a ideály svojej doby, búri sa proti autoritám, najmä proti autorite rodičovskej. Nadväzuje kontakty, spoznáva prvé lásky.
Spoznáva však aj odvrátenú stranu toho, čo nazýva samostatnosťou a dospelosťou - násilie, sklamanie, krivdu.
Ak opomenieme biologické zmeny a vývoj prebiehajúce v období puberty, musíme pripustiť, že s ostatnými pubertálnymi príznakmi už rodičia u svojich detí prichádzajú do styku skôr, než ako tomu bolo v ich generácii, alebo v generáciách predchádzajúcich. Čím to je?
Podľa odborníkov je na vine nielen celkový životný štýl a sociálne vplyvy, ale aj štýl výchovy.
Deti sú dnešnou výchovou odmalička vedené k sebavedomiu a suverenite, ktorú neskôr prirodzene uplatňujú a ktorá je im tolerovaná. Veľmi skoro sú tiež zavalené obrovským množstvom informácií o veciach, ktoré boli ešte donedávna považované za "záležitosti dospelých."
Už vo veku okolo jedenástich rokov sa u dieťaťa, ktoré je ešte dieťaťom, nezriedka prejavujú pubertálne príznaky už v značnej miere a rodičia si sotva stačí uvedomiť, čo sa vlastne deje.
Zafarbené alebo vyholené vlasy, piercing, zásadne len značkové oblečenie, najnovší typ mobilu, kedykoľvek prístup na internet, sprosté reči, zlomyseľné a ľahostajné prejavy a vystupovanie - majú snáď toto byť znaky dospelosti?
V očiach "násťročných" detí zrejme áno, ide každopádne o najčastejšie znaky puberty. Výsledkom je absolútna neúcta k akýmkoľvek hodnotám, kritika všetkého a každého okrem seba. Presvedčenie, že všetkého sa dá dosiahnuť ľahko a bez vlastného pričinenia.
Liberálna výchova má určite svoje pozitíva, hovorí sa o väčšom sebavedomí, schopnosti presadzovania sa. Negatívny dopad príliš liberálnej výchovy však také prínosy zrejme zatieni.
Žiadne knižky, ihrisko alebo šport, zato celé hodiny strávené pri počítači, chatovanie so spolužiakmi a zdieľanie informácií cez Facebook. Zdá sa, že dnešným deťom skrátka stačí virtuálny svet, komunikácie i priateľstvo.
Ak sa pozrieme napríklad len o dve generácie späť, uvedomíme si neporovnateľné rozdiely. A to predovšetkým pokiaľ ide o slobodu prejavu a samostatné rozhodovanie. Oblečenie po starších súrodencoch, presné časy príchodov domov a ku stolu, televízia za odmenu ....
Odvrával sme a búrili sa rovnako, v našom rokovaní sa však znateľne menej agresivity. Moderná doba, vplyvy a výchova bohužiaľ skracujú našim deťom detstvo. Ako rodičia však stále môžeme a mali by sme všeličo pozitívne ovplyvniť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu