Motorický vývoj dieťaťa zahŕňa postupný rozvoj jemnej i hrubej motoriky. Zásadné je prvý rok života dieťaťa. Tempo motorického vývoja2 je veľmi individuálne. Existujú síce tabuľky, ale je potrebné mať na pamäti, že prirodzený fyziologický rozdiel dosiahnutia vývojových míľnikov je plus mínus až 2 mesiace. Každé dieťa má svoje špecifické tempo vývoja a vyniká v inej oblasti. Nenechajte sa preto vystresovať otázkami typu: "Už chodí?", ktorými vás budú rodinní príslušníci vítať pri nedeľnom obede.
Rozhovor s odborníčkou na psychomotorický vývoj detí, Michalou Dankovou Pukalovič.
V rozhovore s Michalou Dankovou Pukalovič nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte dalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Ako SPRÁVNE MANIPULOVAŤ s bábätkom? (0-12 mesiacov).
🎞️ Mliečne zuby: Čo všetko by sme o nich mali vedieť?
🎞️ PRECHLADNUTIE u detí: U dojčiat je liečba iná ako u starších detí
🎞️ Na čo si dať pozor pri cvičení po pôrode.
Dieťatko môžete samozrejme stimulovať rôznymi pohybovými hrami. A ak sa vám naozaj niečo nezdá, poraďte sa s lekárom. Ten vaše bábätko prehliadne a zhodnotí, či sa nejedná o nejakú rastovú poruchu.
To isté platí o vývoj reči. Podporujte svoje deti čítaním5 a rozprávaním rozprávok, riekankami 2 a pesničkami, ale netlačte na ne. Je normálne, že sa niektoré deti rozrozprávajú až medzi 2.-3. rokom života bez ohľadu na to, koľko podnetov im dávate. Chce to hlavne trpezlivosť, však sa tiež dočkáte toho, že vám pôjde hlavu rozhodiť z otázok: "A čo to je? A prečo mami? ". Ak sa snáď objaví nejaká porucha reči, nie je dôvod na paniku, všetko sa dá napraviť pomocou rôznych logopedických cvičení.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu