Predčasne narodené deti (tiež predčasniatka, nedonosené deti, nezrelí novorodeneci) sa narodili pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Donosené dieťa sa narodí v 38. až 42. týždni tehotenstva.
Nedonosené dieťatko nie je obvykle plne pripravené na svet mimo maminho bruška. Niektoré jeho životne dôležité orgány sú nezrelé a nefungujú optimálne. Niektoré nemusia byť pripravené na svoju činnosť vôbec. Dieťatko je potrebné na predčasný pôrod pripraviť už v maternici a pokiaľ je to možné, aspoň čiastočne urýchliť dozrievanie jeho orgánov a to predovšetkým pľúc.
Rozhovor so zástupkyňou prednostu neonatologickej kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD.
V rozhovore so zástupkyňou prednostu neonatologickej kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD. nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Starostlivosť o nedonosené deti: Správna výživa, rehabilitácie, tvorba imunity.
🎞️ Fyzioterapeut: VYVÍJA SA po narodení vaše DIEŤA SPRÁVNE?
Ak je predčasný pôrod nevyhnutný, mala by byť rodička prevezená do perinatologického centra. Po pôrode a stabilizácii v pôrodnej sále sú deti prijaté na novorodeneckú JIS, kde je o nich postarané špecializovaným tímom lekárov a sestier.
Dôležité je, aby sa dieťatko narodilo v špecializovanom centre, ktoré má personálne obsadenie aj prístrojové vybavenie a podmienky na to, aby dokázalo dieťaťu poskytnúť najlepšiu možnú starostlivosť.
Existujú údaje, ktoré uvádzajú, že prognóza predčasne narodených detičiek, ktoré sú extrémne nezrelé, je omnoho lepšia ak sa narodili v špecializovanom centre, v porovnaní s tými, ktoré tam boli prevezené po pôrode. Po narodení v centre sa o dieťa stará špecializovaný tím a navyše, prevoz dieťatka v maternici maminy je oveľa šetrnejší, ako prevezenie dieťaťa v transportnom inkubátore v sanitke po narodení.
Ak sa vám narodilo predčasniatko je dobré vedieť, že nie ste sami. Každý rok sa ich na svete narodí takmer 13 miliónov. Predstavuje to asi 10% zo všetkých narodených detí. Najviac predčasných pôrodov je v Afrike - 11,9%. Európa sa naopak drží na najnižšej priečke. Len 6,2% detí je predčasne narodených.
Od 24. týždňa tehotenstva má dnes dieťa u nás veľkú šancu, že prežije. Je to vďaka intenzívnej lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti. 24. týždeň je u nás považovaný za hranicu životaschopnosti, kedy má dieťa reálnu šancu na plnohodnotný život. Od 28. týždňa sú šance na prežitie až 95%. Čím skôr sa dieťa narodí, tým vyššie je riziko úmrtia aj trvalých následkov. Z veľkej väčšiny predčasne narodených detí však vyrastú zdraví jedinci.
Deti, ktoré sa narodili medzi 32. a 37. týždňom tehotenstva, dobehnú veľmi rýchlo donosené deti a čoskoro sa od nich nelíšia. Deti, ktoré prišli na svet medzi 28. a 31. týždňom tehotenstva sú vo vývine často pozadu oproti donoseným deťom, ale nakoniec ich vo väčšine prípadov dobehnú. Extrémne nedonosené deti sa v optimálnom prípade vyrovnajú svojim rovesníkom do dvoch rokov.
Starostlivosť o predčasne narodené dieťa po narodení sa začína hneď v pôrodnej sále. Tam je hlavnou úlohou lekárov dieťatko stabilizovať, vytvoriť mu ideálne podmienky na adaptáciu po narodení. Pomáhajú mu pri dýchaní, prípadne podporia krvný obeh.. Musia to urobiť maximálne šetrne, aby deťom neublížili. Šetrnou stabilizáciou im vytvárajú optimálne podmienky pre ďalší vývoj a rast.
Starostlivosť potom pokračuje na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde okrem toho, že má dieťa inkubátor, prístroje, infúzne hadičky, ktorými dostáva výživu, potrebuje predovšetkým vyškolený personál. Neonatologická sestra zabezpečuje ošetrovateľskú starostlivosť o novorodenca, vrátane polohovania, podávania liekov, udržovania ventilačných okruhov. Má na starosti veľké množstvo nevyhnutných detailných úkonov. Lekár, neonatológ, riadi priebeh liečby, indikuje lieky, pripravuje rozpis infúznej výživy, prispôsobuje nastavenie umelej pľúcnej ventilácie zdravotnému stavu dieťaťa, vykonáva potrebné diagnostické alebo liečebné výkony.
Veľkou oporou pre predčasne narodené dieťatko sú samozrejme rodičia. Rešpektuje sa koncept tzv. bazálnej stimulácie, kedy sa lekári a sestry snažia dieťaťu nahradiť všetky podmienky, o ktoré predčasným narodením prišlo. Deti sú zabalené, sú uhniezdené, aby si udržiavali takú polohu, ako mali v maternici. Je prítomná snaha nahradiť deťom aj iné podnety, ktoré mali, takže sa využíva klokankovanie, ktoré je veľmi obľúbené detičkami, tak aj mamičkami, či oteckami.
Pri komplexnej starostlivosti nie je cieľom len záchrana života dieťaťa, ale aj to, aby tá záchrana mala zmysel, aby dieťatko dokázalo v budúcnosti žiť plnohodnotný život.
Nedonosené dieťatko sa na svojej životnej ceste môže stretnúť s veľkým množstvom komplikácií. Náhle zmeny v živote predčasne narodených detičiek bývajú zvyčajne negatívne. Rodičia sa musia pripraviť na to, že to bude dlhá cesta, na ktorej sa dá napredovať len veľmi pomalými krokmi. Postupne sa dá napríklad znižovať úroveň pomoci pri dýchaní, dieťatko dostane dostatočný objem mliečnej výživy, že lekári môžu ukončiť výživu infúznu, a podobne.
Rodičia musia byť veľmi trpezliví, nič nie je možné uponáhľať. Keď bol raz vývoj v maternici naprogramovaný na 40. týždňov a dieťa sa narodí v 24. týždni, doba do prepustenia bude minimálne 14 – 15 týždňov.
Výživa predčasne narodených detí je nesmierne dôležitá. Obsahuje všetky hlavné substráty a živiny na to, aby dieťatko mohlo rásť a správne sa vyvíjať. Lekári sa snažia výživu zabezpečiť tak, aby dieťatko po narodení rástlo približne rovnakým spôsobom ako by rástlo v maternici. Je známe, že dieťa v II. tretine tehotnosti rastie rýchlo. Preto v tomto období potrebuje veľké množstvá živín, predovšetkým bielkovín, ktoré sú podstatné aj pre normálny rast mozgu.
Hneď po narodení sa výživa podáva pomocou infúzií, prostredníctvom ktorých dieťatko dostáva zmes všetkých živín, ktoré potrebuje.
Zároveň popri infúziách lekári bezprostredne po narodení začínajú výživu mliekom, najlepšie materským. Nezrelé dieťatko pre nezrelosť mozgu ešte nemá vyvinutý sací reflex, nedokáže skombinovať sanie s prehĺtaním, dieťatko teda dostáva mliečko sondou do žalúdka. Samozrejme je uprednostňované mlieko vlastnej matky. Najlepšou a optimálnou výživou je nepasterizované, natívne, materské mlieko. Druhá alternatíva, ktorú odporúča literatúra, je darcovské ženské mlieko z mliečnej banky. Treťou alternatívou je mlieko so špeciálnou formulou pripravenou pre nedonosené deti.
Objem mliečka sa postupne zvyšuje, zároveň, úmerne tomu sa znižuje objem podávaných infúznych roztokov. Potreba živín u veľmi nezrelého dieťatka je vysoká, objem materského mlieka, ktoré dieťa vypije nedokáže túto vysokú potrebu živín pokryť, preto je potrebné materské mlieko špeciálne upravovať. Existujú špeciálne prípravky, ktorými sa materské mlieko obohatí predovšetkým o bielkoviny, veľmi potrebný vápnik, či fosfor.
Infúzna výživa sa ukončuje vtedy, keď celkový objem mliečnej výživy, ktorú dieťatko dostáva, je okolo 120 ml na 1 kg jeho váhy.
Otázka, kedy bude dieťatko prepustené domov je veľmi častá. Rodičia často vnímajú svoje dieťatko len ako zmenšeninu donoseného dieťatka a myslia si, že dieťa potrebuje len narásť a pribrať na hmotnosti. Dieťa však potrebuje skôr dozrieť. Potrebuje sa pripraviť na to, aby dokázalo zvládať svoj život bez problémov v prostredí mimo maternice. Zvyčajne to nestihne skôr, ako bol plánovaný termín pôrodu. A tak deti zvyčajne odchádzajú z nemocnice v tom období, ako sa mali narodiť. To je moment, kedy si dieťatko dokáže udržať telesnú teplotu v postieľke bez toho, aby potrebovalo nejaký ďalší zdroj tepla, dieťa dokáže skoordinovať sanie s prehĺtaním, dokáže sa najesť.
Prognóza predčasne narodených detí závisí predovšetkým od ich gestačného veku, teda od týždňa tehotnosti, v ktorom sa narodili. V prognóze predčasne narodených detí sa zaznamenal v neonatológii obrovský pokrok. Pred 50 rokmi sa uvádzalo, že 90% z detí s pôrodnou váhou do 1 500 g zomieralo. V súčasnosti je tento pomer opačný. Viac ako 90% detí s váhou do 1 500 g prežíva a veľká väčšina z nich bez vážnejších trvalých následkov.
Vzájomná pomoc rodičov predčasne narodených detí je pre rodiny veľmi dôležitá. Predčasný pôrod prináša pre rodiny veľmi stresujúcu situáciu. Radosť, ktorá je zvyčajne spájaná s narodením dieťatka sa razom zmení na obrovský stres, strach a neistotu z každého ďalšieho dňa, z toho, čo bude nasledovať. Existujú organizácie rodičov predčasne narodených detí, ktoré majú za úlohu zabezpečiť podporu pre takéto rodiny. Na Slovensku je to OZ Malíček.
Predčasne narodené deti môžeme rozdeliť podľa týždňa tehotenstva. Má významnú výpovednú hodnotu o ich prognóze. Hovorí o stupni nezrelosti jednotlivých orgánov dieťaťa a teda aj o pravdepodobnosti typu potrebnej starostlivosti.
Stupeň nezrelosti | Dosiahnutý gestačný týždeň |
---|---|
Ľahká nezrelosť | 36.–37. týždeň tehotnosti |
Stredná nezrelosť | 32.–35. týždeň tehotnosti |
Ťažká nezrelosť | 28.–31. týždeň tehotenstva |
Extrémna nezrelosť | pod 28. týždeň tehotenstva |
Nedonosené deti je možné dať matke do náručia - tzv. klokankovanie.
Predčasne narodené deti vyžadujú po prepustení z nemocnice pravidelné kontroly a podrobné sledovanie ich vývinu. Časom sa väčšina predčasne narodených detí vyrovná svojim vrstovníkom.
Deti počas prvého roku svojho života navštevujú pravidelne neurológa, cvičia a rehabilitujú. U niektorých detí je potrebná aj pravidelná kontrola zraku a sluchu.
Korigovaný vek dieťaťa sa hodnotí podľa pôvodného termínu pôrodu7 a nie podľa dátumu narodenia predčasne narodeného dieťaťa (napríklad keď sa dieťa narodí o 2 mesiace skôr, je v 4 mesiacoch života hodnotené korigovaným vekom ako by malo len 2 mesiace).
Oblečenie pre nedonosené deti je možné kúpiť v špecializovaných obchodoch už od veľkosti 38. Bežne už býva veľkosť 50 a vyššie.
Pozri samostatný článok: Dojčenie predčasne narodených detí
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Katarína Maťašová, PhD.
zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky UNM Martin
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu