Prechádzky s novorodencom

Kedy ísť s bábätkom na prvú prechádzku? Čerství rodičia sú konfrontovaní veľkým množstvom otázok a táto predstavuje jednu z nich. Líši sa prvá prechádzka s novorodencom v lete a v zime? Ako bábätko na prvé kočíkovanie obliecť a ako zistíš, či mu nie je zima alebo naopak teplo? Aj týmto témam sa budeme venovať v našom článku.
prvá prechádzka s novorodencom

Predtým, ako sa s bábätkom vyberiete na prvú prechádzku, je potrebné adaptovať ho na zmenu teploty.

Prvá prechádzka po príchode z pôrodnice

  • Ak si vás v pôrodnici nebudú chcieť nechať dlhšie, s najväčšou pravdepodobnosťou tam s bábätkom strávite 4 až 5 dní. Akonáhle prídete s maličkým domov, všetka zodpovednosť je zrazu na tvojich pleciach. Okrem toho, že budeš váhať, či máš dostatok mlieka, či bábätko nebolí bruško, a budeš sa pýtať, čo ti chce oznámiť svojím plačom, môžeš uvažovať i nad tým, kedy s ním po prvýkrát vyraziť von.
  • V prípade, že ti dôsledkom nejakého zdravotného problému neodporučia lekári inak, vo všeobecnosti sa dodržiava pravidlo, že by ste prvé krátke kočíkovanie mali podniknúť týždeň až dva týždne po príchode z pôrodnice domov.
  • Dôvodov, prečo by sa malo chvíľku počkať, je hneď niekoľko. Bábätko sa potrebuje najprv adaptovať na domov a osvojiť si všetky novinky, ktoré tam naň čakajú. Rovnako zatiaľ nemá dostatočne vyvinutý termoregulačný systém, preto je dôležité pristupovať k prvej prechádzke v kočíku opatrnejšie.
  • Najdôležitejšie zo všetkého je dieťatko na prechádzku pripraviť. Môžeš to vnímať ako postupný adaptačný proces na zmenu teploty, ktorá ho vonku bude čakať. Pokojne aj na druhý deň, ako sa vrátite z pôrodnice, je dobré bábätko vhodne obliecť a na pár minút ho nechať buď vedľa otvoreného okna, alebo na terase, záhrade či balkóne. Každý deň môžeš tento čas trošku predlžovať – z pôvodných 10 minút sa v priebehu pár dní môže stať 20.
  • Určite sa pýtaš, ako bábätko obliecť. Hoci do hry vstupuje aktuálne ročné obdobie, v každom prípade je dobré riadiť sa zásadou – o jednu vrstvu oblečenia viac, ako máš na sebe ty.
  • To, či dieťatku nie je príliš teplo alebo zima, spoznáš podľa pokožky na jeho zátylku. Bez ohľadu na to, koľko je práve vonku stupňov, zátylok by nemal byť o poznanie studenší alebo teplejší ako zvyšok jeho telíčka. Ak je toto miesto na dotyk studené, bábätko nie je oblečené dostatočne. Ak je teplé a vlhké, je naopak zbytočne naobliekané a jeho telo sa prehrieva.
  • Ako dlho bábätko po prvýkrát kočíkovať? Aj tu platí, že netreba nič preháňať. Spoločných výletov v kočíku ešte zažijete dosť, a preto nič nepokazíš tým, ak prvá prechádzka bude trvať 10 či 15 minút.
  • Opatrná buď aj pri výbere trasy kočíkovania. Rušné ulice, obchody či chodníky vedľa frekventovanej cesty nie sú na prvú prechádzku veľmi žiaduce. Zvoľ radšej miesto, kde je menej ľudí a nie je tam hluk.

Prvá prechádzka s novorodencom v lete

  • S letnými bábätkami by sa v prvých mesiacoch ich života malo chodiť von buď v ranných, alebo vo večerných hodinách. Vtedy je totiž teplota najnižšia a slnko ešte alebo už ulice toľko nerozpaľuje. Rozhodne teda nie je dobrý nápad vybrať sa kočíkovať v čase obeda, keď je najväčšia horúčava. Akonáhle by teplomer ukazoval viac ako 30°, na prvú prechádzku radšej nechoďte.
  • Pamätaj tiež na to, že pokožka bábätka je omnoho citlivejšia ako koža dospelého človeka a dokáže sa spáliť už za tri minúty, ako je dieťatko vystavené priamemu slnku. Aj z toho dôvodu je potrebné, aby bolo bábätko oblečené tak, že má prekryté celé telíčko, pričom najlepšou voľbou je tenké bavlnené bodýčko.
  • Striešku kočíka nastav tak, aby bolo dieťatko po celý čas prechádzky v tieni. Rady, že by si mala kočík zakryť plienkou, určite nepočúvaj – je totiž dôležité, aby vo vaničke kočíka cirkuloval vzduch. Plienka alebo iný materiál, ktorým vaničku zakryješ, cirkulácii vzduchu zabráni a navyše začne po niekoľkých minútach zvyšovať teplotu vo vnútri vaničky.
  • Nezabúdaj na to, že UV žiarenie preniká aj cez oblaky. I v prípade, že bude vonku práve zamračené, pokožka bábätka sa môže spáliť. V dnešnej dobe už nie je problém zistiť si, aký je aktuálny UV index – túto informáciu ponúka každá mobilná aplikácia monitorujúca počasie. Hodnoty 1 až 2 znamenajú priaznivý stav, 3 až 5 mierne riziko opálenia a 6 až 11 predstavujú extrémnejšie hodnoty. Vtedy by ste s bábätkom mali prvé prechádzky vynechať.


Prvá prechádzka s novorodencom v zime

  • Ak sa ti bábätko narodilo v zime, je dobré riadiť sa týmito pravidlami – prvé prechádzky naplánuj počas obeda, prípadne krátko v poobedňajších hodinách. Je to z dôvodu, že počas týchto hodín je teplota najpriaznivejšia. Ak by ti však teplomer ukazoval hodnotu nižšiu ako 5° pod nulou, prvú prechádzku odlož na iný deň a počkaj si, kým sa aspoň trochu oteplí.
  • Netreba zabúdať ani na ochranu odhalených častí pokožky pred mrazom. Hoci bude bábätko poriadne zababušené, jeho tvárička prekrytá nie je, a preto je dôležité ju namazať hutnejším krémom. Aspoň 20 minút predtým, ako sa vydáte von, novorodencovi natri tvár tenkou vrstvou, aby sa krém stihol dostatočne vstrebať. O výbere najvhodnejšieho prípravku sa môžeš poradiť v lekárni.

Kedy s prvou prechádzkou počkať?

  • Ak je bábätko choré – môže ísť o respiračné ochorenie či prebiehajúcu infekciu v jeho telíčku.
  • Pri extrémoch počasia – prudký nárazový vietor, mráz pod - 5°C, horúčava nad 30°C či vysoký UV index.
  • Ak ste nezačali adaptačný proces – aj v prípade priaznivého počasia je vhodné najskôr niekoľkokrát dieťatko pripraviť na prechádzku pobytom pri otvorenom okne alebo na balkóne.

Video: Po príchode z pôrodnice

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Stolica novorodenca

Snáď žiadny nastávajúci rodič nie je pripravený na všetko, čo ho príchodom dieťaťa do jeho života čaká. Lusknutím prsta sa zmení celý jeho život – staré priority prestávajú byť dôležité a človeku odrazu záleží na úplne iných veciach. Jednou z takýchto „vecí“ je i to, ako často bude dieťatko kakať. Čo by si mala vedieť o stolici novorodenca a aké výstražné signály v plienke sa môžu objaviť? Aj toto je téma, ktorou ako čerstvý rodič budeš chvíľu žiť, preto si poď prečítať všetko dôležité. 🙂

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Starostlivosť o pupok novorodenca

Pupok bábätka môže byť po príchode z pôrodnice u vás doma veľkou témou, a to obzvlášť, ak ide o tvoje prvé dieťatko. Kedy bábätku odpadne pupočný pahýľ? Ako sa starať o pupček a jeho okolie a čo robiť, aby sa táto oblasť nezapálila? Poď si o tom prečítať viac!


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s prechádzkami s novorodencom

Máš skúsenosť s prechádzkami s novorodencom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke