Kúpanie novorodenca

Kúpanie novorodenca je témou, ktorej hĺbka čerstvých rodičov zaskočí, až keď sú touto situáciou priamo konfrontovaní. Hoci ti personál v pôrodnici ukáže, ako správne okúpať dieťatko, prvé pokusy o kúpanie v domácom prostredí môžu byť trochu kostrbaté. Ako správne kúpať novorodenca a ako často sa to odporúča? Na čo si dať pozor, potrebuješ nejaké špeciálne pomôcky a aká by mala byť napríklad teplota vody? To (aj mnoho iného) sa dozvieš v našom článku.
kúpanie novorodenca teplota vody

Pred kúpaním bábätka má mnoho rodičov rešpekt.

Kúpanie novorodenca

  • Po prvýkrát bude bábätko okúpané v pôrodnici, pričom ti počas toho budú asistovať zdravotné sestry. Ak si prvorodička, manipulovať s maličkým budú primárne ony, ak si už skúsená mamina, poskytnú ti viac priestoru a budú na teba viac-menej „dohliadať“. Vždy to však bude prebiehať za ich asistencie, preto využi túto chvíľu na to, aby si sa opýtala na všetko, čo ťa zaujíma a čo ti nie je jasné. Pokojne zdravotnému personálu povedz, aby spomalil, aby niečo zopakoval, prípadne – ak si ako prvorodička budeš trúfať – povedz im, že si chceš napríklad uchopenie dieťatka pod ich dohľadom vyskúšať aj ty.
  • Prvé pokusy o kúpanie čerstvým maminkám totiž znepríjemňuje práve skutočnosť, že nemajú v rukách istotu a manipulácia s dieťatkom je pre ne trochu stresujúca. Ak aj teba prekvapilo, aký je tvoj drobček malý a krehký, neprehliadni náš samostatný článok, v ktorom sa manipulácii s novoronarodeným bábätkom venujeme podrobnejšie.

Ako správne držať bábätko

Jednou z mnohých skutočností, ktoré čerstvých rodičov dokážu zaskočiť, je krehkosť bábätka. Hoci boli mnohokrát svedkami, ako ostatné maminky obratne zdvíhajú a nosia svojho novorodeného drobčeka, v praxi sa ukáže, že to také jednoduché nie je. Ako teda správne držať bábätko? Ako ho zdvihnúť z postieľky a v akej polohe ho pestovať? Aj o tom si môžeš prečítať v našom článku a všetky praktické podrobnosti uvidíš v našom videu.


Ako často kúpať bábätko?

  • Po príchode domov z pôrodnice si túto otázku kladie každá čerstvá mamička. Popravde, pravidelnej očisty sa bábätku dostane pri každom prebaľovaní – práve táto oblasť je totiž jedinou, ktorá je najviac znečistená. Novorodenec nemá priestor na to, aby sa počas dňa zašpinil od hlavy až po päty (tieto okamihy nastanú v neskorších mesiacoch jeho života, keď začnete s príkrmami alebo s aktívnejšou hrou), a tak každodenné kúpanie nie je potrebné, no rozhodne nemožno povedať, že by bábätku škodilo.
  • Postačí teda, ak sa budeš riadiť tým, čo ti „povie“ dieťatko a či sa mu kúpanie ako také bude páčiť. Ak si bude pobyt vo vode či krátke oplachovanie užívať, pokojne mu krátky kúpeľ môžeš dopriať aj každý deň. V prípade, že by sa mu táto činnosť nepáčila a z kúpania by sa stal boj, ktorý vystresuje celú domácnosť, môžeš kúpanie obmedziť na dvakrát týždenne. Oblasť zadočku a pohlavných orgánov, ktorá bude pravidelne znečistená, mu predsa len budeš umývať a ošetrovať vždy pri prebaľovaní.
  • Keď bude dieťatko o pár mesiacov staršie, kúpeľ sa preň môže stať rutinou, na ktorú si postupne zvykne a spojí si ju s ďalšími činnosťami, ktoré ju budú nasledovať – napríklad uloženie na spánok apod.

Kúpanie dieťatka a teplota vody

  • Bábätko by malo byť kúpané vo vode, ktorej teplota dosahuje 36 – 37°C. Ak správnu teplotu nevieš odhadnúť a nechceš sa spoliehať len na citlivosť tvojho predlaktia, nezabudni pri kúpe výbavičky aj na teplomer do vody. Ide o pomôcku, ktorá ti spoľahlivo zmeria teplotu vody a ty si tak môžeš byť istá, že dieťatku nebude príliš chladno alebo naopak horúco.
  • Ak už vieš, v akom rozmedzí by sa mala pohybovať teplota vody, určite ťa zaujíma i to, koľko jej do vaničky napustiť. V tomto prípade rozhodne platí – menej je niekedy viac. Hladina vody by v prvých dňoch života bábätka nemala presahovať k jeho pupku. V ľahu či v poloľahu, keď je bábätko vo vaničke, je totiž dôležité, aby voda nesiahala na pahýľ pupočnej šnúry. Ak budeš chcieť, po odpadnutí pahýľa a zahojení pupku môžeš napustiť do vaničky o pár centimetrov vody viac.
  • Druhou stránkou veci je teplota ovzdušia v miestnosti, kde sa bude maličké kúpať. Malo by ísť o rozmedzie 24 až 26°C. Hoci ide o štandardnú izbovú teplotu, predovšetkým vo výrazne horúcich alebo mrazivých mesiacoch je dobré, ak si teplotu skontroluješ. Dobrou pomôckou je bezdotykový teplomer – pravdepodobne ho vo svojej výbave už máš, pričom množstvo modelov poskytuje okrem funkcie zmerania telesnej teploty aj možnosť odmerať teplotu miestnosti.

Akú kozmetiku používať pre novorodenca?

  • Rovnako ako pri frekvencii kúpania, aj tu máš na výber z viacerých možností, pričom môžeš vsadiť na svoju preferenciu. Ak sa ti pozdáva použitie jemného mycieho gélu či peny, môžeš tieto prípravky zaradiť do vašej kúpacej rutiny. Pri ich výbere si daj pozor, aby boli vhodné na detskú pokožku a neboli zbytočne parfumované.
  • V prípade, že ti použitie prípravkov do kúpeľa nie je veľmi sympatické, môžeš sa spoľahnúť len silu čistej vody – na opláchnutie bábätka úplne postačí. Niektoré mamičky, ktorým z kohútikov tečie príliš tvrdá voda, zvyknú do vaničky, v ktorej dieťatko kúpu, pridať kvapku nechtíkového či mandľového oleja.
  • Po kúpeli nie je potrebné pokožku bábätka ničím premasťovať. Iné je to však v prípade, ak by sa objavil kožný problém, nadmerne suché miesta, prípadne lokálne začervenanie kože. V takom prípade to určite konzultuj s vaším pediatrom, ktorý ti odporučí vhodnú masť alebo vhodný krém a povie ti, ako často tento prípravok na pokožku nanášať.
  • Ak vyslovene nepôjde o kožné ochorenie, ktoré by si žiadalo lekárnikom namiešanú mastičku, na premastenie detskej pokožky môžeš použiť bambucké maslo, kokosový alebo nechtíkový olej. Na zaparený zadoček zasa nájdeš v lekárni množstvo prípravkov, ktoré sú určené špeciálne na túto oblasť pokožky.

Zásady kúpania novorodenca

  • Nekúpať bezprostredne po kŕmení – častou chybou čerstvých mamičiek je, že sa rozhodnú bábätko kúpať krátko po tom, ako ho nakŕmia. Vo väčšine prípadov je totiž dieťatko po kŕmení spokojnejšie, a tak aj kúpeľ sprevádza omnoho menej kriku a protestu. V skutočnosti to však nie je dobrá voľba, a to hneď z niekoľkých dôvodov – bábätku hrozí, že pri manipulácii s ním vyvráti obsah žalúdka, čo v poloľahu v prostredí vaničky nie je ani bezpečné a ani hygienické. Kúpeľ by sa tak musel zopakovať, a preto sa na kúpanie vrhnite najskôr po 20tich minútach od posledného kŕmenia. Ak bábätko trpí refluxom,3 mala by si počkať o niečo dlhšie.
  • Zadoček a pohlavné orgány jemne umyť už pri vyzliekaní plienky – ak by si tento krok vynechala a položila by si bábätko so špinavým zadočkom do vody, v ktorej potom budeš oplachovať celé jeho telíčko, bezpochyby by si mu preniesla baktérie aj na tváričku a zvyšok jeho tela. Preto sa snaž plienkovú oblasť pred kúpaním čo najviac očistiť a následne pristúpte ku kúpaniu celého tela.
  • Postupovať od hlavičky – ako prvá by mala byť umytá hlavička a oblasť vláskov. Je to práve z dôvodu, aby sa zabránilo prenosu baktérií. Vlásky je vhodné umývať šampónom pre novorodencov približne raz za týždeň a v ostatných prípadoch postačí len opláchnutie vláskov čistou vodou. Akonáhle umyješ hlavičku, postupuj k ručičkám, trupu a nôžkam, pričom oblasť zadočku a pohlavných orgánov si nechaj až na koniec.
  • Pozor na pupček – oblasť pupka si žiada osobitnú pozornosť nielen pri prebaľovaní, ale aj kúpaní. Dôležitým okamihom je moment, kedy bábätku odpadne tzv. pupočný pahýľ – ide o pozostatok pupočnej šnúry, ktorý by mal samovoľne odpadnúť v prvých týždňoch jeho života od pôrodu. Ak bábätko pahýľ stále na pupčeku má, nemala by byť táto oblasť ponorená vo vode a okolie pupka by malo byť umývané s čo najväčšou opatrnosťou. Po jeho odpadnutí je zasa dôležitá dezinfekcia po kúpeli, na ktorú ti postačí kúsok gázy namočenej v liehu. Rovnako dbaj o to, aby si oblasť pupka vždy dôkladne, no šetrne vysušila. Vlhké prostredie je totiž rajom pre množenie baktérií.
  • Sústrediť sa na kožné záhyby – záhyby na temene hlavičky, v lakťových jamkách alebo na ploche stehienok predstavujú miesta, v ktorých sa hromadí najviac baktérií, mikrovlákien z oblečenia alebo iných nečistôt. Preto pri kúpaní nezabudni na tieto miesta a venuj im zvýšenú pozornosť.
  • Zbytočne čas kúpania nepredlžovať – na čvachtanie a hranie sa vo vode má novonarodené bábätko ešte dostatok času. Počas prvých mesiacov jeho života by si sa preto mala snažiť, aby kúpanie nebolo dlhšie ako 5 minút. Ako bude postupne rásť a začne ho pobyt vo vani baviť, môžete tento čas postupne predlžovať.
  • Pokožku po kúpeli jemne osušiť – pokožku bábätka nie je vhodné trieť uterákom. Snaž sa ho skôr zabaliť do osušky a opatrne látku prikladaj ku koži tak, aby vodu nasala. Koža bábätka je totiž omnoho jemnejšia ako tá tvoja a násilné trenie by ju mohlo zbytočne iritovať.


Pomôcky pri kúpaní novorodenca

  • Okrem už spomínaného teplomera si môžeš kúpanie bábätka uľahčiť aj ďalšími pomôckami. Nie sú nevyhnutnosťou a viacero čerstvých mamičiek by ti na ne určite dalo viacero názorov. Zatiaľ čo niektorá ich možno považuje za nesmiernu pomoc, iná by ti zasa povedala, že ide o zbytočnú vec, ktorá len navýšila náklady na výbavičku. Tak či onak, ak máš pred kúpaním dieťatka rešpekt už v tehotenstve, určite si skús prečítať viac o týchto pomôckach:
  • Ležadlo na kúpanie – túto pomôcku nájdeš na trhu hneď v niekoľkých prevedeniach – látkové alebo penové ležadlo, ležadlo s protišmykovou úpravou, s nastaviteľným sklonom opierky, atď. V podstate ide o podložku do vane či vaničky, na ktorú bábätko položíš a počas kúpania ho nemusíš pridržiavať. Obe ruky máš tak voľné, vďaka čomu je kúpanie nielen rýchlejšie, ale i bezpečnejšie.
  • Kúpacie vedierko – kúpacie vedierko má svoju výhodu v tom, že rodičom šetrí chrbát – nádobu je totiž možné postaviť do výšky, v akej im to vyhovuje a nemusia sa skláňať nad vaňou. Okrem toho je množstvo vedierok ergonomicky tvarovaných tak, aby bábätku pripomínali pobyt v maternici – dieťatko sa totiž do vedierka položí v akomsi polosede, pričom ho obklopuje teplá voda. Kúpanie sa dá previesť aj mimo priestor kúpeľne a mamičky, ktoré vedierko používajú, za jeho najväčšiu prednosť považujú i skutočnosť, že je pri kúpaní menej neporiadku.
  • Ohrievač vzduchu – ide o teplovzdušný ventilátor malých rozmerov, ktorý sa pripája do zásuvky a v priebehu niekoľkých minút ohreje vzduch na požadovanú teplotu. Táto pomôcka je vhodná predovšetkým pre tie domácnosti, ktoré nemajú v kúpeľni radiátor a najmä v jesenných a zimných mesiacoch býva v tejto miestnosti pomerne chladno.

Video: Kúpanie novorodenca

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Dojčenská kolika

Dojčenská kolika (tzv. trojmesačná kolika, v miernejšej verzii tiež ľudovo povedané prdíky) je zvyčajne charakterizovaná ako stav vysokej dráždivosti s náhlym začiatkom i koncom, prejavujúci sa ťažko utíšiteľným plačom, krikom, krútením, kopaním a priťahovaním nožičiek k brušku, napätým bruškom, zatínaním pästičiek , sčervenaním tváre, často tiež dochádza k odchodu plynov a stolice.
Najčastejšie sa používa Wesselova definícia, podľa ktorej je za dojčenskej koliky považovaný krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Záchvaty kriku sa zvyčajne objavujú neskoro popoludní a večer.

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s kúpaním novorodenca

Máš skúsenosť s kúpaním novorodenca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke