Balenie na široko

Balenie na široko sa už paušálne neordinuje všetkým novorodencom 1 tak, ako kedysi. Celé generácie detí používali prvé týždne či mesiace po narodení Poštolkove nohavičky. Držali bavlnené plienky4, mamy ich balili naširoko, aby sa správne vyvíjali bedrové kĺby.

Balenie na široko

Od preventívneho používania balenia na široko sa teda upúšťa, to však neznamená, že by mali mamičky ignorovať odporúčania ortopéda. Ak novorodenecký skríning a následné vyšetrenie u odborníka potvrdia problémy s kĺbikmi, treba naozaj dodržiavať rady lekára. Pri menej závažných nálezoch stačí široké balenie s jednou alebo dvoma látkovými plienkami držanými Poštolkovými nohavičkami. Vo vážnejších prípadoch sa nosí takzvaná abdukčná perinka alebo Pavlíkove remence. Oboje liečebné pomôcky majú prispieť k správnemu vývoju kĺbov u dieťatka.

Čo sú to Poštolkove nohavičky?

Nohavičky, ktoré fixujú najmenším deťom nohy v širšej polohe, sa používali sa cez 50 rokov. Dnes sa z povinnej výbavy novorodeniatka pomaly vytrácajú. Dostali meno po bratislavskom ortopédovi Ivanovi Poštolkovi. V roku 1966 mu ich patentoval vtedajší Úrad patentov a vynálezov v Prahe. Nápomocná mu bola jeho manželka. Prvé ušila práve ona doma v kuchyni a po večeroch vyrábala aj ďalšie a ďalšie, kým manžel neprišiel na to, ktorý materiál bude na fixáciu detských nožičiek najvhodnejší.

Balenie na široko s Poštolkovými nohavičkami

Poštolka pôsobil ako všeobecný ortopéd v Nemocnici na Bezručovej ulici. Medzi jeho pacientov patrilo aj veľa detí. Mnohé sa v šesťdesiatych rokoch rodili s vykĺbenými nožičkami. „No a muž im chcel pomôcť. Viete, on bol taký zlepšovateľ, všeličo dokázal vymyslieť," spomína jeho manželka, Kvetoslava Poštolková. V tých časoch najmä na dedinách ženy deti dlho balili do periniek, nohy mali dojčatá zviazané vedľa seba, čo kĺbom neprospievalo. Poštolka chcel využiť to, že ak sa budú deti baliť naširoko, ich bedrovým kĺbom to bude prospievať. Lenže bavlnené plienky bolo treba niečím pridržať. Tak vznikli nohavičky, ktoré doktora Poštolku prežili. Dodnes ich vyrába Protetika, aj keď už len obmedzene.

Napriek tomu, že podľa Vestníka MZ SR z roku 2008 sa už neodporúča preventívne široké balenie novorodencov, mnohí pediatri či samotné pôrodnice stále baliť na široko odporúčajú. Kde je teda pravda a ako sa v tom zorientovať?

Balenie na široko a dysplázia bedrového kĺbu

Vývojová dysplázia bedrového kĺbu (angl. developmental dysplasia of the hip), v skratke DDH, je najčastejším vrodeným ochorením pohybového aparátu. Slovensko patrí medzi krajiny s relatívne vyšším výskytom vývojovej dysplázie bedrových kĺbov, približne 3 – 4 % detí sa rodí s nedostatočne vyvinutými alebo luxovanými (luxácia = vykĺbenie, nesprávne postavenie hlavy stehnovej kosti voči kĺbovej jamke) bedrovými kĺbmi. Mnohé vykĺbenia vznikajú tlakom úzkej matkinej panvy (pri polohe koncom panvovým) alebo tlakom matkinej chrbtice (pri polohe hlavičkou) na veľký hrbol stehnovej kosti plodu. Táto hypotéza vysvetľuje aj fakt, prečo je pri polohe koncom panvovým vykĺbenie väčšinou obojstranné a pri polohe hlavičkou väčšinou jednostranné. Častejšie sú postihnuté dievčatá pod vplyvom hormónu relaxínu, ktorý spôsobuje vyššiu mobilitu v kĺbe.

Balenie na široko

V minulosti sa však kĺby vyšetrovali klinicky a vykonávala sa röntgenová snímka v 3. a 9. mesiaci veku dieťaťa. Do 3. mesiaca, s výnimkou evidentného ťažkého nálezu, sa stav bedrových kĺbov jednoznačne nedal určiť, preto sa deti preventívne balili naširoko, aby aj ľahšie formy DDH (dysplázie) boli „predliečené“.

Novorodenecký skríning

Prvotný skríning bedrového kĺbu novorodenca vykonáva po pôrode neonatológ alebo pediater na neonatologickom pracovisku. Pri zistení nejakej odchýlky od normálneho nálezu odosiela novorodenca bez omeškania na ďalšiu diagnostiku a liečbu ortopédovi. Ortopéd najneskôr do 4. týždňa veku novorodenca vykonáva u všetkých novorodencov vyšetrenie.

Skríning a včasná diagnostika ochorenia tvorí až 95 % úspešnosť liečby dysplázie. Najväčšia šanca na vytvorenie podmienok pre vývoj normálneho bedrového kĺbu je v rukách prvého lekára, ktorý dyspláziu diagnostikuje.

Baliť či nebaliť na široko

"Dieťa treba baliť normálne, stačí jednorazová plienka. Klasické široké balenie novorodencov (dve plienky zložené vo dvoje a poistené Poštolkovými nohavičkami) má dnes už len čiastočné opodstatnenie na dokončenie vývinu bedrového kĺbu. V žiadnom prípade nie je správne baliť deti s vystretými nožičkami pri sebe – v addukcii. Veď už grécky filozof Plutarchos poukázal na škodlivosť tesného balenia. Obmedziť ale pohyb zdravého kĺbu nemá logiku, pokiaľ nie je prítomná patológia. Bežná jednorazová plienka po vyzretí kĺbu dokáže udržať nožičky v ideálnej polohe. A dokedy dieťa baliť? Dovtedy, dokiaľ dieťa plienku potrebuje, vysvetľuje doc. MUDr. Milan Kokavec, PhD.

Neonatológovia v pôrodniciach registrujú tvrdenia ortopédov, že baliť deti do jednorazových plienok postačuje. No aj naďalej sa mamičky v praxi stretávajú s odporúčaním, baliť deti do štyroch až šiestich týždňov naširoko, klasickým spôsobom a používať okrem jednorazových plienok aj fixujúce Poštolkove nohavičky. Neskorší spôsob balenia odporučí po povinnom skríningovom vyšetrení ortopéd podľa stavu vyvinutia bedrových kĺbikov.

Mamičky, ktoré svoje deti balili naširoko na odporúčanie lekára, aj keď mali bedrové kĺby zdravo vyvinuté sa nemusia ničoho obávať. Širokým balením nič nepokazili.

Video (CZ): Ako na abdukčné balenie

Viac o balení na široko na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.solen.sk/pdf/18204a54966f2e929ac29ec8cadc8c73.pdf
  2. https://primar.sme.sk/c/5271196/balit-ci-nebalit-dojcata-nasiroko.html
  3. https://mamaaja.sk/clanky/babatko/musia-sa-babaetka-balit-nasiroko-alebo-nemusia
  4. https://najmama.aktuality.sk/clanok/235787/balenie-nasiroko-je-stale-tak-dolezite-pre-babatka-ale...

Použité obrázky

  1. https://pixabay.com/sk/dieťa-novorodenca-späť-n...
  2. http://ulitka.sk/ortopedicke-nohavicky/595-orto...
  3. https://pixabay.com/sk/dieťa-spánok-malé-syn-má...

Hodnotenia a skúsenosti s balením na široko

Máš skúsenosť s balením na široko?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
tinka13  16. mar 2019

Balenie naširoko

Ja som takto balila oboch synov prvý mesiac, ale nepouživala som poštolky, ale látkove plienky alebo na noc pampersku a látkovú poskladanu do trojuholníka. Len po prvú kontrolu a nemali problémy. Odporúčam. Viem o viacerých, čo nebalili a potom ľutovali.
diana20  2. mar 2019

Na široko sa báli hádam už len na Slovensku

Svojho prvého syna som porodila na Slovensku a teda som ho balila na široko, lebo tak robí každý a odporúčajú tak aj doktori. Avšak, druhého syna som o rok a pol neskôr porodila vo Francúzsku a tu nikde nezoženiete ani tie gaťky na široké balenie, nepoznajú to tu, hádam len starší doktori sa s touto metódou stretli. Vôbec tu nie sú tak prísne sledované tieto kĺbiky ako na Slovensku... Sú tu len normálne prehliadky, žiadne povinné sono, atď... Len keď doktor usúdi, že je problém, tak sa ide na sono. A predstavte si, že deti sú tu zdravé, majú normálne kĺby, normálne chodia aj všetko. Možno je to aj tak dobrá prevencia, no moja skúsenosť je, že keby sme toľko tie kĺby nesledovali a nechali ich sa vyvíjať samé, tak by nebol žiadny rozdiel. ☺️
5 ľudí považuje za užitočné
katinka4  25. feb 2019

Nosenie ,,na široko,, je krajšie a pohodlné.

Prvého synčeka som balila na široko asi týždeň. Dávala som jednorazovú plienku a dve látkové plus poštolky. Prišli také koliky, že som sa skoro zbláznila. V jednom časopise som natrafila na článok od Mgr. Adriany Kráľovej (kengurka.sk). Bolo tam spomenuté, že ak je bábätko je nosené v šatke alebo ergonomickokom nosiči v správnej abdukčnej polohe, vtedy môžeme správnym nosením ešte viac podporiť vývoj správnej polohy bedrového kĺbu. Na fotke bola odfotená so šatkou Didymos Aurora. Hneď som si ju od nej kúpila. Syna som nosila viac ako rok, až kým som nezostala druhýkrát tehotná. Teraz sa nosí dcérka, tú som na široko nezabalila ani raz. Kĺbiky sú OK. Môj názor je, ak má bábätko problém, pomôžu len remence.
5 ľudí považuje za užitočné
jenkka  19. feb 2019

Balenie naširoko

Prvé dve deti som balila do prvej kontroly "naširoko". Čiže s jednou plienkou na deň a na noc dve. Tretie dieťa som sa rozhodla, že nebudem už baliť vôbec, veď načo. Po prvej kontrole sme vyfasovali remence. Niečo strašné. 😣 Môj chlap, keď videl malú v tom, tak povedal, že v žiadnom prípade a balili sme do 3 plienok. A pomohlo to 😉. To, že nebola v remencoch, som sa ale nepriznala. 😊
1 človek považuje za užitočné
lavender273  19. feb 2019

Nič sa tým nestratí...

Ja ľutujem, že som nepočúvala mamu a nebalila som na široko. V 2 mesiacoch ju dali do Pavlíkových remencov, lebo sa zle vyvíjali kĺby. Šanca na problémy bola veľká, keďže bola v bruchu otočená zadkom dole. Ani jeden lekár ma nepoučil o tom. No čo už, poučila som sa ja.
4 ľudia považujú za užitočné
zuzanitta1  17. feb 2019

Balenie na široko

Naširoko som balila aj dcérku pred šiestimi rokmi, aj malého pred rokom, cca 2 mesiace a neľutujem. Ani to pranie, ani žehlenie látkových plienok, potom keď som po mesiaci s nimi bola na vyšetrení u ortopéda, dostalo kopu mamičiek odporúčanie baliť na široko a prísť zasa o mesiac na kontrolu a nebolo ich málo. Dokonca niektoré dostávali tú perinku, čo niečo také pre deti. Ale nebalila som do Poštolkovych nohavičiek, ale pampersku a do toho poskladanú plienku do takého menšieho obdĺžnika a všetko bolo ok.
1 človek považuje za užitočné
ivd  17. feb 2019

Balenie na široko je zastaraná metóda

Pred niekoľkými mesiacmi nám ortopéd odporučil baliť dieťa na široko. Nie som typ mamičky, ktorá vo všetkom spochybňuje odborníkov, ale rada si vypočujem viacero názorov pred tým, než sa rozhodnem. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Stačí zájsť za hranice k susedom a rýchlo vám vysvetlia, že balenie na široko nepomôže. Ak už problém nastal, tak sa buď vývinom opraví sám alebo sa to zhorší, prípadne nezmení a vtedy sa používajú napr. remence. Rozhodli sme sa teda naše dieťa takýmto spôsobom balenia neobmedzovať. Aké bolo naše zistenie? Po 2 mesiacoch sme boli na kontrole, kde kĺbiky vyzerali ukážkovo. Z II a na I a? Lekárka samozrejme pripisovala úspech baleniu naširoko ( nemali sme odvahu priznať sa, že sme tak nerobili :D). Naša skúsenosť je teda taká, že jednorazová plienka bohato postačila. A nie je to len naša skúsenosť. Mnohé krajiny tento spôsob balenia ani nepoznajú. Podľa môjho názoru je to už zastaralá metóda, asi ako “pustiť žilou” :)
10 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke