Baby signs

Baby signs je znakovou rečou pre batoľatá. Nejde o typickú znakovú reč, ktorou sa dorozumievajú nepočujúci, ale o spôsob reči, ako sa dohovoriť s batoľaťom. Znakovanie, ako sa baby signs tiež nazýva, je dobrou pomôckou, ako sa s nehovoriacim dieťaťom dohovoriť bez kriku a plaču.

Baby signs

Baby signs rozvinuli americké profesorky vývojovej psychológie, ktoré znakovanie batoliat starostlivo preskúmali a zistili, že znakovanie je pre deti aj rodičov výborný základ pre obdobie rozprávania. Akonáhle deti začnú používať na komunikáciu miesto rúk a rôznych pohybov svoje ústa, upúšťajú od znakovania a následne sa zlepšujú a zdokonaľujú v hovorenej konverzácii.

Baby signs má pre dieťa a jeho rodičia charakteristické znaky pre určité slová alebo slovné pomenovania, napr. Pes, som hladný. Deti veľmi radi hovoia so svojím okolím a ak nie sú schopné na komunikáciu používať hovorené slová, sú radi, keď niekto ich znakom rozumie a vie, čo nimi chcú povedať a čo požadujú. Deti si prvé znaky vytvárajú sami a keď vidia, že im rodičia rozumejú, rady a rýchlo sa učia nové znaky od svojich rodičov. Vytváranie nových znakov upevňuje puto medzi dieťaťom a rodičmi.

Video: Baby signs - znakovanie pre bábätká

Prínosy Baby signs

  • Znižovanie frustrácie u detí,
  • Zvyšovanie dôvery a sebadôvery,
  • Zlepšuje vzťah medzi rodičmi a deťmi,
  • Ukazuje okoliu, ako dokážu byť batoľatá múdre a vnímavé,
  • Napomáha k rýchlemu rozvoju reči.

Znakovanie s rodičmi a súrodencami

Najlepšie ide znakovanie dieťaťu s rodičom, ktorý je s ním v častejším kontakte, teda doma na rodičovskej dovolenke. Rodič, ktorý je s dieťaťom menej v kontakte, väčšinou otec, má väčší problém sa s batoľaťom dohovoriť, baby signs je preto vhodnou rečou medzi oboma, ako sa dohovoriť a zosilniť tak puto medzi otcom a dieťaťom.

Pri učení sa novým znakom je vhodné zapojiť tiež súrodenca, ktorý sa nové znaky rýchlo nauč´í a nežiarli tak na batoľa, že trávi s mamičkou viac času ako jeho starší súrodenec.

Začiatok znakovania

Deti začínajú znakovať v čase, keď poznajú prvé slová, ale k ich popisu nepoužívajú hovorené slovo, väčšinou ide o obdobie okolo 10. mesiaca veku. Vhodnými pomocníkmi sú teda ruky a pohyby. Dieťa vie takmer dokonale znakovať po 1. roku1.

Ak dieťa vyrastá v dvojjazyčné rodine, je znakovanie vhodným pomocníkom ako prekonať prekážku medzi dvoma materskými jazykmi. Dieťa pochopí, že pre jeden znak existuje dvojaký (dvojjazyčné) pomenovanie.

Keď sa rodičia rozhodnú so znakovaním začať, je dôležité rozlíšiť, či deti netrpia napríklad oneskoreným vývojom reči (deti začínajú hovoriť neskôr) alebo či nemajú poruchu reči (deti reči nerozumie a ani nehovorí).

Viac o baby signs na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150320213642/http://www.babysigns.cz/o-baby-signs
  2. https://web.archive.org/web/20181226200058/http://baby-signs.org/

Hodnotenia a skúsenosti s Baby signs

Máš skúsenosť s Baby signs?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
colka  5. nov 2017

Znakujeme o 100 šest :)

Prvý znak mliečka synček zaznakoval v desiatich mesiacoch. Ukazovala som mu ho od 3 mesiacov, potom začal ukazovať svetlo, kakať, kvetinka a myslela som, že nám to bude aj stačiť. Ale keď som videla, aký je čulý, zaujatý a nasával ako hubka, tak pridávame a pridávame stále ďalšie a ďalšie znaky. Teraz má 15 mesiacov a niektoré znaky mu trvajú dlhšie, kým ukáže, ale rozhodne rozumie, keď mu ukažem a poviem. Niektoré znaky vie ukázať do jedného dňa, som úplne nadšená, komunikacia s ním je úplne úžasná, hlavne to nie je o mojom tápaní, že čo asi chce. Už aj manžel je nadšený, ked vidi že to ide tak super a tiež sa chce učiť znaky aby vedel, čo malý chce. Dokáže ukázať mnohé z bežnej komunikácie, aktuálne zbožňuje zvieratká, znakuje hlavne tie, ktoré nevydávajú špecifický zvuk (žirafa, zajac, korytnačka, krab, slon,... ) Po večeroch si pozerám videá, ako sa čo znakuje a zaraďujem do bežnej komunikácie.

Keď pridám nový znak je úplne na ňom vidieť, ako ho to zaujme. Neľutujem, že sme začali a ak budeme mať ešte ďalšie dieťa, tak určite ho tiež budem učiť znakovať. Už len predstava, že si budú znakovať navzájom a rozumieť si, je úžasná :)
1 človek považuje za užitočné
phulakova  29. apr 2017

Super

Ja som začala znakovať od cca prvých príkrmov. Akurát minule ma muž pochválil, že mu to veľmi pomohlo - tým, že je menej s malou, tak veľakrát nevedel, čo chce, čo potrebuje, čo si pýta, či ešte niečo chce alebo stačí. A pre mňa tiež super, malá spokojná, keď vidí, že vieme, čo chce. Spokojnosť, odporúčam. Tiež sa stretávam s názormi, že dieťa nezačne rozprávať, lebo znakuje alebo že začne neskoro rozprávať. Nesúhlasím. A aj tak nikdy neviete, kedy začne dieťa rozprávať.
elfi1  27. apr 2017

Začali sme v 11.mesiacoch

My sme začali s dcérkou znakovať cca v 11 mesiacoch. Najprv nebolo vidieť výsledky - len sa pekne zabavila pri tom DVD s batoľatami. Potom začala krásne ukazovať čiapočku, knihu.

Začala som jej pridávať znaky ako papať, piť, hotovo, ešte,.. Vystačili sme si so základnými znakmi asi do 1 a pol roka. Potom už vedela mnohé veci povedať, zvieratká hovorila ako robia.

Teraz bude mať 2 roky a pusa sa jej nezastaví. Pred 3 mesiacmi začala všetko opakovať a rada opakovať. Teraz tvorí celé vety, snaží sa opakovať aj zložité slová (na tom sa celkom aj zasmejeme) a aj pekne skloňovať.

Ťažko povedať, či by sa takto pekne rozrečnila aj bez znakovania, ale môžem povedať, že znakovanie určite nie je brzdou pri rozprávaní.

Ešte aj doteraz si klepká na hlavičku, keď hovorí čiapočka alebo otvára rúčky, keď spomína knihu. Takže veľa šťastia všetkým pri znakovaní.
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke