Bábätko

Pôrodom32 končí obdobie tehotenstva, kedy sa z lona matky vypudí dieťa. Narodené dieťa nazývame rôzne, odborne sa mu hovorí novorodenec1, hovorovo potom dieťatko alebo bábätko. Bábätkom je chápané dieťa v novorodeneckom a neskôr aj v dojčenskom období. Batoľa už je dieťa od 1 roku života a je už "veľké" na to, aby sa mu zdrobnene hovorilo bábätko, aj keď pre niektorých rodičov je dieťa považované za bábätko stále.

Video: Kto vie o bábätkách viac?

Zladenie sa s bábätkom

Bábätká majú už hneď po narodení svoje potreby, ktoré bude matka v priebehu starostlivosti o bábätko lepšie a lepšie spoznávať hlavne v období šestonedelia, a to až do veku cca troch mesiacov, kedy si bábätko aj mamička vytvoria určitý režim a systém spolu-fungovania. Práve hranica troch mesiacov býva často označovaná za zlomovú, spoznávaciu, oťukávaciu. Príkladom môžu byť koliky2, ktoré často po treťom mesiaci bábätko prejdú zo dňa na deň. Počas tejto doby sa mamička snaží pochopiť čo chce a potrebuje jej dieťa a bábätko si naopak zvyká na svoju matku. Je bežné, že každej matke toto zžívanie trvá rôzne dlhý čas. Niektoré mamičky sú na bábätko zvyknuté z predošlých tehotenstiev, sú lepšie pripravené, majú väčšie skúsenosti, a tak je adaptácia bábätka v rodine viac pohodovejšia. Všetko je ale veľmi individuálne. Rovnako ako je aj tehotenstvo každej ženy individuálne a iné, prebieha tak aj stav spoznávania sa medzi matkou a dieťaťom.

Bábätko

Všeobecne je odporúčané, ako lekármi, tak odborníkmi, ak matke v priebehu šestonedelia pomáha s bábätkom a chodom domácnosti niekto z rodiny - matka, sestra, svokra, švagriná, a i. Vďaka tejto pomoci dochádza k poznávaniu potrieb bábätka a matky rýchlejšie a intenzívnejšie. Matka sa dieťaťu môže naplno venovať a vytvoriť si tak určitý režim. S narodením bábätka totiž často súvisí laktačná psychóza, ktorá je spôsobená výrazným poklesom hormónov po pôrode. Laktačná psychóza sa po narodení bábätka týka približne 0,1% žien a podľa psychiatrov sa najčastejšie objavuje ako hneď po pôrode, tak počas prvých dvoch týždňov, ale uvádza sa, že sa môže objaviť aj do dvoch mesiacov od pôrodu. Preto je vhodné, ak je matke niekto z rodiny po ruke a v prvých týždňoch po pôrode pomáha jej so všetkým, čo sa týka tak bábätká tak chodu domácnosti. Predsa len je toto obdobie pre každú matku nové.

Ako sa starať o narodené dieťa?

Každá mamička má pred príchodom bábätka na svet nejakú predstavu, ako budú spolu fungovať a ako sa bude o dieťa v jednotlivých obdobiach vývoja starať. Dôležitá je správna manipulácia s dieťaťom, aby nedošlo k nejakej nehode a pádu bábätka.

Starostlivosť o bábätko zahŕňa:

Viac o starostlivosti o novorodenca sa dočítate v hlavnom článku: Starostlivosť o novorodenca2 .

Ak máte doma dojčatá, je na starostlivosť o neho zameraný článok: Starostlivosť o dojča .

Výbavička pre bábätko

Pred narodením dieťaťa sa mamičky zásobujú rôznymi vecami, ktoré spadajú do základnej výbavičky bábätka. Základnou výbavou je rôzne oblečenie podľa ročného obdobia, samozrejme kočík, popr. ergonomický nosič17 alebo šatka.

Viac o základnej výbavičke sa dočítate v hlavnom článku: Výbavička pre bábätko3.

Okrem základných vecí, ako je oblečenie alebo plienky, môžu deti "potrebovať" tiež iné veci, ktoré sú dôležité v jednotlivých mesiacoch vývoja dieťaťa.

Bábätko

Takýmito doplnkami základnej výbavy dieťaťa môžu byť:

Vývoj bábätka

Vývoj dieťaťa je veľmi dôležitý a každé obdobie má charakteristické znaky, ktorými si dieťa prechádza. Je ale pravda, že každé dieťa je individuálne a neznamená to, že keď sa jedno bábätko začne pretáčať na bruško v 3 mesiacoch, že to musia automaticky robiť všetky deti v rovnakom čase. Niektoré bábätká sa skúšajú pretáčať skôr, niektoré neskôr.

Viac o jednotlivých fázach vývoja dieťaťa sa dočítate v hlavnom článku: Motorický vývin dieťaťa2.

Ako už bolo vyššie spomínané, za obdobie bábätka sa považuje prvý rok dieťaťa. Táto doba sa delí na novorodenecké obdobie, ktoré je ohraničené prvým mesiacom života dieťaťa. Nasledujúcim batoľacím obdobím, ktoré je ohraničené oslavou prvého roku života dieťaťa sa venujú články zamerané na jednotlivé mesiace vývoja dieťaťa:

Bábätko

Zdravotná starostlivosť bábätka

Starostlivosť o bábätko zahŕňa aj pravidelné návštevy u detského lekára v tzv. poradniach.

Zoznam a podrobnosti jednotlivých preventívnych prehliadok sa dočítate v hlavnom článku: Preventívne prehliadky.

Súčasťou návštev v pediatrickej ambulancii je tiež očkovanie, ktoré sa vykonáva podľa očkovacieho kalendára.

Lekár alebo špecializované pracovisko určené pre matku a dieťa vykonáva aj pichanie alebo nastrelenie náušníc9 pre dievčatká.

Video (CZ): Ako správne držať a kúpať bábätko

Viac o bábätku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.evalabusova.cz/rady/porodni_asistentky.php
  2. http://www.vitalia.cz/clanky/laktacni-psychoza-jak-ji-poznat-a-predejit-tragedii/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/dieťa-chlapec-s-úsmevom-šťastný-390555/
  2. https://pixabay.com/sk/rodina-novorodenca-dieťa-šťastný-2610205/
  3. https://pixabay.com/sk/mačiatko-úsmev-novorodenca-2972221/

Hodnotenia a skúsenosti s bábätkom

Máš skúsenosť s bábätkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke