Ako správne držať bábätko

Jednou z mnohých skutočností, ktoré čerstvých rodičov dokážu zaskočiť, je krehkosť bábätka. Hoci boli mnohokrát svedkami, ako ostatné maminky obratne zdvíhajú a nosia svojho novorodeného drobčeka, v praxi sa ukáže, že to také jednoduché nie je. Ako teda správne držať bábätko? Ako ho zdvihnúť z postieľky a v akej polohe ho pestovať? Aj o tom si môžeš prečítať v našom článku a všetky praktické podrobnosti uvidíš v našom videu.
ako držať novorodenca

Pri zdvíhaní a nosení bábätká je potrebné podopierať jeho hlavičku.

Zásady manipulácie s novorodencom

Manipulácia s bábätkom si žiada istotu a rovnako i prax. Nezabudni na to, že už v pôrodnici budeš mať možnosť všetko si odsledovať od zdravotných sestier. Za ich asistencie prebehne napríklad aj prvé kúpanie bábätka na oddelení šestonedelia, preto sa neboj sestričke povedať, aby pri manipulácii s dieťatkom trochu spomalila, aby ti niečo ukázala znovu a aby ti poskytla priestor vyskúšať si každý pohyb pod jej dohľadom. Vďaka tomu nadobudneš sebavedomie a v domácom prostredí po príchode z pôrodnice budeš omnoho istejšia.

Okrem toho pamätaj na tieto pravidlá:

  • Hlavička musí mať oporu – novorodenec ešte nevie sám udržať hlavičku vzpriamene. Pri akejkoľvek manipulácii s ním je teda potrebné mu hlávku celou dlaňou pridržiavať, aby sa predišlo jej nekontrolovateľnému padaniu do strán a tým aj preťažovaniu krčnej chrbtice. Na dostatočnú oporu hlávky mysli aj vtedy, keď ho budeš pestovať napríklad v polohe tigríka.
  • Sebaisté a plynulé pohyby – neistota v rukách a trhané prerušované pohyby sa bábätku páčiť nebudú. Tým pádom na ne môže reagovať plačom, čo teba ešte viac zneistí. Preto odhoď strach a mysli na to, že ťa vždy podrží materinský inštinkt.
  • Nepretáčať ťahaním za končatiny – rúčky a nohy ťa niekedy môžu pobádať k tomu, aby sa z nich stal oporný bod pri pretáčaní dieťatka. V skutočnosti však takéto pohyby bábätku nie sú príjemné, pretože nemá dostatočne spevnené svalstvo, a rovnako sa môžu ukázať ako kontraproduktívne a svoj cieľ dostať dieťatko do inej polohy nimi nesplníš. Vždy preto hľadaj oporný bod v trupe dieťatka a nezabúdaj na podopretie jeho hlavičky.
  • Neosvojiť si zvyk zdvíhať a pretáčať bábätko cez jeden a ten istý bok – ak pri manipulácii s dieťatkom nájdeš istotu, začneš niektoré pohyby vykonávať automaticky. Vtedy sa ľahko stáva, že sa z nich stane rutina a naučíš sa bábätko pretáčať na jeden z jeho bokov. Rovnako to platí aj pri nosení a pestovaní – je potrebné striedať pravú a ľavú stranu. Je to z dôvodu, aby sa bábätku rovnomerne precvičoval pohybový aparát. V praxi to teda znamená, že napríklad v obľúbenej polohe na tigríka by si ho mala nosiť ako na pravej, tak i na ľavej ruke.
  • Pred manipuláciou s bábätkom sa mu prihovoriť – aby bábätko spolupracovalo a neprotestovalo, je potrebné ho na prebaľovanie, pretáčanie a ukladanie do postieľky naladiť. Ak sa mu predtým vždy prihovoríš a jemne ho pohladkáš, predídeš napríklad i tomu, že sa náhleho dotyku, ktorý ho dostane do inej polohy, zľakne.

Manipulácia s novorodencom pri prebaľovaní

  • Pri prebaľovaní je dôležité, aby všetko prebehlo hladko a rýchlo. Čím viac času totiž bábätko na prebaľovacej podložke strávi, o to viac môže prostestovať, čo celý proces prebaľovania len skomplikuje. Novorodenec je navyše nesmierne citlivý na zmenu teploty, dôsledkom čoho mu veľmi rýchlo začne byť zima.
  • Presnú ukážku, ako čo najlepšie a najrýchlejšie zvládnuť prebaľovanie bábätka, nájdeš v našom videu na konci tohto článku. V prípade, že ťa zaujíma viac praktických informácií o prebaľovaní a výhodách jednorazových či látkových plienok, prečítaj si náš samostatný článok:

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.


Správna poloha novorodenca pri odpočinku

Polohovanie bábätka počas spánku či nosenia na rukách je témou samo osebe. Aká poloha sa mu bude najviac páčiť a ktorá mu ponúkne aj skryté benefity? Prečítaj si o tom viac a v závere článku neprehliadni naše video.

  • Poloha na chrbátiku – je vhodná na hru, prihováranie sa bábätku, ukazovanie rôznych kontrastných predmetov, prebaľovanie, atď. Takisto sa v polohe na chrbte dá pekne polohovať aj hlavička, čím sa predchádza jej preležaninám.
  • Poloha na boku – pri pretáčaní bábätka na bok z ľahu na chrbte je potrebné využiť celú plochu oboch dlaní, ktorými sa istí ako jeho chrbátik, tak aj hrudník. Na podopretie dieťatka ležiaceho na boku môžeš využiť zrolovaný uterák alebo vankúšik.
  • Poloha na brušku – je vhodná už od prvého dňa od narodenia a jej dôležitosť spočíva v tom, že napomáha k psychomotorickému vývoju. Môžeš ju poznať aj pod názvom „pasenie koníčkov“.
  • Vzpriamená poloha – bábätko je chrbtom opreté o tvoju hruď, jednou rukou istíš jeho hrudník, druhou zasa podopieraš jeho plienkovú oblasť. Vďaka tvojmu telu získava dostatočnú oporu a zároveň sa mu naskytá aj pekný výhľad na okolitý svet.
  • Poloha „tigrík“ – ide o polohu, počas ktorej je bábätko uložené bruškom nadol na tvojom predlaktí. V tejto polohe má ideálne podmienky na odgrgnutie, na uvoľnenie boľavého bruška, no zároveň mu tým poskytneš aj skvelý výhľad na okolie.

Nosenie novorodenca

Ak bábätko preferuje kontakt s tebou a ty si chceš odbremeniť svoje ruky či dokonca i chrbticu, môžeš si na pomoc prizvať niektorú z pomôcok na nosenie. Dieťatko sa v nich cíti pohodlne, úzky priestor mu pripomína prostredie maternice a navyše neustále vníma tlkot tvojho srdca, čo naň pôsobí upokojujúco.

  • Šatka – je ideálna už od narodenia a najčastejšie ju teda využívajú maminky novorodencov. Jej malou nevýhodou však je, že musíš získať prax v jej zaväzovaní a prvé pokusy väčšinou prebiehajú s pomocou niekoho blízkeho.
  • Ergonomické nosiče – v prípade, že radšej preferuješ nosič, pri jeho kúpe sa uisti, že je vhodný aj pre tie najmenšie bábätká. Plusom nosičov je ich jednoduché zapnutie vďaka popruhom a manipulácia s nimi si nežiada toľko praxe ako so šatkou.

Viac o nosení a šatkovaní sa dozvieš v našom samostatnom článku:

Nosenie

Nosenie detí nie je žiadnou novinkou, praktizuje sa po celom svete už doslova od praveku. Je pravdou, že sa tento "spôsob prepravy" detí dostal na nejakú dobu do úzadia, keď sa na trhu objavili najrôznejšie modely kočíkov, však rôzne typy nosičov sa v poslednej dobe zase tešia veľkej obľube.


Video: Ako správne manipulovať s novorodencom (0 – 28 dní)

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.

Plač novorodenca

Zdanlivo bezdôvodný a neutíchajúci plač dieťaťa dokáže priviesť do úzkostlivých stavov aj tých najpokojnejších rodičov. Prečo novorodenec plače a ako ho utíšiť? Ako sa bábätko postaví k tomu, ak ho rodičia nechajú „vyplakať,“ a môže byť jeho plač prejavom sebeckosti či nudy? Poď si prečítať o najväčších mýtoch, ktoré sú s detským plačom späté, a zisti, ako rozpoznať aj ďalšie signály, ktoré spolu s plačom prichádzajú.


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so správnym držaním bábätka

Máš skúsenosť so správnym držaním bábätka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke