5. mesiac dieťaťa

Okolo 5. mesiaca začína byť dieťa akčnejšie - začína sa viac hýbať a objavovať svet. Snaha o pretočenie z chrbta na bruško je stále intenzívnejšia a dieťa to berie ako veľkú zábavu.

Hračky1 sú v tomto období neodolateľne príťažlivé, prevažne tie, ktoré sa dajú hrýzť a cmúľať. Dieťaťu sa zlepšuje pamäť, preto aj častejšie siaha po hračkách, ktoré si obľúbilo. Taktiež, čo sa týka prostredia, v ktorom sa nachádza - vie vycítiť, že je doma, vo svojom obľúbenom prostredí a dáva to najavo pokojným správaním. Na nové prostredie reaguje buď s veľkým záujmom alebo naopak zmenou nálady. Medzi obľúbené hry patrí hra na schovávačku s mamičkou alebo niekym blízkym.

Obľúbenou činnosťou dieťaťa v 5 mesiacoch je sledovanie človeka, ktorý stojí dieťaťu tvárou v tvár a opakuje po ňom grimasy či zvuky (napr. pri kŕmení názorne otvorí pusu; keď dieťa vydá nejaký zvuk, dospelák ho zopakuje a pod.).

Video: Hra kuk (so starším dieťaťom)

Video: Hry pre najmenších

Hmotnosť a výška päťmesačného bábätka

Hmotnosť

pohlaviespodná hranica (kg)optimálna hmotnosť (kg)horná hranica (kg)
chlapček5,47,39,1
dievčatko5,16,78,3

Výška

pohlaviespodná hranica (cm)optimálna výška (cm)horná hranica (cm)
chlapček60,865,971,0
dievčatko59,264,169,0

Fyzický vývin v 5. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

  • na brušku - zvládne ukázať tzv. lietadielko: leží na brušku, ručičky má rozpažené, hlavičku zdvihnutú a nožičkami kopká. Dieťa začína tiež trénovať pretáčanie sa z bruška na chrbát, tí šikovnejší to už majú zvládnuté.
  • na chrbte - dieťa sa rado pretáča na bruško, opiera sa o predlaktie alebo o dlane a rozhliada sa okolo seba.
  • priťahovanie - keď sa chytí mamičky alebo kohokoľvek blízkeho za dva prstíky, dokáže sa samo pritiahnuť do sedu. Dieťa ale nedávame sadať si skôr, než to zvládne samo z polohy na štyroch. Neponúkame ani príležitosti, napr. naše prsty, predmety (okrem kontroly motorického vývinu u lekára) k priťahovaniu sa do sedu. Napriek tomu, že dieťa je takéhoto pasívneho sedu schopné, nie je to pre vývin chrbtice zdravé. Lehátko a autosedačku používame len na nevyhnutné premiestňovanie sa, dieťatko by v nich nemalo tráviť veľa času.

Počas denných hier, keď dieťa nespí, je dobré nechávať ho na brušku a motivovať ho k hrám. Dieťa môže mať po predchádzajúcich 4 mesiacoch ležania zdeformovanú hlavičku, tak je dobré dieťa motivovať aj v inej polohe než v ľahu na chrbte. Lekár môže dieťaťu odporučiť cviky na posilnenie krčných a chrbtových svalov.

Zmysly:

  • zrak: pozoruje malé predmety a rado si prezerá vlastné ručičky. Ak zahliadne prípravu jedla, začína byť nedočkavé.
  • sluch: dieťa rozozná, z ktorej strany prichádzajú zvuky, ktoré počulo. Zvládne tiež rozpoznať hlasy svojich najbližších.
  • hmat: dieťa zvládne spojiť ruky k sebe, prekladať si hračku z jednej ruky do druhej, zvládne sa načiahnuť za hračkou, ktorá ho zaujme, zovrieť ju v ruke a pozorovať. Šikovnejšie deti udržia hrnček s čajom a vedia povoliť zovretie ručičiek a vec pustiť.

Sociálny vývin v 5. mesiaci

Deti dokážu v 5. mesiacoch vnímať nálady (radosť alebo smútok) a reagovať na ne. Vedia vykrikovať od radosti a snažia sa komunikovať s ľuďmi alebo predmetmi pomocou hlások h, n, k, f, b, p. Tón hlasu menia podľa svojej nálady a svoju "reč" dopĺňajú bohatou gestikuláciou. Šikovnejšie deti zvládnu napodobňovať zvuky.

Pri pohľade na neznámeho človeka sa môžu zľaknúť a rozplakať sa.

Signály nesprávneho vývinu

Ak dieťa nedokáže udržať telo v symetrickej polohe - hlavička, telíčko a nožičky v jednej priamke - mala by mamička kontaktovať detského lekára alebo neurológa, ktorý po prezretí dieťaťa pravdepodobne odporučí rehabilitačné cviky.
Dieťatko by malo zvládnuť pri ľahu na chrbte zdvihnúť nožičky a ručičkami sa dotknúť lýtok, členkov alebo prstíkov na nohách. Pri tomto cviku má zapojiť brušné svaly a zadoček by sa mal zdvihnúť z podložky.

Keď sa dieťa pretáča, malo by na hračku po ľavej ruke začať siahať pravou rukou, pritiahnuť nôžky k brušku a dotočit telo do ľahu na ľavom boku. Postupne sa môže neokoordinovane pretočiť na bruško alebo sa vrátiť späť na chrbátik a hrať sa so získanou hračkou.

Pri hraní na brušku by sa malo dieťa opierať striedavo o ľavé a pravé predlaktie. Ak preferuje len jednu stranu a tento stav sa do pár dní nezlepší, mala by mamička navštíviť detského lekára, pretože je pravdepodobne narušený správny psychomotorický vývin dieťaťa2.

Potrebná výbava pre 5. mesačné dieťa

Ak začne maminka s detskými príkrmami, mala by svojmu malému stravníkovi zohnať:
5. mesiac dieťaťa

  • umelohmotnú lyžičku,
  • umelohmotnú misky alebo tanierik,
  • vhodný je aj ohrievač príkrmov.

Pri kŕmení je možné používať aj jedálenské stoličky2, ktoré je možné polohovať až do úplného ľahu. V prípade, že nie je k dispozícií polohovateľná jedálenská stolička, je možné umiestniť dieťa počas kŕmenia do autosedačky alebo lehátka.

Dieťa si zdokonaľuje svoje zmysly a je vhodné tieto zmysly podporovať a vyvíjať ich pomocou vhodných hračiek, napr. farebné knihy, hrkálky alebo závesné hračky na detských hracích dekách či na hrázdach.


<< 4. mesiac dieťaťa / 6. mesiac dieťaťa >>

Viac o 5. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
  4. https://web.archive.org/web/20140808020545/http://www.nutriklub.cz/clanek/psychomotoricky-vyvoj-d...

Hodnotenia a skúsenosti s 5. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 5. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke