2. mesiac dieťaťa

2. mesiac dieťaťa

V 2. mesiaci vývinu dieťaťa sa z mesačného novorodenca1 stáva dojča a mamičke sa blíži koniec šestonedelia. Počas prvého mesiaca sa matka s dieťatkom zoznámila a zžila a pre oboch začínajú mať dni určitý poriadok a pravidlá.

Bábätko sa vo svojom 2. mesiaci života začína zaujímať o okolie, zaujmú ho ľudské tváre, ktoré sa mu prihovárajú a smejú sa. Aj ono samo sa vo veku 6-8 týždňov začne cielene usmievať.

Ak vo svojom zornom poli objaví maminu, začne ju sústredene pozorovať a ak na neho aj prehovorí, bábätko začne od radosti kopať nožičkami.

Cestovanie a prechádzky

2. mesiac dieťaťa

Pri cestovaní autom by malo byť bábätko pripútané v autosedačke1 v tvare vajíčka, ktorá je pre deti od narodenia do 10 kg. Autosedačku je nutné potom ešte pripútať bezpečnostným pásom. Dieťa je možné voziť na prednom sedadle spolujazdca, ale iba v prípade, že je vypnutý airbag.

Ak chce ísť mamička s dieťaťom na prechádzku, teplota do 10°C mu určite neublíži a krátka prechádzka na čerstvom vzduchu naopak prospeje. Dieťa je nutné teplo obliecť a podľa potreby aj zabaliť do fusaku či deky. Pri nosení9 je vhodné použiť širšiu bundu alebo zateplený vak na nosenie. Hraničná teplota pre prechádzky je 0°C až -3°C. Pozor si tiež treba dať na silný a studený vietor. Dieťa ešte nedokáže regulovať svoju teplotu a mohlo by rýchlo prechladnúť.

V lete by sa mala používať strieška kočíka, ktorá dieťa ochráni pred priamym slnkom. Mamička by pri obliekaní dojčaťa mala dať pozor na množstvo oblečenia, aby nedošlo k prehriatiu organizmu.

Hmotnosť a výška v 2. mesiaci

Dojčatá priberajú denne zhruba 20 - 30 gramov do 3. mesiaca veku. Dieťa by malo byť kŕmené v dobe, kedy si samo vypýta.

Hmotnosť

Pohlavie Spodná hranica (kg) Optimálna hmotnosť (kg) Horná hranica (kg)
Chlapček 3,6 5,2 6,7
Dievčatko 3,4 4,7 6,0

Výška

Pohlavie Spodná hranica (cm) Optimálna výška (cm) Horná hranica (cm)
Chlapček 53,2 58,1 62,9
Dievčatko 52,2 56,8 61,3

Fyzický vývin v 2.mesiaci

Hrubá a jemná motorika

  • Na brušku - dvíha hlavičku do 45° uhla a začína sa otáčať za zvukom.
  • Na chrbte - snaží sa dvíhať nohy nad podložku, čo sa mu na chvíľu podarí, ruky sú stále ohnuté v lakťoch a položené pozdĺž tela, dlane sa začínajú otvárať.
  • Priťahovanie - na chvíľu dokáže udržať hlavičku vzpriamene. Priťahovanie do sedu (tzv. pasívny sed) nie je zdravé na chrbticu, bábätku túto možnosť (okrem kontroly motorického vývinu u lekára) v žiadnom prípade neponúkame, k vývinu sedu dochádza z polohy na štyroch alebo z lezenia.

Zmysly

  • Zrak - dokáže chvíľu pozorovať pohybujúci sa predmet, vidí na krátku vzdialenosť a vníma okolie, dieťa môže ešte škúliť, ale to sa do 4. mesiaca stratí. Zaujímajú ho hrany, rohy a krivky.
  • Sluch - po hlase spozná mamičku, silný zvuk ho môže rozplakať, naopak tzv. biely šum (jazda áut, digestor, práčka) dieťa upokojí a môže pri ňom aj zaspať.
  • Hmat - dieťa sa začína hrať so svojimi ručičkami a siaha po pohybujúcich sa hračkách.

Sociálny vývin v 2. mesiaci

Dieťa pri pocite hladu, potrebe vylučovať3, mokrej plienke alebo keď sa chce nosiť začína túto potrebu vyjadrovať úmyselným plačom. Dieťa vydáva rôzne druhy plaču, v ktorých sa mamička začína pomaly orientovať. Niektoré bábätká pomaly vydávajú aj iné zvuky ako plač, napríklad mrnkanie. Od 2. mesiaca je možné s dieťaťom navštevovať dojčenské kurzy plávania.

Spánok

Od 2. do 3. mesiaca veku začínajú u detí koliky2, ktoré dokážu potrápiť bábätko aj rodičov. Spánok sa začína skracovať. V noci dieťa spí okolo 12 - 15 hodín, cez deň ďalších 3 - 5 hodín. Veľa bábätiek najlepšie spí spolu s rodičmi.

Potrebná výbavička v 2. mesiaci vývoja dieťaťa

Bábätko už má určite svoju povinnú výbavičku3 vrátane hracej deky5, lehátka alebo rôznych hračiek1, či už na kočík alebo pre bábätká.

V 2. mesiaci veku sa z dieťaťa stáva kojenec a keď mamička dieťa dojčí11 a dopraje mu nevyhnutné vitamíny obsiahnuté v materskom mlieku , môžu jej ku dojčenie pomôcť rôzni pomocníci. Viac v článku: potreby na dojčenie4.

Keď nie je dieťa z akéhokoľvek dôvodu dojčené, môže mamičke pri príprave umelého mlieka5 a starostlivosť o nevyhnutné veci pomôcť napr. sterilizátor.

Ak rodičia radi cestujú s dieťaťom, môžu sa začať pomaly obzerať po cestovnej postieľke, po rôznych druhoch nosičov1.

<< 1. mesiac dieťaťa / 3. mesiac dieťaťa >>

Viac o 2. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. http://www.jaknamiminka.cz/1-mesic-miminka-a16.html
  4. Pediatrie pro praxi

Hodnotenia a skúsenosti s 2. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 2. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke